
Naujausios
Eikime Lietuvos keliu
Vladas VERTELIS
„Šiaulių krašto“ vyriausiasis redaktorius
Dienraščiui „Šiaulių kraštas“ pradėjo talkinti iš visuomenėje žinomų žmonių, savo srities specialistų, visuomenininkų, aktyvių piliečių suburta visuomeninė redakcinė kolegija.
Redakcijai patarti sutiko Šiaulių dramos teatro, kino aktorius, fotomenininkas Juozas Bindokas, humanitarinių mokslų daktaras, literatūrologas, Šiaulių universiteto dėstytojas Nerijus Brazauskas, istorikas, humanitarinių mokslų daktaras, Šiaulių universiteto profesorius Arūnas Gumuliauskas, dainų autorius ir atlikėjas, daugelio muzikinių festivalių organizatorius Virgis Stakėnas, kalbininkas, humanitarinių mokslų daktaras, Šiaulių universiteto docentas Stasys Tumėnas, dailininkas, Šiaulių universiteto docentas Arūnas Uogintas, redkolegijoje taip pat dirbs „Šiaulių krašto“ vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis.
Daugelis redakcinės kolegijos narių su „Šiaulių kraštu“ aktyviai bendradarbiauja nuo pirmųjų laikraščio leidybos metų. Jie padės „Šiaulių kraštui“ tapti dar labiau pilietišku, aktyviau pamatines tautines ir valstybines problemas nagrinėjančiu dienraščiu.
Šiandien mūsų, gyvenančių Šiauliuose ar apskrities rajonuose, pasaulis ne tik prasiplėtė, bet ir susiaurėjo, nes suprasti, įvertinti ir pasirinkti nebeužtenka žinių iš savo miesto, miestelio, kaimo.
Pavyzdžiui, Seimo artėjančioje pavasario sesijoje planuojamas svarstyti įstatymas, leisiantis savivaldybių rinkimuose (ir Europarlamento) dalyvauti ne tik Lietuvos piliečiams. Tokia ES direktyva.
Ką tai reiškia? Ar tai dar vienas valstybės išvalstybinimo ženklas, ryškus postūmis į Europos Sąjungos federaciją? Kuo tai gresia tokioms mažoms valstybėms kaip Lietuva, negausioms tautoms kaip lietuvių?
„Šiaulių krašto“ redkolegija kviečia dienraštyje bendradarbiauti aktyvius, valstybės, savo krašto, visuomenės problemoms neabejingus žmones, laukiami jaunimo visuomeninių, pilietinių organizacijų atstovai.
Redakcija organizuos apskritojo stalo diskusijas aktualiomis visuomeninio gyvenimo temomis. Kviečiame vienytis ir bendradarbiauti.
Lietuvoje įsigali baimė prieštarauti partinės nomenklatūros primestoms vienos tiesos nuostatoms. Išdrąsėkime, pasakykime savo nuomonę. „Šiaulių krašte“ visada galite tai padaryti.
Lietuva išliks tiek, kiek jos išliks regionuose. Tai viena iš mūsų pagrindinių tezių, apibrėžianti dienraščio, redakcinės kolegijos veiklos kryptis.
Būtent regionuose sąvokos tėvynės meilė, Lietuvos žemė, lietuvių kalba, tautos, šeimos šaknys yra natūraliai suprantamos, jos neužpilkinamos politiškai korektiškais naujadarais.
Kalbėkime ir apie prasmingas Lietuvos, krašto iniacatyvas, apie aktyvius piliečius. Aplink mus šimtai pavyzdžių – apsidairykime. Eikime Lietuvos keliu.
Praėjusių metų lapkričio 28-ąją įkurta nacionalinio dienraščio „Respublika“, o vasario 15-ąją Klaipėdos krašto dienraščio „Vakarų ekspresas“ redakcinės kolegijos.
Juozas BINDOKAS – aktorius, fotomenininkas, Šiaulių dramos teatre sukūręs per 70 vaidmenų, vaidinantis populiariame Šiaulių krašte filmuotame seriale „Naisių vasara“. Jis aktyvus kultūros renginių dalyvis, poezijos skaitovas.
„Lietuva šiuo metu tinsta nuo visokių biurokratų, valdžios pūtimosi, bet tikiu, kad šis tinimas negali būti beribis. Ištinusi vieta galiausiai sprogs kaip kokia votis, gal tada ir Lietuva išsivalys nuo visų šiandien joje tvyrančių blogybių. Tik ar nebus per vėlu?“
Virgis STAKĖNAS – dainų autorius ir atlikėjas, vienas dainuojamosios poezijos, kantri muzikos pionierių šalyje;
337 dainų muzikos ir tekstų, 82 tekstų, 18 muzikos albumų, 6 poezijos sąsiuvinių, 2 knygų autorius;
5 festivalių – „Visagino Country“, „Juod'Country“, „Vieną kartą per Velykas“, „Pūdas druskos“, seniausio šalyje bardų festivalio „Akacijų Alėja“ „krikštatėvis“;
daugelio kūrybinių projektų, idėjų generatorius, nominacijų, rinkimų, konkursų laureatas, garbės narys;
35-erius metus bendradarbiauja įvairiose Medios srityse, 280 laidų Nacionaliniame radijuje autorius, įvairių radijo ir TV laidų dalyvis; socialinių, labdaros projektų dalyvis.
Stasys TUMĖNAS – Šiaulių universiteto Lietuvių kalbotyros ir komunikacijos katedros docentas, humanitarinių mokslų daktaras, universiteto tarybos narys, nepriklausomas Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys, „Žiemgalos“ draugijos prezidentas, praeities ir dabarties kultūros metraščio „Gimtasai kraštas“, istorijos ir kultūros žurnalo „Žiemgala“ redaktorių kolegijos narys, almanacho „Šiaurės Lietuva"(leidžiamo nuo 1991 m.) redaktorius ir sudarytojas, knygų leidėjas, vadovaujantis „Šiaurės Lietuvos“ leidyklai.
Mokslinių interesų sritys: dialektologija, sociolingvistika, lituanistika išeivijoje JAV, leidyba.
1990 m. sudarė ir išleido leidinį „Tauta ir mes“, kuriame akcentuojama, kad lietuvių tautos laisvę lems jos kultūra.
S. Tumėnas – kelių mokymo priemonių, knygų studentams ir moksleiviams, mokytojams autorius, paskelbė per 20 straipsnių mokslo leidiniuoe.
2008 m. išleido knygą „Mano provincija“. Joje publikuojami pilietinės publicistikos straipsniai, 2010 m. – biografinę apybraižą „Aleksandro Stasiūno veikla Salako parapijoje tarpukario Lietuvoje“, 2013 m. – biografinę apybraižą „Kanauninko Jurgio Danio pėdsakas Linkuvos parapijoje“.
S. Tumėno skleidžiamos ir išpažįstamos vertybės ir nuostatos: kad valstybė prasideda nuo tavo gimtojo kiemo, provincija yra ne geografinė sąvoka, o mąstymo būdas, kad praeitis, krašto istorija stiprina dabartį, kad jos negalima pamiršti, kad ją būtina reflektuoti.
Arūnas GUMULIAUSKAS – humanitarinių mokslų daktaras, Šiaulių universiteto profesorius. Mokslinės veiklos kryptys: Lietuvos – Lenkijos santykiai tarpukariu, Tarptautiniai santykiai 1918–1940 m., Lietuvos kultūros istorija, Lietuvos sovietizacijos istorija, Lietuvos politinių partijų istorija. A. Gumuliauskas – per 50 mokslinių, daugybės publicistinių straipsnių, monografijos, mokyklinių vadovėlių, metodinių priemonių moksleiviams bei studentams autorius, Jerzy Giedroyc dialogo ir bendradarbiavimo forumo signataras, Lietuvos kultūros fondo valdybos, Šiaulių Sąjūdžio pirmeivių klubo, Torunės (Lenkija) universiteto periodinio leidinio „Europa Orientatis. Studia z dziejów Europy Wschodniej i Państw Bałtyckich“ redakcinės kolegijos, Lietuvos mokslų akademijos periodinio leidinio „Lituanistica“ redakcinės kolegijos narys, kultūros ir visuomenės žurnalo „Padubysio kronikos“ mokslinis konsultantas, redaktoriaus pavaduotojas. 1993–1997 m. stažavosi ir dėstė Varšuvos universitete, skaitytos paskaitos Varšuvos komunikacijos ir viešojo administravimo aukštojoje mokykloje, Krokuvos Jogailaičių universitete.
Arūnas UOGINTAS – dailininkas, Šiaulių universiteto Dailės katedros docentas, Lietuvos dailininkų sąjungos narys; dalyvauja meno projektuose Lietuvoje ir įvairiose pasaulio šalyse, su žmona Reda Uogintiene sukūrė menininkų ir performansų kūrėjų grupę „Archeologai“, kuri dalyvauja įvairiuose šiuolaikinio meno festivaliuose.
Jam artimos jauno kūrėjo pozicijos, šiuolaikiškumo, tautiškumo, pilietiškumo problemos; aktyviai bendradarbiauja kultūros leidiniuose, vietos spaudoje. A. Uogintas parengė keletą leidinių, nagrinėjančių šiuolaikinio meno problematiką.
Šiais metais išleido knygą „Dailės fakulteto fenomenas (Šiaulių universiteto absolventai dailininkai (1972–2012)“.
Nerijus BrAZAUSKAS – humanitarinių mokslų daktaras, literatūrologas, Šiaulių universiteto HF Literatūros istorijos ir teorijos katedros lektorius, Šiaurės Lietuvos tyrimų centro vyresnysis mokslo darbuotojas. Jis yra monografijos „XX a. lietuvių modernistinis romanas: raidos ir poetikos linkmės“ (Vilnius: LLTI, 2010), mokslinių straipsnių, akademinių recenzijų autorius. Taip pat kultūrinėje spaudoje publikuoja recenzijas apie šiuolaikinius lietuvių romanus, yra UNESCO Šiaulių klubo narys