Europa suvažiavo į Radviliškį

Europa suvažiavo į Radviliškį

Eu­ro­pa su­va­žia­vo į Rad­vi­liš­kį

Sek­ma­die­nį Rad­vi­liš­kis ta­po ke­lio­li­kos Eu­ro­pos ša­lių sos­ti­ne – čia pra­si­dė­jo sa­vai­tę truk­sian­tis Eu­ro­pos žmo­nių fes­ti­va­lis, ku­ria­me kiek­vie­nos ša­lies de­le­ga­ci­ja pri­sta­tys sa­vo kul­tū­rą, pa­pro­čius bei tra­di­ci­jas, ku­li­na­ri­nį pa­vel­dą, su­si­rungs spor­ti­nė­se var­žy­bo­se.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Sve­čiuo­se – try­li­ka ša­lių

Jau šeš­ta­die­nį į Rad­vi­liš­kį ėmė rink­tis sve­čiai iš ke­lio­li­kos Eu­ro­pos ša­lių. Dau­giau nei ket­vir­tį am­žiaus or­ga­ni­zuo­ja­mas Eu­ro­pos žmo­nių fes­ti­va­lis pir­mą­kart su­reng­tas Lie­tu­vo­je, Rad­vi­liš­ky­je, ir bus skir­tas vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čiui.

Iš sep­ty­nio­li­kos į tarp­tau­ti­nę or­ga­ni­za­ci­ją „Eu­ro­pean Peoples‘ Fes­ti­val“ su­si­bū­ru­sių ša­lių į Rad­vi­liš­kį su­va­žia­vo de­le­ga­ci­jos iš try­li­kos Eu­ro­pos mies­tų.

Dvi šven­tė­je pla­na­vu­sios da­ly­vau­ti de­le­ga­ci­jos į fes­ti­va­lį neat­vy­ko. Por­tu­ga­li­jos de­le­ga­ci­ja jun­gė­si prie is­pa­nų de­le­ga­ci­jos. Por­tu­gal­ijos vė­lia­va bu­vo ne­ša­ma at­ski­rai – šio­je ša­ly­je ki­tą­met pla­nuo­ja­mas reng­ti ki­tas Eu­ro­pos žmo­nių fes­ti­va­lis.

Kiek­vie­na­me sve­čių bū­ry­je – iki pus­šim­čio žmo­nių, dau­giau­sia – jau­nų, pa­si­ry­žu­sių ne tik sma­giai pra­leis­ti lai­ką, bet ir per dai­nas, šo­kius, fo­tog­ra­fi­ją, gat­vės teat­rą, val­gius pri­sta­ty­ti sa­vo ša­lį. Vi­sos de­le­ga­ci­jos – iš ne­di­de­lių mies­te­lių.

Bū­tent toks ir yra šių fes­ti­va­lių tiks­las: reng­ti juos ne did­mies­čiuo­se, ku­rie ir taip lūž­ta nuo tu­ris­tų ir įvai­rių ren­gi­nių, o ne­di­de­liuo­se mies­te­liuo­se, tu­rin­čiuo­se iki 20 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų. Ša­lies da­ly­vės de­le­ga­ci­ją pa­pras­tai su­da­ro ne su­kvies­tos įžy­my­bės, o ak­ty­vūs šių mies­te­lių gy­ven­to­jai: šo­kan­tys, dai­nuo­jan­tys, spor­tuo­jan­tys.

Tarp di­des­nių rad­vi­liš­kie­čius ap­lan­kiu­sių de­le­ga­ci­jų – pran­cū­zai, vo­kie­čiai, len­kai. Ma­žes­nės de­le­ga­ci­jos iš Ško­ti­jos, Liuk­sem­bur­go, Ai­ri­jos.

Ša­lių ei­se­no­je – skir­tin­gi ak­cen­tai

Sek­ma­die­nį, pir­mą­ją fes­ti­va­lio die­ną, vi­sos de­le­ga­ci­jos rin­ko­si Rad­vi­liš­kio pa­ra­pi­jos baž­ny­čio­je. Čia vy­ko Žo­džio li­tur­gi­jos pa­mal­dos. Už­sie­nio de­le­ga­ci­jų at­sto­vų bu­vo pa­pra­šy­ta at­vyk­ti į baž­ny­čios ce­re­mo­ni­ją kar­tu su sa­vo ša­lies vė­lia­vo­mis ir at­si­neš­ti gim­tą­ja kal­ba iš­vers­tą Bib­li­ją.

Po mi­šių, jau po­piet, spi­gi­nant kait­riai sau­lei, ša­lių de­le­ga­ci­jos iš­si­ri­kia­vo prie Rad­vi­liš­kio mies­to sim­bo­lio se­no­vi­nio gar­ve­žio ir nuo ten Rad­vi­liš­kio mies­to gat­vė­mis žy­gia­vo iki mies­to par­ko, ku­ria­me įsi­kū­rė Eu­ro­pos tau­tų kai­me­lis.

Kiek­vie­ną de­le­ga­ci­ją iš ki­tų iš­sky­rė ne tik prie­ky­je ne­ša­ma at­sto­vau­ja­mos ša­lies vė­lia­va, bet ir skir­tin­ga ap­ran­ga, pa­čių su­gal­vo­ti ir at­si­vež­ti šven­ti­niai at­ri­bu­tai.

Teat­ri­niais bei tau­ti­niais rū­bais pa­si­puo­šu­sių len­kų de­le­ga­ci­jos prie­ky­je rai­tė­si di­de­lis, net ke­lių žmo­nių ne­ša­mas rau­do­nos spal­vos dra­ko­nas.

Pran­cū­zų de­le­ga­ci­jos prie­ky­je žings­nia­vo šios ša­lies sim­bo­lis Ei­fe­lio bokš­tas (to­kiu kos­tiu­mu vil­kin­ti mer­gi­na).

Ai­rius į prie­kį ve­dė di­džiu­lis juo­das paukš­tis, o suo­mius – ka­rie­to­je sė­din­tis Ka­lė­dų Se­ne­lis ir du el­niai.

Ei­se­nos prie­ky­je su mu­zi­ka žy­gia­vo kar­žy­giai, už jų ėjo ren­gi­nio šei­mi­nin­kai – pa­si­puo­šu­si Rad­vi­liš­kio ra­jo­no de­le­ga­ci­ja.

Mies­to par­ke, kuriame ir vy­ko ati­da­ry­mo die­nos ren­gi­niai, su­reng­tas vi­du­ram­žių ri­te­rių tur­ny­ras. Ja­me ri­te­riai ko­vė­si dėl sa­vo da­mų. Ko­vą lai­mė­jo Ai­ri­jos ri­te­ris.

Lie­tu­vo­je pir­mą­kart su­reng­tą fes­ti­va­lį ati­da­rė Eu­ro­pos žmo­nių fes­ti­va­lio pre­zi­den­tas Jan Frit­zen ir ren­gi­nio šei­mi­nin­kams at­sto­vau­jan­tis Rad­vi­liš­kio ra­jo­no me­ras An­ta­nas Če­po­no­nis. Po ofi­cia­laus ati­da­ry­mo vi­sų lau­kė siurp­ri­zas – vals­ty­bi­nio dai­nų ir šo­kių an­samb­lio „Lie­tu­va“ ir gru­pės „Thun­der­ta­le“ pro­jek­tas „Kil­kim, bro­liai, sa­ka­lais“.

Ren­gi­niai ir re­gi­niai

Ati­da­ry­mo die­ną mies­to par­ke sa­vo ša­lies kul­tū­rą pri­sta­tė Ai­ri­ja, Ško­ti­ja ir Is­pa­ni­ja.

Ai­ri­ja pri­sta­tė tra­di­ci­nius ša­lies šo­kius ir dai­nas.

Ško­tai gro­jo tau­ti­niais inst­ru­men­tais, šo­ko pa­tys ir pa­kvie­tė kar­tu pa­šok­ti žiū­ro­vus, mie­lai įsi­jun­gu­sius į bend­rą šo­kė­jų bū­rį.

Is­pa­ni­jos de­le­ga­ci­jos kul­tū­ri­nę veik­lą su­da­rė tra­di­ci­nė mu­zi­ka ir šo­kiai iš Bur­gos pro­vin­ci­jos. Kiek­vie­nas jų at­lik­tas nu­me­ris bu­vo skir­tas fes­ti­vay­je da­ly­vau­jan­čiai ku­riai nors ša­liai.

Ko­man­das kvies ir spor­ti­nės var­žy­bos. Ko­man­dos su­si­rungs drau­giš­ko­se krep­ši­nio, pe­tan­kės, plau­ki­mo, pa­plū­di­mio te­ni­so ir fut­bo­lo var­žy­bo­se.

Kiek­vie­nos ša­lies fo­tog­ra­fai ir dai­li­nin­kai da­ly­vaus marš­ru­te „100 mi­nu­čių po Rad­vi­liš­kio ra­jo­ną“ ir tai, ką už­fik­suos įdo­miau­sio per jiems or­ga­ni­zuo­tą eks­kur­si­ją, eks­po­nuos su­reng­to­je fo­tog­ra­fi­jų ir ta­py­bos dar­bų pa­ro­do­je „Šven­čian­tis mies­tas“.

Be kon­cer­tų ir įvai­rių pra­mo­gų, fes­ti­va­lio da­ly­viai ste­bės Auš­ros aikš­tė­je du kar­tus de­monst­ruo­ja­mą nau­jau­sią iš Rad­vi­liš­kio ki­lu­sio di­zai­ne­rio Liu­tau­ro Sa­la­se­vi­čiaus ma­dos na­mų „Ma­dam pa­reis vė­liau“ ko­lek­ci­ją, da­ly­vaus liau­diš­ko­je va­ka­ro­nė­je, ki­tuo­se ren­gi­niuo­se.

Pa­si­ren­gi­mo niuan­sai

Lie­tu­va šia­me fes­ti­va­ly­je kaip aso­cia­ci­jos „Eu­ro­pos žmo­nių fes­ti­va­lio“ na­rė da­ly­vau­ja nuo 2006 me­tų, ta­čiau pa­ti per šį lai­ko­tar­pį nė kar­to ne­suk­vie­tė fes­ti­va­lio pas sa­ve, nors bū­tent to­kia yra są­ly­ga ša­lims da­ly­vėms: jį nors kar­tą su­reng­ti pas sa­ve.

Rad­vi­liš­kio mies­tas fes­ti­va­liui ren­gė­si vi­sus me­tus. Tie­sa, ne vis­kas su­spė­ta pa­da­ry­ti iki ga­lo. Ne iki ga­lo li­ko su­tvar­ky­ta re­konst­ruo­ja­ma mies­to aikš­tė.

Nors jo­je ir pra­žy­do gė­lės, su­ža­lia­vo ve­ja, ta­čiau aikš­tė sve­čius pa­si­ti­ko tik su fon­ta­no užuo­maz­go­mis ir neišk­lo­ta aikš­tės dan­ga.

Mies­to cent­re esan­čių dau­gia­bu­čių na­mų bal­ko­nai su­žy­do įvai­rias­pal­vė­mis gė­lė­mis ir pa­si­puo­šė Eu­ro­pos ša­lių vė­lia­vo­mis, ta­čiau bu­vo pa­sta­tų, ku­riuos te­ko pri­deng­ti spal­vo­tu au­dek­lu, kad ne­si­ma­ty­tų ap­tru­pė­ju­sių sie­nų ir laip­tų, o ša­lia mies­to sim­bo­lio gar­ve­žio ei­se­nos da­ly­vių akys kliu­vo už su­krau­tos ir nie­kuo ne­pri­deng­tos rąs­tų krū­vos.

Iki šven­tės mies­to vers­li­nin­kai su­sku­bo įreng­ti nau­ją vieš­bu­tį su ka­vi­ne, įsi­kū­ru­sį vi­sai šalia mies­to par­ko, ku­ria­me ir vy­ko pa­grin­di­niai šven­tės ren­gi­niai. Ja­me vie­tas už­sie­nie­čiai iš­graibs­tė dar ge­ro­kai iki fes­ti­va­lio pra­džios.

Užim­ti ir ki­ti mies­to vieš­bu­čiai, o dau­gu­ma fes­ti­va­lio sve­čių įkur­din­ti ke­lio­se mies­to mo­kyk­lo­se, kur mie­gos ant čia su­klo­tų čiu­ži­nių.

Be­je, to­kios są­ly­gos fes­ti­va­lio da­ly­vių ne­gąs­di­na – ir ki­to­se ša­ly­se jiems su­da­ro­mos pa­na­šios ap­nak­vin­di­ni­mo ga­li­my­bės. Anot, ke­liuo­se fes­ti­va­liuo­se da­ly­va­vu­sių rad­vi­liš­kie­čių, bu­vo nak­vo­ja­ma ir mo­kyk­lo­se, ir pa­la­pi­nė­se.

Au­to­rės nuo­tr.

Len­kų de­le­ga­ci­jos ved­lys – spal­vin­gas dra­ko­nas.

Gau­sią links­muo­lių pran­cū­zų de­le­ga­ci­ją į prie­kį ve­dė Pran­cū­zi­jos sim­bo­lis – Ei­fe­lio bokš­tas.

Do­va­na žiū­ro­vams – vi­du­ram­žių ri­te­rių tur­ny­ras.

Ško­tai į sa­vo šo­kius įtrau­kė ir žiū­ro­vus.

De­le­ga­ci­jos rin­ko­si prie Rad­vi­liš­kio mies­to sim­bo­lio – se­no­vi­nio gar­ve­žio.

Is­pa­nai siū­lė tra­di­ci­nio pa­tie­ka­lo – vy­tin­to kum­pio.

Mies­to gat­vių dau­gia­bu­čiai pa­si­puo­šė skir­tin­gų ša­lių vė­lia­vo­mis.

Re­konst­ruo­ja­mos mies­to aikš­tės iki šven­tės ne­sus­pė­ta pa­baig­ti. Pla­nuo­tas įreng­ti fon­ta­nas šven­tės da­ly­vių ne­vė­sins.