
Naujausios
Centų kambaryje tilpo ne tik rekordas, bet ir pagyrūnai
Vasario 16-ąją Šiauliuose iškilmingai perkirpta simbolinė juostelė – Šiaulių universitete atidarytas Centų kambarys. Idėjos autoriai neatmeta galimybės šiuo unikaliu kūriniu patekti į Gineso rekordų knygą. Kambario atidarymo iškilmės taip pat buvo „unikalios“ – savo politine panegirika.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Panegirika be centų
Po iškilmingų Vasario 16-osios minėjimo renginių, pavakarę Šiaulių universiteto bibliotekoje įrengtas ir lankytojams pristatytas Centų kambarys.
Šiaulių apskrities nevyriausybinių organizacijų atstovai stoviniavo su geltonomis rožėmis. Meras Justinas Sartauskas atsinešė pluoštą padėkų. Pirmoji įteikta mero bendrapartiečiui Šiaulių apskrities nevyriausybinių organizacijų sąjungos asociacijos pirmininkui Gedeminui Vyšniauskui. Jam įteiktos ir geltonos rožės. Tuo dėmesys skandalingai atstatydintam iš Savivaldybės administracijos direktoriaus posto, bet vėl į rinkimus einančiam G. Vyšniauskui nesibaigė.
„Kambario pagrindinis darboholikas Gedeminas Vyšniauskas sakė, jog čia ėjo kaip į darbą. Idėja lieka idėja, bet darbą kažkas turi padaryti. V. Puronas sakė, ką daryti, o išpildytojas Gedeminas su kompanija padarė nemažai“, – susirinkusiems aiškino J. Sartauskas.
Antroji padėka įteikta vienam iš Centų kambario idėjos autoriui bei dizaineriui Viliui Puronui. Dar padėkota Šiaulių universiteto atstovams, rėmėjams. Padėka išrašyta atskirai Šiaulių apskrities nevyriausybinių organizacijų sąjungai, kurią atsiimti aidint plojimams vėl pakviestas G. Vyšniauskas.
Prieš mikrofoną atsistojęs Seimo narys, socialdemokratas Edvardas Žakaris savo kalbą pradėjo taip pat nuo „pagrindinio": „Kaip sako Gedeminas Vyšniauskas: kiekvienas kvailys gali dirbti už pinigus, o jūs padarykite už dyką“.
Idėja iš Dievo
V. Puronas prie mikrofono buvo pakviestas tik įėjus į Centų kambarį, kad papasakotų legendas, kambario sukūrimo istoriją. Dizaineris rodė kambario lubas, sienas, baldus apklijuotus lietuviškaisiais centais.
Ant vienos kambario sienos kabo iš monetų pagamintas Lietuvos žemėlapis, kuriame gyvenvietės žymimos 50, 20 ir 10 centų monetomis. Didieji miestai – litų monetomis.
Prie kitos kambario sienos pritvirtintas didžiulis lito maketas. Po juo ant pakylos stovi monetomis apklijuotas sostas. Atnešusieji centų galėjo įsiamžinti knygoje, kuri taip pat buvo apklijuota baltais centais.
„Šį reiškinį – įvertins laikas. Šiauliečiai gali turėti pretenzijų, jog toks kambarys iš lietuviškų centų – vienintelis pasaulyje. Šią idėją angelas sargas numetė į Šiaulius ir labai geru laiku, kai pinigai keitėsi. Ši idėja – iš Dievo, o įgyvendinome ją mes visi“, – sakė vienas kambario sumanytojų, kambario dizaineris V. Puronas.
Solidarumo kūrinys
„Tai solidarumo įrodymas. Iš vienos pusės labai kuklus – centai, iš kitos – didis – jo laukia Gineso rekordų knygos atstovų įvertinimas. Gal neatsitiktinis sutapimas, jog Šiauliuose 1871 metais gimė Amerikos vieno cento sukūrėjas Viktoras Baranauskas“, – šypsojosi V. Puronas.
Mintis įamžinti Lietuvos nacionalinę valiutą kilo praėjusių metų vasarą. Lietuviški centai pradėti rinkti ir ant plokščių klijuoti per „Šiaulių naktis“. Monetų atnešė ir apie tai knygoje pasirašė 1500 žmonių ne tik iš Lietuvos, bet Vokietijos, Lenkijos ir kitų šalių. Centų rinkimo akcija buvo pratęsta per „Šiaulių dienas“ rugsėjį.
Susitarus su Šiaulių universiteto vadovais dėl Cento kambario įkurdinimo šios įstaigos bibliotekoje, centus siuntė žmonės iš visos Lietuvos, ateidavo į kambarį priklijuoti centų ugdymo bei kitų įstaigų bei organizacijų atstovai.
Per atidarymo ceremoniją V. Puronas Centų kambariui iš dešimties sidabrinių litų monetų pagamino Vyčio kryžių, kuris iškart buvo pakabintas ant sienos.
„Čia nėra vieno autoriaus, tai – visa Lietuva“, – pabrėžė V. Puronas. Po kalbų visi susirinkusieji į atidarymą buvo pakviesti ne tik pasižvalgyti po kambarį, bet ir aukso spalvos juostelėmis apjuosti Lietuvos žemėlapyje pažymėtų miestų.
Jono TAMULIO nuotr.
ĮRODYMAS: Vienas Centų kambario idėjos autorių bei dizainerių Vilius Puronas sakė, kad šis kambarys – šiauliečių solidarumo įrodymas.
LITAS: Lito maketas pakabintas ant vienos iš centais apklijuotų Centų kambario sienų.
KRYŽIUS: Vyčio kryžius iš sidabrinių litų, kurį pagamino Vilius Puronas buvo pakabintas ant sienos.
ŽEMĖLAPIS: Ant Lietuvos žemėlapio geltonomis monetomis išskirti miestai.