
Naujausios
Darbo partija ima kultūrą
Darbo partija, po 2015 metų savivaldos rinkimų Šiauliuose sumažėjusi iki dviejų mandatų miesto Taryboje, aktyviai pradėjo reikštis kultūros baruose. Vestuvių muzikantų puslapiuose savo paslaugas siūlanti „darbietė“ Aurelija Čižauskaitė-Butkaliuk tampa valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ įstaigos vadove. Įstaigoje jau vyksta „valymas“. Darbo partijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Danguolė Martinkienė dar neseniai įdarbinta kultūros ministro patarėja. „Kaip jūs sakote? Darbo partija ima kultūrą?“ – stebėjosi redakcijos klausiama ministro patarėja.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Valymas „Polifonijoje“
Redakcijai koncertinėje įstaigoje Šiaulių valstybiniame kameriniame chore „Polifonija“ dirbantys žmonės pranešė, kad įstaigos administracijoje vyksta „valymas“ – nebedirba buvę vadybininkai, salės administratorius, chormeisteris. Minėtas pareigas ėję žmonės liko „Polifonijoje“ kaip choro dainininkai.
„Aurelija (dabartinė įstaigos vadovė „darbietė“ A. Čižauskaitė-Butkaliuk – red. past.) nori susirinkti sau lojalius, parankius žmones ir ji tai daro. Taip išeina, kad Darbo partija sukasi... Skaudu. Tokie kolektyvai neturėtų sietis su partijomis. Bet yra, kaip yra“, – komentavo su choru susijęs žmogus, prašęs likti neįvardintu. Kiti nedrįso plačiau komentuoti: „Tegul lieka paslaptimi, kodėl tiek daug žmonių vienu kartu išėjo „savo noru“.
Po festivalio „Resurrexit“ uždarymo koncerto „Polifoniją“ paliko meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis, dirbęs „Polifonijoje“ nuo 2010 metų pabaigos.
„Tai labai subtilūs reikalai. Aš nelinkęs sakyti atvirai savo nuomonės, nors ją turiu. Esu prisikalbėjęs..." – „Šiaulių kraštui“ sakė T. Ambrozaitis. Jis iki praėjusio spalio dirbo ir įstaigos, ir choro meno vadovu bei vyriausiuoju dirigentu. Nuo spalio įstaigos vadovo pareigas užleido Darbo partijos narei A. Čižauskaitei-Butkaliuk.
Išėjo „savo noru“
„Buvo keturi vadybininkai, kurie sukurdavo dvigubai mažesnį produktą, sugeneruodavo dvigubai mažesnes pajamas, negu likę du. Jeigu ir likę du atsisakė išeiti, tai jie patys parašė savo prašymus“, – „Šiaulių kraštui“ komentavo A. Čižauskaitė-Butkaliuk, kodėl darbuotojai vienu kartu užsinorėjo palikti pareigas.
Įstaigos vadovė paaiškino, kad vadybininkai patys supratę: „Geriau išeiti savo noru, negu už pravaikštas, už kitus pažeidimus, pareigų neatlikimą“.
Ar yra dokumentų, kad tie darbuotojai pažeidinėjo darbo drausmę?
„Yra vienas... dėl neatliktų pareigų... Aš kiekvieną kartą už pravaikštas tikrai neprašydavau pasiaiškinti darbuotojų! Todėl, kad visą laiką buvo suteikiama antra galimybė. Ir nesu aš nusiteikusi prieš žmones, bet jeigu žmonės daro kitus darbus darbo metu, tai turiu reikalauti rezultato“, – pasakojo A. Čižauskaitė-Butkaliuk.
Kaip choras dirba be meno vadovo ir vyriausiojo dirigento?
„Koncertai buvo visi suplanuoti į priekį. O repeticijos vyksta su chormeisteriais. Meno vadovo ieškome. Konkursą skelbti neprivaloma“, – sakė A. Čižauskaitė-Butkaliuk.
Neliks kamerinio choro, bus pramoginis?
Su „Polifonija“ susiję žmonės „Šiaulių kraštui“ užsiminė, kad administracijos darbuotojų atleidimas – neatsitiktinis: „Panašu, kad pačios įstaigos dienos suskaičiuotos...“.
A. Čižauskaitė-Butkaliuk pokalbyje su žurnaliste taip pat užsiminė: „Gali būti „Polifonijos“ veikla išvis sustabdyta, jeigu nevyks kažkokie pokyčiai!“
Šiauliuose 2012 metais nebeliko keliasdešimt metų veikusios Šiaulių filharmonijos.
„Jeigu mes gyvensim, kaip gyvenome iki šiol: su tokia vadyba, kokia buvo, tai „Polifonijos“ tikrai nebus. Nėra prasmės! Valstybė nėra donoras. Choras turi eiti koja kojon su laiku...“, – dėstė nuomonę A. Čižauskaitė-Butkaliuk.
Pačios Aurelijos Čižauskaitės-Butkaliuk pavardė yra vestuvių muzikantų svetainėse, kuriose ji reklamuoja savo paslaugas: „Profesionali dainininkė kartu su muzikantais užtikrins Jūsų šventei ar renginiui kokybišką muziką ir gerą nuotaiką. Mane galite užsakyti: gimtadieniui, jubiliejui, pradedant nuo sveikinamosios dainos ir tęsiant pasirinktomis dainomis, šokiams, vestuvėms: pradedant nuo „Ave Maria“ bažnyčioje, tęsiant Jaunųjų pasirinktu kūriniu pirmajam šokiui ir baigiant dainomis šokiams iki paryčių“.
„Dabar nebeturiu tam laiko“, – paaiškina „Šiaulių kraštui“ įstaigos vadovė.
Gal kamerinės muzikos choras pasuks popmuzikos kryptimi? A. Čižauskaitė-Butkaliuk teigė, kad „Polifonija“ liks rimtosios muzikos choru, nors Valentino dienos proga choras jau buvo „scenos partneris“ įstaigos vadovei-solistei ir įliejo „į programą meilės spalvų“.
Karjeros šuoliai su Darbo partija
Kultūros ministro Darbo partijos nario Šarūno Biručio įsakymu jo bendrapartietė A. Čižauskaitė-Butkaliuk paskirta laikinąja įstaigos vadove.
– Kodėl esate laikinoji įstaigos vadovė? – klausėme.
– Todėl, kad ne konkurso būdu, o atskyrus pareigybes.
– Jeigu nebūtumėte Darbo partijos narė, ar būtumėte gavusi šią vietą be konkurso?
– Taip.
Dalyvaudama 2011 metų savivaldos rinkimuose tada dar partijos naujokė A. Čižauskaitė-Butkaliuk deklaravo per praėjusius metus gavusi 5 624,09 lito pajamų, o pajamų mokesčių valstybei buvo sumokėjusi 18 litų. Tuomet ji Darbo partijos sąraše jau buvo gavusi 4 vietą, o Šiaulių savivaldybėje – europinių projektų vadovo vietą.
2015 metų savivaldos rinkimuose ji deklaravo maždaug trigubai didesnes pajamas ir naujas pareigas – Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, choro dainininkė, Kultūros ministro visuomeninė konsultantė.
Pradėjo keistis ir jos vyro Ruslano Butkaliuk situacija: 2011 metų žmonos rinkimų deklaracijoje apie jo darbovietę yra įrašas „duomenų nėra“. O 2015 metų žmonos politinėje deklaracijoje R. Butkaliuk – Savivaldybės įmonės „Busturas“ darbuotojas nuo 2014 metų vasario, o nuo praėjusio rudens – vienas iš „Busturo“ vadovų. Įsidarbinimo Savivaldybės įmonėje laikas sutampa su laiku, kai Darbo partijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Danguolė Martinkienė dirbo Šiaulių vicemere ir priklausė valdančiajai daugumai.
Audringa reakcija dėl renovacijos ir laisvos kėdės
Buvusią Šiaulių filharmonijos salę ir dalį kitų patalpų, atitekusių „Polifonijai“, rengiamasi renovuoti. Į „Šiaulių krašto“ klausimus – iš kur bus skirti pinigai, kokia suma, kas bus suremontuota, įstaigos vadovė A. Čižauskaitė-Butkaliuk pratrūko: „Jūsų klausimai tendencingi! Pateikite klausimus raštu! Ką čia paaiškinti?!“
Negavę atsakymų, tuos pačius klausimus pateikėme kultūros ministro patarėjai Danguolei Martinkienei. Ji liepė džiaugtis, kad patalpos iš viso bus remontuojamos.
Kadangi „darbiečiai“ imasi kultūros, pasiklausėme D. Martinkienės, gal ji dalyvauja Šiaulių P. Višinskio viešosios bibliotekos vadovo konkurse?
„Oi, kiek klausimų turite! Tai apie filharmoniją, tai apie „Polifoniją“, tai apie Višinskio biblioteką! Tai apie ką rašysite?“ – ironizavo ministro patarėja. Dar kartą paklausta, ar dalyvauja konkurse, ar ne, ji atsakė: „O kaip tai susieta su kultūra? Net negalvojau apie tai! Kaip dabar svarbu šiauliečiams, ar aš dalyvauju, ar nedalyvauju!“
Redakcijos nuotr.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VADOVĖ: Laikinoji koncertinės įstaigos Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ vadovė Aurelija Čižauskaitė-Butkaliuk siūlo savo paslaugas vestuvių muzikantų svetainėse. Bet sako, kad dabar tam laiko neturinti.
PATARĖJA: Kultūros ministro patarėja Danguolė Martinkienė: „Ar blogai, kad Darbo partija ima kultūros įstaigas, kaip jūs čia sakote?“
PATALPOS: Anksčiau čia buvo Šiaulių filharmonija. Jos neliko. Ar neliks ir „Polifonijos“.