Dainos apie realią Lietuvą — nuo Šiaulių

Dainos apie realią Lietuvą —  nuo Šiaulių

Dainos apie realią Lietuvą — nuo Šiaulių

ŠIAULIUOSE GIMĖ DAR VIENA PILIETINĖ INICIATYVA

Šį šeštadienį, 18 valandą Vilniaus gatvės pėsčiųjų take, prie Kaštonų alėjos, startuos lietuviškos dainos konkursas „Daina apie REALIĄ Lietuvą“. Prie Kaštonų alėjos įvyks pirmasis turas Šiauliuose, nes konkursas gimsta būtent čia.

Apie naują Šiauliuose gimusią pilietinę iniciatyvą kalbamės su vienu jos sumanytoju, muzikantu ir renginių organizatoriumi Remigijumi RUOKIU.

— Kaip kilo mintis surengti šį konkursą?

— Idėja kilo po šią vasarą vykusio konkurso „Daina apie Lietuvą“, kurio metu dalis atlikėjų buvo nustumti į šoną. Gerai, kad laureate tapo sociali Marijono Mikutavičiaus daina, mat kitos konkursui pateiktos dainos buvo labai saldžios, nors gyvenimas Lietuvoje anaiptol nėra saldus.

Todėl savo jėgomis ir iniciatyva sumanėme rengti konkursą „Daina apie REALIĄ Lietuvą“, kuris keliaus per 18, jei ne daugiau, Lietuvos miestų.

— Ar konkursinis turas atsitiktinai pradedamas nuo Šiaulių?

— Neatsitiktinai, nes šios iniciatyvos motina yra Šiauliai, nes šį konkursą sugalvojome šiauliečiai, nes visa informacinė bazė yra Šiauliuose, nes Šiauliuose yra oficialiai pripažintas geriausias aptarnaujantis personalas, nes mes įtakojame ir komisijos sudarymą...

— Papasakokite plačiau apie konkursą ir pagrindinius vertinimo kriterijus.

— „Daina apie REALIĄ Lietuvą“ — tai muzikinis vienos dainos konkursas, kuriame gali dalyvauti moksleiviai, studentai, dirbantis jaunimas bei laisvi Lietuvos piliečiai. Greičiausiai prisidės ir latviai. Konkursas taps tradiciniu ir vyks kasmet, nes Lietuva, tikėsimės, pradės keistis.

Svarbiausia šiame konkurse — pilietiškumas ir socialumas. Atlikėjas konkursiniame kūrinyje turi kalbėti apie kokią nors Lietuvos problemą, negandą ar net parodyti savo išeitį iš tos problemos.

Mūsų tikslas sukelti reakciją, kad žmonės pradėtų galvoti, kad klausytųsi žodžių, nes tai, ką mes klausomės per „telikus“, yra košmaras ir tautos varymas į kapus.

Mes jau taip degradavome, kad iš Lietuvos išvažiavo pusė, jei ne visas milijonas.

Dar svarbu žinoti, kad žmonės už patinkantį atlikėją ar grupę galės balsuoti internetiniame puslapyje. Be to, iš Lietuvos žurnalistų sąjungos jau gavome teigiamą atsakymą dėl fotoalbumo „Reali Lietuva“ išleidimo. Tad visai įmanoma, kad mūsų konkursus įvairiuose miestuose lydės fotografijos parodos.

— Panašu, kad galime kalbėti apie naują judėjimą Lietuvoje?

— Čia judėjimu negalima pavadinti, tai tiesiog konkursas. Lietuvoje dalyvauju krūvoje konkursų ir pastebiu vieną dalyką: 80 procentų grupių neturi lietuviškos kūrybos kūrinių. Taip tauta ir bukinama, nes realiai nėra, ką klausyti. Kita vertus, norisi pažadinti ir pačius muzikantus, kad ir jie pradėtų mąstyti.

— O kokia, jūsų akimis, ta reali Lietuva? Ir, kaip dainuoja Marijonas Mikutavičius dainoje— nugalėtojoje: „ Ar mylit ją jūs?“

— Ją reikia mylėti tokią, kokia yra, bet tylėti ir sakyti, kad gyvename penkių žvaigždučių viešbutyje, yra savęs apgaudinėjimas.

Tiesą sakant, pirminė mūsų idėja buvo daryti ne socialinį projektą, bet atgaivinti politinės dainos konkursą. Tačiau iš tiesų tarp jų yra didžiulis skirtumas. Socialumas yra tai, kai tave apgauna parduotuvėje ir įkiša seną mėsą, o tu iškovoji, kad tau grąžintų pinigus ir dar gražiai atsiprašytų. Deja, to pasiekti Lietuvoje sunku, nes mūsų šalyje profsąjungų realiai nėra, nes mums dar smagu, kai kaimynui nesiseka ir kai vaikai dirba užsienyje ir siunčia namo pinigus.

Bet mes mylime Lietuvą ir norime apie ją kalbėti, nes mes čia gyvename.

INICIATYVA: Remigijus Ruokis tvirtina, kad muzikantams atėjo laikas kalbėti apie realią Lietuvą. „Savo laiku tai darė “Antis“, BIX'ai, deja, baigiantis sąjūdžiui, visa tai išnyko. Matyt, praėjus dvidešimčiai metų, šis reikalas vėl pribrendo“, — tvirtina muzikantas.

 

Jono TAMULIO nuotr.