Garbės piliečiai pristatė dvi knygas

Garbės piliečiai pristatė dvi knygas

Garbės piliečiai pristatė dvi knygas

Du Šiaulių miesto garbės piliečiai – profesorius menotyrininkas Vytenis Rimkus ir gydytojas neurochirurgas Albertas Griganavičius – išleido naujas knygas. V. Rimkus – apie savo tėvą Jaroslavą Rimkų, A. Griganavičius – apie gimtąją Kavarsko krašto tarmę.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Apie tėvą ir laikmetį

Šiaulių miesto savivaldybės salėje praėjusią savaitę į knygų pristatymo šventę susirinko abiejų garbingų autorių artimieji, draugai ir gerbėjai, knygų leidėjai ir rėmėjai. Skambėjo jaunųjų atlikėjų muzika. Autorius sveikino miesto meras Justinas Sartauskas.

Vytenis Rimkus sakė, kad jo knyga „Jaroslavas Rimkus – dailininkas, pedagogas, visuomenininkas“ – tai paminklas tėvui.

J. Rimkus (1889-1976) buvo iškili, talentinga asmenybė. Knygoje – ir pasakojimas apie ilgą, kupiną sunkių patirčių tėvo gyvenimą, ir J. Rimkaus užrašai, susirašinėjimas su žymiais to meto žmonėmis, ir piešiniai. Plačiai apžvelgti ir tos epochos įvykiai.

Jau 50 knygų išleidęs profesorius pasakojo, jog pastaroji buvo sunkiausias uždavinys, nes reikėjo rašyti apie saviškį. Rašė ne tik apie tėvą, ir apie laiką, kuriame jis gyveno ir dirbo.

„Mūsų tėvų gyvenimo laikotarpis – tai du pasauliniai karai, 1918 metais kuriama valstybė iš nieko, bet buvo vizijos ir idėjos. Ir taip ėjau iki šių dienų“, – sakė autorius.

V. Rimkus citavo iki šiol aktualius savo tėvo užrašytus žodžius: „Kokia brangi yra Lietuvos nepriklausomybė ir kokia gėda yra Lietuvos skurdas“.

„Ar toli nubėgome nuo savo tėvų? – klausė profesorius. – Viskas taip pat. Kaip mūsų tėvų karta turime nuosekliai dirbti ir gyventi Lietuvos labui – nebijau to šūkio, – nes mes ir esame Lietuva.“

Citatas iš knygos skaitė V. Rimkaus anūkė Elena Daukšaitė, kiti Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos moksleiviai. Gimnazija – viena iš knygos rėmėjų. Penkios Rimkų šeimos kartos yra susijusios su šia Šiaulių gimnazija: vieni mokėsi, kiti mokytojavo. Neatsitiktinai knygoje gimnazijai skirta didelė dalis.

Skirta gimtajam žodžiui ir tėvams

Albertas Griganavičius savo knygą „Kū ašen da atamenu“, pristatė kalbėdamas tarmiškai.

Sodria Kavarsko krašto tarme parašytą knygą autorius skyrė lietuviškų tarmių metams pažymėti. Taip pat – savo tėvams, kurie į „lūpas įdėjo meilę žodžiui ir savo kraštui“.

„Aukštaitiškos tarmės gramatika nėra parašyta, tai bandžiau tą gramatiką pradėti“, – sakė A. Griganavičius.

Abi knygas išleido Lietuvos kultūros fondo Šiaulių skyriaus leidykla „Saulės delta“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

AUTORIAI: Šiaulių miesto garbės piliečiai Albertas Griganavičius (kairėje) ir Vytenis Rimkus raginti vėl sėsti prie stalo ir rašyti knygas.

KNYGOS: Profesorius Vytenis Rimkus knygą parašė, kaip paminklą savo tėvui Jaroslavui Rimkui. Albertas Griganavičius gimtosios aukštaitiškos Kavarsko tarmės knygą skyrė savo tėvams, įskiepijusiems meilę žodžiui ir savo kraštui.