Daugiabučių renovacija tęsiasi: gyventojai kviečiami teikti paraiškas

BETA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Aplinkos ministerijai paskelbus kvietimą teikti paraiškas daugiabučių modernizacijai, Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), administruojanti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, iki 2021-ųjų metų kovo 31-osios visuose regioniniuose padaliniuose laukia naujų paraiškų.

Nuo 2013 metų, vykdant daugiabučių modernizavimo programą, Lietuvoje renovuota jau daugiau nei 2500 daugiabučių, o šiuo metu atnaujinami dar 467 pastatai, tačiau svarbu ir toliau didinti senų daugiabučių modernizacijos tempus.

Dėl šios priežasties paskutiniu Aplinkos ministerijos kvietimu numatoma priimti neribotą paraiškų skaičių ir jas įgyvendinti išdėstant projektų srautą pamečiui, atsižvelgiant į kvietime numatytus atrankos kriterijus.

„Kaip ir ligi šiol, aukščiausias prioritetas šiame kvietime bus taikomas tiems projektams, kurie anksčiau parengs investicijų planą, suderins jį su BETA ir pradės techninio darbo projekto pirkimą ar net jį parengs. Žinoma, taip pat esame nustatę ir kitus prioritetus“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

Paraiškų daugiabučių renovacijai teikėjų spektras platus – jas gali teikti savivaldybės, daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, asmenys, teikiantys daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administravimo paslaugas, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai.

Paraiškose –nauji kriterijai

Siekiant efektyvesnio Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimo, šiais metais paraiškų vertinimą papildys naujas energijos nepritekliaus kriterijus.

„Energijos nepritekliaus kriterijų nustatėme, skatindami renovuoti prasčiausios būklės daugiabučius, kuriuose gyvena daugiausia kompensaciją už būsto šildymo išlaidas gaunančių butų savininkų. Ateityje ketiname raginti savivaldybes sudaryti tokių namų sąrašus ir organizuoti, kad būtų įgyvendinami jų energiniam naudingumui didinti skirti projektai“, – sako aplinkos viceministras Marius Narmontas.

Taip pat naujame kvietime yra reikalavimas didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose, esant techninėms galimybėms įrengti saulės jėgaines. Anot BETA direktoriaus, reikalavimas įsirengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo patalpoms apšviesti, dar labiau paskatins butų savininkus bendroms namo reikmėms panaudoti žaliąją energiją.

Vertindama gautas paraiškas, BETA atsižvelgs ir į anksčiau nustatytus kriterijus: ar projektas įtrauktas į savivaldybių parengtas kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą, ar siekiama aukštesnės nei C energinio naudingumo klasės bei energinio efektyvumo, taip pat į gyventojų palaikymą projektui.

Akcentuojama žalioji energija

Svarbu pažymėti, jog šiais metais bus sudaryta daugiau galimybių daugiabučiui būti nepriklausomam nuo išorinių energijos tiekėjų ir energiją šilumai, karštam vandeniui ir elektrai gamintis naudojant šilumos siurblius, saulės jėgaines ar kitus atsinaujinančios energijos įrenginius. Tokiems projektams ir priemonėms bus skiriama papildoma 30 proc. parama iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos.

Šis kvietimas, kaip ir kasmet, numatytas 150 mln. eurų investicijų sumai, kurios trečdalį – 50 mln. eurų – sudaro valstybės parama. Ji skiriama visoms daugiabučio renovacijos projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidoms padengti. Be to, energiją taupančių priemonių investicijoms kompensuoti teikiama papildoma 30 proc. subsidija, apmokamos kredito ir palūkanų įmokos už nepasiturinčius gyventojus.

Užs. Nr. 455611

1 1

Komentarai

Algirdas    Šeš, 2020-07-11 / 15:03
"... skatindami renovuoti prasčiausios būklės daugiabučius, kuriuose gyvena daugiausia kompensaciją už būsto šildymo išlaidas gaunančių butų savininkų. ... raginti savivaldybes sudaryti tokių namų sąrašus ir organizuoti, kad būtų įgyvendinami jų energiniam naudingumui didinti skirti projektai“, – sako aplinkos viceministras Marius Narmontas. Savivaldybė galėtų ir nelaukti raginimo ir kartu su Šiaulių energija sudaryti tokių namų sąrašus ir organizuoti, kad būtų įgyvendinami jų energiniam naudingumui didinti skirti projektai

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.