Egzotiškas botanikos sodas gali išnykti

Egzotiškas botanikos sodas gali išnykti

Egzotiškas botanikos sodas gali išnykti

Šalies lankomiausių objektų sąrašuose Antano Čiapo botanikos sodas skelbiamas kaip Nr. 1 Akmenės rajone. Sodas turi gamtos saugomo objekto statusą, tačiau gali sunykti. Jį iš pernai mirusio botaniko šeimos perėmė naujieji savininkai. Savivaldybė nuo tarptautiniuose turizmo žemėlapiuose buvusio parko nusisuko.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Dešimtmečius stiprėjęs pasididžiavimas

Daugiau kaip prieš 40 metų standartiniame kolektyvinių sodų sklype šalia Naujosios Akmenės pradėta iš egzotinių augalų kurti šiame krašte neregėtą grožį.

Šeimininkas Antanas Čiapas įveisė ir sugebėjo išsaugoti apie pusketvirto šimto rūšių augalų, iš kurių 72 rūšys laikomos ypač vertingomis. Sodininkas skaičiavo, kad iš viso sode yra žaliavę daugiau kaip 800 augalų rūšių, porūšių ir atmainų, kurių daugelis – iš tolimų pasaulio kampelių.

Augmenijos grožis dar labiau atsiskleidė tarp paties A. Čiapo sukurtų kompozicijų iš akmenų, medžio, metalo, stiklo. Ir dar gyviau – čiurlenant vandeniui, pulsuojant fontanui, skambant muzikai ir pagal ją žybsint šviesoms.

Tokia vieta tapo išskirtinė tarybiniais metais nuo cementą gaminančios įmonės dulkių papilkėjusiame krašte.

Aplinkos ministerijos įsakymu sodas nuo 2000 metų tapo gamtos saugomu objektu, pastaruosius keliolika metų figūravo tarptautiniuose turizmo maršrutuose.

Gyvenimas sode – iki paskutinės akimirkos

Sodo šeimininkas A. Čiapas, Akmenės rajono garbės pilietis, mirė pernai liepos pabaigoje, būdamas 86-erių.

„Taip mylėjo sodą, kad iki paskutinės akimirkos atrodė, čia – visas jo gyvenimas“, – sakė botaniko mėgėjo žmona Ona Čiapienė.

Ji bemaž dešimt pastarųjų metų atlikdavo svarbiausius ir vyriškus darbus – kai Antanas nebematė, o galiausiai ir apako. Bet atmintyje viskas išliko, tad sugebėdavo žmonai tiksliai nurodyti, kurį augalą apgenėti ar būtinai palaistyti.

Sode ir atsisveikino su gyvenimu. Nors tam nesiruošė. Pradėjo dieną įprastais darbais: išėjo įjungti vandens fontanėlio siurblį, o atėjusi kaimynė paklausė, ar galinti atvesti pasigrožėti iš Amerikos atvykusį svečią. Po akimirkos sodininką pastebėjo suklupusį ir be sąmonės. Kelias dienas medikai bandė gelbėti gyvybę ligoninėje.

Savivaldybė norėjo dovanos

Viena likusi žmona metus pajėgė šeimininkauti sode. Tačiau ir jos jėgoms buvo per sunku, perdavė dukrai įgaliojimus ieškoti kito būsto.

Apie ketinimus palikti gamtos saugomą objektą pranešė rajono Savivaldybei.

„Meras pasiūlė, kad botanikos sodą padovanotume miestui. Tada būtų įsteigtas darbuotojo etatas priežiūrai, – sakė dukra Birutė Kiauzarienė. – Tada paklausiau: „O kur mama?“ Atsakė: „Tam yra socialinių paslaugų namai“.

Apie juos A. Čiapas yra kalbėjęsis su žmona. Ji mena vyro žodžius: „Jeigu tu numirsi, tai perduosiu sodą Savivaldybei, ji man atsilygins, o pats apsigyvensiu senelių namuose“. Tačiau nutiko priešingai.

Velionio žmona nesusiviliojo valdiška pastoge.

„Juk pati save apsitarnauju, noriu jaustis savarankiška – tai ir noriu asmeniško gyvenimo“, – motyvavo O. Čiapienė.

Apsisprendė patys ieškoti botanikos sodo pirkėjo.

Surado ir gavo tokią sumą, kiek pakako sumokėti už perkamą butą Mažeikiuose.

„Europiniais finansais naikina žaliąsias vertybes“

Prieš savaitę O. Čiapienė išsikraustė. Sodo kaimynai pyko dėl valdžios abejingumo, svarstė, kad Savivaldybė turėjo imtis rajoną garsinančio objekto priežiūros.

Botanikos sodą paliekančios šeimininkės dukra bandė ieškoti priežasties, kodėl pasikeitė valdžios požiūris į dar neseniai rajono pasididžiavimu buvusias vertybes, kurias kūrė ir gamtos entuziastas A. Čiapas.

„Prieš kokius 40 metų į Naujosios Akmenės miesto aikštę prie tuometinės valdžios rūmų tėvukas parvežė į Lietuvą vienus pirmųjų retų medžių skiepų, ir viskas prigijo, vešėjo, – mena B. Kiauzarienė. – Bet staiga – išrovė, sunaikino. Vien todėl, kad europinius pinigus įsisavino. Jei tai pamatytų tėvukas – nesuprastų. Jis tiek puošė miestą, o dabar tokio nebereikia“.

Moteris apsisprendė neatsiliepti į rajono mero pageidavimą – perduoti rajono muziejininkams Garbės piliečio A. Čiapo asmeninių daiktų.

„Argi kokia nuotrauka gali atstoti dar gyvą sodą? – sakė B. Kiauzarienė. – Jis visas galėjo būti kaip muziejus“.

Ar išliks?

Paskutinė botanikos sodo šeimininkė abejoja, ar jį įsigiję taksistas ir muzikos pedagogė sugebės jį išsaugoti.

„Mama palieka botanikos sodą išsaugotą, – sakė dukra B. Kiauzarienė. – Pavasarį, kaip buvo įprasta iki tol, pripirko gėlių, visos susodintos, prižiūrėtos. Visi medeliai apkarpyti, takelius visus išravėjo. Paskutinę savaitę vėl kibirais piktžoles ištempė.“

O. Čiapienė stebėjosi, kad naujasis šeimininkas neklausinėjo, kaip prižiūrėti augalus. Tik naujoji šeimininkė klaustelėjo. Nors augalų šimtai – ir dažną prižiūrėti reikia individualiai. Reguliariai pagenėti ar net apdangstyti. O artėjant žiemai irgi reikia kruopščiai ir su išmanymu paruošti.

Net ir dabartinės gamtos sąlygos gali būti lemtingos. Panašios karščiais į 2006-ųjų vasarą. Tada „Šiaulių kraštas“ rašė, kaip sodo šeimininkas, per dieną išlaistantis po tris tonas vandens, abejojo, ar pajėgs išsaugoti visus augalus.

Šimtų gamtos vertybių naujieji savininkai į priežiūros niuansus nesigilina, tik paaiškina: „Mes tikrai norime tvarkytis ir bandysime, kiek įmanoma“.

Jie norėtų ir rajono valdžios pagalbos. Tokios, kaip anksčiau – į botanikos sodą būdavo atsiunčiama darbininkų pagal viešųjų darbų programą. Kaip anksčiau gaudavo veltui vandens augalams laistyti.

„Bet kai nuėjome pas Naujosios Akmenės seniūną, jis atsakė, kad yra privati valda, tai privačiai ir tvarkykitės, – komentavo naujasis sodo šeimininkas. – Nežinau, kaip viskas bus.“

Autoriaus nuotr.

SODAS: Antanas Čiapas savo botanikos sode ne tik sodino ir puoselėjo augalus, bet  kūrė ir kompozicijas iš akmenų, betono, stiklo.

SODAS: Daug žmonių buvo atvažiavę apžiūrėti parduodamo botanikos sodo, bet pamatę, kiek jame reikės darbo – nepirkdavo.

DŽIAUGSMAS: Onos Čiapienės (kairėje) dukra Birutė Kiauzarienė sakė džiaugiasi, kad pavyko mamą išsivežti nesuvargusią.

KAMBARĖLIS: Daiktus iš Antano Čiapo kambarėlio jo žmona pati iškraustė.

ŽENKLAI: Antano Čiapo botanikos sodas palydėjo per langus iškeliamus čia vykusio gyvenimo ženklus.

JAUSMAI: Neslėpė jausmų Ona Čiapienė (dešinėje) ir ją palydėti susirinkusios sodo kaimynės.