
Naujausios
Emigracijos upė teka toliau
Emigracija iš Lietuvos pernai didėjo. Tarp emigrantų – kas aštuntas buvo Šiaulių krašto žmogus. Ekspertai teigia, jog pagrindinė emigracijos priežastis – maži atlyginimai. Iš didžiųjų miestų Šiauliuose vidutinis atlyginimas yra pats mažiausias. Darbdaviai neskuba atlyginimų didinti, nors neberanda motyvuotų darbuotojų čia dirbti.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Emigracijos srautas nemažėja
Statistikos departamento duomenimis, 2015 metais iš šalies emigravo 44,5 tūkstančio gyventojų, o imigravo perpus mažiau – 22,1 tūkstančio. Tarp jų reemigrantai – grįžę Lietuvos piliečiai – sudarė 18 tūkstančių. Emigrantų skaičius, tenkantis 1 tūkstančiui šalies gyventojų, 2015 m. buvo 15,3 emigranto (2014 m. – 12,5).
Iš Šiaulių apskrities emigravo per 5 300 gyventojų – 800 daugiau nei 2014 metais.
Visose Šiaulių apskrities savivaldybėse emigracijos srautas padidėjo ir išvykusiųjų daugiau nei grįžusiųjų. Dėl neigiamo tarptautinės migracijos neto rajonų savivaldybės „nukraujavo“ po 200–300 gyventojų, o Šiauliai – beveik 950.
Šiauliai, iš kurių pernai emigravo apie 2 300 gyventojų (325 daugiau nei 2014 metais), pagal emigracijos rodiklį žymiai viršijo šalies vidurkį. Šiauliuose 1 tūkstančiui gyventojų teko 22 emigrantai.
Emigruoja jauni, darbingo amžiaus žmonės. Palyginti su 2014 metais, šalyje 1,3 karto padidėjo emigravusių vyrų skaičius, moterų – 11,7 procento. Kas trečias emigravęs vyras buvo 19–26 metų, kas penktas – 27–34 metų. 19–26 metų moterys sudarė 28,5 proc. visų emigravusių moterų, 27–34 metų amžiaus – 23,3 proc. Dauguma emigrantų neturėjo darbo metus ir ilgiau.
Atlyginimai nevilioja dirbti
Šiaulių apskrities savivaldybėse, kaip absoliučioje daugumoje visų šalies savivaldybių, vidutinis darbo užmokestis nesiekia šalies vidurkio. Šalyje 2015 metų ketvirtą ketvirtį vidutinis mėnesinis darbo užmokestis į rankas sudarė 584,8 euro.
Iš apskrities savivaldybių arčiausiai vidurkio buvo Akmenės rajonas – 557,7 euro. Joniškio rajone vidutinis atlyginimas į rankas sudarė 475 eurus, Kelmės rajone – 472 eurus, Pakruojo – beveik 514 eurų, Radviliškio rajone – 444 eurus, Šiaulių rajone – 484 eurus.
Šiauliuose vidutinis atlyginimas į rankas sudarė 525 eurus ir tarp penkių didžiujų šalies miestų buvo pats mažiausias. Nepaisant to, kad, palyginti su kitais miestais, Šiauliuose per metus jis augo daugiausiai – 7,2 procento.
Vilniuje vidutinis atlyginimas į rankas sudarė 654 eurus, Klaipėdoje – beveik 624 eurus, Kaune – 592 eurus, Panevėžyje – 564 eurus.
Emigracijos rykštė darbo rinkai
Vaida Ignotienė, Šiaulių teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog kas antra įmonė apskrityje stinga darbuotojų.
Per 560 apskrities darbdavių, kurių įmonėse dirba 42 tūkstančiai darbuotojų, buvo apklausti dėl darbo užimtumo situacijos ir prognozių.
Nurodydami priežastis, kodėl įmonėse darbo vietos nėra užimtos, dauguma pirmiausia įvardijo, jog trūksta kvalifikuotų darbuotojų.
„Kas antras nurodė, jog žmonėms stinga motyvacijos dirbti, ir beveik kas antras (40 procentų) teigė, jog netenka darbuotojų dėl emigracijos“, – sakė V. Ignotienė.
Šiais metais darbuotojus priimti planuoja trys iš penkių įmonių, atleisti – tik 5 procentai įmonių. Bet darbo užmokestį planuoja didinti tik kas trečias darbdavys (33,8 proc.). 70 proc. svarsto priimti dirbti pabėgėlius, jeigu jie turėtų kvalifikaciją.
„Darbdaviai kelia motyvacijos problemą, ir mes matome, kad dalis Darbo biržoje registruotų asmenų nėra nusiteikę dirbti, – teigė biržos atstovė. – Ne paslaptis, kad tai yra susiję su socialinėmis išmokomis. Žmonės pasveria, ar eiti dirbi už minimalų atlyginimą, ar geriau gauti beveik tokio pat dydžio išmokas.“
Kita vertus, ji mano, jog darbdaviai turėtų prognozuoti, kokių darbuotojų jiems reikės, įsijungti į darbuotojų mokymo programas, taikyti pameistrystės praktiką įmonėse.
„Paprastai darbdaviams darbuotojų reikia šiandien ir tuoj pat, ir ne tik kvalifikuoto, bet ir platesnės kompetencijos, mokančio dirbti su IT technologijomis, – sakė V. Ignotienė. – Norint bedarbius motyvuoti, apmokyti, ir mokymo įstaigoms, ir biržai, kuri gali finansuoti mokymą, reikia žinoti, ko darbo rinkoje trūks bent metams į priekį.“
Ji pabrėžė, jog efektyviau profesinio mokymo ištekliai naudojami, kai yra sudaromos trišalės sutartys, kai įsijungia darbdaviai. Mokymo išlaidas dengia birža, o darbdavys įsipareigoja mažiausiai pusmečiui įdarbinti darbuotoją po profesinio mokymo. Tokio darbdavio dabar paprastai ieško pats darbuotojas ar darbo birža.
Tėvai išvažiuoja ir vaikai išvažiuos
Pakruojo rajone, vieninteliame apskrityje, pernai sumažėjo vidutinis darbuotojų skaičius – 3,3 procento. Kitose savivaldybėse nors nežymiai, bet augo. Mažiausias augimas buvo Šiauliuose – 0,9 procento, didžiausias – 4,2 procento – Akmenės rajone.
Pakruojo rajono verslininkė Eglė Valantinaitė, medienos apdirbimo bendrovės „ŽygEglė“ vadovė, „Šiaulių kraštui“ teigė, jog darbuotojų tenka ieškoti „50 kilometrų spinduliu“. Įmonė pati juos veža į darbą ir atgal į namus.
„Dirbame Žeimelio seniūnijoje, bet čia norinčių dirbti nerandame, – teigė E. Valantinaitė. – Ypač iš kaimo vietovių žmonės išvažiuoja į užsienį. Ateina pavasaris, ir važiuoja dirbti sezoninių darbų. Nenori čia dirbti dėl mažų atlygių.“
Jos žodžiais, galima būtų atlyginimus kelti, moka specialistams po 400–500 eurų, bet ne vienam darbuotojui „nėra už ką pinigų mokėti“.
„Su alkoholizmo bėdomis kasdien susiduriame, pravaikštas daro, – argumentavo verslininkė. – Kaip gali mokėti net minimalų atlyginimą tam, kuris per savaitę darbe tik dvi dienas pasirodo. Net mokesčių inspekcijai turėjome aiškintis, kodėl atlyginimai maži.“
Pati turi emigracijos patirties, grižo į Lietuvą prieš metus šeimos versle dirbti. Dirbo JAV, vėliau – Anglijoje.
„Esu ir pedagogė, anglų kalbos mokytoja, – išvažiavau įgyti kalbos įgūdžių, patirties, pinigai nebuvo pagrindinis motyvas, – sako ji. – Bet didžioji dauguma emigruoja dėl uždarbio. Kalbos nemokėdami dirba paprasčiausius darbus fabrikuose. Gauna minimalų atlygį, bet jis tris kartus didesnis nei Lietuvoje. Pragyvenimo lygis kitoks, bet užtenka, kai nekelia sau didesnių tikslų.“
Jos nuomone, emigracija ir toliau didės, nes ji jau įsišaknijusi šeimose.
„Dirbu ir mokykloje, jau penktokas sako: „Kam man čia mokytis, išvažiuosiu į užsienį“, – teigė E. Valantinaitė. – Kai diskutuojama, nuo ko pradėti emigraciją stabdyti, tai pirmiausia reikia galvoti apie šeimas, kad jų nuostatos keistųsi.
Vaikams tėvai yra įkalę į galvas, jog Lietuvoje nieko nepasieksi ir neliksi. Dabar kasdien emigrantų po lėktuvą išskrenda, greitai po du išskris.“
ELTA nuotr.
SRAUTAS: Visose Šiaulių apskrities savivaldybėse emigracijos srautas padidėjo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SITUACIJA: Vaida Ignotienė, Šiaulių teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja, sako, jog iš 560 apklaustų apskrities darbdavių beveik kas antras įvardijo, jog įmonės netenka darbuotojų dėl emigracijos.
Asmeninė nuotr.
VERSLININKĖ: Prieš metus iš užsienio į Pakruojo rajoną grįžusi plėtoti šeimos verslo Eglė Valantinaitė teigia, jog ypač kaimo vietovėse žmonės yra praradę motyvaciją dirbti, o šeimose įsišaknijo nuostata, kad Lietuvoje nieko nepasieksi.
Sociologo komentaras
„Prakeiksmas gyventi tik iš algos“
Sociologas, socialinių mokslų daktaras Romas LAZUTKA teigia, jog akivaizdu, kad maži atlyginimai yra pagrindinė emigracijos priežastis:
Martyno AMBRAZO (ELTA) nuotr.
– Emigracijos rodiklius vėl turime prastesnius, bet bandoma teigti, jog iš savo šalies juda ne tik lietuviai. Tačiau tie argumentai nėra teisingi.
Pagal emigracijos rodiklį 1 000 gyventojų turime didžiausią emigrantų skaičių Europoje. Net iš skurdesnių šalių 1 000 gyventojų išvažiuoja po 4–5 žmones, o Lietuvoje – 15.
Kita vertus, duomenys rodo, kad pagal vidutines pajamas tarp naujausių ES narių, Rytų Europos šalių, esame treti – po Slovėnijos ir Čekijos. Tai reiškia, kad vidutiniškai gyvename ne taip prastai, bet išvažiuojame daugiausia. Taip yra dėl to, kad pajamos yra labai netolygiai pasiskirsčiusios tarp turtingų ir neturtingų žmonių.
Didžiosios dalies gyventojų pajamos yra mažos. Tų, kas išvažiuoja dirbti tarptautinėse kompanijose, labai nedaug. Dauguma važiuoja dirbti paprastus darbus.
Į Didžiąją Britaniją, Švediją, Norvegiją ar Vokietiją išvažiuoja tie, kurie čia negauna darbo arba gauna labai mažus atlyginimus. Akivaizdu, jog tai – pagrindinė priežastis.
Kas turi versliuką ar individualią įmonę, sukasi, įsitvirtina, bet kas dirba vien už algą, neišsiverčia. Sovietiniais laikais buvo toks prakeiksmas – „kad tu gyventum tik iš algos“. Tai Lietuvoje dabar taip yra.
Jeigu gautum 1 000 ar 1 500 eurų, tai dar nieko būtų, bet už 400–500 eurų išgyventi yra sunku.
Kai verslininkai nemoka daugiau, kerta šaką, ant kurios sėdi. Bet tai bendra tragedija. Darbdavys žiūri savo pajamų, savo pelno, bet kai žmonės išvažiuoja, nėra pirkėjų, tai ką iš to verslo uždirbsi. Ypač regionuose.
Valstybės reikalas – problemą spręsti. Kiekvienas verslininkas moka, kiek įmanoma mažiau, ir jį galima suprasti. Jeigu vienas ims kelti atlyginimus, jo produkcija ar paslaugos brangs ir praloš konkurencinę kovą.
Valstybė, keldama minimalią algą, gali ir turi daryti spaudimą didinti atlyginimus.
STATISTIKA
Pernai iš Lietuvos emigravo 44,5 tūkst. žmonių, tai 7,9 tūkst. (21,6 proc.) žmonių daugiau negu prieš metus.
Pernai į Lietuvą imigravo 22,1 tūkst. žmonių, tai 2,2 tūkst. (8,9 proc.) mažiau negu 2014 m.
2015 m. emigravo 24,3 tūkst. (54,6 proc. visų emigrantų) vyrų ir 20,2 tūkst. (45,4 proc.) moterų, t. y. vyrų emigravo 4,1 tūkst. daugiau negu moterų. Palyginti su 2014 m., emigravusių vyrų skaičius padidėjo 1,3 karto, moterų – 11,7 proc.
2015 m. kas trečias emigravęs vyras buvo 19-26 metų amžiaus, kas penktas – 27-34 metų amžiaus.
Dauguma 15 metų ir vyresnio amžiaus emigravusių vyrų ir moterų (atitinkamai 81,7 ir 85,6 proc.) prieš išvykdami iš šalies nedirbo vienus metus ir ilgiau (2014 m. – atitinkamai 79,6 ir 83,6 proc.).
2015 m. 19 tūkst. (42,7 proc.) emigrantų tikslo šalimi pasirinko Jungtinę Karalystę, 3,3 tūkst. (7,5 proc.) – Vokietiją, 3,2 tūkst. (7,1 proc.) – Airiją, 2,9 tūkst. (6,4 proc.) – Norvegiją, 2,8 tūkst. (6,3 proc.) – Rusiją, 1,8 tūkst. (4 proc.) – Ukrainą. Palyginti su 2014 m., į Jungtinę Karalystę emigravusių skaičius padidėjo 2,2 tūkst. (13,3 proc.), Vokietiją – 412 (14,2 proc.), Airiją – 93 (3 proc.), Norvegiją – 235 (8,9 proc.), Rusiją – 1,5 tūkst. (2,2 karto), Ukrainą – 1 tūkst. (2,4 karto).
Pernai iš Lietuvos emigravo 37 tūkst. (83 proc. visų emigrantų) Lietuvos Respublikos piliečių ir 7,5 tūkst. (17 proc.) užsieniečių.
75,9 proc. emigrantų gimė Lietuvoje, 6,4 – Rusijoje, 4,1 – Ukrainoje, 3,6 – Baltarusijoje, 2,5 proc. – Jungtinėje Karalystėje.
2015 m. daugiau negu pusė visų 18 metų ir vyresnio amžiaus emigravusių vyrų (63,1 proc.) ir moterų (53,3 proc.) niekada negyveno santuokoje.
Daugiausia 2015 m. grįžo (reemigravo) Lietuvos Respublikos piliečių iš Jungtinės Karalystės (8,7 tūkst., arba 47,4 proc. visų grįžusių (reemigravusių) Lietuvos Respublikos piliečių), Norvegijos ir Airijos (po 2 tūkst., arba po 11 proc.), Vokietijos (1 tūkst., arba 5,5 proc.), Ispanijos (586, arba 3,2 proc.).
Šaltinis: Statistikos departamentas, ELTA