E. sveikata atkurta

Mariaus MORKEVIČIAUS (ELTA) nuotr.
Registrų centro direktorius Saulius Urbanavičius pranešė, kad e. sveikatos sistema – atkurta.
Registrų centras skelbia atkūręs didžiausios šalyje informacinės sistemos e. sveikata veiklą.

Didžiosios gydymo įstaigos patvirtino, jog sistema veikia.

„Gydymo įstaigos patvirtino, kad gali išrašyti receptus, kad gali atlikti visus kitus veiksmus. Per valandą, kol veikia sistema, negavome signalų, kad kažkokių trukdžių yra, tačiau esame pasiruošę, jeigu tokių būtų, juos nedelsiant šalinti“, – žurnalistams sakė Registrų centro direktorius Saulius Urbanavičius.

Pasak jo, iš gydymo įstaigų taip pat gautas patvirtinimas, kad duomenys yra saugūs ir neprarasti.

Šiek tiek anksčiau pranešta, kad, užbaigus testavimo darbus ir įsitikinus duomenų integralumu, sėkmingai užbaigtas sistemos paleidimo etapas.

„Dėkoju visai Registrų centro komandai ir visiems išorės specialistams, teikusiems pagalbą ir konsultacijas. Visų šių žmonių pastangomis pavyko atkurti vienos svarbiausių sistemų Lietuvoje darbą. Dar kartą apgailestaujame, kad dėl sistemos neveikimo daliai gyventojų teko susidurti su nepatogumais. Šis įvykis parodė, kad siekiant užtikrinti sklandų strateginės reikšmės informacinių sistemų valdymą, yra reikalingi neatidėliotini sprendimai aukščiausiu valstybiniu lygiu“, – pranešime cituojamas Registrų centro generalinis direktorius Saulius Urbanavičius.

Registrų centro vadovas kiek anksčiau akcentavo, kad įmonė kėlė klausimą dėl būtinybės įsigyti atsarginius e.sveikatos sistemos serverius.

„Kreipėmės į e. sveikatos sistemos valdytoją – sveikatos apsaugos ministeriją. Yra asmenys, su kuriais bendraujame, su kurias kalbamės, yra veiksmų planai, darbo grupės. Tas klausimas buvo keliamas“, – sakė S. Urbanavičius.

Jo teigimu, pirkimai dėl atsarginių serverių jau įvyko, sutartys yra pasirašytos.

„Esame sutartis pasirašę ir laukiame technikos. Šitas sprendimas turėjo būti įgyvendintas dar šiemet“, – sakė jis.

S. Urbanavičius teigė kol kas negalintis atsakyti, kiek kainavo atkurti e. sveikatos veikimą, tai bus suskaičiuota vėliau.

Jis akcentavo, kad skubiai turės būti daromi nauji viešieji pirkimai, jog sistema sklandžiai veiktų.

„Čia tik darbų pradžia. Reikia užtikrinti, kad ji veiktų, ir prašysime pagalbos, neatidėliotinų sprendimų valstybiniu lygmeniu. (...) Kaip ne kartą komunikavome, laukiame įrangos, tačiau jos neužteks, reikės vėl skubiai įsigyti kitą, papildomą. Čia turėsime susiimti ir atlikti kaip įmanoma greičiau šituos darbus“, – sakė S. Urbanavičius.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pirmadienį sakė keliąs Registrų centro vadovui uždavinį vėliausiai iki trečiadienio paleisti šiuo metu neveikiančią e. sveikatos sistemą. Pasak jo, e. sveikatos sistemos nepavyko greitai atkurti dėl to, kad ji neturi papildomų serverių.

Registrų centro sistemos sutriko praėjusį pirmadienį, liepos 20-ąją, kai Vilniuje po praūžusios liūties trūko vamzdis ir buvo užlietos serverinės. Vanduo pateko į Registrų centro Duomenų centro patalpas. Registrų centras teigė, kad didžioji dalis jos teikiamų paslaugų atkurta, tačiau procesai užtruks dėl e. sveikatos sistemos.