Dėl atviros tuberkuliozės atvejo teks pasitikrinti

Dėl atviros tuberkuliozės atvejo teks pasitikrinti

Dėl at­vi­ros tu­ber­ku­lio­zės at­ve­jo teks pa­si­tik­rin­ti

Jo­niš­kio že­mės ūkio mo­kyk­lą su­krė­tė ži­nia, kad vie­nas mo­ki­nys ser­ga at­vi­ra tur­ber­ku­lio­zės for­ma. Mo­kyk­los di­rek­to­rius ra­mi­na: pa­vo­jaus nė­ra, mo­ki­nys su tė­vais sau­sio 11 die­ną jau at­ne­šė pa­žy­mą, kad yra svei­kas. Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Šiau­lių de­par­ta­men­to epi­de­mio­lo­gė Ri­ta Švam­ba­rie­nė sa­ko, kad ko­lek­ty­vui ir mo­ki­niams vis tiek pa­si­tik­rin­ti bū­ti­na.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Gal­būt už­kra­tą par­si­ve­žė iš ke­lio­nės

At­vi­ros tu­ber­ku­lio­zės at­ve­jis Jo­niš­kio že­mės ūkio mo­kyk­lo­je bu­vo nu­sta­ty­tas praė­ju­sių me­tų gruo­dį. Gruo­džio 20 die­ną Na­cio­na­li­nis vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ras nu­ro­dė mo­kyk­los ko­lek­ty­vui ir mo­ki­niams pa­si­tik­rin­ti svei­ka­tą.

Jo­niš­kio že­mės ūkio mo­kyk­los di­rek­to­rius Liu­das Jo­nai­tis tei­gė, kad vai­ki­nas yra iš tvar­kin­gos šei­mos, gal­būt už­kra­tą jis par­si­ve­žė iš ke­lio­nės. „Ke­lia­vo su tė­vais, lyg ir po Tai­lan­dą ir ki­tur. Gal nu­si­lpo or­ga­niz­mas,“ – tei­gė di­rek­to­rius.

Jo nuo­mo­ne, su pro­ble­mo­mis su­si­dur­ta, kai mo­ki­niai pra­dė­jo tik­rin­tis svei­ka­tą. Nė­ra vie­nin­gos sis­te­mos. Ka­dan­gi vai­kai, lan­kan­tys šią mo­kyk­lą iš skir­tin­gų ra­jo­nų, yra pri­si­ra­šę net 17 po­lik­li­ni­kų.

„Bū­tų ge­riau­sia, jei me­di­kai ga­lė­tų iš­kart vie­no­je vie­to­je priim­ti mo­ki­nius. Aš siū­liau, kad mū­sų mo­kyk­los svei­ka­tos spe­cia­lis­tė ga­lė­tų at­lik­ti Man­tu (tu­ber­ku­li­no) tes­tą, bet bu­vo pa­sa­ky­ta, kad tai neį­ma­no­ma, svei­ka­tos sis­te­mos tei­si­nis re­gu­lia­vi­mas to ne­lei­džia,“ – aiš­ki­no di­rek­to­rius.

Jis taip pat pa­brė­žė, kad jau­nuo­lis, ku­riam bu­vo nu­sta­ty­ta tu­ber­ku­lio­zė, tre­čia­die­nį ap­si­lan­kė su tė­vais mo­kyk­lo­je ir jau at­ne­šė gy­dy­to­jo pa­žy­mą, kad yra svei­kas.

At­ve­jis nė­ra iš­skir­ti­nis

Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro (NVSC) Šiau­lių de­par­ta­men­to epi­de­mio­lo­gė Ri­ta Švam­ba­rie­nė sa­kė, kad šis at­vi­ros tu­ber­ku­lio­zės at­ve­jis nė­ra kaž­kuo iš­skir­ti­nis. Kas­met ap­skri­ty­je pa­si­tai­ko su­ser­gan­čių šia li­ga as­me­nų.

„Tarp jau­ni­mo­ pa­si­tai­ko pa­vie­nių at­ve­jų. Yra bu­vę su­si­rgi­mų at­ve­jų ir Šiau­lių mies­te – uni­ver­si­te­te, vie­no­je gim­na­zi­jo­je. Tu­ri­me su­pras­ti, kad tu­ber­ku­lio­zė nė­ra tik aso­cia­lių žmo­nių li­ga. Mes gy­ve­na­me at­vi­ra­me pa­sau­ly­je, vi­sur ke­liau­ja­me, ga­li­me ir at­si­vež­ti už­kra­tą,“ – tei­gė R. Švam­ba­rie­nė.

Vi­sa­da nu­sta­čius at­ve­jį, jei žmo­gus dir­ba ar mo­ko­si, tik­ri­na­mas dar­bo ko­lek­ty­vas, o šiuo at­ve­ju – mo­ki­niai ir pe­da­go­gai.

„Mes ne­ži­no­me, nuo ko jis už­si­krė­tė. Ga­li bū­ti, kad ki­tur, o gal pa­čio­je mo­kyk­los bend­ruo­me­nė­je yra ser­gan­tis as­muo. To­dėl ir rei­kia vi­siems pa­si­tik­rin­ti iki sau­sio 16 die­nos,“ – sa­kė epi­de­mio­lo­gė.

Jos tei­gi­mu, jei­gu vai­ki­nas iš gy­dy­to­jų pri­sta­tė pa­žy­mą, kad yra svei­kas, va­di­na­si, jis ne­be­pa­vo­jin­gas ap­lin­ki­niams, ne­be­ga­li jų už­krės­ti. Jau­nuo­liui li­ga bu­vo nu­sta­ty­ta anks­ty­vos sta­di­jos, tad leng­vai pa­si­da­vė gy­dy­mui. Be to, jau­nas or­ga­niz­mas lin­kęs grei­tai pasveik­ti.

Jo­niš­kio ra­jo­ne 2014 me­tais bu­vo už­fik­suo­ta 16 , 2015 me­tais – 9, o 2016 me­tais – 7 at­vi­ros plau­čių tu­ber­ku­lio­zės at­ve­jai.

Praė­ju­sių me­tų va­sa­rį Lie­tu­vą su­krė­tė at­ve­jis, kai Skuo­de mo­ky­to­ja tu­ber­ku­lio­ze už­krė­tė 77 mo­ki­nius. Pa­na­šios si­tua­ci­jos pa­si­kar­to­jo ir Pab­ra­dė­je bei Klai­pė­dos mo­kyk­lo­je, kur mo­ky­to­jas tu­ber­ku­lio­ze už­krė­tė tris mo­ki­nius.

Apie tu­ber­ku­lio­zę

Kvė­pa­vi­mo or­ga­nų tu­ber­ku­lio­zė (TB) yra in­fek­ci­nė li­ga, ku­rią su­ke­lia tu­ber­ku­lio­zės mi­ko­bak­te­ri­ja, plin­tan­ti per orą la­še­li­niu bū­du. Pag­rin­di­niai plau­čių tu­ber­ku­lio­zės po­žy­miai: sun­kus ko­su­lys, trun­kan­tis tris ar dau­giau sa­vai­čių, skaus­mas krū­ti­nė­je bei skrep­lių ar krau­jo at­ko­sė­ji­mas. Ki­ti po­žy­miai, iš­duo­dan­tys li­gą, yra silp­nu­mas ar nuo­var­gis, svo­rio kri­ti­mas, ape­ti­to sto­ka, dre­bu­lys, karš­čia­vi­mas, nak­ti­nis pra­kai­ta­vi­mas. Tu­ber­ku­lio­zės mi­ko­bak­te­ri­jos (TM) pa­ten­ka į orą, kai plau­čių tu­ber­ku­lio­ze ser­gan­tis žmo­gus kal­ba, kos­ti ar čiau­di. Mik­o­bak­te­ri­jos ore ga­li iš­lik­ti ke­lias va­lan­das, pri­klau­so­mai nuo ap­lin­kos są­ly­gų. Už­sik­rė­tę as­me­nys ne vi­si su­ser­ga tu­ber­ku­lio­ze. Ti­ki­my­bė už­si­krės­ti pri­klau­so nuo ke­lių veiks­nių: li­gos sta­di­jos, ap­lin­kos, lai­ko, pra­leis­to prie už­si­krė­tu­sio­jo.

Eu­ro­po­je nuo de­vin­to­jo XX am­žiaus de­šimt­me­čio ste­bi­mas tu­ber­ku­lio­zės pa­daž­nė­ji­mas dėl pa­si­kei­tu­sių eko­no­mi­nių ir so­cia­li­nių są­ly­gų, pa­di­dė­ju­sios imig­ra­ci­jos.

Di­džiau­sia ri­zi­kos zo­na yra be­si­vys­tan­čios pa­sau­lio ša­lys, kur nė­ra tin­ka­mų sa­ni­ta­ri­nių są­ly­gų, di­de­lė drėg­mė. Pa­di­dė­ju­sią ri­zi­ką už­si­krės­ti taip pat tu­ri svei­ka­tos ap­sau­gos dar­buo­to­jai, dir­ban­tys su už­krės­tais pa­cien­tais, as­me­nys, var­to­jan­tys int­ra­ve­ni­nius nar­ko­ti­kus, ne­tur­tin­gai gy­ve­nan­ti, ne­gau­nan­ti pa­kan­ka­mos me­di­ci­ni­nės pa­gal­bos, vi­suo­me­nės da­lis.

Au­to­rės nuo­tr.

Že­mės ūkio mo­kyk­los di­rek­to­rius Liu­das Jo­nai­tis sa­kė, kad mo­ki­nys, ku­riam bu­vo nu­sta­ty­tas su­si­rgi­mas, pri­sta­tė me­di­kų pa­žy­mą, kad jau yra svei­kas.

Už­fik­sa­vus at­vi­ros tu­ber­ku­lio­zės at­ve­jį, tu­ri pa­si­tik­rin­ti vi­si Jo­niš­kio že­mės ūkio mo­kyk­los.