
Naujausios
Galvijai išgelbėti, o kaip gelbėti senolį?
Vakar Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, padedami seniūnijos, policijos atstovų, gelbėjo baisiomis sąlygomis laikomus gyvulius. Į vietos ūkininko tvartus išvežtos penkios karvės bei telyčios. Gyvulių neprižiūrėjęs 75-erių metų gyventojas pats gyvena ne ką geriau.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Konfiskavo penkis galvijus
Vakar apie vidurdienį Radviliškio rajono Eibariškių kaimo gyventojo Petro Dovidausko sodyboje baubė gaudomi ir į specialią, gyvuliams vežti skirtą mašiną vedami galvijai.
Aukštelkų seniūnijos darbininkams pavyko išvesti penkis galvijus – karves ir telyčias. Vienai iš jų pavyko ištrūkti. Pastaroji nubėgo į pamiškę. Gaudytojams jos sučiupti nepavyko.
Nors Radviliškio rajono apylinkės teismo priimtas nutarimas konfiskuoti P. Dovidausko laikomus šešis galvijus, dar neįsiteisėjo, tarnyba nutarė nebedelsti ir, vadovaudamasi Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu, konfiskuoti prastai prižiūrimus gyvulius jau dabar.
Kadangi 75-erių metų sodybos šeimininkas geruoju gyvulių atiduoti nenorėjo ir aplinkui vaikščiojo mojuodamas šakėmis, tarnybos specialistams teko prašyti policijos pagalbos.
Mėšlini, nuslinkusiais plaukais gyvuliai išvežti į Sidabravo krašto ūkininko Gintaro Žilėno ūkį. Čia jie bus laikomi, kol įsiteisės teismo nutartis, o paskui – parduoti. Gautos lėšos papildys valstybės biudžetą.
Gyvenimo sąlygos – baisios
„Šiaulių kraštui“ nuvykus į įvykio vietą, P. Dovidauskas tebevaikščiojo aplinkui su šakėmis. Vėliau jas įnešė į trobą. Troba – vėjo perpučiama ir, regis, tuoj nugriūsianti. Kieme, netoli didžiulių mėšlo krūvų, gulėjo kritęs, jau žiurkių apėstas veršelis.
Namas baigiančiu įgriūti stogu kelia pavojų ir jam, ir kitame gale laikomiems gyvuliams. Pats vyras sakė neišgalintis namo suremontuoti. Esą seniūnijai pagelbėjus, kartą buvo gavęs pinigų, bet išleidęs ne remontui.
Kritusį veršelį vyras sakė ne utilizuosiąs, o pats suvalgysiąs. Girdi, sūryme išmirks ir bus gerai.
Paklaustas, ar nenorėtų keltis gyventi į senelių globos namus, vienas pats gyvenantis vyras paprieštaravo: jokiu būdu – ten jį „badu numarintų“, o čia jis nors ir skurdžiai gyvena, bet yra pats sau ponas.
Aukštelkų seniūnijos seniūnė Alma Kubilinskienė sakė jau pavargusi nuo raginimų ir įtikinėjimų, kad P. Dovidauskui būtų geriau glaustis senelių namuose, nei gyventi galinčiame sugriūti name.
„Nesutinka nė už ką, o per prievartą žmogaus neveši“, – sakė seniūnė.
Teko kreiptis į teismą
Nei Aukštelkų seniūnijai, nei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai gražiuoju nepavyksta susitarti su gyvulius pasibaisėtinomis sąlygomis laikančiu P. Dovidausku.
Karas tarp jo ir atsakingų tarnybų vyksta jau ne vienerius metus.
„Gaila ir žmogaus, ir gyvulių. Ne kartą mes, kur nors gavę pašarų, esame vežę į jo sodybą, o kiek kartų jam gelbėjo seniūnija, nebesuskaičiuotum – tai rūbais, tais maistu, tai pašarais. Bet reikalai nesitaiso“, – rūpesčiu dalijosi Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alvidas Trilikauskas.
Tarnyba ne kartą yra vyrą įspėjusi, ne kartą rašiusi patikrinimo raštus, skyrusi baudas, tačiau „kaip tas pats, taip tas pats“.
Ir kaimynai skundėsi, kad galvijai laikomi palaidi, todėl niokoja kitų pasėlius, vedami girdyti į jiems priklausančius tvenkinius. Gyventojai skundėsi, kad pavasarį gyvuliai išeina išsekę, nuslinkusiais plaukais, neženklinti.
Patikrinimų metu Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai rasdavo buvusius trūkumus nepašalintus. Gyvuliai laikomi kitame avarinės trobos, kurioje gyvena pats šeimininkas, gale. Patalpa nepakankamai apšviesta, nevalomas mėšlas, karvės jame skendi iki pat papilvių, galvijai mėšlini, matosi dėmės su iškritusiais plaukais. Pastato stogas kiauras. Pašaro gyvuliams nuolat trūksta.
„Ne kartą esame siūlę ir net jau suradę, kam P. Dovidauskas galėtų parduoti laikomus galvijus, bet jis mūsų pagalbos atsisako. Būna, kad neįsileidžia vidun. Kiek anksčiau esame traukę penkerių metų bulių iš rūsio duobės, kur jis buvo laikomas. Ilgiau delsti nebebuvo galima – kreipėmės į teismą“, – pasakojo A. Trilikauskas.
Anot jo, tai pirmas toks atvejis per ketverius darbo Radviliškyje metus, kai dėl gyvulių nepriežiūros tenka kreiptis į teismą.
Rajono Apylinkės teismas, be galvijų konfiskacijos, P. Dovidauskui skyrė ir 300 eurų dydžio baudą.
VMVT nuotr.
GALVIJAI: Į specialų automobilį genami galvijai – nusitrynusiais ir aptriušusiais šonais, prastai šeriami ir neprižiūrėti.
Autorės nuotr.
SAVININKAS: Eibariškių kaimo gyventojas Petras Dovidauskas: „Nė už ką neisiu į valdiškus namus“.
NAMAS: Mėšlo krūvose paskendęs Petro Dovidausko sodybos namas, kuriame gyvena jis ir čia pat – jo gyvuliai, baigia sugriūti.