Darželiai sulauktų puskrepšių

Darželiai sulauktų puskrepšių

Darželiai sulauktų puskrepšių

Seimui siūloma įvesti ikimokyklinuko krepšelį. Bet jis dengtų vos 40 procentų reikalingų lėšų. Dalyti jį rengiamasi ir privačioms įstaigoms. Nuomonės dėl tokios „krepšelizacijos“ nėra vienareikšmės. Ar darželiams negrės “subankrotinimas“, o po to — privatizavimas? Būtų krepšelis pilnas — Šiauliai greičiausiai vėl taptų eksperimentiniu miestu.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Krepšelis — tik 4 valandoms

Švietimo ir mokslo ministerija siūlo jau kitais metais įvesti ikimokyklinuko krepšelį. Vyriausybė pritaria. Tokia nuostata yra įrašyta Švietimo įstatymo projekte. Seimas įstatymą greičiausiai priims rudenį.

Dalijant krepšelius ir privačioms įstaigoms, tikimasi, jog daugės darželių, nes ne vienoje savivaldybėje vietų juose stinga. Šiauliuose, pavyzdžiui, birželio pabaigoje buvo 70 laisvų vietų, bet nė vienos — lopšelių grupėse vaikams iki 2 metų.

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nario Edvardo Žakario teigimu, didesnių diskusijų dėl šio krepšelio nekyla. Kliūva viena — krepšelis nėra pilnas.

Jis finansuotų tik 4 valandų vaiko ikimokyklinio ugdymo per dieną, sudarytų 2555 litų per metus. Toks krepšelis vienodai visose savivaldybėse būtų skiriamas ir valstybinėms, ir nevalstybinėms įstaigoms. Pagal projektą siūloma, jog likusią ugdymo laiko dalį ir ūkio lėšas ir toliau skirtų įstaigos steigėjas.

Politiko nuomone, net jeigu krepšelis būtų nepilnas, reikėtų jį įvesti. Tai būtų tikslinė dotacija, darželių pinigais savivaldybės nebegalėtų kamšyti biuždeto skylių.

„Bent dalinai darželiai būtų apsaugoti, — svarsto parlamentaras. — Darželių darbuotojų atlyginimams Šiaulių miesto savivaldybė pernai, pavyzdžiui, lėšų skyrė tik devyniems mėnesiams, atlyginimų koeficentai sumažinti iki minimalių. Mokyklose, kur yra krepšeliai, tokių dalykų nėra.“

Ar neužsimota atverti kelią darželių privatizavimui, jeigu jie dėl konkurencijos pradės tuštėti? E. Žakaris abejoja:„ Vietų trūksta, norės įsteigti privatų darželį, tegu stato naują. Bet spręs savivaldybės.“

Šiaulių meras — už krepšelį

Šiauliuose vaiko išlaikymas lopšeliuose-darželiuose per metus kainuoja 7200 litų. Darželiai dirba 10— 10,5 valandos per dieną.

Per mėnesį tėvams tenka mokėti iki 140 litų mokesčio. Iš viso per mėnesį vaiko išlaikymas miesto lopšeliuose-darželiuose (su tėvų mokesčiais) vidutiniškai kainuoja 600 litų.

„Mes esame už krepšelį, — sako Šiaulių miesto meras G. Mikšys. — Bet jis turi būti pilnas — kitaip nesąmonė jį iš viso įvedinėti.“

Anot mero, kitos savivaldybės krepšeliu abejoja, bet „Šiauliai pasiryžtų tapti pilotiniu miestu, jeigu krepšelis finansuotų visas ugdymo išlaidas.“

„Tai ypač svarbu žiediniam miestui, — teigia meras. — Dabar mes negalime priimti vaikų iš Šiaulių rajono, nes rajono savivaldybės mums nemoka už rajono vaikų išlaikymą.“

G. Mikšys mano, jog privatūs darželiai tik paskatintų konkurenciją ir valstybinius darželius priverstų pasitempti. „Apie ugdymo kokybę kalbame, ne apie darželių privatizavimą,“ — tvirtina meras.

Privačių darželių Savivaldybė tikrai neremsianti — joks aplinkos ir ūkio lėšos jiems neplauksiančios.

Niša — privatiems

Du privatūs darželiai Šiauliuose ankstesniais metais buvo įsteigti, tačiau neišsilaikė.

Rimas Marcinkus, Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotojas, teigia, jog Šiauliuose darželių poreikis tenkinamas. Sunkiau patekti tik į lopšelinukų grupes.

„Galbūt kursis būtent tokie privatūs lopšeliai, kuriems užteks 4 valandų krepšelio, ir tėvams nereikės daug mokėti,“ — svarsto R. Marcinkus.

Jeigu valstybiniai lopšeliai-darželiai imtų tuštėti, anot skyriaus vedėjos pavaduotojo, neišvengiamai tektų atleidinėti darbuotojų: „Auklėtojų ir mokytojų reikia tiek, kiek yra vaikų.“

Lopšelinukų problemą, R. Marcinkaus teigimu, bus bandoma spręsti peržiūrint komplektavimo tvarką. „Kad ne įstaigų direktorės nuspręstų, kiek kokių grupių reikia, o jos būtų komplektuojamos, atsižvelgus į mokrorajono vaikų amžių“.

Vienerių metų vaikams — nepritaikyti

Eugenija Vaičaitytė, Šiaulių ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos pirmininkės pavaduotoja, mano, jog įvedus krepšelius darželių situacija pagerėtų. Kai buvo įvestas 4 valandų priešmokyklinukų krepšelis, pagerėjo šių grupių aplinka.

„Bet vien pliusų neįžvelgiu, nes krepšeliai eis ir privatiems darželiams, — sako E. Vaičaitytė. — Jie nutrauks nuo mūsų ir lėšų, ir vaikų.“

Lopšelyje-darželyje „Coliukė“, kuriam E. Vaičaitytė vadovauja, kaip kituose vietų stinga ankstyvojo amžiaus vaikams. “Coliukėje“ komplektuojant grupes pavasarį eilėje laukė 34 vaikų iki 2 metų. O priimta tik 15.

Tuo tarpu didės poreikis priimti ir vienerių metų vaikus ar net kūdikius nuo gimimo. Jau kitais metais nuo liepos 1 dienos šeimos turės apsispręsti ar auginti vaiką vienerius metus ir gauti 100 procentų atlyginimo pašalpos, ar dvejus: pirmus metus su 75 procento atlyginimo kompensacijos pašalpa, antrus — su 40 procentų.

E. Vaičaitytė teigia, jog reikia galvoti ne tik apie krepšelius, bet ir apie investicijas į lopšelių grupių pritaikymą ankstyvojo amžiaus vaikams.

Priimti vaikus nuo gimimo ar vienerių metų miesto darželiai iš viso nepritaikyti. Tik viename lopšelyje- darželyje „Sigutė“ bandoma tai daryti, europinėmis lėšomis įgyvendinant pilotinį projektą.

„Turėtume tokius vaikus priimti, bet vienerių metų vaikui reikia aplinką dar pritaikyti, — sako direktorė. — Vos vaikštantiems, dar nekalbantiems būtina kitokia priežiūra. Tokiose grupėse mažiau vaikų turi būti, ir maitinimų skaičius jiems turi būti didesnis.“

Ar įvedus tik dalinius krepšelius, neatsiras proga didinti mokesčių tėvams?

„Šiauliuose ir taip maži mokesčiai, — teigia E.Vaičaitytė. — Vilniuje tėvai dar moka po 3— 5 litus papildomo mokesčio aplinkai kurti. Pas mus jis neįvestas, nors buvo siūloma. Atskaitos taškas tėvų mokesčiams yra tik mityba. Vaikų ugdymui, aplinkai pinigų visai neturime, tik kokį trūkusi vamzdį galime sutvarkyti, vėluojame apmokėti už paslaugas. Tik dėl atlyginimų mokėjimo situacija yra pagerėjusi.“

Žingsnis į privatizaciją

Seimo Socialdemokratų frakcijos ir partijos lyderis Algirdas Butkevičius neabejoja, jog daromi žingsniai į darželių privatizavimą.

„Liberalų vadovaujama Švietimo ir mokslo ministerija to nė neslepia, — teigia parlamentaras. — Todėl rengiamasi finansuoti ir privačius darželius, nors yra pinigų stygius valstybiniams darželiams. Lėšų daugiau neatsiras, asignavimai jiems bus sumažinti, todėl ir skelbia, kad galės finansuoti tik 4 valandas. Po to paaiškės, kad daugiau lėšų darželiams turės skirti arba savivaldybės, arba tėvai.“

A. Butkevičius, įžvelgia, jog ministerija siekia perimti, centralizuoti darželių valdymą: „Kad privatiems galėtų skirti daugiau asignavimų.“ Dabar darželių priežiūra, plėtra yra savarankiška savivaldybių funkcija.

Anot jo, krepšeliai yra „atgyvena“ net mokyklose. Nes mažėjant mokinių skaičiui jie tik skatina mokinių “viliojimą“ iš vienos mokyklos į kitą.

 

SIEKIS: Krepšeliais tikimasi paskatinti privačių lopšelių- darželių plėtrą — Šiauliuose dabar visi lopšeliai- darželiai yra tik Savivaldybės.

 

 

Jono TAMULIO nuotr.

NUOMONĖ: Eugenija Vaičaitytė, Šiaulių ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos pirmininko pavaduotoja, teigia, jog reikia galvoti ne tik apie krepšelį, bet ir apie investicijas į darželių pritaikymą vienerių metų vaikams.

RYŽTAS: Genadijus Mikšys, Šiaulių miesto meras, sako, jog Šiauliai pasiryžtų tapti eksperimentiniu miestu įvedant ikimokyklinuko krepšelį — bet tik pilną.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.