
Naujausios
„Busturo“ darbuotojai kyla į mitingą
Šiaulių miesto savivaldybės įmonės „Busturas“ darbuotojai miesto valdžiai įteikė atvirą laišką su 250 parašų dėl nepasitikėjimo įmonės vadovais. Bet laiškas atsidūrė pas „Busturo“ vadovus, o parašus dėję žmonės – ant kilimėlio. Darbuotojai jaučiasi spaudžiami išsižadėti savo parašo. „Busturo“ vadovybė net specialius lapelius atspausdino – tereikia įrašyti pavardę, kad „buvau suklaidintas“. Gegužės 16-ąją darbuotojai planuoja rinktis į mitingą prie Savivaldybės.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Ruošiasi viešam protestui
Trečiadienį Šiaulių savivaldybės įmonės „Busturas“ profesinė sąjunga „Solidarumas“ Savivaldybėje registravo pranešimą apie mitingo organizavimą. Pranešimas adresuotas abiem Savivaldybės vadovams – merui Artūrui Visockui ir Administracijos direktoriui Antanui Bartuliui.
Pranešama, kad mitingas vyks gegužės 16-ąją nuo 11 valandos prie miesto Savivaldybės. Teigiama, kad dalyvaus iki 50 dalyvių.
„Busturo“ darbuotojai, teigiama, mitingu siekia įmonės generalinio direktoriaus Vaido Seiracko, technikos direktoriaus Silvo Gedaminsko bei Plėtros ir marketingo skyriaus vadovės Rigitos Tijūnaitienės atsistatydinimo.
Mitingui besirengiantys darbuotojai teigia, kad atsistatydinimo prašo dėl įmonėje galiojančios kolektyvinės sutarties, Darbo kodekso nuostatų nesilaikymo. Taip pat dėl „įmonėje susiklosčiusių socialinio dialogo tradicijų ir darbuotojų ignoravimo priimant darbuotojams įtakos turinčius sprendimus“, „dėl darbo užmokesčio didinimo, įmonės darbuotojams paminant skaidrumo ir teisingumo visiems principus bei daromo psichologinio spaudimo profesinės sąjungos nariams“.
Darbuotojai viešina ydas
„Nebeturime kur trauktis“, – apie viešo protesto būtinybę sakė UAB „Busturas“ profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Alma Steponavičienė.
Dispečere dirbanti įmonės profsąjungos lyderė parodė balandžio 23 dieną parengtą Atvirą busturiečių laišką miesto valdžiai. Atvirame laiške rašoma, kad įmonėje „psichologinė aplinka yra ypatingai bloga ir to priežastys kyla iš įmonės vadovo vadovavimo būdo“. Vardijami per dideli darbo krūviai, vadovo bendravimo kultūra, prieštaringi reikalavimai darbuotojams.
Teigiama, kad Plėtros ir marketingo skyriaus vadovei „trūksta kompetencijos ir mandagumo“. Kad abu su įmonės vadovu „neturi patirties keleivių vežimo autobusais vietinio ir tolimųjų susisiekimų maršrutų organizavime“.
Nepasitenkinimą rašte darbuotojai reiškia ir technikos direktoriumi S. Gedaminsku dėl to, kad „remonte būna po 20 ir daugiau autobusų, o pamainoje dirba tik 2–3 šaltkalviai“.
A. Steponavičienė „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad įmonėje trūksta vairuotojų, todėl būna pamainų, kai iš išeiginių tenka iškviesti ir po dešimt vairuotojų.
Autobusai eina iš rankų į rankas, todėl „neseniai pirkti baigiami nuvažinėti, barška“. Prieš valandą ar dvi vairuotojas turi atvykti į darbą todėl, kad reikia susirasti važiuojantį autobusą – vairuotojai, kitaip nei anksčiau, neturi savo nuolatinio autobuso. Be to, esą vairuotojai išvadinami „sovietmečio palikimais“.
Pinigai ir „dienos nuotrauka“
Didinant „Busturo“ autobusų keleiviams bilietų kainas buvo teigiama, kad iš šių lėšų didės atlyginimai įmonės darbuotojams.
Atvirame laiške primenama, kad „radus sutarimą su Šiaulių miesto savivaldybe“ buvo priimtas sprendimas nuo kovo 1 dienos visiems darbuotojams 10 procentų padidinti darbo užmokestį. Bet esą vairuotojams-konduktoriams darbo užmokestis „buvo padidintas vos 5 procentais“.
Teigiama, kad V. Seiracko vadovavimo metu „buvo panaikinti etatai“, o atlyginimai pirmiausia buvo keliami administracijai. Atlyginimai skelbiami įmonės „Busturas“ tinklalapyje. Nurodoma, kad trijų įmonės vadovų vidutinis mėnesinis atlyginimas šiemet, palyginti su 2017 metais, didesnis apie 100 eurų – nuo 1 765 pernai iki 1 863 eurų šiemet. Skyrių vadovų sumažėjus nuo 10 iki 9, šiemet gauna apie pusšimtį eurų daugiau. Specialistų, palyginti su pernai, sumažėjus 10, vidutinis atlyginimas šiai pareigybei kilo apie 40 eurų.
Autobusų vairuotojų 2017-aisiais įmonėje buvo 210, šiemet – 183, tačiau jų atlyginimai, skelbiama įmonės tinklalapyje, pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su 2017 metais, net sumažėjo nuo 825 eurų pernai iki 821 euro šiemet.
Profsąjungos lyderė teigė, kad įmonėje buvo pradėtos pildyti „dienos nuotraukos“ – kas 20 minučių darbuotojai turėjo aprašyti, ką veikia darbe.
„Rašėm, nors labai sunku dėl daugybės darbų. Dabar krūvos darbuotojų prirašytų popierių mėtosi – niekas jų neskaito. Argi tai ne psichologinis spaudimas... Prašiausi pas merą pasikalbėti, bet jis nesiteikė, sakė kreiptis į Domą (mero pavaduotoją – Domą Griškevičių)“, – pasakojo 38-erius metus Savivaldybės įmonėje dirbanti A. Steponavičienė.
Miesto vadai gyrėsi pelnu
„Šiaulių kraštas“ rašė, kad prieš savaitę Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius A. Bartulis pateikė įmonių veiklos ataskaitą už 2017 metus. Buvo džiaugiamasi, kad „Busturas“ išlipo iš skolų ir dirba pelningai.
Lentelėje buvo pateikti ir skaičiai. 2017 metais, palyginti su 2016-aisiais, pardavimo pajamos krito 186 678 eurais, nuo 9 348 505 iki 9 161 827 eurų. O grynasis pelnas 2017 metais nuo 22 126 eurų nuostolių 2016 metais šoktelėjo iki 244 590.
Iš kur tada toks pelno šuolis, jeigu uždarbis minusinis?
Savivaldybėje buvo džiaugiamasi, kad net 294 000 eurų sumažėjo darbo apmokėjimo sąnaudos, nes darbuotojų skaičius įmonėje nuo 414 sumažėjo iki 376. O 67 900 eurų sumažėjo autobusų nusidėvėjimo sąnaudos. Pasirodo, pardavė į metalo laužą nebevažiuojančius autobusus.
Dar apie 100 000 sumažėjo veiklos sąnaudos dėl išorinės įmonės objektų apsaugos, o nuo rugpjūčio įvesta nauja bilietų rūšis – savaitgalio bilietai senjorams su 100 procentų nuolaida. Už šiuos bilietus sumokama iš Savivaldybės biudžeto.
„Kam sekti pasakas, kad įmonėje viskas yra gerai dėl pelno? Pasakos! Kur bus negerai, jeigu autobusai į sąvartyną išvaryti! Detales, sakiau, nors galėjo išimti!.. Būtų dar pritaikę...“ – stebėjosi A. Steponavičienė.
Dar darbuotojai atvirame laiške teigia, kad „įmonei perkant naudotus autobusus nebuvo atsižvelgta į jų techninę būklę“, todėl „jie nuolat remonte“.
Prašė mero pagalbos, bet tapo persekiojami?
Atvirą laišką pasirašė 250 iš 360 „Busturo“ darbuotojų. Visi parašai su darbuotojų vardais ir pavardėmis buvo pridėti prie atviro laiško, adresuoto miesto merui Artūrui Visockui, Administracijos direktoriui A. Bartuliui, miesto Tarybos nariams ir nunešti į Savivaldybę.
Tačiau vietoj mero A. Visocko pagalbos jie sulaukė, pasak A. Steponavičienės, „juodo psichologinio spaudimo“. Paaiškėjo, kad meras atvirą laišką su visų pasirašiusiųjų darbuotojų pavardėmis perdavė „Busturo“ generaliniam direktoriui, kuriuo darbuotojai labiausiai ir skundžiasi.
O tada, pasak A. Steponavičienės, „pagal tą sąrašą“ įmonės skyrių vadovai pradėjo kviestis darbuotojus „ant kilimėlio“ po vieną.
Atsirado ir specialūs blankai, kuriuose darbuotojui belieka tik įsirašyti savo pavardę ir pasirašyti. Tekstas parengtas. Jame rašoma, kad darbuotojas laišką pasirašęs tik dėl atlyginimo didinimo, „o dėl kitų punktų buvau suklaidintas“.
„Žmonės šoke! Taip yra spaudžiami, persekiojami! Priverčia išsižadėti (savo parašo)! Linksniuoja, gąsdina, prižada dėl atlyginimų. Šitokia suirutė darbe! Nieko kito nebeliko – tik eiti ir viešai kalbėti mitinge“, – emocingai tvirtino A. Steponavičienė.
„Atėjau dirbti Šiauliams“
Savivaldybės įmonei „Busturas“ nuo 2016 metų liepos vadovaujantis generalinis direktorius Vaidas Seirackas teigė, kad sujudino „nusistovėjusią sistemą, norėdami naujovių ir gavo pasipriešinimą“.
Paprašytas išvardyti savo diegiamas naujoves, kurioms darbuotojai priešinasi, V. Seirackas paaiškino: „Aš atėjau įmonę padaryti skaidrią, kad ji būtų šiauliečiams, kadangi ji šiauliečiams teikia kaip socialinę paslaugą – keleivių vežimą.“
„Darbdaviai (Savivaldybė) iš manęs pareikalavo dirbti Šiauliams“, – teigė „Busturo“ generalinis.
„Šiaulių kraštas“ gavo ne tik lapelių atsižadėti parašo, bet ir „Pasižadėjimą“, kuriame darbuotojas privalo „saugoti“, „vykdyti“, „neperduoti“ ir taip toliau, o nesilaikius pasižadėjimo – atsakys pagal įstatymus. „Pasižadėjimas“ galioja ir trejus metus po darbo santykių įmonėje pabaigos.
Generalinio direktoriaus klausiame, ką apie įmonę turi saugoti vairuotojai, šaltkalviai? Ar tai irgi nėra spaudimas?
„Kas tą informaciją iš įmonės nutekino?!“ – stebėjosi generalinis direktorius ir tikino, kad „vairuotojų tame sąraše nėra“.
O kas generaliniam direktoriui V. Seirackui „nutekino“ miesto valdžiai adresuotą atvirą laišką dėl prašymo atstatydinti generalinį direktorių su darbuotojų parašais ir pavardėmis?
– Mane buvo išsikvietęs Šiaulių meras į pokalbį ir parodė šitą laišką, – teigė „Busturo“ generalinis direktorius.
– Kodėl žmonės verčiami išsižadėti savo parašų?
– Neteisingai, tendencingai traktuojate. Paprasčiausiai žmonės nežinojo, už ką pasirašo... Kai kurie žmonės, pamatę pilną tekstą, atėjo atsiprašinėti. Sako, mes tikrai nepritariame tam tekstui.
Nė vienas žmogus per prievartą nebuvo verčiamas atsiimti parašo. Aš neturiu tokių įgaliojimų...
– O kas paruošė lapelius su tekstu, kad žmonės buvo suklaidinti, juose darbuotojui belieka įrašyti tik savo vardą ir pavardę?
– Kai atsirado žmonių, kurie nori tą dalyką... tai ir padarė administratorė tuos lapelius.
– Administratorė, tai yra, jūsų asmeninė sekretorė?
– Manau, kad tai vienas ir tas pats.
– Jūsų sekretorė savarankiškai padarė tuos lapelius, ar jūs paprašėte?
– Taip. Paprašėme, kad padarytų. Kad žmonėms būtų patogiau – nereikėtų rašyti ilgo teksto.
– Ar darbuotojai yra kviečiami skyrių vadovų pasirašyti?
– Nėra kviečiami... Kai kurie skyrių vadovai skambinasi ir klausia motyvacijos, kadangi mums... traktuojama, kad negirdime žmonių. Tai mes girdime žmones ir norim sužinoti, kas jų netenkina.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Ritos ŽADEIKYTĖS nuotr.
UAB „Busturas“ profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Alma Steponavičienė sakė, kad žmonės nutarė organizuoti viešą mitingą po to, kai miesto valdžia perdavė įmonės vadovui visų pasirašiusiųjų pavardes.
Savivaldybės įmonės „Busturas“ generalinis direktorius Vaidas Seirackas teigė atėjęs į šias pareigas „dirbti Šiauliams“, o dabar sulaukė „pasipriešinimo naujovėms“.
250 Savivaldybės vežėjų įmonės „Busturas“ darbuotojų norėjo miesto merui Artūrui Visockui atskleisti įmonės ydas, bet palaikymo nesulaukė.
Darbuotojams paruoštas „atgailavimo“ prieš įmonės valdžią lapelis. Kai kurie darbuotojai savo nuomonę išsakė be užuolankų.
Taip atrodo krūvos „dienos nuotraukų“, kai darbuotojas kas 20 minučių turi užrašyti, ką tuo metu veikia.
„Busturo“ darbuotojams paruoštas ir „Pasižadėjimo“ blankas.