Čempionai be stadiono

Čempionai be stadiono

Čempionai be stadiono

Nors Šiaulių regbio komandos „BaltRex-Šiauliai“ ir „Vairas-Kalvis“ – stipriausios Lietuvoje, garsinančios šalį  užsienyje, tačiau tikros sporto bazės neturi. Svajūnas Mikalčius, Šiaulių sporto mokyklos „Klevas“ direktorius, nepraranda vilties, kad pavyks atsikovoti privačioje teritorijoje atsidūrusį „Talšos“ stadioną. Buvo suprojektuoti du stadionai prie Šiaulių arenos. Bet pastatė BMX trasą.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Lietuviškus standartus atitinka tik vienas

S. Mikalčius sako, kad bazės – su persirengimo kambariais, dušais ir tualetais – regbininkai neturi. Šiauliuose regbio varžyboms tinkami tik du stadionai: 2009 metais pradėtas eksploatuoti Zoknių stadionas ir stadionas „Talša“ šalia centrinio parko. O treniruojasi regbininkai ten, kur gauna laisvą stadioną, pavyzdžiui, prie mokyklų.

Tik Zoknių regbio stadionas savo matmenimis atitinka standartus. Čia gali vykti Lietuvos čempionatai. Tam, kad jis atitiktų dar ir tarptautinius standartus, būtina įrengti persirengimo kambarius, dušus, tualetus.

Zoknių stadionas įsikūręs Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Šiaulių rinktinės teritorijoje. Stadioną įrengė sporto mokykla „Klevas“ kartu su VSAT Šiaulių rinktine ir regbio entuziastais.

S. Mikalčius sako, kad regbininkams mieste reikėtų bent trijų stadionų: vieno varžyboms ir dviejų – treniruotėms. Planuojama, kad ateityje „išeiginiu“ turėtų tapti įrenginėjamas stadionas Gardino gatvėje, o stadionai Zokniuose ir centre būtų skirti treniruotėms.

Šiauliuose yra per 300 regbininkų, todėl varžybų ir treniruočių apkrovos vienas stadionas negali atlaikyti.

Naujieji šeimininkai

„Talšos“ stadione, esančiame Žemaitės gatvėje, šalia centrinio parko, dabar dažniau vyksta treniruotės nei varžybos. Regbininkai pagal išgales jį prižiūri, tvarko, geni krūmus, bet didesnių investicijų į jį daryti negali, nes tai – privati nuosavybė.

Teritorija, kurioje įsikūręs stadionas, priklausė kauniečių bendrovei „Baltic reality adviser“, kuri čia ketino statyti kotedžus, daugiaaukščius namus. Bendrovė 2005 metais su Šiaulių miesto savivaldybės administracija pasirašė sutartį, kuria įsipareigojo pastatyti regbio stadioną kitoje, Savivaldybės paskirtoje, vietoje. Tokius įsipareigojimus bendrovė prisiėmė, nes Savivaldybė jai suteikė teisę naudotis sklypu be atlygio 49 metams. Tačiau grandioziniai bendrovės planai žlugo.

Per dešimt metų teritorijos, į kurią patenka ir „Talšos“ stadionas, šeimininkai ne kartą keitėsi. S. Mikalčius rodo dokumentus, kuriuose matyti, kad dabar stadionu turėtų rūpintis šiauliečių UAB „Emilė“.

Šiaulių vicemero Stasio Tumėno žiniomis, naujieji šeimininkai įsipareigojimų pastatyti naują regbio stadioną kratosi, esą taip buvo sutarta su kauniečiais, o ne su jais.

S. Tumėnas taip pat informavo, jog „Emilės“ valdomas sklypas, kuriame yra ir stadionas, pateko į neprižiūrimų teritorijų sąrašą. Tokių teritorijų savininkams reikia mokėti didesnį žemės mokestį.

Ar įmanoma būtų Savivaldybei susigrąžinti iš įsipareigojimų nevykdančių savininkų bent jau stadioną? S. Tumėnas abejoja. Pradėjęs domėtis stadiono situacija, vicemeras išsiaiškino, kad 2005 metais pasirašytos sutarties punktų neįvykdė ne tik „Baltic reality adviser“, bet ir Savivaldybė – neparengė techninio projekto.

Pasak S. Tumėno, su privatininkais buvo sudaryta tokia sutartis, kurią galima įvairiai interpretuoti, ir po teismus su ja gali būti sudėtinga vaikščioti. Situaciją su „Talšos“ stadionu vicemeras pavadino skauduliu – be išeities.

Nepraranda vilties

„Man, kaip piliečiui, skaudu, kad Savivaldybės turtas buvo atiduotas už dyką, ir dabar neberandame kaltų“, – sako S. Mikalčius.

„Klevo“ vadovas norėtų, kad šis stadionas išliktų, nes jis yra geroje vietoje, miesto centre, netoli yra autobusų stotelės, todėl vaikams yra patogu čia atvykti treniruotis. Be to, prie stadiono yra pakankamai vietos pagalbinėms patalpoms įrengti.

„Sutvarkius stadionas galėtų tapti miesto puošmena, – įsitikinęs S. Mikalčius. – Šis stadionas įrengtas seniai, ir pagarba tiems, kurie jį įrenginėjo. Padarytas gana geras drenažas. Jau daug metų stadionas neremontuotas, bet kai lyja, niekada jame nestovi balos. Tribūnas taip pat būtų galima nesunkiai sutvarkyti.“

S. Mikalčius per dešimt metų ne kartą kreipėsi į Savivaldybę su prašymu tvarkyti stadioną, ir tik dabar sako sulaukęs kiek daugiau dėmesio, todėl nepraranda vilties, kad stadioną pavyks atsikovoti.

Prie arenos stadiono nebus

Šiaulių regbininkai tikėjosi, kad du regbio stadionai su pagalbinėmis patalpomis bus įrengti Dainų parke, prie Šiaulių arenos.

Detaliajame plane jie buvo suprojektuoti, tačiau dalis stadionams numatytos teritorijos buvo panaudota  BMX bazei įrengti.

S. Mikalčius apgailestauja, kad BMX bazės infrastruktūros projektuotojai nepasitarė su regbio specialistais: „Tinkamai suprojektavus trasą, prie arenos vietoj planuotų dviejų regbio stadionų būtų tilpęs bent vienas, o dabar trasa pastatyta per vidurį sklypo.“

Naują stadioną „augina“

2012 metais Šiaulių miesto savivaldybė sporto mokyklai „Klevas“ priskyrė Gardino gatvėje esantį stadioną. Iki tol beveik dvidešimt metų netvarkytą plotą regbininkai savo rankomis pakeitė: išvežė krūvas šiukšlių, išretino greta esantį parką, nuolat pjauna žolę aplink stadioną, sutvarkė stadiono drenažo sistemą, įrengė laistymo sistemą, kad pasėta žolė neišdžiūtų.

Vis dėlto prireiks dar poros metų, kol stadione galės vykti rungtynės, nes veja turi suaugti, kad danga būtų tvirta.

S. Mikalčius džiaugiasi, kad pastaraisiais metais sulaukė Savivaldybės finansinės paramos tvorai bei 400 kvadratinių metrų ploto pagalbinių patalpų techniniam projektui rengti.

Regbio specialistas viliasi, kad pagalbinės patalpos su persirengimo kambariais, dušais, tualetais ir gimnastikos sale bus pastatytos po dvejų trejų, daugiausiai – po ketverių metų. Šioje sporto bazėje regbininkai galėtų treniruotis ir žiemą.

Į Gardino gatvėje esantį stadioną jau investuota daugiau kaip 23 tūkstančiai eurų. Pastatui reikėtų apie pusės milijono eurų.

Vytauto RUŠKIO nuotr.

STADIONAS: Visiškai sunykti „Talšos“ stadionui neleidžia regbininkai. Jie čia dar treniruojasi ir tvarko aplinką.

Jono TAMULIO nuotr.

REGBIS: Svajūnas Mikalčius, sporto mokyklos „Klevas“, ruošiančios regbininkus, direktorius, sako, kad Šiauliuose yra per 300 regbininkų. Šiauliečiai sudaro šalies rinktinės pagrindą, nemažai jų atstovauja užsienio klubams, tačiau mieste normalios regbio bazės iki šiol nėra.

PLANAI: Kauniečių bendrovė Šiauliuose, Žemaitės gatvėje, planavo statyti kotedžus, o regbininkams įrengti stadioną – kitoje vietoje. Bet planai žlugo.


Mero pažadai ir garantijos žlugo

„Šiaulių kraštas“ 2009 m. birželio 29 d. rašė „Regbininkai kovoja stadionuose ir dėl jų“ apie regbininkų pilietinę akciją „SOS! REGBIS“ Vilniuje dėl Vilniaus Vingio parko regbio stadiono likimo. Šiaulių regbininkai tada irgi baiminosi, kad liks ant bulvių lauko. Bet turėjo vilties, kad stadioną įrengs Dainų parke prie Šiaulių arenos, kaip ir numatyta detaliajame plane.

Šiauliuose yra trys aukšto lygio regbio komandos, tad stadionų tikrai trūksta. Kad stadionas Dainų parke bus – aš garantuoju“, – tikino Šiaulių meras Genadijus Mikšys, tuometinis regbio klubo „Vairas-Jupoja“ prezidentas bei Lietuvos regbio federacijos valdybos narys.

Šaltinis: „Šiaulių kraštas“


Lietuvos regbio rinktinė pasaulio reitinge – 40-oje vietoje

Tarptautinės regbio federacijos (IRB) skelbiamoje pasaulio regbio rinktinių reitingų lentelėje Lietuvos nacionalinė, kurios pagrindą sudaro šiauliečiai, rinktinė pakilo į 40-ąją vietą.

Mūsų šalies rinktinė turi 48,86 taško.

Reitinge pirmauja pasaulio čempionė Naujosios Zelandijos komanda (96,10 tšk.). Antrąją vietą užima planetos vicečempionai Australijos atstovai (89,33 tšk.), o trečiąją – pasaulio pirmenybių bronzą iškovojusi Pietų Afrikos Respublikos (PAR) rinktinė (87,66 tšk.).

Latvijos komanda (41,97 tšk.) – 61-a.

Iš viso klasifikuotos 102 rinktinės.

ELTA, „Šiaulių krašto“ inf.