Frenkelių gatvė tęsia žydų istoriją

Frenkelių gatvė tęsia žydų istoriją

Fren­ke­lių gat­vė tę­sia žy­dų is­to­ri­ją

Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nė va­kar pa­kvie­tė į nau­ją var­dą ga­vu­sią Šiau­lių gat­vę – El­nio gat­vė bu­vu­sio­je Chai­mo Fren­ke­lio odų fab­ri­ko te­ri­to­ri­jo­je ta­po Fren­ke­lių gat­ve. Žy­dų bend­ruo­me­nių at­sto­vai tai ver­ti­na kaip svar­bų is­to­ri­nį įvy­kį.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Is­to­ri­nis įvy­kis

Ati­deng­ti pir­mo­sios len­te­lės su nau­jos Fren­ke­lių gat­vės pa­va­di­ni­mu ant na­mo, pa­žy­mė­to 23-iuo­ju nu­me­riu, drau­ge su žy­dų bend­ruo­me­nių na­riais at­vy­ko Iz­rae­lio vals­ty­bės am­ba­sa­do­rius Lie­tu­vai Amir Mai­mon, Ry­gos si­na­go­gos ir Lie­tu­vos žy­dų ra­bi­nas Ka­lev Kre­lin, Kau­no, Klai­pė­dos bei Uk­mer­gės žy­dų bend­ruo­me­nių va­do­vai.

Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Sa­nia Ker­be­lis pra­ne­šė, kad ver­čia­mas nau­jas mies­to is­to­ri­jos pus­la­pis ir vi­sų aki­vaiz­do­je vyks­ta is­to­ri­nis įvy­kis: įam­ži­na­ma Fren­ke­lių šei­ma, ku­ri „la­bai daug pri­si­dė­jo prie Šiau­lių pra­mo­nės kū­ri­mo­si ir Šiau­lių mies­to vys­ty­mo­si“.

S. Ker­be­lis pri­si­mi­nė, kad Fren­ke­lių šei­ma ne tik pa­sta­tė fab­ri­ką, bet ir rė­mė mo­kyk­las, sta­tė iš­skir­ti­nius pa­sta­tus – veik­la apė­mė daug dau­giau nei tik šei­mos vers­lą.

„Chai­mas Fren­ke­lis yra pa­vyz­dys, ką ga­li vie­nas žmo­gus – at­va­žia­vęs į Šiau­lius ir pra­dė­jęs nuo 10-ies žmo­nių, sa­vo veik­lą iš­vys­tė iki im­pe­ri­jos ir pa­li­ko įspū­din­gus pa­vel­do ob­jek­tus“, – sa­kė S. Ker­be­lis.

Jis mi­nė­jo, kad šie­met Lie­tu­vos vals­ty­bė mi­ni 100-me­tį, Iz­rae­lio vals­ty­bė – 70-me­tį, o Lie­tu­vos žy­dų bend­ruo­me­nė – įsi­kū­ri­mo 30-me­tį, to­dėl „sim­bo­liš­ka, kad at­si­ra­do dar vie­nas ženk­las Fren­ke­lio gar­bei Šiau­liuo­se“.

Drau­ge puo­se­lė­ja at­mi­ni­mą

Daž­nas sve­čias Šiau­liuo­se Iz­rae­lio vals­ty­bės am­ba­sa­do­rius Lie­tu­vai Amir Mai­mon pri­si­mi­nė ka­ra­liaus Sa­lia­mo­no min­tį, kad „ge­ras var­das yra ge­res­nis nei ge­ras alie­jus“.

Am­ba­sa­do­rius vos prieš po­rą sa­vai­čių nuė­mė sa­vo aly­vuo­gių der­lių, iš ku­rio bus ko­ky­biš­ko alie­jaus, ku­ris tin­ka­mas ir me­no­rai už­deg­ti. Ta­čiau net ge­riau­sias alie­jus, am­ba­sa­do­riaus tei­gi­mu, su­gen­da per po­rą me­tų, o ge­ro žmo­gaus var­das lie­ka am­ži­ny­bei. Taip, A. Mai­mon žo­džiais, yra ir su Fren­ke­lių var­du.

Ra­bi­nas K. Kre­lin, ati­da­rant Fren­ke­lių var­du pa­va­din­tą gat­vę, su­kal­bė­jo spe­cia­lią mal­dą už žmo­nes, dir­ban­čius ge­rus dar­bus vi­suo­me­nės la­bui.

Lie­tu­vos žy­dų bend­ruo­me­nės vyk­dan­ty­sis di­rek­to­rius Re­nal­das Vaisb­ro­das, ki­lęs iš Šiau­lių, ak­cen­ta­vo, kad Fren­ke­lių gi­mi­nės var­das bus „už­ra­šy­tas šio­je vie­to­je neišt­ri­na­mai“.

Pas­vei­kin­ti at­vy­ko ir Uk­mer­gės žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Ar­tū­ras Tai­cas, nes Chai­mas Fren­ke­lis yra ki­lęs iš Uk­mer­gės, šia­me mies­te taip pat sta­tęs reikš­min­gų pa­sta­tų.

Klai­pė­dos žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Fe­liks Po­zems­kij sa­kė, kad be Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės ne­bū­tų ir žy­dų bend­ruo­me­nės at­gi­mi­mo, o da­bar, „kaip Mo­zė tu­ri­me vaikš­čio­ti 40 me­tų, kad pa­si­keis­tų są­mo­nė, ir įvyk­tų tik­ra­sis at­gi­mi­mas“.

Kau­no žy­dų re­li­gi­nės bend­ruo­me­nės va­do­vas Mau­ša Bai­ra­kas S. Ker­be­liui įtei­kė jo va­do­vau­ja­mos bend­ruo­me­nės iš­leis­tą pro­gi­nę paauk­suo­tą mo­ne­tą Kau­no Gao­no Ra­bi­no Ic­cha­ko El­cha­na­no Spek­to­riaus (1817–1896) 200-ųjų gi­mi­mo me­ti­nių pro­ga. Ji tei­kia­ma tiems, ku­rie puo­se­lė­ja Lie­tu­vo­je žy­dų is­to­ri­ją, kul­tū­rą, pa­vel­dą, sau­go ka­pi­nes, tę­sia ju­daiz­mo tra­di­ci­jas.

Šiau­lie­tis Chai­mas Še­ras pri­si­mi­nė, kaip paaug­lys drau­ge su ki­tais žy­dų ber­niu­kais pir­miau­sia at­si­dū­rė „ne mo­kyk­lo­je, o „El­nio“ kom­bi­na­te": „Dir­bo­me čia, lo­šė­me fut­bo­lą, vy­rais ta­po­me, to­dėl ta Fren­ke­lio te­ri­to­ri­ja – ir mū­sų gy­ve­ni­mas.“

At­mi­ni­mas – ap­leis­to­je gat­ve­lė­je

Apsk­ri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės va­do­vas S. Ker­be­lis vy­lė­si, kad Fren­ke­lių gat­vė „atei­ty­je gal­būt bus pa­trauk­les­nė ir gal­būt tai pir­mas ženk­las, kad šio­je vie­to­je bus įam­ži­na­mas mies­to pa­vel­das“.

Sei­mo na­rys šiau­lie­tis Sta­sys Tu­mė­nas pri­si­mi­nė, kad bu­vo dis­ku­si­jų, ar tik­rai ver­ta Fren­ke­lio var­du pa­va­din­ti ap­leis­tą pra­mo­ni­nę gat­ve­lę – „ar ne per men­ka ši erd­vė įvar­din­ti ją Fren­ke­lio var­du“, kai toks di­džiu­lis Ch. Fren­ke­lio in­dė­lis į Šiau­lių pra­mo­nę, pre­ky­bą, kul­tū­rą ir ar­chi­tek­tū­rą.

Svars­ty­ta, gal pir­miau su­tvar­ky­ti šią gat­ve­lę, o ta­da jai su­teik­ti gar­bin­gą var­dą. „Var­do su­tei­ki­mas gal­būt bus pa­ska­ta ki­tam žings­niui – su­tvar­ky­ti erd­ves, at­sta­ty­ti pa­sta­tus ir gat­ves“, – vy­lė­si Sei­mo na­rys.

Vie­nas iš idė­jos ini­cia­to­rių gat­vę pa­va­din­ti vi­sos Fren­ke­lių gi­mi­nės var­du bu­vo vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius. Jis ti­ki­no, kad „Sa­vi­val­dy­bė dar tu­rės bend­ra­dar­biau­ti su šio­je te­ri­to­ri­jo­je esan­čiais vers­lo su­bjek­tais, kad jie kuo grei­čiau pa­si­keis­tų ir sa­vo len­te­les“ su nau­jos gat­vės pa­va­di­ni­mu.

Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nė, pa­sak D. Griš­ke­vi­čiaus, mo­kė­jo už len­te­lės pa­ga­mi­ni­mą, nes „už na­mo nu­me­rio len­te­lę mo­ka jos sa­vi­nin­kas“.

Vi­ce­me­ras vi­lia­si, kad „mies­to biu­dže­te at­si­ras ma­ža ei­lu­tė“, kad bū­tų pa­da­ry­ti Ch. Fren­ke­lio odų fab­ri­ko „da­bar­ties ir praei­ties že­mė­la­piai tu­ris­tams“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Len­te­lę su Fren­ke­lių gat­vės pa­va­di­ni­mu ati­den­gia (iš kai­rės) Uk­mer­gės žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Ar­tū­ras Tai­cas, Iz­rae­lio vals­ty­bės am­ba­sa­do­rius Lie­tu­vai Amir Mai­mon, Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Sa­nia Ker­be­lis, Sei­mo na­rys Sta­sys Tu­mė­nas.

Nusp­ręs­ta, kad gat­vė va­din­sis ne Chai­mo Fren­ke­lio, o vi­sos Fren­ke­lių gi­mi­nės var­du.

Šiau­lie­tis Chai­mas Še­ras pri­si­mi­nė, kad „El­nio“ fab­ri­ke pra­bė­go pu­sė jo gy­ve­ni­mo – te­ko čia ir dirb­ti, ir paaug­lys­tė­je žais­ti fut­bo­lą.