
Naujausios
Dailininkės tėviškė žvelgia langų kiaurymėmis
Vėjo ir lietaus ardomas medinis pastatas kiauru stogu ir be langų, jį supa sužėlę šabakštynai. Taip atrodo vienos talentingiausių XX amžiaus pradžios lietuvių dailininkės grafikės Marcės Katiliūtės tėviškės sodyba Ivoškių kaime (Joniškio rajonas).
Dėl sodybos likimo užvirė karštos diskusijos tarp paveldo saugotojų ir pastato savininkų: vieni reikalauja priežiūros, kiti – išbraukti objektą iš saugotinų sąrašo.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sodyboje – liūdnas vaizdas
Atvykusius į vienkiemį sodybos savininkus ir paveldo saugotojus pasitiko medinis pastatas išdaužytais langų stiklais, kurių vietoje kai kur dar likę užkalto spausto popieriaus lakštai.
Viduje išgriautos plytų sienos, išlaužytos durys, iš lauko – apirę laiptai, skylėti pamatai, viena siena pavojingai išsigaubusi į išorę.
Gataučių seniūnijos, kurios teritorijoje yra minėta sodyba, atstovės pasakojo, kad čia dažnai renkasi chuliganai.
Po to randama išdaužtų langų, viduje prišnerkšta, prinešta šiukšlių, butelių, senų čiužinių.
Sodyboje niekas nebegyvena jau šešerius metus.
Ekspozicija uždaryta dėl prastų sąlygų
Šiek tiek padoriau atrodo du Joniškio rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausantys kambariukai, kurie maždaug prieš 15 metų Joniškio literatų klubo „Audruvė“ iniciatyva buvo suremontuoti, įrengta dailininkės Marcės Katiliūtės darbų, kitų dokumentų ekspozicija.
Tačiau 2006 metais ekspoziciją perėmė Joniškio istorijos ir kultūros muziejus ir Gataučių pagrindinė mokykla, kuriai netrukus buvo suteiktas Marcės Katiliūtės vardas. Perėmimo priežastis – pastato stogas neremontuotas, vanduo veržėsi į vidų, gadino patalpas, tad rajono Taryba dėl prastų sąlygų nusprendė ekspoziciją uždaryti.
Namai prarado gyvybę. Jais kiek galėdama rūpinosi seniūnija, prisidėjo savininkai – Marcės Katiliūtės sesuo ir brolis, vėliau – jų vaikai: Romualda Stovolos, Virgis Katilius, Gediminas Fitkevičius.
Pastarasis, gyvenantis arčiausiai – Šiauliuose, atvykęs į susitikimą su paveldo saugotojais, sakė, kad ne kartą mėginta sodybą parduoti, bet susidomėjusių neatsirado.
Sodyba įtraukta į Nekilnojamojo kultūros paveldo objektų vertybių registrą.
Priimti palikimo niekas nevertė
„Pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą, savininkai privalo prižiūrėti paveldo objektą, jo teritoriją, vietovę, laiku šalinti atsiradusius defektus ir apsaugoti statinius nuo neigiamo aplinkos poveikio, – įstatymo 14 straipsnį citavo Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos Šiaulių teritorinio padalinio valstybinis vyriausiasis inspektorius Zenonas Stundžia. – Ar kreipėtės į teisėsaugą, kad turtas buvo chuliganų apgadintas?“
G. Fitkevičius patvirtino rašęs pareiškimus policijai dėl išdaužtų langų.
Kultūros paveldo departamento atstovas toliau rėmė į kampą savininkus: kol turtas jiems priklauso, privalu rūpintis. Priimti palikimo prievarta niekas nevertęs.
Joniškio paveldosaugininkė gina savininkus
Savivaldybės architektūros ir teritorijų planavimo paveldosaugos vyriausioji specialistė Vilma Bartašienė gynė šeimininkus.
Ji teigė, kad savininkai neturi lėšų pastatui tvarkyti, todėl pagrindinis siekis – jį išbraukti iš valstybės saugomų Nekilnojamojo kultūros paveldo objektų sąrašo. Galbūt tada susidomėtų žemę aplink nuomojantis ūkininkas, kuris galėtų namą pertvarkyti savo reikmėms.
Ar objektą galima išbraukti iš registro, atsakytų tik KPD prie Kultūros ministerijos Vertinimo taryba.
Gataučių seniūnė Janina Kadienė ir likusių Katilių giminės savininkų, kuriems priklauso didžioji pastato dalis, atstovas Gediminas Fitkevičius, nutarė raštu kreiptis į minėtą Vertinimo tarybą, nes kitos išeities nemato.
Artimiausiu metu jie pažadėjo užkalti pastato langus, kad niekas nelandžiotų ir jo negadintų vėjas bei lietus.
Savivaldybė neturi išsaugojimo vizijos
KPD Šiaulių teritorinio padalinio valstybinis vyriausiasis inspektorius Zenonas Stundžia sakė nusivylęs susitikimu:
„Diskusija parodė, kad Joniškio rajono savivaldybė neturi Marcės Katiliūtės tėviškės išsaugojimo vizijos. Tai – blogiausia. Savivaldybė su kitais sodybos paveldėtojais nori greičiau atsikratyti pastato.
Visi kalba apie jo išbraukimą iš Kultūros paveldo vertybių registro, o nenori matyti, kas dabar vyksta.
Prieš dvejus metus dar buvo išdaužti keli langai, dabar – beveik visi.
Bet tai – nepakankama priežastis nuimti pastatui valstybės apsaugą. Priežastys būtų stichinė nelaimė arba jei pastatą suniokotų piktavalaiai, pavyzdžiui, berūkydami uždegtų ir jis būtų nebeatitaisomai sugadintas.
Per pastaruosis dvejus metus pamenu tik vieną atvejį Šiaulių apskrityje, kai objektas buvo išbrauktas iš valstybės saugomų vertybių sąrašo. Tai – Palonų dvaras Radviliškio rajone.
Tačiau tos pačios Joniškio rajono savivaldybės iniciatyva yra pastatytos nuorodos į M. Katiliūtės tėviškės sodybą, nors KPD visada sako: geriau nestatykite ten, kur visai nesutvarkyta, kad neapsijuoktumėte.
Iš dailininkės gyvenimo
Marcė Katiliiūtė (1912–1937) iš gyvenimo pasitraukė, nesulaukusi 25-ojo gimtadienio. Jauna menininkė buvo viena ryškiausių tarpukario Lietuvos jaunosios kartos dailininkų.
Jos darbas 1936 metais buvo apdovanotas aukso medaliu Paryžiuje (Prancūzija) vykusioje Jaunųjų menininkų parodoje.
Menininkė sukūrė daug įsimintinų grafikos darbų, paskutinieji iliustravo Ievos Simonaitytės romaną „Aukštųjų Šimonių likimas“.
Dailininkė svajojo studijuoti Prancūzijoje, tačiau Švietimo ministerija neskyrė stipendijos, Nors Kauno Meno mokyklos pedagogų taryba parašė rekomendaciją.
M. Katiliūtė buvo jautri asmenybė, kurios gyvenimą ir kūrybą gniuždė sunki materialinė padėtis ir neigiamas to meto aplinkos požiūris į moterį menininkę.
2007 metais Marcės Katiliūtės vardas suteiktas Joniškio rajono Gataučių pagrindinei mokyklai, kuri ne kartą organizavo respublikinius mokinių dailės darbų konkursus, skirtus Marcės Katiliūtės premijai laimėti.
Išleistos dvi dailininkei skirtos monografijos: 1963 metais parašyta Akvilės Mikėnaitės ir 2007 metais – Panevėžio Kazimiero Paltaroko vidurinės mokyklos istorijos mokytojo eksperto Juozo Brazausko.
Autorės nuotr.
SODYBA: Dailininkės Marcės Katiliūtės tėviškės sodyba Ivoškių kaime jau šešerius metus visiškai negyvenama.
KIAURYMĖS: Senas pastatas žvelgia langų kiaurymėmis.
ŽYMĖ: Namo pamatai yra, prie vieno įėjimo likusi vos matoma laiptų žymė.
POZICIJA: KPD Šiaulių teritorinio padalinio valstybinis vyriausiasis inspektorius Zenonas Stundžia sako, kad savininkų niekas nevertė priimti palikimo, o priėmus privalu juo rūpintis.
SPRENDIMAS: Gataučių seniūnė Janina Kadienė (kairėje) ir Katilių giminės atstovas Gediminas Fitkevičius nutarė raštu kreiptis į KPD Vertinimo tarybą, kad objektas būtų išbrauktas iš kultūros paveldo objektų sąrašo, nes lėšų jam tinkamai prižiūrėti neturi.
PRIEKAIŠTAS: Savivaldybės architektūros ir teritorijų planavimo paveldosaugos vyriausioji specialistė Vilma Bartašienė KPD valstybiniam vyriausiajam inspektoriui Zenonui Stundžiai pateikė savo priekaištą: kodėl jis esą anksčiau nesirūpinęs M. Katiliūtės tėviškės priežiūra, nerašęs protokolų.
ŠABAKŠTYNAI: Sodybą jau supa sužėlę šabakštynai.