Dėl šilumos punktų siūloma keisti įstatymą

Dėl šilumos punktų siūloma keisti įstatymą

Dėl šilumos punktų siūloma keisti įstatymą

Šiaulių miesto savivaldybė Seimui siūlo įteisinti galimybę gyventojams pasirinkti: perimti ar ne šilumos punktus iš šilumos tiekėjo. Seime įregistruotas Savivaldybės parengtas Šilumos ūkio įstatymo straipsnių pakeitimo projektas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Judinti Seimo

Trečiadienį miesto vadovai Seime susitiko su Šiaulių parlamentinės grupės nariais. Savivaldybė pati parengė įstatymo straipsnių pakeitimo projektą.

Seimo parlamentinės grupės nariai projektą jau įregistravo. Parlametinės grupės pirmininkas Saulius Bucevičius „Šiaulių kraštui“ sakė, jog pradedami rinkti parlamentarų parašai, kad klausimas būtų įtrauktas į Seimo darbotvarkę ir svarstomas skubos tvarka.

„Vykome į Seimą ieškodami kompromiso“, – teigė Šiaulių meras Justinas Sartauskas, informuodamas apie vizito rezultatus.

Savivaldybė iniciatyvos ėmėsi, nes iki liepos 1 dienos turi būti įgyvendinta įstatymo nuostata, draudžianti šilumos tiekėjui turėti ir eksploatuoti šilumos punktus. Tai galioja tik miestams, kuriuose gyvena 50 tūkstančių ir daugiau gyventojų.

Bet šilumos punktų perdavimo gyventojams tvarkos nėra ir, kaip paaiškėjo, nebus. Pagal Civilinį kodeksą dėl to susitarti gali tik patys gyventojai ir šilumos tiekėjas.

Siūlo alternatyvą

Šiauliuose beveik visi šilumos punktai priklauso bendrovei „Šiaulių energija“. Anot J. Sartausko, „nė už dyką negalima punktų įsiūlyti, jeigu gyventojai to nenori“.

„Gyventojai mums tvirtina, jog yra patenkinti, kaip „Šiaulių energija“ eksploatavo šilumos punktus, nenori jų perimti, – sakė meras. – Todėl įstatyme pasiūlėme palikti alternatyvą, jog šilumos punktai gali priklausyti ir šilumos tiekėjui.“

Įstatymo pakeitimo projekte taip pat siūloma šilumos tiekėjui netaikyti draudimo šilumos punktą eksplotatuoti, kai punktas jam priklauso ir kai namo butų savininkai nepageidauja perimti punkto nuosavybės.

J. Sartauskas kol kas sulaukęs tik kauniečių pažado iniciatyvą remti. Kaune situacija tokia, kaip Šiauliuose. Panevėžyje, Klaipėdoje šilumos punktai yra daugiabučių namų nuosavybė. Vilniuje šilumos tiekėjas yra privatininkas – vėl kitokia situacija.

Vėl laukia mitingo

Šiaulių miesto tarybai kovo 29 dieną vėl bus teikiami tvirtinti šilumos punktų priežiūros mokesčio maksimalūs tarifai – jau trečią kartą. Visuomeninkai mitingais vis priversdavo sprendimą atidėti. Šį kartą vėl mitinguos prieš Tarybos posėdį.

„Šiaulių energijai“ priežiūros mokesčio iki šiol mokėta po 10 centų už kvadratinį metrą buto ploto. Savivaldybės administracija dabar siūlo tarifų žirkles: nuo 8 centų iki 23 centų ( be PVM). Daugiau mokėtų mažai butų turintys namai. Mažiau – šimtabučiai. Dar tarifas priklausytų ir nuo namo būklės.

J. Sartauskas, iš anksto reaguodamas į būsimą mitingą, tikina, jog patys politikai rengia alternatyvų variantą. Siūlys, anot mero, patvirtinti vienodą visiems namams maksimalų tarifą.

„Gali būti, kad jis išliks toks kaip dabar – 10 centų“, – sakė meras.

Mieste yra 890 šilumos punktų, iš jų apie 400 prižiūrėjo bendrovė „Šiaulių energija“. Kitus – namų administratoriai ir bendrijos, samdančios sistemų prižiūrėtojus individualiai.

Dar vienas mokestis

Kadangi nėra kaip šilumos punktų perduoti gyventojų nuosavybei, siūloma patvirtinti šilumos punktų atkūrimo ir remonto mokesčio tarifą: 6 centus už kvadratinį metrą buto ploto.

Šios sąnaudos nuo vasario 1 dienos buvo išbrauktos iš šilumos kainos. Už jas „Šiaulių energijai“ vartotojai nebemoka, nors bendrovė per pusantro mėnesio keitė ir remontavo šilumos punktų už 70 tūkstančių litų. Pagal įstatymą tai privalo daryti iki liepos 1 dienos.

Naujas mokestis būtų padalintas į dvi dalis: už amortizacinius atskaitymus – 3,2 cento, už medžiagų įsigijimą, remontą – 2,8 cento. Jis vėl būtų mokamas „Šiaulių energijai“, kol šilumos punktas pereitų namo nuosavybėn.

PUNKTAS: Šiaulių meras Justinas Sartauskas sako, jog šilumos punktai gyventojams gali atitekti tik dviem būdais: „Gali išsipirkti pagal likutinę vertę arba, kai likutinė vertė bus nulinė, perimti iš „Šiaulių energijos“.

Jono TAMULIO nuotr.