Butas su gyvsidarbiu už trečdalį milijono

Butas su gyvsidarbiu už trečdalį milijono

Butas su gyvsidarbiu už trečdalį milijono

Už trečdalį milijono litų šiuo metu pardavinėjamas butas Šiaulių centre, prieš 40 metų specialiai užteršas nuodingu gyvsidabriu. Praėję dešimtmečiai neištrynė kaimynų atminties. Pirkėjai, išgirdę gąsdinančią žinią, užsakė tyrimus — butas užterštas. Pardavėjai kaltinimus atmeta ir nežada grąžinti rankipingių.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

„Gyvsidabrio byla“

Šiauliečių šeima Šiaulių miesto centre, brangioje ir ramioje vietoje, surado parduodamą trijų kambarių butą. Gerai įrengtas, nedideliame solidžiame daugiabutyje, aukštomis lubomis, erdviais kambariais. Kaina — 320 tūkstančių litų.

Suderėjo su buto šeimininkais, kurie bute negyvena jau kelerius metus, nes turi nuosavą namą. Buvo sumokėti rankpinigiai — apie 10 tūkstančių litų. Pradėti rengti dokumentai pirkimo— pardavimo sutarčiai. Pirkėjai gavo buto raktus.

Vyras apie pirkinį pasigyrė pažįstamiems, seniai gyvenantiems Šiauliuose. Papasakojo apie vietą, kurioje yra šis butas. „Gyvsidabrio name butą perki?“, — paklausė. Kojas pakirto ne tik pirkėjui, bet ir pasakotojams. Šis pokalbis įvyko šiemet prieš pat Velykas.

Paaiškėjo, kad ne tik tas pats namas, bet ir tas pats butas, kuriame įvyko garsi „gyvsidabrio byla“. Pirkėjai nedelsdami užsakė atlikti šio buto cheminius tyrimus Nacionalinio tyrimo centro Šiaulių skyriuje. Kol kas tik neoficialiais duomenimis: bute rasta gyvsidabrio garų koncentracija du kartus viršijo saugią leistiną normą. Nuo šios akimirkos pirkėjai ir pardavėjai bendrauja tik per advokatus.

Buto pirkėjai, pradėjus domėtis šia istorija, pasakė tik tiek: „Tyla“.

Kerštas nuodais — prieš 40 metų

Redakcija surado liudytojų, kurie atsimena maždaug apie 1970— 1972 metus Šiauliuose įvykusią keršto istoriją. Kalbinome namo gyventojus bei žinomus Šiaulių teisininkus.

Karininko šeima pagal tarnybos vietą buvo gavusi šį trijų kambarių butą Šiauliuose. Vietos dviejų asmenų šeimai buvę pakankamai, todėl jie priėmė į savo butą pagyventi ir, atrodo, priregistravo, kariniame dalinyje dirbusį viengungį, karininko pavaldinį.

Vyras netrukus vedė, šeima susilaukė vaiko, tarp buto šeimininkų ir priglaustojo šeimos prasidėjo konfliktai dėl buto. Nuomininkas kategoriškai atsisakė kraustytis ir pareiškė pretenzijas į butą.

Kaip tik tuo metu karininkas gavo paskyrimą į Rygos karinį dalinį. Prieš išvažiuojant į Rygą, kai jų daiktai jau buvo iš buto išvežti, karininko žmona, pasakojama, į kambarius, po grindimis pripylė gyvsidabrio. Vienų teigimu, tai galėjo būti apie 700 gramų metalo, skleidžiančio nuodingus garus, kiti teigė, kad buvo supilti net 7 kilogramai. Bet kuriuo atveju, kiekis — mirtinai pavojingas.

Nuomininko šeima apsinuodijo gyvsidabrio garais, ant kojų buvo sukelti ugniagesiai ir kareiviai. Gyvsidabris buvo renkamas gana ilgai. Butas buvo užplombuotas ir paskelbtas pavojaus židiniu mažiausiai penkeriems metams. Butai tuo metu buvo valdiški.

Gyvsidabrio pripylusi karininko žmona buvo sulaikyta Rygoje ir, liudytojų teigimu, teisme nuteista.

Amnestija butui — teisėta?

Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja Janina Tamošiūnienė, dirbanti visuomenės sveikatos srityje Šiauliuose nuo 1976 metų, taip pat prisimena šios istorijos atgarsius. J. Tamošiūnienei atvykus dirbti į Šiaulius, butas dar buvo uždrausta ir pavojinga zona.

Tačiau neilgai trukus šiame bute buvo įkurta geležinkelio transporto prokuratūra. Čia prokurorai dirbo apie dešimt metų. Iškėlus prokuratūrą, šioms patalpoms vėl buvo sugrąžintas žinybinio buto statusas ir apie 1988 metus jis paskirtas jaunai šeimai, kurios vyras dirbo geležinkelyje vadovaujantį darbą.

„Jeigu šiame bute buvo įkurta valstybinė įstaiga, tikėtina, kad buvo atlikti tyrimai dėl gyvsidabrio. Nors sunku pasakyti, žinant tarybinę tvarką, tuometines priemones ir prietaisus, ar šis butas jau buvo visiškai švarus“, — abejonėmis dalijosi J. Tamošiūnienė.

Visuomenės sveikatos centro dokumentai saugomi tik penkerius metus, todėl nėra dokumentų, kurie įrodytų kaip butas buvo valytas, ar jame galėjo išlikti gyvsidabrio.

„Šiaulių krašto“ kalbinti kaimyninių butų gyventojai spėja, kad gyvsidabrio ne tik bute, bet ir visame name yra iki šiol, nes namas statytas iš blokelių su tarpais, į kuriuos galėjo patekti lakus metalas ir išlikti iki šiol.

„Per penkiolika pastarųjų metų Visuomenės sveikatos centras, mano žiniomis, nėra gavęs jokio prašymo nei iš šio buto, nei iš kaimyninių butų savininkų atlikti tyrimus dėl gyvsidabrio. Ar jo ten gali būti? Reikia tikrinti“, — tikino J. Tamošiūnienė.

Židinys pavojingas, veiksmai — riboti

Ar tai, kad bute rasta dvigubai padidintą leistiną nuodingų garų koncentraciją, pavojinga?

„Be jokios abejonės, tai nuodus skleidžiantis židinys. Mums žinoma, kad kelerius metus prieš tai ir šiuo metu šis butas yra negyvenamas. Todėl evakuoti žmonių iš šių patalpų nėra reikalo“, — sakė J. Tamošiūnienė.

Pasak J. Tamošiūnienės, tai yra privati nuosavybė ir Visuomenės sveikatos centras neturi galimybės, pagal dabar galiojančius įstatymus, nei kaip nors užblokuoti šį butą, nei imtis kokių nors veiksmų.

„Mes net patekti į šį butą negalime. Šiuo atveju reikia arba geranoriško savininkų ir pirkėjų susitarimo, kaip galima būtų patekti į šį butą, arba specialios teisėsaugos sankcijos“, — apgailestavo J. Tamošiūnienė.

Versijos ir provokacijos

Po to, kai buto pirkėjai gavo tyrimų atsakymus, jog gyvsidabrio garų bute yra, buto savininkai taip pat užsakė tyrimus. Tačiau Visuomenės sveikatos centro specialistai iki šiol į butą patekti negali. Buto pirkėjai pakeitė spyną ir į jį nebegali įeiti net teisėti buto šeimininkai.

Pirkėjai atsisako pirkti užterštą butą mojuodami tyrimais, o pardavėjai nebesutinka grąžinti rankpinigių. Kilo karas.

„Klausykit, aš beveik dvidešimt metų gyvenau bute, čia užauginau du vaikus, esu medikė, būčiau šimtą kartų patikrinusi butą, jeigu bent ką būčiau jutusi. Ar būčiau nuodijusi save ir savo vaikus? Čia provokacija. Nebenori pirkti buto, dokumentų rengimas — pažengęs. Ką aš žinau, gal jie (pirkėjai) specialiai sudaužė termometrą“, — “Šiaulių kraštui“ piktinosi teisėta buto šeimininkė.

Ji termometro versija pasidalijo ir su Visuomenės sveikatos centro specialistais. Šie teigia, kad dvigubai leistiną normą viršijančią gyvsidabrio garų koncentraciją gali sukelti tiek gyvsidabrio, kiek yra termometre. Juo labiau, kad buto langai yra sandarūs — iš klijuotos medienos konstrukcijų.

„Žinant šio buto istoriją, įvykusią prieš keturiasdešimt metų, pirštųsi nuomonė, kad tai senas užterštumas, tačiau negalėčiau šimtu procentų tvirtinti“, — abejoja J. Tamošiūnienė.

Ji teigia, kad nieko negalėtų įrodyti ir vienkartinis buto tyrimas. Reikia tirti kelis kartus: išvėdinus, nevėdinus, atlikus dezinfekciją. Todėl staigaus vienareikšmio atsakymo negalėtų duoti nei buvo savininkams, nei pirkėjams.

„Gyvsidabrio garai kuo šilčiau — tuo geriau garuoja. Dabar labai nepalankus laikas atlikti tikslius tyrimus, nes bute šilta“, — sakė J. Tamošiūnienė.

Lošiama iš trečdalio milijono

„Ką jūs sau leidžiate? Kaip aš parduosiu tą butą po tokios reklamos? Juk tai vis dėlto trečdalis milijono, kas man atlygins nuostolius? Gal valstybė ar Strasbūras?“ — pyko buto savininkė.

Buto savininkė neslėpė, kad spaus pirkėjus pirkti butą, o rankpinigių kol kas nė neketina grąžinti.

„Šiaulių kraštas“ lengvai surado, kad šis butas ir šiuo metu tebėra vienos nekilnojamojo turto bendrovės skelbimuose. Pardavimo kaina ta pati — 320 tūkstančių litų. Prie skelbimo yra ir adresas bei namo nuotrauka.

CITATA

„Gyvsidabris buvo renkamas ilgai. Butas užplombuotas ir paskelbtas pavojaus židiniu mažiausiai penkeriems metams.

NUODAI: Viename iš brangių Šiaulių centro senosios statybos daugiabučių aptikti nuodingi gyvsidabrio garai prikėlė seną istoriją. Tyrėjams neleidžiama patekti į butą.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Kokia išeitis?

Butai bus ištirti nemokamai

Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja Janinos TAMOŠIŪNIENĖ:

— Kadangi yra žinoma, kad bute nustatyta padidinta nuodingų garų koncentracija, kaimyninių būtų gyventojai gali kreiptis į Visuomenės sveikatos centrą. Jų butai bus ištirti nemokamai, taip kaip ir visi butai, darbinės ar kitokios patalpos, kuriuose arba jų kaimynystėje buvo nustatytas židinys. Jeigu gyventojams, nesusijusiems su šia istorija, kyla kokių nors įtarimų — tyrimai kainuoja keliasdešimt litų.

Nenorėčiau kelti panikos ir siūlyti masiškai tikrinti visus perkamus butus ar namus. Kokie bus sprendimai dėl šio buto, sunku pasakyti neatlikus išsamių tyrimų. Tačiau Visuomenės sveikatos centras įstatymiškai neturi jokios teisės viešai paskelbti, kad būtent šis butas yra užterštas.

Kol kas patikimiausias informacijos šaltinis — kaimynai. Perkant bet kokį nekilnojamąjį turtą pravartu pasikalbėti su kaimynais, o tada kreiptis į specialistus, kad būtų ištirta.

ATSAKYMAI: Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja Janina Tamošiūnienė tikina, kad išvados — tik atlikus ilgalaikius tyrimus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

LENTELĖ

Gyvsidabrio poveikis žmonių sveikatai

Gyvsidabris — blizgus, vienintelis skystas, sunkus, nuodingas sidabro baltumo metalas. Gyvsidabrio didžiausia leidžiama koncentracija atmosferos ore (gyvenamoje patalpoje) — 0,0003 mg/m3, darbo aplinkos ore — 0,03 mg/m3.

Gyvsidabrio junginiai patenka į organizmą per odą, virškinimo traktą arba įkvepiant. Daugiausia apsinuodijama per kvėpavimo takus. Gyvsidabrio garai sukelia ūmią pneumoniją. Iš karto po ūmaus apsinuodijimo gyvsidabrio garais jo koncentracija kraujuje būna didelė. Metabolizuotas gyvsidabris kaupiasi smegenyse, vėliau inkstuose, kur randama didžiausia jo koncentracija.

Pirmieji ūmaus apsinuodijimo požymiai: silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas.

Lėtinio apsinuodijimo gyvsidabrio garais požymiai: ligoniai skundžiasi galvos skausmais, pykinimu, irzlumu, skausmais nugaroje, galvos svaigimu, pablogėjusia atmintimi, metalo skoniu burnoje, kraujavimu iš dantenų, svorio kritimu. Vėliau atsiranda rankų drebėjimas, nemiga, sumažėja raumenų jėga, sutrinka koordinacija, vystosi toksinė encefalopatija.

Gyventojams, pastebėjusiems butų arba kitų patalpų užteršimą gyvsidabriu, būtina informuoti Priešgaisrinės apsaugos tarnybą telefonu „ 01“ ir stengtis palikti užterštas patalpas, išvesti iš užterštos vietos vaikus. Buvę patalpoje nehermetiškai supakuoti maisto produktai ir vanduo nevartojami. Jeigu gyvsidabriu buvo užteršti drabužiai, juos nusivilkti, sudėti į hermetišką maišą, patiems išsimaudyti, išsiskalauti burną, išsivalyti dantis. Drabužius išskalbti, gerai išskalauti tekančiu vandeniu (skalbiant papildomai prie skalbimo miltelių įdėti 10 g chlorkalių 10 l vandens).

Parengė Šiaulių visuomenės sveikatos centras (pagal higienos normą HN 68: 1996).

PATARIMAS: Jeigu gyvsidabriu buvo užteršti drabužiai, juos nusivilkti, sudėti į hermetišką maišą, patiems išsimaudyti, išsiskalauti burną, išsivalyti dantis. Drabužius išskalbti, gerai išskalauti tekančiu vandeniu (skalbiant papildomai prie skalbimo miltelių įdėti 10 g chlorkalių 10 l vandens). (milteliai rozalime 02