Filt­rai ne­vei­kia: į Ak­me­nę \"pumpuojami\" pa­bė­gėliai

Filt­rai ne­vei­kia: į Ak­me­nę \"pumpuojami\" pa­bė­gėliai

Filt­rai ne­vei­kia: į Ak­me­nę "pumpuojami" pa­bė­gė­liai

Vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jos, be­si­rū­pi­nan­čios pa­bė­gė­liais, dai­ro­si į Ak­me­nės ra­jo­ną. Tam ra­jo­no val­džia pri­ta­ria, ta­čiau bai­mi­na­si vals­ty­bės truk­džių ir no­ri šį pro­ce­są la­biau pa­ti kont­ro­liuo­ti. Ak­me­nės ra­jo­nas jau tam­pa pa­bė­gė­lių "per­pum­pa­vi­mo" į Va­ka­rų Eu­ro­pą sto­ti­mi.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Do­mi­na Ak­me­nės ra­jo­nas

Praė­ju­sių me­tų ant­rą­jį pus­me­tį net ke­lios val­džios gru­pės bu­vo at­vy­ku­sios tar­tis, kaip įkur­din­ti pa­bė­gė­lius.

Ruk­lo­je vei­kian­čio Pa­bė­gė­lių priė­mi­mo cent­ro va­do­vai pa­siū­lė Sa­vi­val­dy­bei su­da­ry­ti tar­pu­sa­vio bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tį, pa­gal ku­rią bū­tų in­teg­ruo­ti pa­bė­gė­liai.

Vi­daus rei­ka­lų ir So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos bei ne­vy­riau­sy­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų at­sto­vai ieš­ko­jo būs­tų įkur­din­ti prie­globs­čio pra­šy­to­jus, kad jų ne­rei­kė­tų vien priim­ti į ap­krau­tą Už­sie­nie­čių re­gist­ra­ci­jos cent­rą Pab­ra­dė­je.

To­kio dė­me­sio Šiau­lių ap­skri­ty­je dau­giau nie­kas ne­su­lau­kė. Ša­ly­je dar tar­ta­si tik ke­lio­se ša­lies sa­vi­val­dy­bė­se – Vi­sa­gi­ne, Kai­šia­do­ry­se, Ig­na­li­no­je, Aly­tu­je.

Sve­čiai do­mė­jo­si, kaip Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je ku­ria­si pa­bė­gė­liai iš ka­riau­jan­čios Uk­rai­nos. Ofi­cia­liai jų re­gist­ra­vo­si apie pu­sė šim­to.

Su­ži­no­ta, kad ir ki­tų ne­sta­bi­lių vals­ty­bių gy­ven­to­jai taip pat do­mi­si Ak­me­nės ra­jo­nu.

Rei­ka­lin­gi ar ne­rei­ka­lin­gi pa­bė­gė­liai?

Ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas ne kar­tą kri­ti­ka­vo sve­tim­ša­lių in­teg­ra­ci­jos ša­ly­je tvar­ką. Jis įro­di­nė­jo, kad stin­ga tin­ka­mų įsta­ty­mų, di­des­nių ga­lių ir veiks­mų tei­sės su­tei­ki­mo sa­vi­val­dai. Bė­da, kad ne­su­ge­ba­ma pa­si­rem­ti Va­ka­rų Eu­ro­pos vals­ty­bių pa­tir­ti­mi.

„Nie­kaip ne­sup­ran­tu Lie­tu­vos vals­ty­bi­nio po­žiū­rio – vi­som in­ten­ci­jom ro­dom, kad at­vy­kė­liai ne­rei­ka­lin­gi,“ – sa­kė V. Mit­ro­fa­no­vas.

Me­ras pa­sa­ko­jo, kaip Vo­kie­ti­jos mies­tas Bo­chol­tas priė­mė 1200 pa­bė­gė­lių iš Si­ri­jos. Apie 70 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų tu­rin­čio mies­to me­ras ko­le­gai ak­me­niš­kiui paaiš­ki­no: „Spren­džia­me de­mog­ra­fi­jos pro­ble­mą“.

Pa­sa­ko­jo apie Ita­li­jos mies­te­lį, ku­rio ne da­le­lė, o dau­gu­ma gy­ven­to­jų – imig­ran­tai iš Pa­kis­ta­no. Dau­ge­lis jų įdar­bin­ti lai­vų sta­ty­bos įmo­nė­je.

„O mes ver­kiam dėl emig­ra­ci­jos, šne­kam apie jos stab­dy­mą, pla­nuo­jam lie­tu­vių su­grį­ži­mą, – sa­kė V. Mit­ro­fa­no­vas. – Pa­mirš­kim. Juk iš­va­žiuo­ja mū­siš­kiai ir dėl ki­to­kių prie­žas­čių, ne­gu vien dėl at­ly­gi­ni­mo. O jei­gu emig­ran­tų vie­tą užim­tų imig­ran­tai, tai duo­tų sa­vo pliu­sų – ne­beiš­ke­liau­tų ki­ti“.

In­teg­ra­ci­ją sun­ki­na vi­zos

Le­ga­liai Lie­tu­vo­je gy­ve­nan­ti uk­rai­nie­tė į Nau­ją­ją Ak­me­nę, kur gy­ve­na su vy­ru ir vai­ku, yra at­si­ve­žu­si se­nu­tę ma­mą. Ji pa­žei­dė pro­ce­dū­ri­nius vi­zų re­ži­mus, tad jei dėl to iš­va­žiuo­tų tvar­ky­tis rei­ka­lų į Uk­rai­ną, ne­be­tu­rė­tų tei­sės su­grįž­ti pas duk­rą.

Vi­ce­mi­nist­ras pri­pa­ži­no, kad tvar­ka vie­nin­te­lė: po 90 die­nų uk­rai­nie­tė tu­ri lai­ku iš­vyk­ti į tė­vy­nę ir ten pra­tęs­ti vi­zą, jei no­ri grįž­ti pas duk­rą.

Me­ras klau­sė, ar ga­li se­no­lė kas­met po ke­lis kar­tus skrai­dy­ti į Ki­je­vą, kai jos pen­si­ja – 30 eu­rų?

Tuo tar­pu Vo­kie­ti­jo­je at­vy­kė­liai sa­vo vals­ty­bės am­ba­sa­do­se ga­li pra­tęs­ti vi­zą.

„Mū­sų vals­ty­bė ap­sun­ki­na in­teg­ra­ci­ją, o ge­riau bū­tų, jei sa­vi­val­dy­bės tu­rė­tų tei­sę spręs­ti dėl ati­tin­ka­mos gru­pės žmo­nių to­les­nio gy­ve­ni­mo – juk vie­to­je ma­to­me at­vy­kė­lius, ar jie pa­ti­ki­mi“, – sa­kė V. Mit­ro­fa­no­vas.

Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­tas spren­džia vie­nin­te­lis

Į Ak­me­nės ra­jo­ną at­vy­ku­si šei­ma iš Gru­zi­jos ke­le­rius me­tus in­teg­ra­vo­si. Ir teis­muo­se by­li­nė­jo­si, kad ga­lė­tų pa­si­lik­ti. By­la nu­ke­lia­vo į – Aukš­čiau­sią­jį teis­mą. Nusp­ręs­ta: jų ne­pri­pa­žin­ti pa­bė­gė­liais. To­dėl šei­ma tu­ri bū­ti iš­siųs­ta į Gru­zi­ją, nors per tą lai­ką Lie­tu­va sky­rė lė­šų tri­jų vai­kų mo­ky­mui­si.

„Ko­dėl vals­ty­bė ne­pa­si­rū­pi­na spar­tes­niais tem­pais, o jei­gu spė­ja­ma, kad teks iš­siųs­ti iš Lie­tu­vos – ko­dėl ne­pra­ne­ša sa­vi­val­dai, – klau­sė V. Mit­ro­fa­no­vas. – Ta­da bū­tų ga­li­ma spręs­ti, ar ver­ta in­ves­tuo­ti, pa­vyz­džiui, ruoš­ti dar­bui. Nes iš in­ves­ti­ci­jos no­ri­si at­si­per­ka­mu­mo. Jei ne – pa­kak­tų tik vyk­dy­ti pa­rei­gą: su­teik­ti gy­ve­na­mą­ją vie­tą, o so­cia­li­niai dar­buo­to­jai ap­lan­ky­tų, ste­bė­tų.“

„Kar­tais il­gai trun­ka tei­si­niai pro­ce­sai, bet jei su­tei­ki­nė­si­me pa­bė­gė­lių sta­tu­są pa­gal tai, kaip jie in­teg­ruo­ja­si, tai nuei­si­me tei­si­niais klyst­ke­liais, vė­liau ga­li­me su­lauk­ti ne­no­ri­mų pa­sek­mių“, – aiš­ki­no Vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos Vie­šo­jo sau­gu­mo po­li­ti­kos de­par­ta­men­to vy­res­ny­sis pa­ta­rė­jas Gin­ta­ras Va­liu­lis.

„Bet ko­dėl re­gist­ra­ci­ją tvar­ko vien Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­tas, kur, kaip pa­klau­sy­tu­me uk­rai­nie­čių, sė­di ky­ši­nin­kai, – sa­kė V. Mit­ro­fa­no­vas. – Bet ne­lei­džia­ma sa­vi­val­dy­bėms, į kurias at­vyks­ta emig­ran­tai. Jos ta­da la­biau pri­siim­tų at­sa­ko­my­bę už žmo­nes, ku­riuos rei­kės ir la­vin­ti, ir dar­bą suieš­ko­ti“.

„Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­to funk­ci­ja pir­miau­sia bū­ti­na, kad iš­veng­tu­me at­va­žiuo­jan­čių po­ten­cia­lių nu­si­kal­tė­lių, te­ro­ris­tų, spe­cia­lių­jų agen­tų, – sa­kė Vi­daus rei­ka­lų vi­ce­mi­nist­ras G. Surp­lys. – Tad ri­zi­kin­ga tą funk­ci­ją per­duo­ti 60 sa­vi­val­dy­bių“.

„Bet ar uk­rai­nie­tis no­ri įsi­kur­ti Ak­me­nė­je, kai dėl men­kiau­sių pro­ce­dū­rų tvar­ky­mo, įma­no­mų šiais in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų lai­kais at­lik­ti sa­vi­val­dy­bė­je, rei­kia va­ži­nė­ti į Vil­nių, – sa­kė V. Mit­ro­fa­no­vas. – Pa­ga­liau, iš kur vi­są tur­tą pa­li­ku­siam pa­bė­gė­liui tu­rė­ti pi­ni­gų ke­lio­nėms?“

Me­ro nuo­mo­ne, sa­vi­val­dy­bė­se pir­miau­sia pa­ma­to­ma, ar at­vy­kė­lis už­sie­nie­tis no­ri čia lik­ti, dėl to sten­gia­si. Esą pa­pras­čiau pa­jus­ti, ar no­ri­ma pa­bėg­ti ki­tur, įžvelg­ti bai­ses­nių ke­ti­ni­mų.

Vi­ce­mi­nist­ras pri­sta­tė nau­ją mo­de­lį

„Mes tu­ri­me įleis­ti tuos žmo­nes, ku­rių mums gy­vy­biš­kai rei­kia, kad plė­to­tų­si vers­las, ku­riam pa­pras­čiau­siai trūks­ta dar­buo­to­jų“, – sa­kė Vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos vi­ce­mi­nist­ras Gied­rius Surp­lys.

Jo duo­me­ni­mis, Lie­tu­vo­je per me­tus iš­duo­ta 18 tūks­tan­čių dar­bo vi­zų.

„Ta ni­ša nau­do­ja­si su­kčiai, nu­si­kal­tė­liai, pri­si­sta­tan­tys su­vi­rin­to­jais ar siu­vė­jo­mis tik tam, kad, per Lie­tu­vą pra­su­kę ra­tą ir čia le­ga­li­za­vę­si, iš­nyk­tų Vo­kie­ti­jo­je ar Šve­di­jo­je“, – sa­kė G. Surp­lys.

Vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­ja ban­do su­kur­ti mo­de­lį, ku­ris pa­dė­tų to iš­veng­ti.

„Nuo sau­sio bus pa­keis­tas vi­zų ap­ra­šas, kad įmo­nės, ku­rios praeis pir­mi­nę pra­di­nę kont­ro­lę, trejiems me­tams gaus lei­di­mą įsi­vež­ti tiek dar­buo­to­jų, kiek no­ri ir ko­kių rei­kia – tam ne­be­bus jo­kių pa­pil­do­mų kont­ro­lių, – pra­ne­šė vi­ce­mi­nist­ras. – Ta­da pa­dau­gės dar­buo­to­jų, ku­rie kurs pri­dė­ti­nę ver­tę.“

Nau­jas mo­de­lis, anot vi­ce­mi­nist­ro, įma­no­mas pa­pil­dy­ti iš­tuš­tė­ju­sią dar­bo rin­ką, ta­čiau „taps žiau­riai lė­tas at­vyks­tan­tiems su­kčiams.“

Pa­sak G. Surp­lio, ri­zi­kin­ga leis­ti bet kam sa­vi­val­dy­bė­se at­si­vež­ti ir įdar­bin­ti bet ko­kius už­sie­nie­čius ir ne­ri­bo­jant skai­čiaus.

„Tuo­met į Lie­tu­vą bus at­si­vež­ti uk­rai­nie­čiai, ku­rie čia dirbs už tuos 400 eu­rų ir jau­sis la­bai tur­tin­gi, o ša­ly­je tik­rai at­ly­gi­ni­mai ne­kils“, – pra­na­ša­vo G. Surp­lys.

Me­ras pa­tei­kė pa­vyz­dį, kai uk­rai­nie­tis įkū­rė įmo­nę Len­ki­jo­je, o ten įdar­bin­tus tau­tie­čius ko­man­di­ruo­ja dirb­ti į Lie­tu­vą, ir mo­kes­čiai pil­do len­kų biu­dže­tą.

Įkur­tu­vės teo­riš­kai

V. Mit­ro­fa­no­vas kri­ti­ka­vo nuo­mo­nę, kad ke­lios de­šim­tys filt­rų Vil­niu­je ga­li už­kirs­ti ke­lią ap­ga­vys­tėms.

„Juk su­kčiau­ti pa­de­da pa­tys lie­tu­viai“, – aiš­ki­no me­ras.

Pa­vyz­džiui, Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je ke­lios de­šim­tys bu­tų par­duo­ta Pa­kis­ta­no gy­ven­to­jams, ku­rių šia­me mies­te nie­kas ne­ma­tė. Taip jie įkė­lė ko­ją į Eu­ro­pos Są­jun­gos zo­ną, čia tu­rė­da­mi ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to.

„ Vei­kia „ber­niu­kas“ iš Lie­tu­vos did­mies­čio, įta­riu, jo ko­le­ga – Pa­kis­ta­ne, ir "pum­puo­ja": teo­riš­kai į Ak­me­nę pa­kis­ta­nie­čius, ku­rie net ne­ži­no, kaip at­va­žiuo­ti į Lie­tu­vą“, – sa­kė V. Mit­ro­fa­no­vas.

Sa­vi­val­dy­bė ne­ga­li kont­ro­liuo­ti, ka­dan­gi pir­ki­mo san­dė­rius įfor­mi­na no­ta­rų biu­rai, o ga­lu­ti­nai nuo­sa­vy­bę pa­tvir­ti­na Re­gist­rų cent­ras.

Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je už­fik­suo­tas ki­tas ku­rio­zi­nis fak­tas – 25 už­da­ro­sios ak­ci­nės bend­ro­vės re­gist­ruo­tos vie­nu ad­re­su so­dų bend­ri­jo­je.

„Jei­gu sa­vi­val­dy­bė tu­rė­tų prie­vo­lę įmo­nėms re­gist­ruoti, ma­no­te, kad leis­čiau ten uab-us re­gist­ruo­ti“, – sa­kė V. Mit­ro­fa­no­vas.

Nau­jau­sias akib­rokš­tas – tar­pi­nin­kas par­da­vė ke­lis va­di­na­mus „uab-us“ uk­rai­nie­čiams. Ar­ba pa­sta­rie­ji ta­po ap­ga­vi­kų au­ko­mis, ar­ba to­liau ple­čia­si afe­ris­tų ra­tas.

Au­to­riaus nuo­tr.

Ak­me­nės ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas mano, kad emigrantų vietą užėmę imigrantai duotų naudos.

Ak­me­nės ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas (kai­rė­je) įro­di­nė­jo kad ne­tin­ka­mas pa­bė­gė­lių in­teg­ra­vi­mo są­ly­gas su­ku­ria vals­ty­bė, cent­ra­li­zuo­da­ma funk­ci­jas, ne­pas­kirs­ty­da­ma jų sa­vi­val­dy­bėms, o Vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos vi­ce­mi­nist­ras Gied­rius Surp­lys at­si­kir­ti­nė­jo, jog to­kiu at­ve­ju po­ten­cia­lių nu­si­kal­tė­lių į Lie­tu­vą pa­tek­tų dar dau­giau.