
Naujausios
Dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ Šiauliuose
„Nepatogus kinas" – žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis Lietuvoje vykstantis jau vienuolika metų iš eilės. Tarptautinio festivalio programoje rodomi filmai, siekiantys sujaudinti, susimąstyti, kalbėtis; intensyviai vedamos diskusijos po seansų. Taip pat programoje – seansai moksleiviams skatinantys kalbėti nepatogiomis temomis jau mokykloje. Šis festivalis – unikali ir reikalinga patirtis kiekvienam.
Šiauliuose festivalis vyks spalio 25-29 dienomis. Miesto gyventojams ir svečiams skirtoje programoje šiais metais ypač daug dėmesio skiriama lygiateisiškumo problemoms, nagrinėjamos atskirties ir bendruomenės temos. Bendruomenės kritiškumas ir aktualumas filmuose atskleidžiamas daugialype prasme. Tai – ir translyčių bei queer žmonių bendruomenė Brazilijoje susiburianti į vieną didžiulį drag queen ir persirengėlių vakarėlį, kuris tampa protestu prieš heteronormatyvumą, dvilypę pasaulio sampratą ir lytinę diskriminaciją (dok. f. „Mano kūnas yra politiškas"), ir grupelė įžvalgių paauglių turinčių Aspergerio sindromą besikalbančių apie tai, kaip visuomenė jiems atrodo neįgali (dok. f. „Normalus autistinis filmas"), ir vidutinio amžiaus mokinių besimokančių Dauno sindromą turintiems asmenims skirtoje mokykloje ratas, kur jie kovoja dėl klasės prezidento vardo (dok. f. „Suaugėliai").
Ne mažiau dėmesio festivalyje tenka ir opioms politinėms problemoms. Režisierės Marios Kourkoutos ir rašytojos Niki Giannari filme „Šmėklos klaidžioja po Europą“ gilinamasi į pabėgėlių stovyklos Idomeni kasdienybę ir kolektyvinį nerimą. Ziado Kalthoum filme „Cemento skonis“ taip pat kalbama apie pabėgėlių kasdienybę, šįkart tai – Sirijos darbininkų dirbančių Libane sielvartas ir viltys. Atplėšti nuo gimtosios šalies, Libane jie neturi beveik jokių teisių, tik darbą statybose ir galimybę stebėti įvykius Sirijoje per televizorių. Kitame pasaulio krašte gyvenantys Krymo totoriai po siaubingų Maidano įvykių taip pat išgyvena nerimą ir širdgėlą – filme „Kada nurims šis vėjas?“ totorių šeimos dalinasi patirtimi ir baime, jog sovietinio laiko persekiojimas grįžta.
Šiais metais „Nepatogus kinas“ į Šiaulius atveža du filmus, fiksuojančius klimato kaitą. Vienas iš jų – unikali meditacinė kelionė „Sutemų choras. Paremta Davide Monacchi išnykimo fragmentais“ – juosta paremta ekoakustikos kompozitoriaus Davido Monacchi Ekvadore įrašytu nepertraukiamu garso takeliu, kuriame užfiksuota biologinė miško įvairovė. Tai duoklė ateities kartoms, galimybė išgirsti gamtą tokią, kokia ji yra dabar – unikali, įvairi, daugialypė. Filmas akcentuoja tokios galimybės laikinumą realybėje – tarša, klimato kaita, ekstremali sausra – tai veiksniai, sparčiai niokojantys biologinį išskirtinumą, greitai nebeleisiantys patirti gamtos galios taip ryškiai ir stebinančiai. „Kivalina“ – filmas taip pat fiksuojantis gamtą ir jos kaitą, šįkart tai glaudaus gamtos ir bendruomenės santykio pavyzdys ir svarba. Filme stebima nedidelė eskimų inuitų bendruomenė Aliaskos kaime Kivalinoje – viena paskutinių Arkties kultūrų gyvenanti arti išnykimo ribos. Sparčiai tirpstantys ledynai ir Beringo jūros grėsmė – tai realios ir kvapą gniaužiančios žmogaus padarinių gamtai pasekmės.
Be jau minėtų temų „Nepatogus kinas“ Šiaulių programoje taip pat siūlo pažvelgti į šeimos vertybes, individą ir jo istoriją, atkreipia dėmesį į kultūras ir bendruomenes, kurias esame linkę laikyti pakraščiuose, žiūrėti kaip į egzotiką.
Bene svarbiausias festivalio tikslas ne pamokyti ar sudrausminti, o sujudinti, paskatinti ieškoti savo tiesos, bet taip pat įsiklausyti ir į kitų tiesą. Dokumentikos žanro realumas nors ir kalba apie tikrovę, tačiau nesiekia vien informuoti. Taip ir „Nepatogaus kino“ programa nesiekia tiesiog pateikti informaciją, kiekvienas filmas – individuali žiūrovo ir kūrėjų kelionė, atskleidžianti silpnybes, subjektyvumą ir nenugalimą norą pažinti.
„Nepatogaus kino“ seansai Šiauliuose bus rodomi spalio 25-29 dienomis, kino teatre Forum Cinemas Šiauliai bei Chaimo Frenkelio viloje. Įėjimas į visus festivalio filmus – nuo 1 cento. Daugiau informacijos – www.nepatoguskinas.lt
„Kivalina“.
„Mano kūnas yra politiškas“.
„Sutemų choras. Paremta Davide Monacchi išnykimo fragmentais“.