
Naujausios
Buldozerio išvengęs dvaras pripažintas kultūros vertybe
Joniškio rajono Medvilionių dvaro komplekso sodybos fragmentai pripažinti kultūros vertybe ir įrašyti į Kultūros vertybių registrą. Joniškio krašto visuomenininkų pastangos šį dvarą išsaugoti ir viešumas nenuėjo veltui. „Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė apie Joniškio valdininkų pasmerktą dvarą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Vertybės – du pastatai
Vasario 9 dieną posėdžiavusi Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė į Kultūros vertybių registrą įtraukti du Medvilionių dvaro sodybos pastatus – medinį gyvenamąjį namą ir molinį dvarininko namą-mokyklą.
Pastarąjį Joniškio rajono taryba, teismui paskelbus bešeimininkiu, praėjusiais metais buvo nutarusi nugriauti.
Apie tai, kaip buvo pasikėsinta į šį bajorų Teresės, Viktorijos, Stanislovo Goesų puoselėtą lietuvybės lopšį, rašyta „Šiaulių krašte“ ("Buldozeris grasina lietuvybės dvarui“, 2015 11 25, „Savivaldybės buldozerį stabdo Kultūros ministerija“, 2012 12 12).
Joniškio rajono visuomenininkai ketinimą nuo žemės nušluoti buvusį dvaro pastatą, kuriame vykdavo lietuviškų vaidinimų vakarai, veikė knygynėlis, rinkdavosi Lietuvos šviesuoliai, vadino vandalizmu, kuris ypač simptomiškas ir daug sakantis, artėjant 2018 metams, kada bus minimas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis.
Teko atšaukti savo pačių sprendimą
Rajono vadovai šio dvaro atžvilgiu buvo nusiteikę skeptiškai. Administracijos direktoriaus pavaduotojas Artūras Pališkevičius tada argumentavo, kad pastatas avarinis ir gali nutikti nelaimė. O Savivaldybės administracijos direktorius Aivaras Rudnickas pareiškė, kad užmūryti išgriuvusią dvaro pastato sieną silikatinėmis plytomis – kaip tik didesnė nepagarba istorinei asmenybei ir vietai negu jo nugriovimas bei aplinkos sutvarkymas.
Dvarą stojus ginti kraštiečiui Garbės piliečiui, folkloro teatro įkūrėjui Povilui Mataičiui, Kultūros viceministrui Romui Jarockiui, Tarptautinės paminklų ir paveldo vietovių tarybos (ICOMOS) Lietuvos nacionaliniam komitetui, praėjusių metų gruodžio 17 dieną vykusiame posėdyje Joniškio rajono taryba pripažino netekusiu galios jos pačios 2015 metų gegužės 21 dieną priimtą sprendimą, pagal kurį turėjo būti griaunamas Medvilionių dvaro gyvenamasis molinis namas.
Dešimtas saugomas dvaras
Savivaldybės tarybos posėdžio išvakarėse dvarą spėjo apžiūrėti Kultūros paveldo centro specialistės Karolina Grablevska ir Asta Adomaitytė, kurios rado devynis dvaro pastatus: kalvę, kumetyną, arklidę, karvidę, klojimą, sargo namelį ir kita. Dalis jų turi privačius savininkus.
Pastatuose rasta senovinė koklių krosnis, lovos, skrynia-kuparas, verpstė, pavalkai, pjūklas, kurių priklausomybė, spėjama, gali būti tiesiogiai sietina su bajorais Goesais.
Po visuomenininkų sujudimo Savivaldybė pasirūpino gyvenamąjį namą aptverti tvora ir apjuosti „stop“ juosta, kad po pastatą niekas nelandžiotų.
„Džiaugiuosi, kad dvaro pastatai įtraukti į Kultūros vertybių registrą. Tai – jau dešimtas dvaras mūsų rajone, pripažintas kultūros vertybe“, – „Šiaulių kraštui“ sakė visą laiką už molinio dvaro išsaugojimą pasisakiusi Savivaldybės vyriausioji paveldosaugininkė Vilma Bartašienė, kuriai šis Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendimas, priimtas jos gimimo dieną, tapo geriausia dovana.
Vilmos BARTAŠIENĖS nuotr.
VERTYBĖ: Medvilionių dvaro molinis pastatas, kurį savivaldybė ketino nugriauti, įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.
PAVELDAS: Kultūros paveldo centro specialistes sudominęs gerai išlikęs ir šiuo metu gyvenamas vienas iš dvaro sodybos pastatų su gilės ir ąžuolų lapų šakelės simboliu taip pat pripažintas vertybe.
Redakcijos archyvo nuotr.
PASIEKIMAS: Savivaldybės vyriausioji paveldosaugininkė Vilma Bartašienė, visą laiką pasisakiusi už Medvilionių dvaro išsaugojimą, suskaičiavo, kad šis dvaras – jau dešimtas Kultūros vertybių registre Joniškio rajone.
PAMĄSTYMAS: Savivaldybės administracijos direktoriui Aivarui Rudnickui teks permąstyti savo nuomonę, kad užmūryti išgriuvusią dvaro pastato sieną silikatinėmis plytomis – kaip tik didesnė nepagarba istorinei asmenybei ir vietai negu jo nugriovimas bei aplinkos sutvarkymas.