Drakonas – į kaimynus Simonui Daukantui

Drakonas – į kaimynus Simonui Daukantui

Dra­ko­nas – į kai­my­nus Si­mo­nui Dau­kan­tui

Pa­pi­lės vi­zi­ti­ne kor­te­le esan­čiam Si­mo­no Dau­kan­to pa­mink­lui į kai­my­nys­tę ren­ka­mas dar vie­nas mies­te­lio ak­cen­tas. Tai – skulp­tū­ra, vaiz­duo­jan­ti be­si­rai­tan­tį dra­ko­ną ir vir­šum jo pa­ki­bu­sį ant ark­lio rai­tą šven­tą­jį Jur­gį.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Dar vie­nos skulp­tū­ros Pa­pi­lė­je idė­ja su­si­for­ma­vo ruo­šian­tis pa­mi­nė­ti Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės pa­skel­bi­mo 100-me­tį.

Da­tai įam­ži­nti su­bur­tas ko­mi­te­tas ne kar­tą svars­tė, kaip tu­rė­tų at­ro­dy­ti pa­mink­las. At­si­sa­ky­ta pa­siū­ly­mų vaiz­duo­ti siū­ly­tas per­so­na­li­jas. Ma­no­ma, kad dėl jų bend­ruo­me­nė­je ga­li kil­ti prie­šiš­ku­mas, su­si­skal­dy­mas.

Dva­si­nin­kai pri­ta­rė idė­jai su­kur­ti pa­mink­lą re­li­gi­ne te­ma.

Pro­jek­ti­nius pa­siū­ly­mus pa­reng­ti pa­pra­šy­ta šiau­lie­čių, pa­gal ku­rių pro­jek­tą re­konst­ruo­ta Pa­pi­lės mies­te­lio aikš­tė.

Šiau­lie­čiai ar­chi­tek­tas Ša­rū­nas Sa­ba­liaus­kas, di­zai­ne­ris Da­rius Lin­ke­vi­čius ir bu­vęs šiau­lie­tis skulp­to­rius Mar­ty­nas Gau­bas su­ma­nė pa­vaiz­duo­ti šven­tą­jį Jur­gį, nu­ga­lin­tį dra­ko­ną.

Pa­sak Š. Sa­ba­liaus­ko, taip vaiz­duo­ja­ma gė­rio per­ga­lė prieš blo­gį, nes pa­gal mi­to­lo­gi­ją blo­gio sim­bo­lis yra dra­ko­nas, o jį nu­ga­lin­tis ka­rys – gė­rio sim­bo­lis.

„Ši sim­bo­li­nė ko­va ap­jun­gia mū­sų tau­tos is­to­ri­ją, kul­tū­rą, pa­sau­lė­jau­tą, re­li­gi­ją, tau­to­sa­ką, – sa­kė Š. Sa­ba­liaus­kas. – Ki­ta ver­tus, pui­kiai at­spin­di pa­sta­ro­jo šimt­me­čio lie­tu­vių ke­lią per vi­sus oku­pa­ci­jos lai­ko­tar­pius, pa­si­bai­gu­sius per­ga­le, iš­si­ko­vo­ta lais­ve.“

Pa­pi­lės bend­ruo­me­nės at­sto­vams bu­vo pa­ro­dy­tas pie­ši­nys, kurio pir­ma­me pla­ne di­džiu­lis dra­ko­nas, o ant jo pa­ki­bęs žir­gas su rai­te­liu – smul­kes­ni.

Ta­čiau me­ni­nė iš­raiš­ka, pa­sak Š. Sa­ba­liaus­ko, nė­ra ga­lu­ti­nė. Pro­fe­sio­na­lai kū­rė­jai ir ki­ti spe­cia­lis­tai pa­si­ren­gę priim­ti bend­ruo­me­nės pa­siū­ly­mus, ti­ki­si, kad val­džios ir po­li­ti­kos at­sto­vai pri­tars idė­jai.

Pro­jek­tuo­to­jai siū­lo skulp­tū­rą sta­ty­ti prie baž­ny­čios var­tų.

Dva­si­nin­kai su­tin­ka, kad to­je erd­vė­je esan­tis kry­žius bū­tų per­kel­tas į ki­tą vie­tą, idant mies­te­lio cent­ras at­ro­dy­tų ar­chi­tek­tū­riš­kai su­de­rin­tas.

Au­to­riaus nuo­tr.

IDĖ­JA: Lie­tu­vos vals­ty­bin­gu­mo sim­bo­liu siū­lo­mos skulp­tū­ros es­ki­zas lai­ko­mas tik idė­ja, dėl ku­rios lau­kia­ma nau­jų pa­siū­ly­mų.

NUO­MO­NĖ: Ar­chi­tek­to Ša­rū­no Sa­ba­liaus­ko nuo­mo­ne, Pa­pi­lės mies­te­lio cent­ri­nė­je da­ly­je ar­chi­tek­tū­riš­kai de­rės nau­jas ak­cen­tas – skulp­tū­ra su dra­ko­no ir šven­to­jo Jur­gio fi­gū­ro­mis.