Galvosūkyje dėl šilumos punktų rasta išeitis

Galvosūkyje dėl šilumos punktų rasta išeitis

Galvosūkyje dėl šilumos punktų rasta išeitis

Šiaulių savivaldybėje apsispręsta siūlyti atkurti šilumos punktų amortizacinius mokesčius, nes paaiškėjo, jog šilumos punktų negalima nė už dyką gyventojams įpiršti, jeigu jie to nenori.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Košę srebia savivaldybės

Savivaldybėje darbo grupė pradėjo rengti Tarybos sprendimo projektą. Jis būtų teikiamas Tarybai dar šį mėnesį.

Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštą“ informavo, jog dėl mokesčio atkūrimo buvo apsispręsta visų suinteresuotų pusių atstovų pasitarime.

Dalyvavo ir daugiabučių namų bendrijų, namų administratorių, „Šiaulių energijos“ bendrovės ir Energetikos inspekcijos atstovai.

Išeities pradėta ieškoti, kai paaiškėjo, jog Vyriausybė šilumos punktų perdavimo, tiksliau, išsipirkimo, tvarkos nebetvirtins.

Teisingumo ministerija tvarkos projektą „išbrokavo“. Nurodė, jog tai – ne Vyriausybės reikalas.

Pagal Civilinį kodeksą dėl to gali susitarti tik šilumos punkto savininkas pardavėjas ir pirkėjas. Šiaulių atveju, bendrovė „Šiaulių energija“ ir daugiabučių namų butų savininkai, bendrijos.

J. Sartausko teigimu, gyventojai punktų išsipirkimo kratosi, o perdavimo tvarkos nėra. Todėl subrandintas siūlymas iš dalies sugrąžinti tvarką, kai „Šiaulių energija“ kaupė lėšas šilumos punktams atnaujinti, keisti.

Kas siūloma

Iš šilumos tarifo prieš kelis mėnesius išbrauktos šilumos punktų eksploatavimo, atnaujinimo sąnaudos sudarė 0,4 cento už kilovatvalandę.

Dabar vietoj jų siūloma įvesti apie 6 centų už kvadratinį metrą buto ploto mokestį ir jį išskaidyti. Iš jų apie 3 centai būtų mokami dėl amortizacinių atskaitymų, o likę 3 centai – šilumos punktų įrangai, detalėms keisti.

„Šiaulių energija“ pirktų naujus šilumos punktus, įrangą keistų pagal daugiabučių namų bendrijų, namų administratorių užsakymus. Savo nuožiūra to negalėtų, tai draudžia Šilumos įstatymas.

Mero tvirtinimu, skaičiuojama, jog siūlomo mokesčio dydis atitinka buvusius 0,4 cento už kilovatvalandę.

Be to, daugiabučių namų savininkai galėtų pasirinkti: mokėti visą ar tik pusę mokesčio „Šiaulių energijai“. Pavyzdžiui, vadinamąją „remonto“ dalį patys kauptų ir ja disponuotų. Tik „amortizacinę“ dalį privalomai mokėtų.

Punktų įrangos vertei tapus nuline, gyventojai galėtų apsispręsti, ar perima punktą iš „Šiaulių energijos“, ar užsisako jos naują punktą ir toliau moka amortizacinius mokesčius.

„Manau, kad galime priimti tokius sprendimus ir be Šilumos įstatymo keitimo, – sakė meras. – Prisitaikytume prie įstatymo, o žmonėms atsiranda galimybė: nori perka, nori neperka šilumos punktų.“

Kol kas „Šiaulių energija“ iš savo lėšų keičia punktus ir sugedusias jų įrangos dalis. Per tuos kelis mėnesius, kai šios sąnaudos buvo išbrauktos iš tarifo, išleido 54 tūkstančius litų. Jų, anot mero, „niekaip negalės susigrąžinti, nes pateko į tokį tarpą, kai tokios netektys neišvengiamos“.

Bendrijų asociacija pritaria

„Mes pritariame, pagaliau kažkas išsirutuliojo, – sakė „Šiaulių kraštui“ Liudas Ramanauskas, Šiaulių apskrities ir miesto daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos vadovas. – Mes svetimo turto negalime prižiūrėti, o niekas nenori tų punktų prisiimti ir turėti galvos skausmą.“

Anot L. Ramanausko, košė didelė užvirta. Seimas dėl šilumos punktų perdavimų turėtų keisti Šilumos įstatymą, bet seimūnams daugiau rūpi „FNNT skandalas ir rinkimai.“

„Dėl šilumos punktų negali būti jokių „įsakau“, „privalau“, tai turi būti tik dviejų šalių geranoriškas susitarimas“, – teigia pirmininkas.

Jis priminė, jog miesto Taryba tvirtins ir punktų reguliavimo, priežiūros tarifų ribas. Bendrijoms tai nėra aktualu, jos pačios punktus prižiūri ir sprendžia, kiek prižiūrėtojui mokėti. Bet neorganizuotiems namams priežiūros mokestis gali smarkiai didėti: nuo dabartinių 10 centų iki 20 ir daugiau centų už kvadratinį metrą.

„Namų administratoriai tikrai šilumos punktų nereguliuos ir neprižiūrės už mažiausią kainą, jie ims lubas, – mano Bendrijų asociacijos pirmininkas. – Bet tie, kurie nesusiorganizavo į bendrijas, patys dėl to ir kalti.“

PASIRINKIMAS: Šiaulių meras Justinas Sartauskas sako: „Prisitaikytume prie įstatymo, o žmonėms atsiranda galimybė: nori perka, nori neperka šilumos punktų.“

PRITARIMAS: Liudas Ramanauskas, Šiaulių apskrities ir miesto daugiabučių namų bendrijų asociacijos pirmininkas, pritaria vadinamojo amortizacinio mokesčio įvedimui, nes šilumos punktus, jų įrangą tuomet ir toliau galės keisti „Šiaulių energija“.

Jono TAMULIO nuotr.