
Naujausios
Dėl šiukšlių: versti valdžią ar fermas?
Šiaulių rajono ūkininkus ištiko šokas, kai gavo sąskaitas už atliekas pagal rajono Tarybos patvirtintą dvinarę rinkliavą. Mokestis ūkininkams išaugo kelis šimtus kartų – staiga šiukšlinti ėmė neveikiančios karvių fermos, grūdų sandėliai, pastatai vaiduokliai, kur net kojos seniai niekas nebuvo įkėlęs. Savivaldybė aiškina – įvyko klaida.
„Labai rimtai svarstome: pirmiau versti valdžią, ar fermas?!“ – ne juokais supyko ūkininkai.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Vietoje 46 eurų – 2500
Savivaldybė ūkininkams išsiuntinėjo vietinės rinkliavos mokesčio už atliekas sąskaitas. Už antrąjį pusmetį priskaičiuota tūkstančiai eurų. Ištikti šoko ūkininkai nutarė netylėti – redakcijos paštas užverstas laiškais, telefonai – skambučiais.
Bubių seniūnijos Bitėnų kaimo ūkininkams Artūrui ir Birutei Plenaičiams atsiųstos dvi sąskaitos. Vienos ūkininkų šeimos turimos fermos, ūkiniai pastatai priskirti žmonai, kiti – vyrui, nors dirba abu bendrai.
B. Plenaitienei už pusmetį – nuo liepos 1 iki gruodžio 31 dienos paskaičiuota mokėti 1381,96 euro, o A. Plenaitis, dirbdamas savo ūkyje, „prišiukšlino“ kiek mažiau – už 1144,37 euro. Bendra šiukšlių suma šeimai – 2526,33 per pusmetį.
Iki šiol, A. Plenaičio teigimu, už atliekas ūkis mokėdavo apie 46 eurus.
Ūkininkas pasakojo, kad pieno ūkiai nedaug sukaupia atliekų, kurios tinka mesti į komunalinių atliekų konteinerius, nes didžiąją dalį ūkininkų atliekų – įvairias talpas nuo chemikalų, plėveles nuo pašarų, tepaluotus daiktus ūkininkai priduoda atskirai ir už tai sumoka.
A. Plenaitis turi dvi fermas – 650 ir 800 kvadratinių metrų, kurių iš tiesų nėra, nes likusios „tik aikštelės be sienų“, bet jos tebėra registruotos Registrų centre, tad ir už šias „fermas“ paskaičiuotas atliekų mokestis.
Pajų bumerangas gyviesiems ir mirusiems
A.Plenaitis pasakojo, kad buvusių kolūkių pajininkai siūlo dovanoti gautus pastatus. Ardant kolūkius pastatai buvo išdalyti pajininkams, tačiau nedaug tokio turto buvo naudojama, daugelio fermų jau net sienų nėra.
„Žmonės seniai pamiršę, kad kažkur dar turi nenaudojamo turto, nemažai pajininkų jau iškeliavę į aną pasaulį. O dabar atliekų tvarkytojai paėmė duomenis iš Registrų centro – yra fermos savininkas. Mokėk! Seniukai verkia kruvinom ašarom, kai parėjo nemažos sąskaitos jiems už tą „turtą“ nuo šiukšlių tvarkytojų“, – pasakojo A. Plenaitis.
Siūlo dovanoti sugriuvusias fermas, nuvirtusias daržines.
„Kaimynas skambino, kad jis gavo šiukšlių sąskaitą už turėtą fermą ir jo senokai miręs tėvukas gavo tokią sąskaitą. Košmaras!“ – stebėjosi ūkininkas.
Kai kurių pajininkų sąskaitos už atliekas siekia ir šimtą eurų. „Žmonės bus priversti mokėti, nes sulauks antstolių!“ – mano A. Plenaitis.
Šiukšlių košmaras, ūkininko manymu sukels geroką sumaištį – prasidės ūkių išregistravimai, turtų judėjimas, pastatų perrašymas.
„Viena vertus, daug kas susitvarkys savo vaiduokliais virtusį turtą, bet iš patirties žinau, kad išregistravus pastatą jo vietoje, prireikus, naujo tvarto nebepastatysi. Arba eisi kryžiaus kelius“, – mano A. Plenaitis.
Už vaiduoklį – 8160 eurų
Remigijus Liaudinskas pasakojo, kad jo artimiesiems atsiųsta sąskaita – per 8160 eurų pusmečiui už seniai neveikiantį buvusios Kužių agroįmonės gyvulininkystės kompleksą, kurį jo artimieji nupirko iš varžytinių.
„Ten nieko nėra – nei veiklos, nei konteinerių, nei sutarčių su atliekų tvarkytojais. Nieko! O sąskaita – 8160! O už metus – per 16 000 eurų! Stebuklų kraštas! Reikia susimokėti už „orą“ – už 8 tvartus po 1700 kvadratinių metrų, plius 2000 kvadratinių angaras, kur absoliučiai nieko seniai nevyksta, ten seniai niekas kojos nėra įkėlęs. Kad galėtum mokėti tokias sumas už šiukšles, turi būti milijoninės apyvartos“, – stebėjosi R. Liaudinskas.
Penkiolika metų ūkininkavęs vyras pasakoja, kad jo ūkis jau išregistruotas, pats ūkininko veiklos nebevykdo, „nes nebeįmanoma, kai nuo gamtos priklausai, nuo šiukšlininkų priklausai, vis dirbi ir lauki geresnių metų, kurie niekaip neateina“.
R. Liaudinskas mano, kad dėl tokių sąskaitų už nesančias šiukšles teks kreiptis į teismą, jeigu „Šiaulių rajono valdžia nenuspręs ištaisyti klaidos ir neatšauks sprendimo“.
Paskola arba keturi dvimetiniai jaučiai
Kužių seniūnijos ūkininkė Lionė Govorskienė sakė gavusi sąskaitą prisėdusi ir ilgai tylėjusi.
„Teks eiti į banką ir imti paskolą, kad susimokėčiau už šiukšles“, – skaičiavo ūkininkė.
Jų šeimos ūkiui mokestis už pusę metų už atliekų tvarkymą – apie 1500, o pernai už pusmetį mokėdavo vos po 13 eurų, nors ir tada šiukšlių niekas nuo fermų pastatų, ūkininkės teigimu, nevežė – tai buvęs tik „ramybės ir solidarumo mokestis“.
Kad dabar susimokėtų už pusės metų šiukšles 1500 eurų, ūkininkė skaičiuoja, turi parduoti keturis dvejus metus augintus jaučius.
L. Govorskienė vardijo, kad į atliekų konteinerius atliekų tvarkytojai „beveik nieko neleidžia mesti“.
„Kai jų paklausiau, ką galima dėti į tą komunalinių atliekų konteinerį, kurį šiaip taip išsikovojom, pasakė, kad darbininkų škurlius, bet ir tai tik tuos, kurie netepaluoti. Nuo mūsų ūkio pastatų nėra išvežę atliekų! Atvažiuoja, pasižiūri, nieko neima ir vėl išvažiuoja“, – pasakojo ūkininkė.
Kada mokėti už megztinį?
Gruzdžių seniūnijos Valdomų kaimo ūkininkui Broniui Noreikiui už atliekas priskaičiuota beveik 4500 eurų sąskaitą, o mokėdavo 48 eurus.
„Pensijos – apie 300, o rinkliava – 4500 eurų. Dabar ir galvojam, ką griauti pirma – fermas ar valdžią?!“, – piktinosi ūkininkas.
Jis pasakojo, kad prieš kelerius metus panaikino per 100 karvių pieno ūkį, o buvusiose fermose dabar kol parduoda laiko grūdus.
„Nei sutarties nėra, nei konteinerių, nei šiukšlių nėra – iš lubų nukabino ir atsiuntė sąskaitą. Kodėl ima tik už neveikiančią fermą? Kodėl, pavyzdžiui, už nenešiojamą megztinį nepaima mokesčio?“ – žodžių kišenėje neieškojo ūkininkas.
Ūkininkas dar gavo ir šiukšlių sąskaitą už kažkada buvusį įrengtą darbininkui butą ir jame gyvenamąją vietą deklaruotą asmenį.
„Surado gyventoją vaiduoklį, tai dabar turiu lakstyti su pažymomis, kad ten niekas elektros nenaudoja. Tokių cirkų pridirbo, kad oi!“ – stebėjosi B. Noreikis.
Jis, kaip ir kiti ūkininkai, tarą, pakuotes nuo augalininkystėje naudojamų chemikalų, kitų produktų, tepalų filtrus, tepalus – priduoda, už pakuotes nereikia mokėti, – paima už dyką, o už tepalų filtrus, tepalus susimoka ir turi sąskaitas.
Kas ką apgavo?
Šiaulių rajono tarybos nario, Biudžeto, finansų ir valdymo komiteto pirmininko Arūno Grubliauskio vadovaujama žemės ūkio bendrovė „Ginkūnų agrofirma“ gavo 10 000 eurų sąskaitą.
„Aplinkos apsaugos skyrius įtikino, kad padidėjus sąvartyno vartų mokesčiui, buvusi rinkliava nebepadengia atliekų tvarkytojų išlaidų ir reikia didinti rinkliavą, bet Vyriausybės priimta nauja apmokestinimo tvarka – netelpa į jokius rėmus! Taryba buvo supančiota ir vos ne su grasinimais buvom priversti balsuoti už naują apmokėjimo tvarką. Vyriausybės atstovės buvo pasakyta: jei nebalsuosim – Savivaldybė eis į teismą!“, – pasakojo A. Grubliauskis.
Jis teigė, kad, likus mėnesiui iki rajono Tarybos posėdžio, „Ginkūnų agrofirmoje“ buvo pasiūlęs atlikti „pilotinį projektą – kaip nauja kaina atrodys iš tikrųjų“.
„Suskaičiavo, kiek turime kvadratūros, fermų, daržinių, darbuotojų. Pritaikius koeficientus suskaičiavo, kad „Ginkūnų agrofirmai“ išeina šiek tiek per 1000 eurų už metus, o mokėdavome 800. 20 procentų padidėjimas – viskas gerai! Bet viskas buvo gerai, kol neatnešė tikrų sąskaitų. Mus apgavo! Tarybos nariai turėjo visai ne tokią informaciją!“ – piktinosi A. Grubliauskis.
Jis sakė aiškinęsis su Aplinkos skyriumi iš kur tokios didelės sumos, šie atsakę, kad juos apgavo Registrų centras, pateikęs klaidingus duomenis. Be to, pritaikyti ne tie koeficientai.
„Įsivaizduojate, mes skaičiavome, kad maždaug po 3 su trupučiu euro už 100 kvadratinių metrų ploto, o Aplinkos skyrius pritaikė po 89 eurus! Mato, kad nesąmonė ir vis tiek rašo sąskaitas žmonėms?! Prisidirbo baisiau nei pirmokai!“ – „tarkavo“ Aplinkos apsaugos skyrių politikas.
„Kūju per galvą – mokėk“
„Šiaulių krašto“ kalbinti ūkininkai neabejoja, kad po milžiniškomis sąskaitomis ūkininkams slepiasi „kažkieno dideli apetitai“.
Ūkininkai atvirai kalbėjo apie tai, kad šią situaciją sukūrė godumas, nes „buvo didžiulis noras imti be galo be krašto Europos Sąjungos pinigus“. Buvo pristatyta reikia-nereikia atliekų tvarkymo fabrikų, o jų išlaikymas užkrautas ant gyventojų pečių – „kažkas pasinaudojo situacija, pinigais, o sumokėti už viską tenka gyventojams – duoda su kūju per galvą ir mokėk už nieką“.
Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius pasakojo, kad net ir Sąjunga susikūrė beveik prieš dešimtmetį dėl spaudimo ūkininkams už šiukšles. Tada taip pat ketinta skirti didelius mokesčius už šiukšles, todėl susivienijus, atsirado kam kalbėti visų ūkininkų balsu.
„Tada mes išsiderėjome beveik simbolinį mokestį ūkiams už atliekas, bet iš tikrųjų taip ir nebuvo aišku, už ką mokame, nes jokios komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos ūkiuose niekas neatliko. Sutikome ne su paslaugos, o su solidarumo mokesčiu. O po dešimtmečio solidarumo mokestis tapo šiukšlių mokesčiu su visomis kintamosiomis ir pastoviosiomis?!“ – stebėjosi R. Juknevičius.
Apie pomidorą
Kalbinti ūkininkai teigė skambinę rajono merui Antanui Bezarui, šis pats griebęsis už galvos ir paaiškinęs, kad ūkininkai neskubėtų mokėti sąskaitų.
„Neaišku, ko sulauksime. Jeigu net ir perpus sumažins tas klaikias sąskaitas, jų vis tiek bus neįmanoma susimokėti, nes net nėra už ką mokėti. Ar oras pas mus jau apmokestintas, kaip tam multfilme apie pomidorą?!“ – piktinosi rajono ūkininkai.
Savivaldybės administracija išplatino pranešimą, kad gautuose mokėjimo pranešimuose gali būti klaidų!
Giedriaus BARANAUSKO, Redakcijos archyvo nuotr.
Ūkininkas Arūnas Plenaitis stebisi, kad paslaugos neteikia, bet sąskaitas už šiukšles į fermas atsiunčia. O šveicariškos veislės šokoladų reklamoje pozuojančios ūkininko karvės komunalinių atliekų negamina.
Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius sakė, kad ūkininkus dėl šiukšlių, kurių nėra, bandoma spausti jau ne pirmą kartą. Beveik prieš dešimtmetį būtent norėdami apsiginti nuo žvėriškų kainų, ūkininkai susivienijo į sąjungą.
Atliekų rinkliavos administratorius – Šiaulių rajono savivaldybės administracija išsiuntinėjo sąskaitas ūkininkams už veikiančias ir išnykusias nuo žemės paviršiaus, bet dokumentuose likusias fermas.
Tarybos narys Arūnas Grubliauskis mano, kad rajono plitikus apgavo savivaldybės Aplinkos apsaugos skyrius.