Dvipusis paveikslas grįžo restauruotas

Dvipusis paveikslas grįžo restauruotas

Dvipusis paveikslas grįžo restauruotas

„Unikalus. Vienintelis. Stebuklingas. Netikėtas atradimas. Paslaptingas. Genialus. Slėpiningas“, — tokiais žodžiais apibūdinamas vienintelis Lietuvoje dvipusis XVII amžiaus nežinomo dailininko paveikslas, kuris iš Vilniaus restauratorių grįžo į Šiaulius.

Svajūnas SABALIAUSKAS

svajunas@skrastas.lt

Paslėpta istorija

Šiomis dienomis paveikslui gaminamas specialus rėmas, kad žiūrovas jį galėtų pamatyti iš abiejų pusių. O pats šventos tematikos paveikslas yra Chaimo Frenkelio viloje, laikinai įrėmintas, apsaugotas permatomu plastiku ir pastatytas ant molberto.

Šiaulių „Aušros“ muziejaus Restauravimo centro vedėja Vita Andrulienė patikina: tai vienintelis žinomas Lietuvoje dvipusis paveikslas, tad jį eksponuoti yra sudėtinga, nes žiūrovas turi pamatyti vieną ir kitą jo puses, nupieštas ant vienos storos drobės.

Gaminamas rėmas taip pat bus išskirtinis — jį bus galima pasukti, norint geriau pamatyti vieną ar kitą paveikslo pusę.

Spėjama, kad šis paveikslas kažkada galėjo priklausyti bažnyčiai ar domininkonų vienuolynui, nes vienoje paveikslo pusėje nupieštas šv. Dominykas.

Kaip jis pateko į muziejaus fondus, nėra duomenų, gali būti, jog jis atkeliavo kuriantis muziejui, arba jo fondus papildė sovietinės nacionalizacijos metais. Kai vyko nacionalizacija, niekas turtų aprašo į knygas netraukė.

Pasak V. Andrulienės, paveikslas itin prabangus, tą galima spręsti iš puikiai išlikusių galionų (auksinės ir sidabrinės spalvos brokato kaspinų).

Galėjo būti bažnyčios turtas

Manoma, kad paveikslas galėjo būti prabangi bažnyčios vėliava arba kaip bažnyčios paveikslas — dekoracija. Ateina šv. Šeimos laikas per Kalėdas, atsukama tikintiesiems viena paveikslo pusė, per kitą šventę, susijusią su dominikonais ar šv. Kotryna, atsukama antroji paveikslo pusė.

Paveikslas atrastas gana netikėtai, tvarkant muziejaus fondus, susuktas į ruloną. Viena jo pusė buvo labai pažeista, net nutrupėjęs kai kuriose vietose gruntas.

Suradus paveikslą, sukviesta muziejaus taryba, kuri iškvietė ekspertus. „Ekspertai pasakė: jūs turite unikumus, tokių paveikslų Lietuvoje daugiau nėra“, — didžiuojasi Restauravimo centro vedėja.

Prie paveikslo Vilniuje dirbo keli restauratoriai, atlikti cheminiai ir biologiniai tyrimai. Paveikslas buvo užkrėstas pelėsiais. Pradžioje buvo manyta, kad paveikslas datuotinas XIX amžiumi. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jis galėjo būti nutapytas apie 1770 metus. Paveikslas restauruotas metus.

Manoma, kad paveikslas galėjo būti šalia ugnies židinio, gal jis išgelbėtas iš degančios šventovės, nes vietomis buvo dažai pajuodavę, o tai atsitinka gaisro atveju, ar paveikslui ilgai kabant virš židinio.

Paveikslo išskirtinumas

V. Andrulienė sako, kad paveikslą reikia ir toliau išsamiai tyrinėti, atskleidžiant jo slėpinius. Paveikslas dailės ir kultūros žinovus stebina netradicišku šventųjų vaizdavimu.

Vienoje pusėje pavaizduota šv. Mergelė Marija su Kūdikiu. Marija duoda šv. Dominykui rožinį, o Kūdikėlis tiesia rožinį šv. Kotrynai. Marija stovi ant Mėnulio, po apačia — Žemė. Pasak V. Andrulienės, tai būtų tradicinis motyvas, bet skiriasi jo pateikimas: rožinių dalijimas, šv. Dominyko rankų padėtis.

Antrojoje pusėje dar vienas Jėzaus Kristaus netikėtas vaizdavimas. Kristus vaizduojamas paaugliu. V. Andrulienė sako neįsivaizduojanti, kur dar galima pamatyti paauglį Jėzų Kristų, nes jis vaizduojamas arba kūdikiu, laikomu ant rankų, arba suaugusiu žmogumi.

Jėzaus Kristaus širdis — praskleista. Paveikslo viršuje — visa laiminantis Dievas, šiek tiek žemiau — pavaizduota šv. Dvasia, laiminantys spinduliai.

„Tai tikrai šventas paveikslas. Ir jis labai tinka šiam laikotarpiui, nes nuo Kalėdų iki Naujųjų metų Šventoji Šeima yra labai garbinama. O šio paveikslo vienoje pusėje kaip tik ir pavaizduota Šventoji Šeima“, — sako V. Andrulienė.

Kol kas paveikslo autorystė nenustatyta, nes tai padaryti — itin sunku. Siužetai, vaizduojami paveiksle, tuo metu Europoje buvo itin paplitę, bet vaizduojamas siužetas — unikalus ir niekur kitur nepasitaiko.

IŠNAŠA: „Ekspertai pasakė: jūs turite unikumus, tokių paveikslų Lietuvoje daugiau nėra.

 

DVIPUSIS: „Aušros“ muziejaus Restauravimo centro vedėja Vita Andrulienė rodo, jog vienoje paveikslo pusėje pavaizduota Šventoji Šeima...

... antrojoje pusėje netradiciškai nupieštas šv. Mergelė Marija su Kūdikiu, šv. Dominykas ir šv. Kotryna.

LIUDININKAS: Paveikslo prabangumą išduota kraštuose išlikę galionai

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.