
Naujausios
Fotografo darbų cikle dar daug vietos Joniškio dvarams
Šeštadienį Joniškio Baltojoje sinagogoje atidaryta kraštiečio fotomenininko Alvydo Šalkausko personalinė paroda „Lietuva. Nykstantys ir atgimstantys dvarai“. Molėtuose gimęs, Joniškyje vidurinę mokyklą baigęs, o dabar Šiauliuose gyvenantis menininkas pripažino, kad Joniškio rajono dvarams dar reikės skirti laiko, nes kol kas jo kolekcijoje – tik atgimusio Jakiškių dvaro vaizdai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Apie 50 dvarų
Personalinėje Alvydo Šalkausko fotografijų parodoje eksponuojamos kelios dešimtys darbų, kuriuose prieš lankytojų akis iškyla restauruoti, atgiję, įkvėpti gyvybės, o kitur – apgriuvę, užkaltais ar užmūrytais langais, ištrupėjusiomis sienomis dvarai: Gulbinėnų, Plungės, Kelmės, Užvenčio, Pakruojo, Biržų ir kitų Lietuvos miestų bei miestelių didingi, o kai kur jau menama didybe bealsuojantys pastatai.
„Fotografijos – ne tik dokumentika, jos atskleidžia praeitį, dvasią, kurios persmelktas prieš šimtmečius ten vyko kultūrinis, šviečiamsis gyvenimas, šurmuliavo žmonės“, – pristatydama parodą sakė Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus muziejininkė Vilma Stulgienė.
Iš viso Lietuvoje yra apie 800 dvarų, kol kas Alvydo Šalkausko kolekcijoje jų – maždaug 50, tarp kurių iš Joniškio rajono – vienintelis Jakiškių dvaras, į kurį, atgaivintą savininkės Meilės Zalecienės, autorius sakė atvažiuojantis bent kartą per metus. Nes traukia, nes jauku ir šilta. Ir jautiesi laukiamas. Tad Istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė pasiūlė apsilankyti, darbuotojai ne tik suteiks reikalingos informacijos, bet ir palydės, tad neteks klaidžioti pagal kartais apgaudinėjančią automobilio navigaciją.
Įvairi savininkų reakcija
Su žmona keliaudamas per dvarus fotomenininkas sutiko įvairių žmonių. Gulbinėnų dvaro (Pasvalio rajonas) savininkas maloniai skyrė laiko, daug pasakojo, vedžiojo. Bet daugelyje vietų rasdavo tik užrašą „Privati teritorija“ ir kelio užtvarą. Gerai, jei ant jo būdavo nurodytas telefono numeris, susiskambinus beveik visada sulaukdavo leidimo fotografuoti. Bet teko ir per tvoras staipytis, bandant užfiksuoti architektūrą, išlikusio paveldo grožį. O štai Užutrakio dvare savininkas leido fotografuoti sau, bet parodai – ne.
Dvarų fotografavimo projektą Alvydas Šalkauskas pradėjo 2010 metais, o pati fotografija – dar mėgėjiška – lydėjo nuo vaikystės. Domėtis istorija, prisiliesti prie praeities teko dar studijų metais tuometiniame Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakultete. A.Šalkauskas prisiminė, kaip kartu su profesore Prane Dunduliene bei istorikais dalyvavo etnografinėje ekspedicijoje Panevėžio rajone. Tiesa, tada ne fotografavo, bet piešė: senovinius daiktus, ornamentus, audinių raštus.
Alvydas Šalkauskas gimė Molėtų mieste, bet vidurinę mokyklą baigė Joniškyje. Tad Baltojoje sinagogoje jo fotografijų parodos ypač laukė buvę bendraklasiai ir bičiuliai joniškiečiai.
Šiuo metu A. Šalkauskas gyvena Šiauliuose, dirba Šiaulių dailės mokykloje, veda fotografijos užsiėmimus. Meno parodose dalyvauja nuo 1986 metų. Anksčiau daugiausia eksponavo grafikos ir odos plastikos kūrinius. Nuo 2013-iųjų yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, turintis Meno kūrėjo statusą.
Autorės nuotr.
Iš viso Lietuvoje yra apie 800 dvarų, kol kas Alvydo Šalkausko kolekcijoje jų užfiksuotų – maždaug 50, tarp kurių iš Joniškio rajono – vienintelis Jakiškių dvaras (jo interjeras matyti nuotraukoje dešinėje).
Fotomenininko darbuose – ir atgimstantys, ir dabar tik didžią praeitį menantys dvarų pastatai.
Alvydas Šalkauskas vidurinę mokyklą baigė Joniškyje, tad jo fotografijų parodos ypač laukė buvę bendraklasiai ir bičiuliai joniškiečiai.