Daugiabutyje įvestas tiesioginis valdymas

Edi­tos AK­SO­MAI­TIE­NĖS nuotr.
Draugystės prospekto 8-ojo namo gyventojus sukiršino renovacija, savininkų bendrijos steigimas, nuotekų vamzdžiai. Kas toliau?
Šiaulių miesto Draugystės prospekto 8-ajame name verda aistros tarp kaimynų, pasisakančių už ir prieš namo savininkų bendrijos steigimą. Sprendžiant reikalus, anot vienos pusės, esą prieita ir prie drastiškų būdų, kurie būsiantys panaudoti prieš prieštaraujančiuosius bendrijos steigimui.
Tarpusavio nesutarimų epicentre atsidūrė namą ne vienerius metus administruojanti bendrovė „Mano būstas Šiauliai“. Teigiama, kad kliuvo ir jai. Dėl įžeidinėjimų socialiniuose tinkluose gali tekti kreiptis ir į teisėtvarką.

Laiške – nerimas

Prieš kelias dienas „Šiaulių kraštas“ sulaukė laiško.

„Į Šiaulius grįžta laukiniai 90-ieji, kuomet asmenys, siekiantys jiems palankių sprendimų, nevengia naudoti atvirų grasinimų tiems, kurie nepritaria jų kėslams bei interesams. Tokia situacija susiklostė Draugystės prospekto 8-ajame name. Vienas jo gyventojas dar birželio mėnesį ėmė vaikščioti po gyventojų butus ir rinkti parašus dėl bendrijos steigimo.

70-ies butų namo gyventojai bendrauti tarpusavyje turi susikūrę „Facebook“ grupę. Joje pradėjus diskutuoti apie bendrijos steigimą aktyviai pradėjo reikštis ir parašus dėl bendrijos steigimo rinkęs gyventojas (laiške redakcijai pavardė nurodyta – red. past.). Ir ne šiaip sau diskutuoti, bet ir atvirai grasinti visiems, kurie bando suabejoti bendrijos reikalingumu, esą „po bendrijos įkūrimo pirmininkas asmeniškai atsižvelgs į tų veikėjų nuomonę, kas kenkė namo gerovei“.

O kitame įraše kaimynai išvadinti „padlomis“: „...Susipažinus su byla paaiškės, ar yra mūsų name „padla“, bendradarbiaujanti su „Mano būstu“. (Laiškas „Šiaulių kraštui“ sutrumpintas – red. past.)

Dalis gyventojų, matydami, kad kaimynas ne tik neetiškai bendrauja, bet ir galimai atvirai grasina susidorojimu, nurodė esantys išsigandę.

Sugriauta ramybė

„Šiaulių kraštui“ pavyko pasikalbėti su ilgamete minėto namo gyventoja 83 metų Janina G. Moteris papasakojo kaimynų buvusi informuota, kad uždaroje Draugystės prospekto 8-ojo namo feisbuko grupėje ji buvo įvardyta kaip namo savininkų bendrijos steigimo priešininkė, kad įrašuose nuolatos minėtas jos buto numeris.

Senjorė nevyniojo žodžių į vatą: jai išties pikta, kad pavieniai asmenys sugriovė daugumos gyventojų ramybę.

Pirmiausia pikta dėl neįvykusios namo renovacijos. Esą su „Šiaulių energija“ jau buvo užmegztas dialogas dėl daugiau nei prieš 60 metų statyto ir šiuo metu avariniu požiūriu kritiškai vertinamo daugiabučio renovacijos. Dauguma kaimynų pasisakė už renovaciją, žiemą tikėdamiesi ir šilumos, ir mažesnių mokesčių. Buvo sudarytas planas, kiekvienam norinčiajam pasistengta atsakyti į visus rūpimus klausimus, sutvarkyti preliminarūs paskolos reikalai, suderintas rangovas. Tačiau projektas įstrigo minėtai mažumai sukėlus sumaištį dėl būsimų esą milžiniškų įmokų.

Ponia Janina apskaičiavusi, kad mėnesinis mokestis, kurį vienam butui būtų tekę mokėti už namo kapitalinį atnaujinimą – apie 40 eurų, išlaidų sumą išdėliojus ilgam laikotarpiui.

Dar daugiau aistrų, anot šiaulietės, įsiplieskė, name pasklidus žiniai apie minėtą kuriamą savininkų bendriją. Poniai Janinai kilo įtarimas dėl balsavimo skaidrumo, esą viena šeima kategoriškai ėmė spausti namo žmones uždaroje feisbuko grupėje balsuoti už bendriją, esą feisbuke buvo renkamas net pirmininkas, ten pat – socialiniame tinkle – ji buvusi apšmeižta, esą agituoja nebalsuoti.

„Galvoju, kad balsavimas socialiniame tinkle teisiškai neteisingas veiksmas. Maža to, gyventojai iš viso dar neapsisprendė, ar nori bendrijos, o jau kabinami skelbimai apie rugpjūčio 17 dieną vyksiantį susirinkimą. Jau įvardijamas pirmininkas, už kurį feisbuku balsavo kokie 19 namo gyventojų iš 70-ies“, – sakė pašnekovė.

Šiaulietė pasipiktinusi ir kitais „iniciatyvinės grupės“, o tiksliau, moters žodžiais, vienos name gyvenančios šeimos veiksmais. Kalbama apie jau trečią kartą šiais metais pratrūkstančios kanalizacijos sistemos name keitimo darbus, kuriuos buvo apsiėmusi atlikti namą administruojančios bendrovės „Mano būstas Šiauliai“ Šiaulių padalinio specialistai.

„Mano būstas“ buvo padaręs sąmatą, pažadėjo darbus – vienos laiptinės stovo ir rūsio vamzdyno pakeitimo – atlikti liepos mėnesį. Bet darbai net nebuvo pradėti. Nebuvo, nes minėta „iniciatyvinė grupė“, prisistatydama bendrijos vardu, nusiuntė „Mano būstui“ laišką, kuriuo uždraudė name atlikinėti bet kokius darbus, nebent jeigu tai būtų avariniai“, – pasakojo ponia Janina.

Draudimas namą administruojančią bendrovę sustabdė, o gyventoją Janiną šokiravo: kaip galima uždrausti savininkų bendrijos vardu, jei name savininkų bendrijos dar nėra ir neaišku, ar iš viso bus. Ir iš viso, ar toks raštas, prisistatant nesančios bendrijos vardu, yra juridiškai galiojantis?

„Tegu kuria tą bendriją, bet tegu nestabdo darbų, kurie yra neatidėliotini. Ar negana, kad šiemet rūsiai jau tris kartus buvo užpilti fekalijomis? Aš tikrai ne prieš bendriją, bet nereikia tokio žmonių supriešinimo“, – akcentavo pašnekovė.

Esą „iniciatyvinė grupė“ buvo į namą atvedusi „savo“ santechniką. Tačiau kaimynai atsisakę jį įsileisti į savo butus – pasitiki tik namą administruojančios bendrovės specialistais, kurie po remonto duotų garantiją ir užtikrintų tolesnę priežiūrą.

Esą sumaištį kelianti minėta šeima, anot ponios Janinos, terorizuoja ne tik kaimynus, bet ir pačią bendrovę „Mano būstas“ – atvykę darbininkai koneveikiami, jiems neleidžiama atlikti namo priežiūros ir tvarkymo užduočių – dėl to liko neišvalyti namo laiptinių langai.

Įtampa? Jokios įtampos

Buto gyventoja, kuri ir kurios vyras įvardijamas „Šiaulių kraštui“ adresuotame laiške, sakė:

„Nieko nekalbėsiu. Atvykite rugpjūčio 17 dieną į bendrijos steigimo susirinkimą ir pamatysite, kokia čia įtampa. Jokios įtampos nėra. Aš nežinau, apie kokį psichologinį smurtą gyventojai šneka. Faktas tas, kad didžioji dauguma jų nori įkurti bendriją. Ir yra keli asmenys, kurie bendrijos nenori. Nežinau, ar tai psichologinis smurtas, ar ne. Ir apie kokią vienos šeimos iniciatyvinę grupę kalbama? Tiesiog, jei iniciatyvos nesiima 69 butai, tai kažkas turi imtis. Mes suinteresuoti, kad namas klestėtų, surinktų lėšų, atsinaujintų.“

Jokių darbų, išskyrus avarinius

UAB „Mano būstas Šiauliai“ direktorė Roma Janušonienė situaciją Draugystės prospekto 8-ajame name žino.

„Ką galiu pasakyti. Gyventojai tapo vienos šeimos įkaitais. Jokių darbų dabar nebegalime daryti. Vieni žmonės nori mūsų, kiti nenori, ir gaunasi konfliktai. Tai vienos šeimos šantažas: gyventojai įbauginti. Net mūsų darbuotojai, kurie turi tiesioginę pareigą nunešti pakabinti skelbimus skelbimų lentoje, nesijaučia saugiai, nes yra stebimi. Košmaras“, – sakė namą administruojančios bendrovės vadovė.

Ji patvirtino, kad „Mano būstas Šiauliai“ yra gavęs tariamos savininkų bendrijos laišką, kuriuo uždrausta name vykdyti bet kokius darbus, išskyrus avarinius, taigi kanalizacijos stovas ir vamzdžiai keičiami bent jau kol kas nebus, nors jie bet kurią akimirką gali trūkti.

„Paradoksas tai, kad namo bendrijos nurodytu adresu nėra – Registrų centre ji neužregistruota. O jie parašo: jokių darbų, ir viskas, išskyrus avarinius, tai yra, jeigu dingo elektra arba užsikimšo kanalizacija, viskas. Visi kiti darbai negalimi. Pavyzdžiui, mūsų darbuotojas atėjo, nes spyna užsikirto – neleidžia sutvarkyti, koliojasi. Kuris darbininkas dar kartą ten važiuos? Laiptinės langus nuvyko valyti – varo lauk.“

R. Janušonienė ragina gyventojus akylai skaityti, ant ko jie pasirašo, kad paskui nereikėtų sakyti „nenoriu bendrijos, bet nesupratau, ant ko pasirašiau“. Žmonės, įsitikinusi, turi galvoti, kad, jei dabar nesiskaitoma, kas bus, kai bendrija bus įkurta.

„Su bendrija yra taip. Jeigu ją įkuria kad ir 25 procentai namo gyventojų, tai realiai jie gali viskam vadovauti ir priimti visus namo sprendimus. Priims tik ta mažuma, o nepriimtieji turės pareigą mokėti mokesčius, bet neturės galimybės balsuoti. Žodžiu, bus beteisiai. Tokia mūsų teisinė valstybė, – sakė R. Janušonienė. – Namai kuria bendrijas – viskas gerai. Bet kam toks psichologinis spaudimas, maža to, girdėjau, kad ir apsistumdymų būta... Žmonės bijo, nes jiems pasakyta, kad bendrijos pirmininkas atsižvelgs į prieštaraujančius.“

Lieka pridurti, kad socialinis tinklas yra vieša erdvė ir žmonės, kurie jaučiasi viešai įžeisti arba patyrę psichologinį smurtą, turi teisę kreiptis į teisėsaugą. Taigi Draugystės prospekto 8-ojo gyventoja tokią teisę turi. Tokiu atveju įžeidinėtojui gali tekti atsakyti teisine tvarka.