Fakultetų jungtuvės dėl europinio saldainio neįvyko

Fakultetų jungtuvės dėl europinio saldainio neįvyko

Fakultetų jungtuvės dėl europinio saldainio neįvyko

Šiaulių universiteto (ŠU) senatas vieno balso persvara nepritarė idėjai sujungti Gamtos mokslų ir Matematikos ir informatikos fakultetus. Numatyta jungti tik kai kurių fakultetų katedras. Pertvarkos planuotos dėl didesnių europinių pinigų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Palaimino katedrų jungtuves

Siūlyta nuo 2011 metų rugsėjo 1 dienos jungti du mažiausius ir kasmet vis mažėjančius universiteto fakultetus. Gamtos mokslų fakultete tėra 344 studentai, Matematikos ir informatikos — 401. Bet palaimintos tik pertvarkos gairės, susijusios su atskirų katedrų jungimu nuo 2010 metų rugsėjo 1 dienos.

Humanitariniame fakultete būtų jungiamos į vieną padalinį Užsienio kalbų, Romanų ir germanų filologijos, Rusų kalbos katedros. Menų fakulteto Piešimo ir Tapybos katedras numatyta sujungti į vieną Dailės katedrą. Edukologijos fakultete Meno edukologijos katedra būtų prijungta prie Ugdymo sistemų katedros.

Tik Menų fakulteto taryba katedrų jungimo klausimo nesvarstė. Humanitarinio fakulteto taryba su katedrų jungimu sutiko po aštrių diskusijų. Viena iš jungiamų katedrų vedėjų pripažino, jog kitais metais katedroje darbo gali likti tik dviem dėstytojams.

Matematikų protestas

Gamtos mokslų fakulteto taryba jungtuvėms neprieštaravo. Fakultetas netgi kėlė idėją sujungti tris — Gamtos, Matematikos ir informatikos ir Technologijų fakultetus. Bet jungimui pasipriešino matematikų bendruomenė.

Senato narius matematikai pasitiko dalydami protesto raštus. „Šiaulių kraštui“ studentai sakė, jog labiausiai juos neramina stipendijų klausimas. Sujungus fakultetus, daugiau stipendijų atitektų “gamtininkams“, nes jų studijų balai neretai yra aukštesni, nei matematikų.

Senate šio fakulteto atstovai aštriai kritikavo idėjos iniciatorius. Esą rengiamas tik mechaninis skirtingų mokslo sričių fakultetų jungimas. Kaip reikės vertinti studijų programas, ką svarstyti fakulteto taryboje, kai vieni užsiima „gėlytėmis ir kiaulėmis“ , kiti — skaičiais? Matematikai siūlė pirmiausia rengti viso universiteto padalinių optimizavimo planą.

„Sujungsite du ubagus, — sakė matematikos profesorius Antanas Laurinčikas. — Vis tiek mažės ir matematikų, ir gamtininkų, ir fakultetas bus likviduotas. To ir siekia Švietimo ir mokslo ministerija. Juk pasakyta, turi likti trys universitetai. Sako, duos pinigų. Taigi duoda tam, kad susinaikintume. Kai liks tik trys fakultetai, iš universiteto padaryti kolegiją — vienas juokas.“

Matematikams nei milijonų reikia („užtenka kreidos ant lentos rašyti ir kompiuterių, o juos turime“), nei juos gautų. Nauda “plauktų“ universitetui, tik matematikai dėl to turėtų pasiaukoti.

Už jungtuves — balai

Jungtuvių klausimas iškeltas skubant teikti paraišką ES ir valstybės paramai gauti. Už ją būtų renovuojami pastatai, įrengtos laboratorijos, atnaujinta mokslinių tyrimų ir studijų įranga.

Tarptautinių ryšių ir plėtros prorektorius Teodoras Tamošiūnas senatui teigė, jog Švietimo ir mokslo ministerija kelia vienintelę sąlygą — optimizuoti universiteto veiklą, jungiant bent du padalinius.

Už „jungtuves“ projektui teikiami papildomi balai: fakultetų jungimą — didesni, katedrų — mažesni. Maksimalūs papildomai balai skiriami, jeigu jungiasi universitetai. Tokiam žingsniui kol kas ryžosi tik Kauno medicinos universitetas ir Veterinarijos akademija.

Universitetų infrastruktūriniams projektams iš viso skiriami 160 milijonų litų. ŠU pretenduotų į 11 milijonų litų. Į juos pirmiausia yra nusitaikęs Gamtos mokslų fakultetas, norintis įrengti mokslinių tyrimų laboratorijas Architektų gatvėje. Patalpoms renovuoti šis fakultetas jau yra gavęs 800 tūkstančių litų ES paramos — pagal bendrą Šiaulių universiteto ir Latvijos Daugpilio universiteto projektą.

Argumentai už reorganizavimą

Studijų prorektorius Juozas Pabrėža svarstant jungtuves optimizmu netryško: „Anksčiau ar vėliau fakultetų susijungimas neišvengiamas, o dabar dar kažką galėtume ir laimėti.“

Gamtos mokslų fakulteto dekanas Alfredas Lankauskas priminė, jog greitai universiteto reikalus spręs taryba, tarp kurios narių bus tik vienas kitas universiteto bendruomenės narys. „Ir spręs radikaliai, tad kol galime, priimkime sprendimus patys“, — sakė Gamtos mokslų fakulteto dekanas.

Senato narys Menų fakulteto profesorius Giedrius Šiukščius optimizavimo iniciatorius kritikavo „ne ten dedant akcentus“. Esą optimizavimas pirmiausia būtinas dėl studijų programų kokybės: “Studijų programų akreditacija kabo virš mūsų galvų kaip kirvis. Mes galime prarasti visą universitetą, o žiūrime tik kas kokią kėdę praras.“

Po senato posėdžio rektorius Vidas Lauruška „Šiaulių kraštui“ sakė manąs, jog dar ne pabaiga: “Dabar visi sako, darykime pertvarką, bet tik ne mūsų fakultete. Pertvarka neišvengiama. Ir ne pinigai čia svarbiausi. Projektą teiksime, kažkiek pinigų gausime.“

Citata

„Juk pasakyta, turi likti trys universitetai. Sako, duos pinigų. Taigi duoda tam, kad susinaikintume.“

BALSAVIMAS: Senate pritrūko vieno balso fakultetams sujungti.

PROTESTAS: Matematikos ir informatikos fakulteto studentai senato nariams dalijo protesto raštus.

PATIRTIS: „Esu baigęs Fizikos, matematikos ir filologijos fakultetą, ir nieko — gyvas“, — sakė ŠU senato pirmininkas profesorius Aloyzas Gudavičius, reaguodamas į priekaištus, kad ketinama jungti skirtingų mokslo sričių fakultetus.

 

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.