Ekologiškas ir kokybiškas maistas – mūsų sveikatos šaltinis

Sveikos mitybos specialistė Natalija Glazunova tikina, kad ekologiška mityba yra naudinga mūsų savijautai ir sveikatai.

Šiauliuose gyvenanti Natalija Glazunova yra tikras sveikos gyvensenos pavyzdys savo kraštiečiams. Moteris ne tik kasdien aktyviai sportuoja, bet ir atsakingai žiūri į savo ir savo šeimos mitybą, kurioje daug spalvų, ekologiškų, natūralių ir sveikų produktų. Toks kasdienis gyvenimo būdas Nataliją paskatino tapti tinklaraščio ir e. parduotuvės „Skonio burtai“ įkūrėja, sveikos gyvensenos turinio kūrėja socialiniuose tinkluose, sveikatingumo mentore bei sertifikuota mitybos specialiste. Kaip teigia pašnekovė, viso to galbūt šiandien ir nebūtų, jeigu ne atsiradusios didelės sveikatos problemos daugiau nei prieš 15-iolika metų.

„Turėjau virškinimo problemų, kasdien vargino odos bėrimai, nes turėjau egzemą. Aplankiau daugybę medikų, ilgą laiką naudojau įvairius tepalus, vartojau įvairius vaistus, bet lėtinis, neinfekcinis odos uždegimas nuolatos atsinaujindavo. Tada supratau, kad medicina man negali padėti, todėl pati ėmiausi iniciatyvos kažką daryti – daug skaičiau, ieškojau informacijos apie savo negalavimus ir kas man galėtų palengvinti kasdienybę. Ir vieną dieną supratau, kad galbūt tik pakeitusi savo mitybos įpročius galėsiu suvaldyti savo negalavimus. Pradėjusi keisti savo gyvenimą iš esmės – pamilusi sportą, iš savo maisto raciono išmetusi įprastus produktus, kuriuose yra pesticidų, cheminių trąšų, antibiotikų likučių, sintetinių priedų, skonio stipriklių, pamačiau subalansuotos ir sveikos mitybos galią”, – pasakoja sertifikuota mitybos specialistė N. Glazunova pridurdama, kad tik pradėjus gyventi sveikai, liga pasitraukė ir daugiau nepasireiškė.

Sveikai maitintis galime kiekvienas

Moteris pasidžiaugė, kad bėgant metams jos gyvenime įvyko daug naujų pokyčių, kurie paskatino vis aktyvesnį domėjimąsi sveikesnei ir subalansuota mityba. Taip gimė ir tinklaraštis, norint parodyti žmonėms, kad sveika mityba gali būti spalvinga, skani, graži – tai nėra tik sausa vištiena ir ryžiai, o gali būti pilnavertė visomis prasmėmis. „Kadangi sparčiai pradėjo augti sukurto tinklaraščio sekėjų skaičius, atsirado daug įvairių klausimų iš jų. Visa tai paskatino dar labiau domėtis, tobulėti, todėl lankiau įvairius kursus, seminarus, kol galiausiai mano domėjimąsis nuvedė iki studijų“, – sako ekologiškai mitybai prijaučianti Natalija. – Man mityba – tai sveikatingumas. Ji gali arba sužlugdyti, arba pakelti į kitą lygį. Jeigu būsime sveiki – atrodysime gražiai, būsime žvalūs, energiningi, galiausiai turėsime gražų kūną“.

Mitybos specialistė N. Glazunova įsitikinusi, kad sveikas, natūralus maistas yra geriausia investicija į savo sveikatą, todėl į kasdien vartojamus produktus reikėtų žiūrėti labai atsakingai. Ji pastebi, kad dažnai žmonės išleidžia pinigus daiktams, kurių jiems visai nereikia arba reikia labai trumpam. Ir jeigu mes išmoktume planuoti, tvarkytis su savo finansais, tai sveikus, natūralius, geresnės kokybės produktus galėtume įsigyti kiekvienas, nenuskriaudžiant bendro šeimos biudžeto.

Prieš perkant reikėtų pasidomėti, kur „gimsta“ mūsų maistas

Pašnekovė tikina, kad kol maistas atkeliauja iki mūsų stalo, praeina ilgą gamybos procesą, todėl labai svarbu, kaip žaliava ar tam tikras produktas yra užaugintas. Pasak jos, įvairūs tyrimai rodo, kad maisto kokybė nuolatos prastėja, nes mūsų dirvožemiai yra užteršti, ko pasekoje užauga ir užteršti produktai. Vartodami tokį maistą, negauname organizmui reikalingų medžiagų. Tuo tarpu ekologiniai ūkiai turi laikytis griežtų reikalavimų, dėl kurių gali džiaugtis ir gamta, ir žmogus – vien dėl to ir verta palaikyti ekologišką produkciją, nes ji yra sukurta iš natūralios gamtos.

„Šiandien rinkdamąsi produktus savo pirkinių krepšeliui, prioritetą visada teikiu eko ženklu pažymėtai produkcijai, kuri yra naudinga mūsų sveikatai. Atradusi naują produktą, visada skaitau produkto sudėtį, nes labai vertinu tikrą skonį ir natūralumą. Juk savaime suprantama, kad įprasta produkcija niekada neprilygs natūraliam, tikram ir ekologiškam skoniui“, – teigia sertifikuota mitybos specialistė N. Glazunova.

Reikalingas palaikymas

Sertifikuotos ekologiškos pieno produkcijos gamintojo „Eko Žemaitija“ vadovo Mindaugo Žutauto teigimu, pastaruoju metu ekologiška produkcija sulaukia išties didesnio vartotojų dėmesio, nes šiuolaikinis žmogus labiau vertina kokybę ir tikrumą. Tačiau nepaisant to, ekologiniai ūkiai Lietuvoje išgyvena sunkmetį. „Mažesni ekologiniai ūkiai stabdo savo veiklą, nes nepakelia finansinės naštos, kiti ūkiai kiekvieną mėnesį laviruoja tarp išlikimo ir užsidarymo. Kad taip neatsitiktų, mums yra reikalinga tiek vartotojų meilė ir dėmesys mūsų produkcijai, tiek nuolatinė valstybės parama“, – tikina M. Žutautas pridurdamas, kad šiai dienai ekologiniai ūkiai turi išties didelę perspektyvą sėkmingai gyvuoti ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, nes šiuolaikinė visuomenė didelį dėmesį skiria savo sveikatai, subalansuotai pilnavertei mitybai.

Pašnekovas atkreipia dėmesį ir į tai, kad vis dar dažnai nupirkta produkcija „iš kaimo“, „iš ūkininko ar močiutės daržo“, „natūrali“ – vadinama ekologiška produkcija, tačiau M. Žutautas tikina, kad nieko panašaus – ekologiški produktai yra tik tie, kurie yra sertifikuoti. Sertifikuoti ekologiški produktai būna paženklinti specialiu ES logotipu – žalios spalvos stačiakampiu, kurio viduryje yra lapas iš baltų žvaigždžių. Šalia šio dedamas ir nacionalinis ekologiškų produktų ženklas, kuris yra privalomas ant visų mūsų šalyje pagamintų ir supakuotų ekologiškų produktų.

Pagaminta rankomis

„Kiekvienas mūsų produkciją mėgstantis pirkėjas gali būti tikras, kad gauna ekologišką, natūralų, su didele meile ir žmogaus rankomis sukurtą produktą. Kiekvienas gamybos etapas labai griežtai reglamentuojamas, kontroliuojamas atsakingų institucijų. Ekologiškuose ūkiuose ūkininkai patys užsiaugina grūdus, karvės ir galvijai ganosi laisvai pievose, kurios nėra tręšiamos, todėl tokių karvių pienas yra natūralus, tikras, o jo išgaunamas kiekis savaime aišku, kur kas mažesnis. Dėl šių priežasčių ekologiškos produkcijos kiekiais niekuomet nepakonkuruosime su cheminiais ūkiais, tačiau tikime tuo, ką darome – gaminame žmogui ir gamtai palankią produkciją“, – sako kooperatyvo „Eko Žemaitija“ vadovas.

Ekologiški „Eko Žemaitijos“ sūriai, varškė, sviestas, kefyras, jogurtas prieinami ir Šiaulių krašto gyventojams – produkcijos galima rasti Šiaulių „Akropolio“ „Maxima“ parduotuvėje arba užsisakyti internetinėje parduotuvėje www.rupus.lt, iš kurios ekologiški produktai bus pristatyti tieisiai į namus.

Viešinimo projekto rėmėjas – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.

Užs. Nr. 550385

1 1 1 1