COVID-19 nusinešė jauno vyro gyvybę, o Šiauliuose – griežčiau

ELTA nuotr.
Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės me­di­kams, ko­vo­jan­tiems su ko­ro­na­vi­ru­su, krū­viai vis di­dė­ja.
Vakar Respublikinėje Šiaulių ligoninėje staigiai mirė COVID-19 užsikrėtęs 37 metų vyras, neturėjęs jokių rizikos požymių. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis – tai pirmasis toks atvejis šalyje. Šiaulių miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija priėmė naujus apribojimus prekybos centrams ir neformaliam ugdymui. Į prekybos centrus – tik po du ir tik apsipirkti.

Jauniausia viruso auka

Trečiadienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pranešė ne tik apie vėl 2 tūkstančių ribą kirtusių naujų COVID-19 atvejų skaičių šalyje, bet ir apie rekordiškai daug – 28 dėl šios ligos mirusius žmones.

Šiaulių apskrityje koronavirusas nusinešė ne tik 7 žmonių gyvybes, bet ir pasiglemžė jauniausią auką – pakirto 37 metų vyro, neturėjusio gretutinių ligų, gyvybę. Ligonį staigi mirtis ištiko Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. NVSC šį atveją laiko išskirtiniu.

NVSC duomenimis prieš kelias savaites Kaune mirė 30–39 metų amžiaus grupei priklausęs žmogus, tačiau dėl gretutinių ligų jis buvo rizikos grupėje.

Šiauliuose sergančiųjų sumažėjo

Antradienį ir trečiadienį Šiauliuose užfiksuota beveik 200 naujų COVID-19 atvejų. Per kelias šios savaitės dienas mieste įvyko pokyčių. Koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius sumažėjo beveik puse tūkstančio ir siekia 2335. O štai pasveikusiųjų skaičius išaugo nuo 879 iki 1572. Du šiauliečiai mirė.

Nežiūrint pagerėjusios statistikos, pagal sergamumo rodiklį – 14 dienų atvejų skaičių 100 tūkstančių gyventojų – šalyje išlieka trečioje vietoje po Kėdainių ir Šilalės rajonų. Šis rodiklis Šiauliuose siekia 1458 atvejus, kai šalies vidurkis – 924,6 atvejo.

Šios savaitės pradžioje Šiaulių ligoninėje buvo gydomi 137 COVID-19 pacientai. Iš jų 91 reikalingos deguonies kaukės, o 18 taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.

Ligoninės personalas taip pat serga. Dėl COVID-19 laikinai nedarbingi 13 gydytojų ir 64 slaugytojos.

Apsipirk ir išeik

Trečiadienį nuotoliniu būdu posėdžiavo Šiaulių miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija. Jos pirmininkas ir Administracijos direktorius Antanas Bartulis po posėdžio informavo, kad komisijos posėdis buvo skirtas prekybos centrų veiklai, posėdyje dalyvavo mieste veikiančių centrų atstovai.

A. Bartulis akcentavo, kad komisija nusprendė 10 kvadratinių metrų vienam pirkėjui reikalavimą taikyti ne tik prekybiniam plotui, o visam bendram prekybos centrų plotui.

Prekybos centrų savininkai turės užtikrinti, kad ten esančiose bendro naudojimo praėjimuose, alėjose neliktų poilsio vietų – suoliukų, sėdmaišių ir panašiai, kontroliuoti, kad iš kavinių išsinešę nusipirktą maistą, nevalgytų jo čia pat bendro naudojimo vietose.

„Apsipirkai – ir namo“, – nukirto Administracijos direktorius.

Prekybos tinklai, žmonių skaičių reguliuojantys per vežimėlių ar krepšelių skaičių, turės rūpintis, kad pirkėjai be šių priemonių į parduotuves neužeitų.

Reikalavimui būriuotis ne daugiau nei po 2 žmones Šiauliuose veikiančiuose prekybos centruose nebus taikoma išimtis ir šeimos nariams. Į prekybos centrus galės užeiti ne daugiau nei po du žmones.

Dar sugriežtinti reikalavimai neformaliojo ugdymo įstaigų veiklai. Toks ugdymas galės vykti tik nuotoliniu būdu, o nesant tokioms galimybėms – stabdomas. Nebebus taikoma jokių išimčių.

Administracijos vadovas pastebėjo, kad po išimtinės galimybės tęsti treniruotes aukšto meistriškumo sportininkams, ėmė slėptis ir įvairūs moksleivių sporto kolektyvai. Šią sritį A. Bartulis reguliuos savo įsakymais.

Šių priemonių galiojimo laikas neribojamas.

Pritrūko galių kontroliuoti užsieniečius vairuotojus

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas vakar kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydamas užtikrinti galimybę kontroliuoti Lietuvos įmonėse dirbančių užsieniečių izoliacijos reikalavimų laikymąsi.

Meras tikina, kad Savivaldybei trūksta galių kontroliuoti užsieniečių, dirbančių transporto ir logistikos sektoriaus įmonėse vairuotojais, saviizoliaciją.

A. Visocko rašte teigiama, kad vykdant tokių asmenų izoliavimosi kontrolę, dėl teisinių ir techninių kliuvinių itin sudėtinga išaiškinti izoliacijos pažeidimus ir pradėti administracinę teiseną arba bent įspėti, o potencialūs viruso nešiotojai gali beveik nekliudomai jį platinti.

Įmonės neprisiima atsakomybės už vairuotojų saviizoliacijos režimo laikymąsi. Iš užsienio atvykę darbuotojai nurodo ES erdvėje neaktyvius užsienio šalių telefonų numerius, kuriais negalima priskambinti, o susisiekus su vadybininku, šis nurodo, jog vairuotojas jau išvykęs į reisą.

Sveikatos ministerijos prašoma įpareigoti įmones teikti informaciją apie užsieniečių darbuotojų telefono numerio ir saviizoliacijos vietos tikslinimą, pasirašytinai juos supažindinti su saviizoliacijos taisyklėmis, o užsieniečius – pildomoje anketoje nurodyti telefono numerį, kuriuo būtų pasiekiami Lietuvoje.