
Naujausios
Festivalis prasidėjo su dovanomis
Trečiadienį Šiaulių „Laiptų“ galerijoje atidarytas keturias dienas truksiantis 8-asis menų festivalis “Šiaulių Monmartro Respublika-2010“. Atidaryme kolekcionierius Edmundas Armoška Šv. Jurgio bažnyčiai dovanojo tapytojo Jono Janulio paveikslą “Pijus XI“.
Angelė MOCKUTĖ
angele@skrastas.lt
Bažnyčiai dovanojo meno kūrinį
E. Armoškos privatus tapybos rinkinys Lietuvoje laikomas didžiausiu ir reikšmingiausiu.
Pernai kolekcionierius Šiauliuose pristatė dailininko Šarūno Saukos darbus, šiemet į „Laiptų“ galeriją atvežė parodą “Lietuvos aukso fondas“. Parodoje — 35 Lietuvos dailės klasikų kūriniai.
Kolekcionierius nedažnai privačią kolekciją eksponuoja parodose ir Šiauliai yra viena iš retų išimčių. E. Armoška yra gimęs Šiluvoje, tačiau jo pase gimimo vieta įrašyti Šiauliai. Čia jis vakar pasveikintas ir 65-ojo gimtadienio proga.
Savo šventės proga kolekcionierius pats įteikė dovaną — Šv. Jurgio bažnyčiai tapytojo Jono Janulio paveikslą „Pijus XI“. Pasak galėrijos direktorės Janinos Ališauskienės, šio dailininko meno kūrinys parinktas neatsitiktinai — Šv. Jurgio bažnyčiai J. Janulis yra nutapęs stacijas ir papuošęs altorių.
Pernai E. Armoška šiai bažnyčiai dovanojo penkiolikos liturginių rūbų — arnotų, pagamintų XVII— XIX amžiuje, kolekciją. Ji saugoma Tytuvėnuose.
„Kolekcionavimas — tiesiog pasirinkimas“
Savo parodos Šiauliuose kolekcionierius nesureikšmina — čia tik 35 darbai, o Radvilų rūmuose buvo eksponuojama 300 meno kūrinių.
— Jei ne paslaptis, kokio dydžio visas jūsų tapybos darbų rinkinys? — klausėme E. Armoškos.
— Nemanau, kad svarbu. Yra XIX amžiaus Vilniaus meno mokyklos atstovų atstovų darbai. Yra XVIII amžiaus mūsų kultūros paveldas, — santūriai atsakė kolekcionierius.
— Su menu neturėjote nieko bendro. Kaip tapote kolekcionieriumi?
— Tarybiniais metais dirbau pramonėje, Nepriklausomybės laikais tapau verslininku. Kolekcionuoju 40 metų. Pradžioje buvo medaliai ir monetos, susiję su mūsų tautos kultūriniu paveldu.
— Paskui — dailės kūriniai?
— Taip. Kolekcionieriumi ne kiekvienas gali tapti — atsibosta, rankos nusileidžia arba šis pomėgis tiesiog netinka.
— Gal rankos nusileidžia todėl, kad šis pomėgis turi savo kainą?
— Pinigai reikalingi. Bet svarbiau yra darbštumas ir pasiaukojimas. Tai — pasirinkimas.
— Ar jūsų pasirinkimas saugus?
— Taip. Save saugau atidžiai. Ir mane saugo.
— Jūsų patirtis jau leidžia pretenduoti į menotyrininkus.
— Nereikia. Kai kolekcionierius įsimyli dailininką, jo darbus, po to juos atranda menotyrininkas. Taip buvo, pavyzdžiui, su dailininku Van Gogu. Jį pirma atrado kolekcionierius.
Menotyrininkai taip parodose šneka, kad nusibosta. Kam? Jei ateinu į Petro Kalpoko parodą, žinau kas jis.
— Ar kaupdamas kolekciją pasikliaujate dailės žinovų nuomone?
— Ekspertai ne viską gali žinoti. Su menotyrininku kolekciją rinkdamas daug sugaiši laiko. Turi turėti savo supratimą. Domiesi, skaitai, mokaisi.
PARODA: Lietuvos dailės klasikų šedevrus atidžiai apžiūrinėjo ir šiaulietis dailininkas Sigitas Prancuitis.
KOLEKCIONIERIUS: Šiuo metu Vilniuje gyvenantis kolekcionierius Edmundas Armoška apie savo kolekciją ir pomėgį kalba santūriai: „Toks pasirinkimas“.
DOVANA: Festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika- 2010“ kultūros ministras Vaidotas Janulis atidengė kolekcionieriaus dovaną — dailininko Jono Janulio darbą “Pijus XI“.
Giedrius BARANAUSKO nuotr.