Dovanėlė Uk­rai­nos tur­tuo­liams

Dovanėlė Uk­rai­nos tur­tuo­liams

Dovanėlė Ukrainos turtuoliams

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius pasirašė įsakymą leisti naudoti Šiaulių arenos projektą Ukrainoje. Bet Savivaldybėje iki šiol niekas negali atsakyti, kam konkrečiai leidimas suteiktas. Ukrainoje arenas statys verslo turtuolių įkurta kompanija, kuri į šiauliečius oficialiai nė nesikreipė.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Pasirašė įsakymą, bet nežino kam?

Vakar Vladas Damulevičius, Šiaulių miesto svaivaldybės administracijos direktorius informavo, jog pasirašė įsakymą leisti naudoti Šiaulių arenos projektą Ukrainoje statant arenas 2015 metų Europos krepšinio čempionatui. Tačiau jis negalėjo atsakyti, kam konkrečiai leidžia „realizuoti autorių turtinę teisę į kūrinį – naudoti Šiaulių Aukštabalio multifunkcinio komplekso statybos techninį projektą, programinę užduotį ir projektinius pasiūlymus su vizualizacija“.

V. Damulevičiaus teigimu, naudosis Ukrainos krepšinio federacija, Ukrainos miesto Dnepropetrovsko savivaldybė ir Lietuvos bendrovė Panevėžio statybos trestas.

Bet įsakyme yra tik atsižvelgiama į šių trijų prašytojų raštus, o ne nurodyta, kad leidimas jiems suteikiamas. Dar atsižvelgta į projekto autoriaus Eugenijaus Miliūno individualios įmonės bei bendrovės „Dviejų grupė“ raštus.

E. Miliūnas neprieštaravo, kad projektas būtų naudojamas Ukrainoje, tik išlėlė sąlygą derinti su juo projektą.

Savivaldybės Teisės skyriaus vedėja Laura Staponkienė „Šiaulių kraštui“ aiškino: „Kas dalyvaus arenų statyboje, tas ir gaus tą leidimą: užsakovas arba statytojas. Šiuo atveju įvardyti trys subjektai.“

Arenos techninis projektas – Savivaldybės turtas, už kurį biudžeto lėšomis sumokėta 800 tūkstančių litų. Jis saugomas Turto valdymo ir Architektūros ir urbanistikos skyriuose.

Skyrių vedėjai Gytis Skurkis, Rasa Budrytė „Šiaulių kraštui“ sakė dar neturintys jokių nurodymų, kam projektą perduoti naudoti.

Ukrainiečiai – leidimo gavėjai

Dalius Gesevičius, bendrovės Panevėžio statybos trestas generalinis direktorius, „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog teisę naudotis projektu turės ukrainiečiai.

Kas konkrečiai? Jo nuomone, Ukrainos krepšinio federacija.

Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas miesto Tarybos narius įtikinėjo, jog pirmiausia bus padėta „Lietuvos verslui“. Tik kol kas visiškai neaišku, ar šiauliečių dosnumas neš naudą Lietuvos statybininkams?

„Panevėžio statybos trestas yra tik rangovas. Jeigu mes dalyvausime konkursuose ir laimėsime, tai galėsime kažką statyti, – sakė D. Gesevičius. – Konkursai vyksta ir Ukrainoje. Tas projektas gali būti pasiūlytas bet kuriam rangovui.“

Panevėžiečiai turi tikslą dalyvauti Ukrainos arenų statyboje. Ar pavyks, paaiškės po mėnesio. Dalyvautų kartu su E. Miliūno studijos architektais.

D. Gesevičiaus teigimu, E. Miliūnas, kaip Šiaulių arenos autorius, bet kokiu atveju dalyvautų, statant Ukrainos arenas.

Arenos bus kitokios

Panevėžiečio žodžiais, pats techninis projektas per daug sureikšminamas.

„Jį reikės adaptuoti Ukrainos sąlygoms, – sakė D. Gesevičius. – Pasiremta bus tik pačia idėja, reikės daug ką perprojetuoti, nes statybos normos skiriasi. Gruntai kitokie, sniego apkrovos kitokios – pamatus ir palaikančias konstrukcijas teks perprojektuoti. Kažkas įsivaizduoja, jog davė gatavą produktą ir vienas du ir bus pastatyta – taip nebus. Tos arenos bus kitokios.“

Panevėžiečio žiniomis, Ukrainai reikia didesnių arenų, nei yra Šiaulių arena: 9–15 tūkstančių vietų. Dėl to projektas taip pat keistųsi.

„Manau, šiauliečiai padarė gerą darbą, – teigia D. Gesevičius.– Ne viskas pinigais matuojama. Jeigu pinigų pasiūlysi, tai pasakys, jog kažkas turėjo naudos, Tai geriau, jog tų pinigų nė nėra.“

Tai gal Panevėžio statybos trestas parems Šiaulių politikus?

„Panevėžio statybos trestas remia visus šalies politikus – savo uždirbamais ir sumokamais mokesčiais“, – atsakė D. Gesevičius.

Turtuolių rankose – arenų statyba

Ukrainos interneto portalai garsina, jog 2015-ųjų Europos krepšinio čempionatui skirtas arenas statys kompanija „United Basketball Investments Ltd.“

Jos savininkai – Ukrainos turtuoliai Igoris Kolomoiskis ir Dmitrijus Buriakas.

Ši bendrovė dar pernai gegužę laimėjo konkursą statyti arenas 2015 metų Europos krepšinio čempionatui.

Milijardierius I. Kolomoiskis, siejamas su Ukrainos krepšinio aukščiausios lygos septyniais klubais, planavo statyti arenas Dnepropetrovske, Lvove ir Odesoje.

Šiems miestams ir matuojamas Šiaulių arenos projektas.

Ukrainiečių portale Pobeda.od.ua dar kovo 1 dieną džiaugtasi, jog Odesoje arena bus statoma pagal Šiaulių arenos projektą. Įdėtos liustracijos, šiauliečių arena lyginta su „šaiba“ – ledo rituliu.

Odesos miesto vykdomasis komitetas arenos eskizų tikėjosi sulaukti jau kovo 15 dieną. Dviem savaitėmis anksčiau, nei Šiaulių miesto taryba priėmė sprendimą dovanoti arenos kopijas.

Jono TAMULIO nuotr.

KLAUSIMAS: Kam savo įsakymu suteikė leidimą naudoti Šiaulių arenos projektą Ukrainoje Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius negalėjo pasakyti.

ŽVALGYTUVĖS: Ukrainos Charkovo miesto atstovai metų pradžioje dairėsi po Šiaulių areną ir norėjo pasinaudoti jos projektu, bet vėliau jų žvilgsniai nukrypo į Klaipėdos areną.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„ŠAIBA": Odesoje džiaugiamasi, kad čia bus pastatyta šiaulietiška „šaiba“ – ledo ritulio formos arena.