Butaforinė demokratija: piliečio skundo nėra kam nagrinėti

Butaforinė demokratija: piliečio skundo nėra kam nagrinėti

Bu­ta­fo­ri­nė de­mok­ra­ti­ja: pi­lie­čio skun­do nė­ra kam nag­ri­nė­ti

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos Kont­ro­lės ko­mi­te­tas rin­ko­si į po­sė­dį svars­ty­ti vie­no pi­lie­čio skun­do, ku­riuo rei­ka­lau­ja­ma išieš­ko­ti ža­lą asme­niš­kai iš Ta­ry­bos na­rių, nu­ša­li­nu­sių vi­ce­me­rą Do­mą Griš­ke­vi­čių ir bu­vu­sį Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rių Eduar­dą Bi­vai­nį, nes dėl to Sa­vi­val­dy­bė pa­ty­rė ko­ne 20 tūks­tan­čių eu­rų ža­lą. Skun­das li­ko ne­svars­ty­tas – trys na­riai iš pen­kių nu­si­ša­li­no, nes tu­rė­jo svars­ty­ti sa­ve.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

„Ne­gi bau­si ar tei­sin­si sa­ve?“

Nuo sau­sio 1 die­nos įsi­ga­lio­jo įsta­ty­mo nuo­sta­tos, pa­gal ku­rias į Kont­ro­lės ko­mi­te­tą ga­li kreip­tis kiek­vie­nas pi­lie­tis dėl Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos val­di­nin­kų ir po­li­ti­nio pa­si­ti­kė­ji­mo pa­rei­gū­nų veiks­mų. To­kių skun­dų gau­ta apie 10. Tre­čia­die­nį kaip tik svars­ty­tas vie­nas iš jų.

Dar pri­sta­tant dar­bot­var­kę, Kont­ro­lės ko­mi­te­to na­riai Re­gi­na Kve­da­rie­nė, Ge­de­mi­nas Vyš­niaus­kas ir ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Alf­re­das Lan­kaus­kas pa­reiš­kė nu­si­ša­li­nan­tys nuo klau­si­mo svars­ty­mo. Ne­nu­si­ša­li­nę li­ko tik Gin­tau­tas Lu­ko­šai­tis, Vla­das Ar­tū­ras Bal­sys ir į po­sė­dį pus­va­lan­džiu vė­la­vęs Ar­tū­ras Ku­li­kaus­kas.

Pri­me­na­me, kad Ta­ry­bos at­sta­ty­din­tas Šiau­lių mies­to vi­ce­me­ras D. Griš­ke­vi­čius krei­pė­si į teis­mą. Į po­stą bu­vo grą­žin­tas me­ro Ar­tū­ro Vi­soc­ko pa­si­ra­šy­ta tai­kos su­tar­ti­mi. Iš Sa­vi­val­dy­bės vi­ce­me­ras ta­da pri­si­tei­sė 3 184 eu­rus 38 cen­tus teis­mo iš­lai­dų.

Teis­mas ne­tei­sė­tu pri­pa­ži­no ir bu­vu­sio Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus Eduar­do Bi­vai­nio at­lei­di­mą iš pa­rei­gų. Jam pri­teis­ta su­mo­kė­ti vi­du­ti­nio dy­džio at­ly­gi­ni­mą už pri­vers­ti­nės pra­vaikš­tos mė­ne­sius, taip pat – dvie­jų mė­ne­sių vi­du­ti­nio dy­džio at­ly­gi­ni­mo išei­ti­nę kom­pen­sa­ci­ją. Iš vi­so – apie 15 tūks­tan­čių eu­rų.

„Aš bal­sa­vau pa­gal są­ži­nę, ir ma­nęs nie­kas ne­tu­ri tei­sės už tai baus­ti. Aš ne­ga­liu bū­ti tei­sė­ju pa­čiam sau. Be to, tai­kos su­tar­tį pa­si­ra­šė me­ras, o ne mes, ir dėl tos su­tar­ties at­si­ra­do tos iš­lai­dos. Įver­ti­nus vi­sas šias ap­lin­ky­bes, aš nu­si­ša­li­nu nuo šio klau­si­mo nag­ri­nė­ji­mo“, – po­sė­dį pra­dė­jo A. Lan­kaus­kas.

Ka­dan­gi trys ko­mi­te­to na­riai iš pen­kių nu­si­ša­li­no, ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas pa­siū­lė klau­si­mą svars­ty­ti „ki­ta­me lyg­me­ny­je, ki­to­je ko­mi­si­jo­je“ ar­ba at­mes­ti ir vi­sai ne­svars­ty­ti, nes tai – „ne mū­sų kom­pe­ten­ci­jo­je“.

Čia trū­ko G. Lu­ko­šai­čio kant­ry­bė: „Kai ko­mi­te­to pir­mi­nin­ku iš­rin­ko ger­bia­mą A. Lan­kaus­ką, gal­vo­jau, kad mes čia rim­tai dirb­si­me, o ne po­li­ti­nes są­skai­tas su­ve­di­nė­si­me. Bet da­bar ma­tau, kad to neat­si­ti­ko. Vie­nus skun­dus ti­riam, ki­tų – ne­ti­riam. Ne­ša­liš­ku­mo prin­ci­pas nė­ra iš­lai­ko­mas, nes tam tik­ra po­li­ti­nė gru­pė tu­ri di­des­nę įta­ką ir tuo nau­do­ja­si, ir kai juos pa­lie­čia, ta­da jau ne­ti­riam.“

Po trum­po gin­čo su A. Lan­kaus­ku nu­skam­ba pu­siau re­to­ri­nis G. Lu­ko­šai­čio klau­si­mas: „Koks čia bus re­zul­ta­tas? Kam iš­vis tą pra­dė­jom?“

„Nes atė­jo laiš­kai, krei­pi­mai­si. Mes įsta­ty­mu įpa­rei­go­ti tai nag­ri­nė­ti“, – ban­dė aiš­kin­ti ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas.

Ne­ti­kė­tai G. Lu­ko­šai­tis pa­krei­pia kal­bą apie Sau­lių Les­nic­ką, Šiau­lių fut­bo­lo aka­de­mi­jos va­do­vą, ku­ris taip pat by­li­nė­ja­si teis­muo­se dėl ga­li­mai ne­tei­sė­to at­lei­di­mo ir dėl to pa­tir­tų nuo­sto­lių. Į dis­ku­si­ją įsi­jun­gia ir G. Vyš­niaus­kas.

„Tai jei­gu jūs čia tar­pu­sa­vy dis­ku­tuo­jat, tai gal ta­da aš ei­nu“, – neišt­ve­ria da­bar jau V. A. Bal­sys.

A. Lan­kaus­kas kal­bą vėl grą­ži­na prie pir­mo klau­si­mo ir krei­pia­si į G. Lu­ko­šai­tį: „Tai jūs no­rit, kad aš at­si­sta­ty­din­čiau iš pir­mi­nin­ko pa­rei­gų? Nes jūs ne­pri­ver­sit ma­nęs pa­žeis­ti eti­kos. Aš pa­gal Kons­ti­tu­ci­ją ga­liu iš­reikš­ti nuo­mo­nę taip kaip ir jūs.“

„Pa­gal Kons­ti­tu­ci­ją ga­li­ma ir vi­są mies­tą su­griau­ti!“ – at­šau­na G. Lu­ko­šai­tis ir, už­si­maukš­li­nęs ke­pu­rę, pa­šo­ka iš vie­tos, pa­trau­kia du­rų link.

A. Lan­kaus­kas ko­mi­te­to na­rį su­stab­do sa­ky­da­mas, kad dar­bot­var­kė­je yra dar vie­nas klau­si­mas – „ki­ti klau­si­mai“.

G. Lu­ko­šai­tis kles­te­li at­gal į sa­vo vie­tą. Svars­to­mi klau­si­mai dėl ko­mi­te­to dar­bo tvar­kos ir reg­la­men­to or­ga­ni­za­vi­mo, me­ro ir Ta­ry­bos sek­re­to­ria­to dar­bo ir pa­rei­gų, vie­ši­nant Kont­ro­lės ko­mi­te­to veik­lą, dis­ku­tuo­ja­ma, ar ko­mi­te­tas ga­li kreip­tis į pro­ku­ra­tū­rą, Fi­nan­si­nių nu­si­kal­ti­mų ty­ri­mų tar­ny­bą, Vy­riau­sią­ją tar­ny­bi­nės eti­kos ko­mi­si­ją ir pa­na­šiai.

Ak­ty­viai į dis­ku­si­jas įsi­jun­gia pa­vė­la­vęs A. Ku­li­kaus­kas. „Kuo va­do­vau­si­mės? Ar Ry­tų tei­se, kai vis­kas drau­džia­ma, kas ne­lei­džia­ma, ar Va­ka­rų tei­se, kai vis­kas lei­džia­ma, kas ne­drau­džia­ma?“ – ne kar­tą nu­skam­ba iš jo lū­pų.

Pu­sant­ros va­lan­dos pra­le­kia be­si­gin­či­jant, dis­ku­tuo­jant, ieš­kant spren­di­mų ir kal­tų­jų. Li­kus maž­daug pus­va­lan­džiui iki po­sė­džio pa­bai­gos, G. Lu­ko­šai­tis vėl neišt­vė­ręs įtam­pos išei­na.

Taip ir ne­nus­kam­ba bū­din­gos po­sė­džiams fra­zės: „svars­ty­ta“, „nu­tar­ta“, „bal­suo­ta“.

„Sek­re­to­ria­tas mus blo­kuo­ja“

Ki­tą die­ną po po­sė­džio, nu­ri­mus aist­roms, kal­bė­jo­mės su A. Lan­kaus­ku.

– Kaip ma­no­te, ko­dėl bu­vo gau­tas skun­das dėl ža­los išieš­ko­ji­mo iš Ta­ry­bos na­rių, bal­sa­vu­sių už D. Griš­ke­vi­čiaus ir E. Bi­vai­nio nu­ša­li­ni­mą iš pa­rei­gų?

– Dar prieš tai Kont­ro­lės ko­mi­te­tas priė­mė spren­di­mą kreip­tis į pro­ku­ra­tū­rą dėl vie­šo in­te­re­so gy­ni­mo, kai me­ro įsa­ky­mais bu­vo at­leis­ta ke­lio­li­ka dar­buo­to­jų, o teis­mas pri­pa­ži­no tuos at­lei­di­mus ne­tei­sė­tais. Ju­ri­di­niuo­se do­ku­men­tuo­se yra to­kia nuo­sta­ta, kad to­kiu at­ve­ju už pa­žei­di­mus pri­va­lo at­sa­ky­ti at­sa­kin­gi as­me­nys.

Mes to­kį nu­ta­ri­mą priė­mė­me, ta­čiau jis ne­pa­sie­kė nei pro­ku­ra­tū­ros, nei ki­tų tar­ny­bų, ka­dan­gi Ta­ry­bos ir me­ro sek­re­to­ria­tas už­blo­ka­vo jį, nie­kur neiš­siun­tė. Na, ir kaip at­sa­kas į tai atė­jo skun­das, ku­riuo rei­ka­lau­ja­ma iš kal­tų as­me­nų, ku­rie pa­si­ra­šė dėl D. Griš­ke­vi­čiaus ir E. Bi­vai­nio nu­ša­li­ni­mo, pri­teis­ti ža­lą.

Mes ne­tu­ri­me ga­li­my­bės to svars­ty­ti, nes rea­liai ne­ži­no­me, kas bal­sa­vo už jų at­sta­ty­di­ni­mą, nes bal­sa­vi­mas bu­vo slap­tas. Ga­li­ma pro­gno­zuo­ti, kad kal­tie­ji bus tie, ku­rie pa­si­ra­šė raš­tą (ini­ci­juo­ti at­lei­di­mą – aut. pa­st.), bet ten bu­vo 11 žmo­nių, o bal­sa­vo 17 ar 18.

Kont­ro­lės ko­mi­te­te di­džio­ji da­lis ko­mi­te­to na­rių taip pat pa­dė­jo pa­ra­šus po tuo kal­ti­na­muo­ju ak­tu. Nu­teis­ti sa­ve bū­tų kvai­la, o iš­tei­sin­ti – nee­tiš­ka. To­dėl ir nu­si­ša­li­nau. Prie to pri­si­jun­gė ir ke­li ma­no ko­le­gos.

– Ne­ma­žai prie­kaiš­tų tu­rė­jo­te Ta­ry­bos ir me­ro sek­re­to­ria­tui. Ko­dėl?

– Kont­ro­lės ko­mi­te­tas ne­gau­na išė­ji­mo į vie­šu­mą. Net sa­vai­tės ar dvie­jų se­nu­mo ko­mi­te­to pro­to­ko­lai nė­ra pa­vie­šin­ti ne­tgi Sa­vi­val­dy­bės tink­la­la­py­je. Mes la­bai sua­be­jo­jo­me dek­la­ruo­ja­mu vie­šu­mu. Dek­la­ruo­ti, va­di­na­si, ga­li­ma tik po­zi­ty­vius da­ly­kus, ku­rie priim­ti­ni val­dan­čia­jai dau­gu­mai, bet ne­ga­li­ma ro­dy­ti nuo­dė­mių.

Mes rei­ka­lau­ja­me, kad mū­sų pro­to­ko­lai bū­tų skel­bia­mi ir kad mū­sų svars­to­mi klau­si­mai bei pa­grin­di­nės iš­va­dos bū­tų pa­teik­tos ži­niask­lai­do­je, kur Sa­vi­val­dy­bė sklei­džia in­for­ma­ci­ją apie sa­vo dar­bą. Da­bar skel­bia­ma tik, kaip ge­rai dir­ba me­ras ir Ad­mi­nist­ra­ci­ja, o apie trū­ku­mus ne­kal­ba­ma.

Ta­ry­bos sek­re­to­ria­tas at­si­sa­ko ap­tar­nau­ti mus. Mo­ty­vuo­ja tuo, kad Kont­ro­lės ko­mi­te­tas pa­gal įsta­ty­mą ga­li tik teik­ti pa­siū­ly­mus Ad­mi­nist­ra­ci­jai ar­ba Ta­ry­bai, bet ne­tu­ri tei­sės išei­ti į išo­rę. Bet at­si­ver­tus ki­tą įsta­ty­mą, Sa­vi­val­dos pa­grin­dų, kiek­vie­nas Ta­ry­bos na­rys tu­ri tei­sę kreip­tis į bet ku­rią ins­ti­tu­ci­ją (pro­ku­ra­tū­rą, FNTT, VTEK ir pan.). Mū­sų tei­si­nin­kai, ma­tyt, šiuo at­ve­ju ble­fuo­ja. Jei­gu vie­nas Ta­ry­bos na­rys ga­li kreip­tis, tai ko­dėl ne­ga­li pen­ki ar še­ši?

Kont­ro­lės ko­mi­te­tas, ma­tyt, ar­ti­miau­siu me­tu taps po­li­ti­nių ko­vų are­na. Skun­dų atei­na, juos rei­kia svars­ty­ti ir mes nie­kur ne­si­dė­si­me, ir kiek­vie­nu at­ve­ju su­si­dur­si­me su tam tik­ra prieš­prie­ša.

– Ar daug su­lau­kia­te skun­dų?

– Kol kas dar nė­ra daug, nes tik ne­se­niai pra­dė­jo­me apie tai skleis­ti ži­nią. Bet da­bar per sa­vai­tę po vie­ną du gau­na­me. Ne vi­si bū­na mū­sų kom­pe­ten­ci­jos, kai ku­riuos per­siun­čia­me Eti­kos ko­mi­si­jai, Ad­mi­nist­ra­ci­jai nag­ri­nė­ti. Ma­nau, kad skun­dų tik dau­gės.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr. Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Kont­ro­lės ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Alf­re­das Lan­kaus­kas įsi­ti­ki­nęs, kad rei­ka­la­vi­mas išieš­ko­ti ža­lą iš Ta­ry­bos na­rių už vi­ce­me­ro ir Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus ne­tei­sė­tą nu­ša­li­ni­mą iš pa­rei­gų, bu­vo gau­tas ne šiaip sau, o kaip at­sa­kas į ban­dy­mą kreip­tis į pro­ku­ra­tū­rą dėl me­ro veiks­mų.

Kont­ro­lės ko­mi­te­te opo­zi­ci­jo­je at­si­dū­ręs Gin­tau­tas Lu­ko­šai­tis rei­ka­la­vo dirb­ti, o ne „su­ve­di­nė­ti po­li­ti­nes są­skai­tas“.