
Naujausios
Dėl atviros tuberkuliozės atvejo teks pasitikrinti
Joniškio žemės ūkio mokyklą sukrėtė žinia, kad vienas mokinys serga atvira turberkuliozės forma. Mokyklos direktorius ramina: pavojaus nėra, mokinys su tėvais sausio 11 dieną jau atnešė pažymą, kad yra sveikas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento epidemiologė Rita Švambarienė sako, kad kolektyvui ir mokiniams vis tiek pasitikrinti būtina.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Galbūt užkratą parsivežė iš kelionės
Atviros tuberkuliozės atvejis Joniškio žemės ūkio mokykloje buvo nustatytas praėjusių metų gruodį. Gruodžio 20 dieną Nacionalinis visuomenės sveikatos centras nurodė mokyklos kolektyvui ir mokiniams pasitikrinti sveikatą.
Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius Liudas Jonaitis teigė, kad vaikinas yra iš tvarkingos šeimos, galbūt užkratą jis parsivežė iš kelionės. „Keliavo su tėvais, lyg ir po Tailandą ir kitur. Gal nusilpo organizmas,“ – teigė direktorius.
Jo nuomone, su problemomis susidurta, kai mokiniai pradėjo tikrintis sveikatą. Nėra vieningos sistemos. Kadangi vaikai, lankantys šią mokyklą iš skirtingų rajonų, yra prisirašę net 17 poliklinikų.
„Būtų geriausia, jei medikai galėtų iškart vienoje vietoje priimti mokinius. Aš siūliau, kad mūsų mokyklos sveikatos specialistė galėtų atlikti Mantu (tuberkulino) testą, bet buvo pasakyta, kad tai neįmanoma, sveikatos sistemos teisinis reguliavimas to neleidžia,“ – aiškino direktorius.
Jis taip pat pabrėžė, kad jaunuolis, kuriam buvo nustatyta tuberkuliozė, trečiadienį apsilankė su tėvais mokykloje ir jau atnešė gydytojo pažymą, kad yra sveikas.
Atvejis nėra išskirtinis
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento epidemiologė Rita Švambarienė sakė, kad šis atviros tuberkuliozės atvejis nėra kažkuo išskirtinis. Kasmet apskrityje pasitaiko susergančių šia liga asmenų.
„Tarp jaunimo pasitaiko pavienių atvejų. Yra buvę susirgimų atvejų ir Šiaulių mieste – universitete, vienoje gimnazijoje. Turime suprasti, kad tuberkuliozė nėra tik asocialių žmonių liga. Mes gyvename atvirame pasaulyje, visur keliaujame, galime ir atsivežti užkratą,“ – teigė R. Švambarienė.
Visada nustačius atvejį, jei žmogus dirba ar mokosi, tikrinamas darbo kolektyvas, o šiuo atveju – mokiniai ir pedagogai.
„Mes nežinome, nuo ko jis užsikrėtė. Gali būti, kad kitur, o gal pačioje mokyklos bendruomenėje yra sergantis asmuo. Todėl ir reikia visiems pasitikrinti iki sausio 16 dienos,“ – sakė epidemiologė.
Jos teigimu, jeigu vaikinas iš gydytojų pristatė pažymą, kad yra sveikas, vadinasi, jis nebepavojingas aplinkiniams, nebegali jų užkrėsti. Jaunuoliui liga buvo nustatyta ankstyvos stadijos, tad lengvai pasidavė gydymui. Be to, jaunas organizmas linkęs greitai pasveikti.
Joniškio rajone 2014 metais buvo užfiksuota 16 , 2015 metais – 9, o 2016 metais – 7 atviros plaučių tuberkuliozės atvejai.
Praėjusių metų vasarį Lietuvą sukrėtė atvejis, kai Skuode mokytoja tuberkulioze užkrėtė 77 mokinius. Panašios situacijos pasikartojo ir Pabradėje bei Klaipėdos mokykloje, kur mokytojas tuberkulioze užkrėtė tris mokinius.
Apie tuberkuliozę
Kvėpavimo organų tuberkuliozė (TB) yra infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija, plintanti per orą lašeliniu būdu. Pagrindiniai plaučių tuberkuliozės požymiai: sunkus kosulys, trunkantis tris ar daugiau savaičių, skausmas krūtinėje bei skreplių ar kraujo atkosėjimas. Kiti požymiai, išduodantys ligą, yra silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, drebulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas. Tuberkuliozės mikobakterijos (TM) patenka į orą, kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosti ar čiaudi. Mikobakterijos ore gali išlikti kelias valandas, priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Užsikrėtę asmenys ne visi suserga tuberkulioze. Tikimybė užsikrėsti priklauso nuo kelių veiksnių: ligos stadijos, aplinkos, laiko, praleisto prie užsikrėtusiojo.
Europoje nuo devintojo XX amžiaus dešimtmečio stebimas tuberkuliozės padažnėjimas dėl pasikeitusių ekonominių ir socialinių sąlygų, padidėjusios imigracijos.
Didžiausia rizikos zona yra besivystančios pasaulio šalys, kur nėra tinkamų sanitarinių sąlygų, didelė drėgmė. Padidėjusią riziką užsikrėsti taip pat turi sveikatos apsaugos darbuotojai, dirbantys su užkrėstais pacientais, asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus, neturtingai gyvenanti, negaunanti pakankamos medicininės pagalbos, visuomenės dalis.
Autorės nuotr.
Žemės ūkio mokyklos direktorius Liudas Jonaitis sakė, kad mokinys, kuriam buvo nustatytas susirgimas, pristatė medikų pažymą, kad jau yra sveikas.
Užfiksavus atviros tuberkuliozės atvejį, turi pasitikrinti visi Joniškio žemės ūkio mokyklos.