COVID-19 vakcinos pirkimo mįslė: išlaidaus ir gąsdins?

EPA-ELTA asociatyvi nuotr.
Lietuva pasiryžusi sumokėti ir 100 milijonų eurų už COVID-19 vakciną, kai tik ji bus sukurta.
Opozicinių partijų lyderiai kritiškai vertina premjero Sauliaus Skvernelio antradienį deklaruotus pareiškimus apie galimas vakcinos nuo koronaviruso kainas. Pasak jų, įtarimų kelia minima solidi suma bei tai, ar valdantieji tiesiog nebando prieš rinkimus sėti visuomenėje baimės.

Sąmoningai gąsdina?

Antradienį Vyriausybės vadovas užsiminė, kad Lietuvai už COVID-19 vakciną gali tekti pakloti ir 100 mln. eurų. Visgi kartu premjeras pabrėžė, kad tai maksimali suma, kurią gali tekti sumokėti. Pasak jo, vakcinos valstybei gali kainuoti ir keliolika kartų mažiau. Kaip teigė S. Skvernelis, viskas priklausys nuo to, kaip seksis vakciną kuriančioms įmonėms.

Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas teigia, kad tokie premjero pasisakymai yra neatsitiktiniai. Jo įsitikinimu, tai yra visuomenės gąsdinimas, siekiant rinkiminių tikslų.

„Matau tendencingą tebesitęsiančią gąsdinimo kampaniją. Prisiminkime, kad neseniai buvo iš premjero ir sveikatos apsaugos ministro lūpų kalbos, kad mes planavome tiek ir tiek lavonmaišių pirkti, o jūs, nedėkingieji, nesuprantate, ką mes dėl jūsų darome. Po to buvo bandoma prisidengti prezidentu ir jo statusu, priimant vienokius ar kitokius sprendimus ar vengiant už tuos sprendimus atsakomybės. Dabar mėginama parodyti, kad prezidentas nekreipia dėmesio į 100 mln. vertės klausimą. Kitaip tariant, tai yra viešųjų ryšių žaidimai, kurie yra absoliučiai nereikalingi“, – Eltai teigė G. Paluckas ir pabrėžė manąs, kad valdantieji tiesiog nori visuomenei įvaryti baimės.

„Yra manipuliuojama atskiromis informacijos dalimis, prielaidomis arba tiesiog skleidžiamos baimės – visuomenei nėra nuo to geriau ir ateinančioje kadencijoje šiuos dalykus teks išgyvendinti“, – kalbėjo jis.

LSDP pirmininko teigimu, neatsakinga kai valdžios lyderiai viešojoje erdvėje kalba apie galimai sumokėti teksiančias sumas.

„Juk nėra tikslių kainų, nes nėra vakcinos, yra preliminarūs kalbėjimai, tarimaisi ir samprotavimai. Kalbėti apie tai, kad gali kainuoti 100 milijonų... Bet juk gali ir nekainuoti. Tai, jei mes paskęsime samprotavimuose ir sakysime, kad visiems būtų baisiau ir įspūdingiau: kainuos kaip Valdovų rūmai... Tada atsiranda didvyriškumo mitas, kad štai, kaip mes sprendžiame reikalus... Tačiau tai tik artėjančių rinkimų fone žaidžiami viešųjų ryšių žaidimai. Valstybės vadovams reikia skleisti kaip tik kuo mažiau sumaišties“, – teigė G. Paluckas.

Abejoja Vyriausybės gebėjimu gauti vakcinas už optimalią kainą

Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia labai rezervuotai vertinanti valdančiųjų pareiškimą, esą COVID-19 vakcina Lietuvai gali kainuoti 100 mln. eurų. Politikė atkreipia dėmesį, kad kol kas nėra jokių duomenų, kuo remiantis buvo tokia suma apskaičiuota.

„Aš labai rezervuotai vertinu valdančiųjų pasimėtymus skaičiais, nes man kol kas neaišku iš kur tokie skaičiai yra paimti, ar jie remiasi kažkokiomis oficialiomis kainomis rinkoje, ar jie žino jas, juolab, kad ir vakcina nėra sukurta“, – Eltai teigė V. Čmilytė Nielsen.

Politikė, primindama greitųjų testų pirkimo istoriją, apskritai suabejojo dabartinės Vyriausybės gebėjimu gauti reikalingas priemones už optimalią kainą.

„Vertinant greitųjų testų pirkimo istoriją ir tai, kad buvo trigubai brangiau permokėta, tokie sprendimai turėtų būti priimami maksimaliai skaidriai, maksimaliai atvirai, kad kuo mažiau būtų pokiliminių ar iš viršaus nuleistų sprendimų“, – akcentavo Liberalų sąjūdžio pirmininkė.

Opozicijos atstovė akcentavo, kad Vyriausybei perkant COVID-19 vakcinas reikia užtikrinti maksimalų skaidrumą.

„Reikia viešai paskelbti informaciją ir čia reikalingas maksimalus skaidrumas. Keista, kad valdantieji, kurie patys nuolatos akcentuoja skaidrumą, kai eina kalba apie tokias dideles sumas ir apie visos visuomenės interesą, t. y. sveikatą, šiandien matau, šiek tiek slapukauja“, – sakė ji.

Keista, kai dėl pandemijos nesutaria su Prezidentūra

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas akcentuoja, kad keista, jog pandemijos metu su Prezidentūra nepavyko atrasti sutarimo ir sušaukti Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdį. Visgi „socialdarbiečių“ lyderis džiaugiasi, kad valdančioji koalicija pati prisiėmė atsakomybę ir nepaisant daugybės nežinomųjų nusprendė įsigyti COVID-19 vakciną.

„Aš buvau premjeru tais laikais, kai su Prezidentūra mes visais klausimais kalbėjomės, tai man šiek tiek keista, kad mes pandemijos metu turime kažkokių nesutarimų. Bet koalicija dabar ėmėsi atsakomybės, mes priėmėme sprendimą, kad reikia tuos įsigijimus padaryti nepaisant to, kad čia yra nemažai nežinomųjų“, – žurnalistams po valdančiosios koalicijos posėdžio sakė G. Kirkilas.

„Šie pinigai, kurie bus panaudoti, ir neaišku ar maksimali suma, vis tiek tai yra gerokai mažiau negu, jeigu karantiną reikėtų skelbti ir mes turėtume milijardinius ekonomikos nuosmukius. Sprendimas apskaičiuotas, paprastas ir pragmatiškas“, – pridūrė jis.

S. Skvernelio iniciatyvai aptarti atsakomybės klausimus dėl vakcinos nuo COVID-19 įsigijimo Valstybės gynimo taryboje (VGT) nepritaria Prezidentūra. Šalies vadovo Gitano Nausėdos patarėjas Darius Kuliešius yra sakęs, kad už tai yra atsakingas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Pasak jo, prezidentas mano, kad būtent ministras privalo savo dėmesį, laiką ir ryžtą skirti tiesioginių pareigų vykdymui, o ne bandymams išvengti atsakomybės.

Tokie Prezidentūros argumentai papiktino valdančiuosius ir S. Skvernelį. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis Eltai teigė, kad ne sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, o būtent Prezidentūra vengia atsakomybės, ignoruodama Vyriausybės iniciatyvą aptarti klausimus dėl vakcinos nuo COVID-19 įsigijimo VGT.

Pasiruošę skirti 100 milijonų eurų

Antradienį valdančiųjų partijų lyderiai rinkosi į koalicinę tarybą aptarti skiepų nuo COVID-19 įsigijimo klausimus. Premjeras po posėdžio teigė, kad Lietuva gali pirkti ir visų 7 vakciną gaminančių įmonių produkciją.

„Gali būti toks variantas, kad mes, kaip ir dauguma valstybių, dalyvausime visose bandymuose, kadangi nėra jokios garantijos. Galime pasirinkti du šaltinius ir jos gali būti nesėkmingos (…) Bet jeigu nepataikome – liekame be vakcinos”, – žurnalistams Seime teigė S. Skvernelis, pridurdamas, kad reikia priimti maksimaliai žmones ir šalies ekonomiką apsaugančius sprendimus.

Premjeras teigė, kad vakcinos nuo COVID-19 Lietuvai gali kainuoti ir 100 milijonų eurų iš valstybės biudžeto.

„Tai kol kas ankstyvi skaičiai. Tai yra maksimaliai galima suma. Gali būti keletą kartų mažesnė, priklausomai nuo to, kaip seksis toms įmonėms, kurios šiandien kuria vakcinas“, – sakė Vyriausybės vadovas.

S. Skvernelis taip pat teigė, kad vakcinos nuo COVID-19 planuojama įsigyti 70 proc. Lietuvos populiacijos.

„Mes tikrai nenumatę, kad 100 proc. visi skiepysis. Yra mažesnis skaičius, galvojame, kad apie 70 proc. populiacijos turėtų pasiskiepyti, gali būti mažiau. Bet kokiu atveju, turim ir variantą B, kad tos vakcinos, kuri pasieks Lietuvą, nereikėtų išmesti, nors ir tai neatmetama, nes jos galiojimas nebus labai ilgas. Dar tikrai pasistengsim išnaudoti visas bendradarbiavimo galimybes, kad ta vakcina būtų maksimaliai panaudota“, – teigė jis.

Anot premjero tikėtina, kad įsitikinus vakcinos nuo COVID-19 veiksmingumu, skiepai nuo šios ligos taps privalomi visiems norintiems keliauti.

„Jeigu mes tikrai sėkmingai atliksime šituos veiksmus ir vakcina bus veiksminga, tai atsitikus protrūkiams, antrai, trečiai bangai – nežinome, kas ten toliau bus su tuo virusu – mums nereikės uždarinėti nei šalies ūkio, nei ekonomikos, nei patiems užsidaryti, izoliuotis. Tai reiškia, kad tai (vakcina nuo COVID-19 – ELTA) bus sąlyga (norintiems keliauti – ELTA). Kalbant apie kelionių, bendradarbiavimo burbulą, tai natūralu, kad tas, kas turės skiepą, tam bus taikomos visiškai kitokios keliavimo, bendravimo, verslo sąlygos, negu tam, kuris bus rizikos grupėje“, – kalbėjo premjeras.

ELTA primena, kad antradienį valdančiosios koalicijos taryba diskutavo dėl Lietuvos dalyvavimo Europos Komisijos (EK) organizuojamame vakcinos nuo COVID-19 pirkime ir ieškos būdų, kaip užtikrinti, kad Lietuvos žmonės turėtų galimybę pasiskiepyti nuo COVID-19, vos tik bus sukurta vakcina.

Europos Sąjunga pasirašė kontraktą su farmacijos įmonėmis „Sanofi“ ir „GlaxoSmithKline“ (GSK) dėl dar vienos vakcinos siuntos. Šiuo susitarimu ES užsitikrina iki 300 mln. potencialios COVID-19 vakcinos dozių, penktadienį pranešė EK.