Galas žemaičių blynams

Galas žemaičių blynams

Galas žemaičių blynams

Mokiniai nuo šio rugsėjo privalės būti maitinami sveikai. Jokios kavos, jokio šokolado. Druskos nė ant stalo nebus galima dėti. Toks sveikatos apsaugos ministro įsakymas jau sukėlė galvosūkį. Sveikas, ekologiškas maistas — nepigus. Kiek brangs pietūs vaikui? Kiek papildomų lėšų reikės atseikėti iš biudžeto?

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Idėja gera

Šiaulių miesto vicemerė Alma Javtokienė sako, jog Savivaldybės specialistai dabar kasdien „po penkis kartus“ skaito ministro patvirtintą mokinių sveiko maitinimo organizavimo tvarkos aprašą. Kad ko svarbaus nepraleistų.

Braukiami lauk iš mokyklų valgyklų ir maisto automatų traškučiai, gazuoti vandenys ir gėrimai, produktai su visokiais „E“ ar genetiškai modifikuoti. Draudžiamas šokoladas, kava.

Rekomenduojami virti ir garinti patiekalai — vienas karštas patiekalas per pietus būtinai turi būti tausojantis virškinimo sistemą. Valgyklos turi rinktis liesą mėsą, paukštieną, žuvį, pieną ir jo produktus.

Tokie pat karšti patiekalai neturėtų kartotis dažniau, kaip kartą per dvi savaites. Prie jų siūlomi keli garnyrai, kad vaikai galėtų rinktis.

Kuo daugiau šviežių daržovių, vaisių, uogų, sulčių, ypač šviežiai spaustų. Kuo mažiau druskos, cukraus, riebalų. Druską draudžiama dėti ant stalų. Pirkti rekomenduojama ekologiškų ūkių ir išskirtinės kokybės produktų gamintojų produkciją.

„Idėja gera, bet vėl daromi ekstra pokyčiai, — sako A. Javtokienė. — Prieš porą metų vertėmės per galvą, pirkome indus, kai valgyklas reikėjo pritaikyti visiems pradinukams nemokamai maitinti. Tą maitinimą atšaukė, šio gal nebeatšauks.“

A. Javtokienės teigimu, „blogai, kad nurodymai nuleidžiami be lėšų“. Šiauliuose mokyklų valgyklos nėra privatizuotos, jų išlaikymas gula ant Savivaldybės pečių.

Neišvengiamai brangs

Šalies mokyklų vadovų asociacijos prezidentas, Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos direktorius Vytautas Giedraitis, nė neabejoja — bus naujų išlaidų.

„Jeigu maistą reikės gaminti garuose, sultis spausti, tai reikia pirkti naujus įrengimus, — sako direktorius. — Su tokiais, kokius dabar turime, kokybiško maisto pagal naujus technologinius reikalavimus nepagaminsi. Tai nemaži pinigai, bet tai, atrodo, bus tik steigėjo — Savivaldybės — ar pačios mokyklos reikalas.“

Anot V. Giedraičio, keičiant produktų asortimentą neišvengiamai mokinių pietūs brangs: „Jie ir taip natūraliai brangs — dėl miltų brangimo. Sveikas maitinimas — gerai. Viską galima padaryti. Bet tam reikalingi pinigai, daugiau teks už vaiko pietus mokėti ir tėvams.“

Direktorius svarsto, kad lazda perlenkta dėl šokolado, kavos: „Mes turime kavos automatus, jais naudojasi mokytojai, gimnazistai. Pastarieji jau taip pat suaugę žmonės, pilnamečiai. Ar pakenks jiems kavos puodelis?“

Reikės kūrybiškumo

Asta Lesauskienė, Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja, kuruojanti mokinių maitinimo organizavimą mokyklose, naujus reikalavimus vadina nemenku iššūkiu.

„Valgyklų vedėjoms ir darbuotojams reikės parodyti daugiau kūrybiškumo — žemaičių blynų ant stalo nebepadėsi, — sako A. Lesauskienė. — Daugiau patiems teks visko gaminti. Kur, pavyzdžiui, dabar rasi sausainių ar bandelių be konservantų, saldiklių ir dažiklių?“

Anot pavaduotojos, kiek papildomų lėšų reikės, ar teks investuoti į įrangą, priimti naujų darbuotojų, paaiškės tik pradėjus dirbti pagal naują tvarką.

Neatmetama, jog teks peržiūrėti sutartis su tiekėjais, skelbti naujus konkursus. A. Lesauskienės teigimu, tai iššūkis ir tiekėjams, nes jiems teks peržiūrėti tiekiamų produktų asortimentą.

Nemokamai maitinamų mokinių pietūs Šiaulių mokyklose dabar kainuoja po 4 litus — jaunesniems, ir po 4 litus 68 centus — vyresniems. Kitiems pietūs kainuoja brangiau. Nustatytas maksimalus antkainis mokyklų valgyklose — 10 procentų.

Irina Arlauskienė, ilgametė Zoknių pagrindinės mokyklos valgyklos vedėja, mano, jog sumos skiriamos nemokamai mokinius maitinti nėra mažos. Ar jų pagal naują tvarką užteks, dar nežino.

„Mes turime naują įrangą garuose virti ar troškinti, tą galėtume daryti, — sako vedėja. — Tik šviežios sultys būtų problema — kaip galėtume šimtui vaikų jas vienu metu išspausti? Reikėtų papildomo darbuotojo, be to, neturime įrangos.“

Tuo tarpu Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro tinklalapyje www.smlpc.lt jau skelbiami rekomendaciniai valgiaraščiai. Juose — virti, garinti, troškinti mėsos, birių košių patiekalai, juoda duona, vaisiai, sultys. Tik vietoj kainų įrašytas — nulis.

Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.

EKOLOGIJA: Žemaičių blynus mokyklų valgykose turės išstumti šviežios ir ekologiškos daržovės.

TVARKA: Mokyklų valgyklose nuo šio rugsėjo diegiama sveiko maitinimo tvarka: sakoma „ne“ kavai, arbatai ir keptiems kotletams.

KAINA: Šalies mokyklų vadovų asociacijos prezidentas, Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos direktorius Vytautas Giedraitis, nė neabejoja, kad pietūs vaikams brangs.

Redakcijos archyvo nuotr.