Dėl slidžių gatvių ligoninę perpildė traumuoti pacientai

Zitos KATKIENĖS nuotr.
Šiaulietė Aušra Naudžiūnienė paslydusi patyrė itin sunkią traumą – atvirą blauzdikaulio ir šeivikaulio lūžį.

Šaltis ir sniegas į ligoninės lovą paguldė ne vieną šiaulietį. Respublikinė Šiaulių ligoninė (RŠL) informuoja, kad dėl slidžių kelių ir šaligatvių traumų patiria ypač daug žmonių.

Tris praėjusio savaitgalio dienas į Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centro traumatologų kabinetą ir stacionarą plūdo traumas patyrę žmonės. Per tris savaitgalio dienas vien į stacionarą paguldyta per 30 traumas patyrusių žmonių. Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjo pareigas laikinai einantis ortopedas-traumatologas Martynas Stančikas sako, kad Skubios pagalbos traumatologijos kabinete teko dirbti sustiprintu režimu – du ortopedai-traumatologai atskubėjo į pagalbą čia dirbančiai gydytojai.

Gydytojas M. Stančikas vardijo savaitgalį įvykusias traumas: tai čiurnos kaulų lūžiai, riešo kaulų lūžiai, peties traumos, šlaunikaulio lūžiai. Pasak centro vadovo, slidumo traumos standartinės, o dauguma pastarosiomis dienomis į skyrių patekusių pacientų – paslydę ant ledo ar slidaus šaligatvio, ar net savo namų kieme.

Dažniausiai krentama ištiesus ranką, todėl dažniausios traumos – riešo raiščio sužalojimas, riešo raiščio patempimas, riešo kaulų lūžiai, neretai įvyksta žastikaulio viršutinės dalies lūžiai, išnyra žastikauliai. Griūvant nukenčia ir kojos, jų traumos taip pat dažniausiai susijusios su paslydimais. Pirmiausia nukenčia čiurnos – labai dažni čiurnos raiščių patempimai, kulkšnies lūžiai, kuriuos neretai tenka operuoti. Taip pat dažnos kelio sąnario traumos: sumušimai, raiščių patempimai. Paslydus vyresnio amžiaus žmonėms dažnai įvyksta šlaunikaulio viršutinės dalies lūžimai, dėl to prireikia rimtos medikų pagalbos.

RŠL informuoja, kad pastarosiomis dienomis čia gydėsi penki galūnes nušalę ligoniai, kuriems gresia nušalusių galūnių dalių amputacija. Pasak gydytojo, nušalimai – viena pavojingesnių traumų, nes išryškėja labai pamažu. Pirmą dieną oda atrodys vienaip, gali matytis tik balta, nejautri vieta. Po dienos nušalusioje vietoje gali atsirasti pūslių. Tada, kai nušalusi oda pamėlsta, nustatomas trečias nušalimo laipsnis. Kai nušalusi vieta tampa nejautri, gali tekti ir amputuoti nušalusią galūnės dalį.

Ypač didelė problema, kad žmonės neskuba gydyti nušalimo ir į medikus kreipiasi tik tada, kai nušalusios vietos – dažniausiai rankos ar kojos – ima juoduoti ir tenka amputuoti nušalusias galūnes.

Medikai pastebi, jog dažniausiai nušąla neturintys pastogės žmonės ir ragina praeivius nebūti abejingus, kai sniege, šaltyje guli žmogus, nes abejingumas gali kainuoti kito žmogaus gyvybę.

Šiaulių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centro stacionare laisvų vietų nėra, nors gydymas stacionare skiriamas sunkias traumas patyrusiems pacientams. Daugumai skirtas ambulatorinis gydymas.

Pacientai apgailestauja, kad trauma pakeitė ne tik tos dienos planus. Pirmą kartą į ligoninę patekusi šiaulietė Aušra Naudžiūnienė praėjusį penktadienį patyrė ypač sunkų kojos kaulų lūžį. Išėjusi iš prekybos centro „Akropolis“ ir paėjusi keletą metrų, paslydo ir griuvo. Bandė stotis, bet suprato, kad nepavyks. Atsitraukusi batų užtrauktuką moteris pamatė kyšančius blauzdos kaulus. Praeiviai paskambino greitajai medicinos pagalbai. Ir juokinga, ir graudu buvo, kai eidamas link jos ant to paties ledo griuvo ir vyras, ir du į pagalbą atvykę medikai.

Priėmime paaiškėjo, kad šiaulietei lūžęs ir blauzdikaulis, ir šeivikaulis, tad jos pėda laikėsi tik ant odos ir raumenų. Tą pačią dieną jai buvo atlikta operacija, kaulai sutvirtinti.