Ciniškas pasiūlymas: gydykime ne visus

ELTA nuotr.
Saulius Skvernelis.
Neseniai įsikūrusi Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ vakar „ant kilimėlio“ išsikvietė sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, kuriam davė pylos dėl nevaldomos COVID-19 situacijos. Ministras, beje, prisipažino, kad kasdien daro klaidų. Savo ruožtu „sužibėjo“ minėtos frakcijos seniūnas Saulius Skvernelis, paklausęs, jog galbūt būtų verta gydyti ne visus „koroninius“ ligonius, jei dėl jų gydymo paslaugų negautų kitomis ligomis susirgę bendruomeniški asmenys. Bendruomeniški, anot ekspremjero, – tie, kurie pasiskiepijo arba testuojasi.

 

„Vakaro žinių“ žurnalistas

Prisikaupė kitų ligų

A.Dulkio garbei reikia pripažinti, kad vakar jis buvo itin savikritiškas. Jau įžanginiame žodyje naujosios frakcijos nariams pripažino, esą dabartinė Vyriausybė kadencijos pradžioje žadėjo viską daryti kitaip nei ankstesnioji ir suvaldyti pandemiją, tačiau ji smogė visa jėga ir nebeliko laiko. O paskui dar prisidėjo ir ekstremali situacija dėl migrantų, todėl su dviem didžiulėmis problemomis kovoti iškart itin sudėtinga. Ypač dėl to, kad „papildomų etatų ir papildomo smegenų tūrio neatsirado“. O ir pats ministras, kaip prisipažino, kasdien asmeniškai daro klaidų.

Perėjus prie klausimų, iškart „sužibėjo“ S.Skvernelis. Jis A.Dulkio pasiteiravo, ar šis nemano, kad tai, kas buvo daroma ankstesniais metais – planinių paslaugų stabdymas siekiant skirti daugiau lovų COVID-19 pacientams, – padarė dar didesnę žalą.

„Ką galvojate apie ateitį? Vėl matome, kad skaičiai įspūdingai auga, vėl pildosi ligoninės. Ar negalvojama, kad turėtų būti tam tikra ligonių riba, pagal kurią galima skirti COVID-19 ligoniams pagalbą, nes dėl to negali kentėti kiti žmonės, kurie yra atsakingi, bendruomeniški ir testuojasi bei skiepijasi? Nes kai jiems reikia pagalbos, jos nėra“, – paklausė S.Skvernelis.

Tiesa, į tokį cinišką klausimą tiesaus atsakymo ekspremjeras nesulaukė. Pasak A.Dulkio, pirmoji COVID-19 banga išmokė kai kurias gydymo įstaigas geriau kooperuotis, bendradarbiauti.

„Šiandien tas bendradarbiavimas jau yra davęs tam tikrų rezultatų, tarp kai kurių gydymo įstaigų jis jau vyksta. Jei kalbame apie „kovido“ ligonius apskritai, situacija dar pakankamai sklandi ir didžiosios dalies paslaugų stabdyti tikrai nereikia“, – sakė ministras.

Tiesa, jis pripažino, kad reanimacijoje jau yra per 100 „kovidinių“ ligonių, o antrosios bangos metu, kai jų buvo apie 250 ir ligoninėse gulėjo dar apie 3000 lengvesne forma sergančių ligonių, „visa sistema praktiškai lūžo“. Taip pat A.Dulkys pripažino, kad toks planinių paslaugų stabdymas turėjo pasekmių – viruso įbauginti žmonės ir atlaisvinus sistemą bijojo kreiptis į gydymo įstaigas, todėl atsirado daug kitų ligų, o ir taip gydymo paslaugų kokybe, pasak A.Dulkio, Lietuva nepasižymi – neva yra viena paskutiniųjų ES.

Prioritetas – transseksualai

Frakcijos narys Linas Kukuraitis teiravosi, kodėl Lietuvoje nerenkama informacija apie šalutinius vakcinos nuo koronaviruso poveikius. O jei renkama – kodėl ja nesidalinama su visuomene bei sprendimus priiminėjančiais politikais.

„Matau perteklių kalbėjimo apie šalutinius poveikius. Man kyla klausimas, kodėl nekalbame apie visų kitų vaistų šalutinius poveikius. Ir kodėl atitinkamos institucijos nedaro spaudos konferencijų apie kontraceptikų šalutinius poveikius žmonių sveikatai ir kitus dalykus.

Neatrodo, kad tos informacijos trūksta. Kad šita Vyriausybė išplėtė atvirus duomenis ir jų pateikė vis daugiau, tai irgi yra faktas. Iš kitos pusės, reikia ir laiko, nes tam tikri duomenys atsiranda su įdirbiu. Manau, kad informacijos yra per daug, ji sureikšminta labiau, nei yra verta“, – atkirto A.Dulkys.

L.Kukuraitis taip pat pasiteiravo, kodėl Sveikatos apsaugos ministerija derina tvarkos aprašą dėl lyties tapatumo sutrikimo, transseksualumo diagnostikos ir gydymo tvarkos. Ar tai reiškia, kad lyties keitimą jau ruošiamasi įteisinti nebe įstatymu, o ministro įsakymu? A.Dulkys tiesiai neatsakė, tik pripažino, kad tokia tvarka tikrai derinama su kitomis institucijomis, tačiau pažadėjo, esą, kas turi būti priimama įstatymu, tas ir bus priimama įstatymu.

Už suviliotą skiepytis – 5 eurai

Frakcijos narių paklaustas, kaip bus siekiama, kad kuo daugiau žmonių pasiskiepytų nuo „koronos“, A.Dulkys atkirto, kad veiksmingų būdų rasti sunku, nes jau ne vienas, atrodęs labai veiksmingas, nepasiteisino.

„Skiepijimo kontekste turėjome daug nustebimų. Daug buvo pasiūlymų. Be jokios ironijos pasakysiu, jog buvo etapas, kada buvome užversti pasiūlymais: pastatykite skiepijimosi palapinę prie Palangos tilto ir per vasarą pasiskiepys trečdalis Lietuvos, kokie asilai ten dirbat ir kaip to nesuprantant. Kitas variantas – pastatykite skiepijimo postą prie pasienio. Vairuotojai, kurie nesiskiepija, visi pasiskiepys“, – kalbėjo ministras, pridurdamas, kad nė vienas siūlymas nepasiteisino.

Frakcijos narys Lukas Savickas pasiūlė su nesiskiepijančiais asmeniškai kalbėtis telefonu, aiškintis, kodėl jie nesutinka – gal paprasčiausiai neturi galimybių, nes gyvena atokiai.

„Asmeninis kontaktas yra labai svarbus, jūsų pasiūlymas teisingas. Mes ir taip pradedame vis dažniau asmeniškai bendrauti: ėmėme įtraukti šeimos gydytojus ir prašėme, kad jie skambintų, nes tai yra jų pacientai. Jiems nustatėme ir papildomą išmoką už kiekvieną pirmą skiepą (5 eurus, – aut. past.). Dabar galvojame, kad ją reikėtų padidinti, žiūriu į kitas šalis, galbūt daugiau moka. Važiavome su paštininku, o kartu ir slaugytoja. Iš 200 aplankytų 12 pasiskiepijo. Čia gerai ar negerai – sunku pasakyti. Kiekvienam nepasiskiepijusiam planuojame siųsti žinutes“, – skundėsi A.Dulkys.

Vis agresyviau

Parlamentaras Algirdas Stončaitis sako, kad iš atitinkamų institucijų užsakė statistiką, kurią gavęs sužinojo, jog dėl mažesnio paslaugų prieinamumo drastiškai daugėja mirčių nuo kitų ligų. Ir stebėjosi, kad vis tiek planuojama uždaryti kai kurių ligoninių skyrius. Tačiau A.Dulkys pareiškė, esą per prievartą niekas nebus uždaroma, sprendimai bus priimti, jei tokias sutartis pasirašys atitinkama savivaldybė, ligoninė bei ministerija.

Frakcijos narys Vytautas Bakas baisėjosi dviem dalykais – kad vaikai nuo 12 metų skiepijami be tėvų žinios ir kad griežta strategija, verčiant žmones skiepytis, tampa vis agresyvesnė: ketinama nebeapmokėti neskiepytų darbuotojų, testavimosi, grasinama nebemokėti ligos išmokų nevakcinuotiems, jei šie suserga „korona“.

A.Dulkys atkirto, esą dėl pastarosios idėjos reikia teirautis kitos ministerijos, nes tai jos kompetencija, o tai, kad vaikai testuojami be tėvų žinios, esą nėra tiesa, nes tokio amžiaus vaikus privaloma lydėti pas medikus.

„Aš ir pats savo vaiką lydėjau“, – pridūrė ministras.

Seimo narė Laima Mogenienė paklausė, ar nebus išplėstas sąrašas ligų, kuriomis sergant nesiskiepijimas bus pateisinama priežastis. Anot parlamentarės, šeimos gydytojai pacientams, turintiems širdies ligų, remdamiesi moksliniais tyrimais, skiepytis nerekomenduoja. Tačiau tik neoficialiai, nes patiria didelį spaudimą. Į tai A.Dulkys teatsakė, kad Vyriausybė nuolat konsultuojasi su jai patarinėjančiais ekspertais.