COVID-19 banga neslūgsta

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiuo me­tu Res­pub­li­ki­nėje Šiau­lių li­go­ni­nė­je gy­do­ma be­veik 40 pa­cien­tų.
Praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje nustatyti 208 nauji COVID-19 atvejai. Šiaulių ligoninėje gydomi 38 „kovidiniai“ pacientai, 3 iš jų reanimacijoje. O ir pati ligoninė vis dar fiksuoja naujus viruso atvejus tiek tarp personalo, tiek tarp pacientų.

 

Nauji atvejai gydymo ir ugdymo įstaigose

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, laikinai vykdanti vadovės funkcijas Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje apžvelgė pastarosios savaitės situaciją Šiaulių apskrityje.

Daugiausiai naujų COVID-19 atvejų nustatyta Šiauliuose – 92. Šiaulių rajone užsikrėtusiųjų padaugėjo 42 gyventojais. Anot vadovės, netikėtai daug, net 20, naujų koronaviruso infekcijos atvejų užfiksuota Joniškyje, kur dar prieš savaitę nubuvo nei vieno naujo koronaviruso atvejo. Nustatyti COVID-19 34 Kelmės rajono gyventojams, 2 – Pakruojo rajono.

Gerokai sumažėjo skaičiai Radviliškio rajone. Jei rugsėjo 28 – spalio 4 dienomis buvo nustatyti 86 užkrato atvejai, tai praėjusią savaitę – jau tik 18.

Anot S. Abromavičienės, beveik 74 procentai naujų ligos atvejų yra siejami su protrūkiais, 10 procentų užsikrėtimo aplinkybės lieka neaiškios.

Praėjusią savaitę fiksuoti 4 įvežtiniai atvejai: po vieną iš Jungtinės Karalystės, Danijos, Norvegijos ir Suomijos. Trys įvežti į Šiaulius.

Praėjusi savaitė pažymėta ir vienu liūdnu „rekordu“ – apskrityje mirė 7 COVID-19 sergantys ligoniai: du Šiaulių miesto gyventojai, po vieną iš Šiaulių rajono„ Akmenės, Joniškio, Kelmės, Radviliškio. Mirė 6 vyrai ir viena moteris. 4 iš jų priklauso 71-80 metų amžiaus grupei, du – 61-70 amžiaus ir vienas iš 51-60 metų grupės.

Aktualiais židiniais išlieka Radviliškio ligoninė, kur savaitgalį registruoti nauji personalo užsikrėtimo atvejai, Kuršėnų ligoninė su nustatytais jau 25 ligos atvejais 7 darbuotojams ir 17 pacientų. Teberusena židinys Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, koronavirusu užsikrėtė du medikai Kelmės ligoninėje.

Tęsiasi protrūkis ugdymo centre „Spindulys“ Šiauliuose. Nuo spalio 6 dienos ugdymas vykdomas nuotoliniu būdu.

S. Abromavičienė paminėjo savaitgalį užfiksuotą naują COVID-19 protrūkį miesto lopšelyje-darželyje „Žibutė“. Čia užsikrėtė 6 personalo darbuotojai. Darželio veikla sustabdyta, vaikai ir darbuotojai izoliuoti.

Protrūkis tęsiasi AB „Telia“, kur nustatyta 14 sergančių darbuotojų ir 5 antriniai atvejai šeimose.

Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos dienos užimtumo centre susirgo 13 vaikų ir trys antriniai atvejai. Nuo spalio 5 dienos centro veikla sustabdyta. Atlikus tyrimus personalui, sergančių darbuotojų nenustatyta.

Naujų atvejų vis dar nustatoma Kelmės pieninėje – iš viso yra 30 atvejų, Radviliškyje įmonėje „Danijus“ – apie 20 atvejų. Šiauliuose trijose įmonėse nustatyti po 3-9 atvejus.

Šiaulių universitete paskutinis ligos atvejas nustatytas spalio 9 dieną ir su šiuo židiniu siejama 12 užsikrėtusiųjų.

„Mums didžiausią nerimą kelia tai, kad įstaigų ir įmonių darbuotojai eina į darbą, turėdami užkrečiamosioms ligoms būdingų simptomų. Atliekant epidemiologinę diagnostiką pastebime, kad vis dažniau pirmieji atvejai nustatomi tiems asmenims, kurie jausdami, kad ir nedidelius simptomus, ėjo į darbą. Na, ir nesilaiko rekomendacijų dėl kavos pertraukėlių, pietavimo kartu. Taip virusas perduodamas kitiems asmenims ir taip mes turime didelius židinius“, – komentavo NVCSC atstovė, pabrėždama, kad jei ir toliau taip bus elgiamas, valdyti situaciją taps sudėtinga.

Ligoninėje situacija tokia, kokia yra mieste

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika spaudos konferencijoje pranešė, kad nuo pirmadienio direktoriaus pavaduotoju medicinai pradėjo dirbti Gintaras Kramilius, iki šiol dirbęs Respublikinėje Kauno ligoninėje Terapijos klinikos vadovu.

Klabėdamas apie COVID-19 situaciją, direktorius pabrėžė, kad dramatiškų išplitimų nebuvo, tačiau pavieniai atvejai vis išlenda. Buvo atlikta apendicito operacija, kaip paaiškėjo „kovido“ pacientui.

Testuojant personalą prieš savaitę neigiamą testo rezultatą gavę darbuotojai, šiandien jau yra sergantys. Iš maisto bloko vienam darbuotojui COVID-19 nustatyta per profilaktinius patikrinimus.

Anot vadovo, stengiamasi situaciją valdyti ir išsaugoti planinę pagalbą.

Reanimacijos skyriuje gydomi sunkūs ligoniai, turintys sudėtingas gretutines ligas – onkologiją, insultą. Virusas šias ligas komplikuoja, sukeldamas plaučių uždegimą.

Šiuo metu ligoninėje gydoma beveik 40 pacientų. R. Mažeika paaiškino, kad dar turi pasiruošę per 20 lovų ir galėtų priimti apie 25 „kovidinių“ ligonių. Daugiau rezervuoti vietų tokiems pacientams nebegalėtų. Tektų stabdyti planinę pagalbą. Direktorius akcentavo, kad šiuo sudėtingu metu itin susikoncentravęs ir susitelkęs dirba personalas.

R. Mažeika patvirtino, kad visose ligoninės klinikose yra COVID-19 atvejų, bet kad būtų padaryta žala ligoninei dar neturi. Per savaitę testuoja apie 50 procentų personalo, tačiau dabar jau ketina kai kurių kategorijų visą personalą tirti kas savaitę.

„Situacija yra tokia, kokia yra ir mieste“, – apibendrino ligoninės direktorius.