Egzaminų rezultatai – fenomenai ir paradoksai

Eg­za­mi­nų re­zul­ta­tai – fe­no­me­nai ir pa­ra­dok­sai

Šiau­lių moks­lei­viai iš­lai­kė mies­to ly­gio fe­no­me­ną – dau­ge­lio šiau­lie­čių eg­za­mi­nų re­zul­ta­tai ir šie­met ge­ro­kai aukš­tes­ni už ša­lies vi­dur­kį. O Šiau­lių ra­jo­no moks­lei­viai eg­za­mi­nus iš­lai­kė šiek tiek pra­sčiau už ša­lies vi­dur­kį. Ra­jo­ne fik­suo­ja­mas pa­ra­dok­sas: dau­giau­siai neiš­lai­kiu­sių­jų lie­tu­vių kal­bos eg­za­mi­no mo­kė­si be­ne pres­ti­žiš­kiau­sio­je ra­jo­no mo­kyk­lo­je – Kur­šė­nų Lau­ry­no Ivins­kio gim­na­zi­jo­je.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Šiau­liuo­se – ge­riau nei ša­ly­je

„Šiau­lių mo­kyk­lų abi­tu­rien­tai, pa­sta­rai­siais me­tais jau ta­po įpras­ta, vals­ty­bi­nius eg­za­mi­nus iš­lai­ko ge­riau nei ša­lies moks­lei­vių vi­dur­kis“, – džiau­gė­si mies­to Švie­ti­mo sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Edi­ta Min­ku­vie­nė.

Šiau­lie­čiai lai­kė vie­nuo­li­ka vals­ty­bi­nių abi­tū­ros eg­za­mi­nų iš dvy­li­kos ga­li­mų – pran­cū­zų kal­bos eg­za­mi­no mies­tie­čiai ne­lai­ko jau šeš­tus me­tus.

Šiau­liuo­se po 10 eg­za­mi­nų re­zul­ta­tų (be bio­lo­gi­jos) pa­skel­bi­mo bu­vo 102 šim­tu­ki­nin­kai. Dau­giau­siai šim­tu­kų – iš ang­lų kal­bos eg­za­mi­no – 42, ma­te­ma­ti­kos – 38, lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros – 7, in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų – 6, po 2 – iš ru­sų, che­mi­jos, fi­zi­kos ir geog­ra­fi­jos ir tik 1 šim­tu­ką – iš is­to­ri­jos eg­za­mi­no.

„Su is­to­ri­ja Šiau­liuo­se nė­ra taip ge­rai, kaip ma­nė­me, nors mies­te dir­ba tik­rai stip­rių pe­da­go­gų. Per­nai iš is­to­ri­jos eg­za­mi­no ne­tu­rė­jo­me nė vie­no šim­tu­ko, nors dar prieš ket­ve­rius ar pen­ke­rius me­tus is­to­ri­jos iš­lai­ky­mo ly­gis bū­da­vo aukš­čiau ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­nų re­zul­ta­tų“, – sa­kė E. Min­ku­vie­nė.

Net de­vy­nių eg­za­mi­nų re­zul­ta­tai Šiau­liuo­se yra ge­res­ni už ša­lies vi­dur­kį. Ir tik is­to­ri­jos eg­za­mi­nas iš­lai­ky­tas pra­sčiau už Lie­tu­vos vi­dur­kį: Šiau­lių mo­kyk­lų moks­lei­viai is­to­ri­jos eg­za­mi­ną iš­lai­kė 98,07 pro­cen­to, o ša­lies vi­dur­kis – 98,11.

Ženk­liau­siai ša­lies vi­dur­kį šiau­lie­čiai ap­len­kė geog­ra­fi­jos eg­za­mi­ne – iš­lai­kė vi­si 100 lai­kiu­sių­jų. Tai, pa­sak E. Min­ku­vie­nės, be­ne di­džiau­sias pro­ver­žis, nes 2016 me­tais iš­lai­kiu­sių geog­ra­fi­jos eg­za­mi­ną Šiau­liuo­se bu­vo 93 pro­cen­tai. Iš vi­so net ke­tu­rių da­ly­kų – vo­kie­čių, ru­sų, geog­ra­fi­jos bei che­mi­jo­s – eg­za­mi­nus šiau­lie­čiai yra iš­lai­kę šim­tu pro­cen­tų.

Ke­liais pro­cen­ti­niais punk­tais pa­gal iš­lai­kiu­sių­jų skai­čių šiau­lie­čiai ša­lies vi­dur­kį len­kė ir ma­te­ma­ti­kos bei in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų eg­za­mi­nuo­se.

Ma­te­ma­ti­kos vals­ty­bi­nį bran­dos eg­za­mi­ną lai­kė 17 247 ša­lies abi­tu­rien­tai, iš­lai­kė – 94,36 pro­cen­to. 2016 me­tais ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­ną iš­lai­kė 89,3 pro­cen­to lai­kiu­sių­jų. Šim­to ba­lų įver­ti­ni­mą ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­ne šie­met ga­vo ga­vo 4,78 pro­cen­to lai­kiu­sių­jų.

Che­mi­jos vals­ty­bi­nį bran­dos eg­za­mi­ną lai­kė 1 652 ša­lies moks­lei­viai, iš­lai­kė – 99,09 pro­cen­to (per­nai – 98,53 pro­cen­to). Šie­met 100 ba­lų įver­ti­ni­mą che­mi­jos eg­za­mi­ne ga­vo 3,15 pro­cen­to lai­kiu­sių­jų.

Is­to­ri­jos vals­ty­bi­nį bran­dos eg­za­mi­ną lai­kė 9 640 ša­lies abi­tu­rien­tų, iš­lai­kė – 98,11 pro­cen­to kan­di­da­tų (per­nai – 98,25 pro­cen­to). 100 ba­lų įver­ti­ni­mą šie­met ga­vo 0,73 pro­cen­to lai­kiu­sių­jų.

In­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų vals­ty­bi­nį bran­dos eg­za­mi­ną lai­kė 2 414 Lie­tu­vos moks­lei­vių, iš­lai­kė – 96,98 pro­cen­to (per­nai – 93,21 pro­cen­to).

Gim­to­sios kal­bos rie­šu­tė­lis neį­kan­da­mas ir pres­ti­ži­nė­se gim­na­zi­jo­se

Svar­biau­sias ro­dik­lis lai­kant abi­tū­ros eg­za­mi­nus daž­niau­siai yra lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­nas. Šie­met, nors eg­za­mi­ną mo­ki­niai ir ver­ti­no kaip ne­sun­kų, ta­čiau be­veik 11 pro­cen­tų ša­lies abi­tu­rien­tų jo neiš­lai­kė. Šiau­liuo­se vals­ty­bi­nį lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros bran­dos eg­za­mi­ną lai­kė 970 abi­tu­rien­tų, iš­lai­kė – 90,6 pro­cen­to vi­sų lai­kiu­sių­jų.

Šiau­lių ra­jo­ne vals­ty­bi­nio lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­no neiš­lai­kė 14 pro­cen­tų lai­kiu­sių­jų: lai­kė 141 mo­ki­nys, o neiš­lai­kė – 21. Dau­giau­siai neiš­lai­kiu­sių­jų gim­to­sios kal­bos eg­za­mi­no ra­jo­ne – Kur­šė­nų Lau­ry­no Ivins­kio gim­na­zi­jo­je. 16 pro­cen­tų jos abi­tu­rien­tų neiš­lai­kė šio eg­za­mi­no.

Vals­ty­bi­nis lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­nas yra pri­va­lo­mas pla­nuo­jan­tiems rink­tis vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas uni­ver­si­te­ti­nes stu­di­jų pro­gra­mas. No­rint baig­ti mo­kyk­lą ar stu­di­juo­ti vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se stu­di­jų pro­gra­mo­se ko­le­gi­jo­se, pa­kan­ka iš­lai­ky­ti mo­kyk­li­nį lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­ną.

Vals­ty­bi­nį lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros bran­dos eg­za­mi­ną iš vi­so šie­met lai­kė 18 525 ša­lies abi­tu­rien­tai. Iš­lai­kė – 89,04 pro­cen­to vi­sų lai­kiu­sių­jų, ly­gi­nant su 2016 me­tais, kai eg­za­mi­ną iš­lai­kė 89,76 pro­cen­to vi­sų kan­di­da­tų, šie­met net ir ša­lies mas­tu iš­lai­kiu­sių­jų skai­čius – ma­žes­nis. Vi­si neiš­lai­kiu­sie­ji vals­ty­bi­nio lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros bran­dos eg­za­mi­no ga­lė­jo jį per­lai­ky­ti kaip mo­kyk­li­nį.

Na­cio­na­li­nis eg­za­mi­nų cent­ras su­skai­čia­vo, kad be­veik pu­sės (45,3 pro­cen­to) vi­sų abi­tu­rien­tų, atė­ju­sių­jų į lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros vals­ty­bi­nį bran­dos eg­za­mi­ną, pir­mo­jo pus­me­čio įver­ti­ni­mas bu­vo nuo 2 iki 6 ba­lų, o tik 2 pro­cen­tų – 10 ba­lų.

Kad iš­lai­ky­tų eg­za­mi­ną, kan­di­da­tai iš mo­kyk­lų lie­tu­vių mo­ko­mą­ja kal­ba ga­lė­jo pa­da­ry­ti ne dau­giau kaip 6 gra­ma­ti­kos ir lek­si­kos klai­das, 12 ra­šy­bos klai­dų, 14 sky­ry­bos klai­dų, 20 teks­to raiš­kos ir sti­liaus klai­dų 500 žo­džių apim­ties ra­ši­ny­je.

Vis dau­giau mo­ki­nių – „vos šil­ti“

Šie­met Šiau­lių ra­jo­no mo­kyk­las (tarp jų ir Kur­šė­nų po­li­tech­ni­kos mo­kyk­lą) bai­gė 249 abi­tu­rien­tai. Bend­ras eg­za­mi­nus iš­lai­kiu­sių­jų vi­dur­kis ra­jo­ne – kiek že­mes­nis, nei ša­lies.

Ra­jo­no Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Ra­sa Pau­laus­kie­nė kons­ta­tuo­ja, kad net ir vi­du­ri­nį moks­lą be­si­ren­kan­čio jau­ni­mo ži­nios pra­stė­ja.

„Kal­bė­jo­me ir su L. Ivins­kio gim­na­zi­jos va­do­vu, ko­dėl, pa­vyz­džiui, tiek daug jų vai­kų neiš­lai­kė lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­no. Ko dau­giau ga­li­ma ti­kė­tis, jei­gu lai­ky­ti vals­ty­bi­nį eg­za­mi­ną rin­ko­si mo­ki­niai iš lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros pa­mo­kų tu­rė­da­mi vos ket­ver­tą“, – sa­kė R. Pau­laus­kie­nė.

Spe­cia­lis­tės tei­gi­mu, jau ir anks­tes­niais me­tais gim­to­sios kal­bos eg­za­mi­no re­zul­ta­tai ne­bu­vo la­bai ge­ri.

„Kad ir ge­riau­sia ra­jo­no gim­na­zi­ja, bet ji yra vie­nin­te­lė mo­kyk­la Kur­šė­nuo­se, tei­kian­ti vi­du­ri­nį iš­si­la­vi­ni­mą. To­dėl vi­si to ra­jo­no kraš­to mo­ki­niai, ku­rie no­ri vi­du­ri­nio iš­si­la­vi­ni­mo, ei­na į šią mo­kyk­lą. Taip at­si­ran­da įvai­raus ly­gio mo­ki­nių. Kar­tais juo­kau­ja­me, kad kai ku­rie mo­ki­niai pa­gal ži­nių ly­gį – „vos šil­ti“ ir su me­tais ly­gis tik­rai neau­ga. Mo­ki­niai jau iki eg­za­mi­nų atei­na su pra­stais pa­žy­miais“, – sa­kė ra­jo­no Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus spe­cia­lis­tė.

Fi­zi­kos, geog­ra­fi­jos, ru­sų kal­bos, in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų, che­mi­jos eg­za­mi­nus iš­lai­kė vi­si jį pa­si­rin­ku­sie­ji lai­ky­ti ra­jo­no abi­tu­rien­tai. Is­to­ri­jos eg­za­mi­no neiš­lai­kė 3 mo­ki­niai iš 87.

Ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no neiš­lai­kė 14 pro­cen­tų ra­jo­no abi­tu­rien­tų, dau­giau­siai jų – iš Gruz­džių gim­na­zi­jos.