Daugėjant sportuojančių vaikų – daugėja ir chaoso

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Sekmadienį vykęs Šiaulių bėgimas ne tik džiugino dalyvių gausa, bet ir iškėlė organizatoriams papildomų iššūkių.
Sekmadienį Šiauliuose vyko bėgimas centrinėmis miesto gatvėmis, skirtas miesto gimtadieniui. Stipriai išaugus mokyklinio amžiaus bėgimo dalyvių skaičiui, nebuvo išvengta organizacinio chaoso. Kartu viešojoje erdvėje imta kalbėti, kad į į sporto centrus negali pakliūti norintys sportuoti vaikai. Pirmadienį spaudos konferencijoje situacija pakomentuota.

Bėgimo organizatoriai nebuvo pasiruošę dideliam dalyvių skaičiui

Sekmadienį miesto centrines gatves užplūdo bėgikai. Tradiciniame Šiaulių miesto gimtadieniui skirtame bėgime dalyvavo beveik 4 000 dalyvių, prieš metus jų buvo keturis kartus mažiau.

Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centro direktoriaus pavaduotojas Evaldas Reinotas komentavo, kad dėl didelio dalyvių skaičiaus buvo atskirtas berniukų ir mergaičių bėgimas, kuriuose startavo po 1 000 dalyvių. Apie 1 500 bėgikų įveikė Šiaulių mylią – 1 236 metrus, kurie simbolizuoja miesto įkūrimo metus. 500 bėgikų pasirinko 5 kilometrų distancijos rungtį, kiti 200 dar bėgo 10 kilometrų.

5 kilometrų bėgimo rungtį laimėjo ukrainietė Veronika Kalashnikova ir Aivaras Čekanavičius, 10 kilometrų – Greta Karinauskaitė ir Lukas Tarasevičius.

Masiškiausiai dalyvavusios švietimo įstaigos 500 eurų prizą laimėjo „Romuvos“ gimnazija (400 dalyvių), o tokios pat vertės masiškiausio klubo prizą – bėgimo klubas „Just Run“ (30 dalyvių).

Sportas visiems skyriaus vadovė Ingeborga Alejūnė pripažino, kad gerokai išaugęs dalyvių skaičius ne tik suteikė džiaugsmo, bet ir iškėlė organizacinių iššūkių.

Socialiniuose tinkluose žmonės piktinosi, kad organizatoriai neužtikrino vaikų saugumo, kad, viename tirštame būryje bėgant ir darželinukams, ir įvairaus mokyklinio amžiaus vaikams, mažesnieji griuvinėjo, kilo grėsmė, kad kiti gali ant jų užlipti. Tėvai patys gelbėjo savo vaikus, patraukdami tvorelę. Daugelis vaikų nusivylė, kad negavo bėgimo medalio.

Dėkodama policijai, medikams, savanoriams už pagalbą organizatoriams, I. Alejūnė informavo, kad dėl nedidelių traumų į greitosios pagalbos ekipažą kreipėsi vienas bėgikas, o į pirmosios pagalbos punktą – 4.

Vadovė apgailestavo, kad visiems bėgikams neužteko atminimo medalių, o jie pasirodė esantys labai svarbūs. Sporto centras dėl to gauna daug laiškų, atsiliepimų. Pažadėta, kad medalių bus pagaminta papildomai ir jie bus išdalyti visiems norintiems, kurie kreipsis į Sportas visiems skyrių elektroninėmis priemonėmis.

Organizatorių atstovė sakė, kad jau aptartas kitų metų bėgimo planas. Gali būti, kad bus atskirtos vaikų grupės pagal amžių, o bėgimui bus parinktos platesnės miesto gatvės, nes bulvaras buvo per siauras. Be to, švietimo įstaigoms bus teikiama informacija, kaip dalyvauti bėgime.

Paklausta, ar 500 eurų galimas prizas taip smarkiai motyvavo švietimo įstaigas dalyvauti bėgime, I. Alejūnė įvardijo ir kitą priežastį – bėgimo dalyviams iš mokyklų bus 2 dienomis sutrumpinti mokslo metai.

Trūksta trenerių

Socialiniuose tinkluose Šiaulių mero Artūro Visocko buvo užklausta, kodėl į sporto centrus negali patekti visi sportuoti norintys vaikai. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas aiškino, kad į sporto centrus vaikai patenka krepšelio principu pagal tam tikrą meistriškumo lygį. Lėšos patenka paskui vaikus. Anot vedėjo, didžioji bėda – trenerių trūkumas, ypač populiarių sporto šakų.

Pasiteiravus, kodėl vaikai į sporto centrus priimami ne dėl užimtumo, o dėl sportinių rezultatų, G. Jasiūnas tikino, kad iki 14 metų priimami visi vaikai ir tik vėliau akcentuojamas jų meistriškumas. Į kai kurias sporto šakas rugsėjį priimama daugiau vaikų, nei gali treniruotis vienoje grupėje, o po mėnesio kai kuriems pasakoma, kad jie toliau lankyti nebegalės, nes liks tik tie, kurie turi sportinių duomenų. G. Jasiūnas aiškino, kad vaikai atkrenta „natūraliai“.

Jei sporto centre trūksta trenerių, tai įstaiga fiziškai nepajėgi priimti visų vaikų. Taip atsitiko ir su vaikais, panorėjusiais lankyti vis labiau populiarėjančio paplūdimio tinklinio treniruotes.

Sporto centro „Dubysa“ vadovas Aivaras Strockis patvirtino, kad į priėmimą buvo atėję apie 40 vaikų. Paplūdimio tinklinį treniruoja vienas treneris, dirbantis su 15 vaikų grupe. Jis pagal tam tikrus testus tiek vaikų ir atsirinko.

Anot A. Strockio, paplūdimio tinklinį žaidžia daug tėvelių, kurie norėtų, kad jų vaikai lankytų treniruotes. Vis ilgėjant gražių orų periodui vaikams smagu treniruotis, tačiau nėra kam su jais užsiimti. Šios sporto šakos sportininkus Šiaulių sporto gimnazijoje treniruoja specialistas iš Latvijos Aigars Birzulis.

Sporto centre „Dubysa“ vyksta net 9 sporto šakų treniruotės, čia sportuoja apie 500 vaikų, dirba 27 treneriai.

Sporto centrus lanko vis daugiau vaikų

Apie išaugusį sportuojančių vaikų skaičių kalbėjo ir Šiaulių futbolo akademijos direktorius Deividas Kančelskis. Per 7 metus akademiją lankančių vaikų skaičius nuo 450 išaugo iki 800. Pastaruosius porą metų treneriai nebeina į mokyklas ir nebekviečia vaikų, nes ir taip susirenka daug norinčių. Treneriai dirba su vaikais nuo pat darželio iki mokyklos baigimo. Yra ir užimtumo, ir meistriškumo grupės.

Vadovas pripažino, kad trūksta infrastruktūros ir viliasi, kad situaciją, ypač žiemos metu, pataisys pradėtas statyti dengtas futbolo stadionas.

Plaukimo centrą „Delfinas“ lanko apie 500 vaikų. Poreikis yra, tačiau dėl didelio užimtumo, tėvelių galimybių vežioti vaiką į baseiną, dalis vaikų sporto centrą palieka. Renkamos papildomos grupės.

Centre aktyviai plaukti mokomi antrokai. Šioje programoje dalyvauja apie 900 vaikų.

P. Viktoravičius aiškino, kad poreikis lankyti plaukimo treniruotes yra ir iš suaugusiųjų. Ypač besitreniruojančių daugiakovės, maratono sporto šakose.

Sporto centruose vietoje vaikų – suaugę sportininkai

Sporto skyriaus vedėjas patvirtino, kad iš beveik 4 000 sportuojančiųjų miesto sporto centruose 300–400 yra suaugusieji. Tai kam skirti sporto centrai – vaikų užimtumui ar suaugusiųjų meistriškumui kelti?

Neseniai Šiaulių miesto savivaldybė nusprendė parduoti miesto krepšinio klubo „Šiauliai“ jai priklausančią dalį. Tiek meras A. Visockas, tiek vedėjas G. Jasiūnas tikino, kad profesionalaus suaugusiųjų sporto plėtra nėra Savivaldybės funkcija, tačiau sporto centruose ši funkcija staiga tampa Savivaldybės. Sporto centrų sudėtyje treniruojasi vyrų futbolo komanda, lengvaatlečiai, kitų sporto šakų atstovai.

„Sporto centruose – tik keli procentai suaugusiųjų, o „Šiaulių“ klube – 100 procentų“, – keistą argumentą išsakė vedėjas.

Sporto prekės