Byra pudra nuo Menų inkubatoriaus

Byra pudra nuo Menų inkubatoriaus

Byra pudra nuo Menų inkubatoriaus

Šiaulių miesto tarybos nepriklausomas narys Artūras Visockas įsitikinęs, jog Menų inkubatoriaus projekto reikia visiškai atsisakyti — dėl neskaidrumo. Politikas įrodinėja, jog Tarybos nariai vedžiojami už nosies, ir nė nežino, už ką rankas kilnoja.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Ne meno, o verslo objektas

Vakar A. Visockas į spaudos konferenciją atėjo susirinkęs dokumentų, susijusių su Menų inkubatoriaus projekto istorija. Citavo galimybių studiją, investicinį projektą, protokolus dėl pastato griuvenos „pavertimo“ į kultūros paveldą, Lietuvos verslo paramos agentūros raštus.

„Aš bandau įrodyti, kad Tarybos nariai nežino, už ką balsuoja“, — teigia politikas.

Menų inkubatoriumi viliojami jauni, pradedantieji profesionalią veiklą menininkai. Bet dar 2007 metais atliktoje galimybių studijoje projektas yra įvardytas kaip verslo produktyvumo skatinimo ir verslo aplinkos gerinimo jau veikiančioms įmonėms projektas.

„Perliukai“

A. Visockas projekto dokumentuose rado daugybę prieštaravimų ir sveiku protu nepaaiškinamų teiginių. Pavyzdžiui, kad besikuriančiųjų inkubatoriuje skaičių galinti lemti „psichinių susirgimų“ situacija mieste.

A. Visockas citavo galimybių studiją, kurioje aiškinama, kad „projekto naudą įvertinti sunku“, bet tvirtinama, kad jis „turės didelę įtaką pajamų augimui“ ir net didins eksporto rodiklius.

Pagrindinė sąlyga — Menų inkubatorius turi pats išsilaikyti iš inkubuojamų įmonių.

„Apie jokį dotavimą nėra kalbama, — teigia A. Visockas. — Tai apie kokius 250 tūkstančių ar 500 tūkstančių litų inkubatoriui išlaikyti kalba meras? Manau, jis nėra skaitęs tos studijos.“

Pelno inkubatorius neturėsiantis, o veiklos sąnaudoms grynaisiais pinigais per 15 veiklos metų reikės 7,5 milijono litų.

Nuomos kainos vizija tokia: „žemesnė nei rinkos kaina, bet ne mažesnė nei patalpų išlaikymo savikaina.“

„Kas mokės 16 litų už kvadratinį metrą, kai aplink galima išsinuomoti patalpas po 5 litus už kvadratinį metrą? — klausia politikas.

Tektų grąžinti paramą?

Dar numatyta, kad inkubatoriuje įmonės kas penkeri metai bus rotuojamos, keisis. „Kiek yra įmonių, kurios iš meno daro biznį?“

A. Visocko teigimu, ES paramos sąlyga — projektas, priskiriamas prie pajamas kuriančių projektų, jeigu jam teikiamas 1 milijonas eurų arba 3,45 milijono litų. Jeigu šis projekto tikslas nebus įgyvendintas, A.Visocko nuomone, gali tekti grąžinti europinę paramą. Menų inkubatoriui dabar numatoma beveik 9 milijonų litų parama.

„Europa duoda pinigų, bet kaip jį reikės išlaikyti? — sako A. Visockas. — Tvirtinama, jog pasaulyje iš šimto tokių menų fabrikų pelningas tik vienas — Helsinkio, Šiaulių, matyt, bus antras. Kiti susirenka nuo 10 iki 80 procentų reikalingų išsilaikyti pajamų, o likusias dengia savivaldybės.“

Šimtai tūkstančių jau pakloti

Projektui kelią klojo galimybių studija, kurią 2007 metais atliko viešoji įstaiga „Ekonominių tyrimų centras“ už 323 tūkstančius litų. A. Visockas skaičiuoja, jog 92 puslapių galimybių studijos rengėjai vieną puslapį kūrė už 3,5 tūkstančio litų.

Po to už 58 tūkstančius litų investicinį projektą rengė Šiaulių regiono plėtros agentūra, kuriai atiduotas projekto įgyvendinimas ir kuri taptų paramos gavėja.

Dar per 325 tūkstančiai litų pakloti už pastatą griuveną „Elnio“ teritorijoje. Vienas iš projekto tikslų — Menų inkubatoriui panaudoti pramoninį paveldą.

A. Visocko tvirtinimu, sudegęs pastatas tokio statuso neturėjęs. Kaip kultūros paveldą pastatą suskubta įteisinti prieš pat jo pirkimą.

Jis citavo posėdžio protokolą, kuriame svarstomas klausimas dėl pastato priskyrimo kultūros paveldui, o buvęs meras Genadijus Mikšys jau kalba, kad jame kurtųsi Menų inkubatorius. Pastatas pirktas iš G. Mikšio bendrapartiečio — verslininko Stasio Karitono.

A. Visocko tvirtinimu, projekto netinkamosioms išlaidoms dengti iš Savivaldybės biudžeto reikės ne 300 tūkstančių ar 680 tūkstančių litų, kaip tvirtina politikams Savivaldybės valdininkai, o 1,8 milijonų litų.

1,8 milijonų litų sumą, kurią tektų pakloti iš Savivaldybės biudžeto, yra įvardijusi Lietuvos verslo paramos agentūra. Jos raštą Savivaldybė gavo šių metų lapkritį.

 

INICIATYVA: Artūras Visockas, nepriklausomas Tarybos narys, bando atverti Tarybai akis:„ Aš tik pakėliau dokumentus, kad Taryba žinotų, už ką balsuoja, nes iš tiesų balsavo tik už tai, kad viskas būtų atiduota spręsti Šiaulių regiono plėtros agentūrai.“

 

Jono TAMULIO nuotr.