„Budinčios mamos“ darbą pasirinko trys moterys

„Budinčios mamos“ darbą pasirinko trys moterys

„Bu­din­čios ma­mos“ dar­bą pa­si­rin­ko trys mo­te­rys

Va­kar Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės va­do­vai įtei­kė po puokš­tę ro­žių trims šiau­lie­tėms – Ri­man­tei Ba­sa­ly­kie­nei, Dia­nai Neg­ri­jie­nei ir Re­dai Skau­mi­nei. Jų šei­mos su­ti­ko tap­ti so­cia­li­niais glo­bė­jais, o jos – „bu­din­čio­mis ma­mo­mis“, pa­dė­sian­čio­mis aug­ti ir la­vin­tis vai­kams iš kri­zes iš­gy­ve­nan­čių šei­mų. Šiau­liuo­se to­kių šei­mų dau­gė­ja, o „bu­din­čios ma­mos“ kol kas tik – trys.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Ne­leng­vai ir ne­grei­tai

Va­kar į Sa­vi­val­dy­bę pa­kvies­tos so­cia­li­nė­mis glo­bė­jo­mis pa­si­ry­žu­sios bū­ti mo­te­rys, pa­sa­ko­jo, kad nė vie­nos mo­ters ap­si­spren­di­mas ne­bu­vo nei la­bai leng­vas, nei la­bai grei­tas. Ap­sisp­ren­di­mų is­to­ri­jos skir­tin­gos, tik sie­kis tas pa­ts – pri­glaus­ti vai­kus, ku­rių šei­mos iš­gy­ve­na pro­ble­mas.

„Nors se­niai ste­bė­jau vai­kų glo­bos si­tua­ci­ją, gal net nuo vai­kys­tės sva­jo­jau apie glo­bą, bet tam tu­ri su­bręs­ti ir tas pro­ce­sas yra la­bai il­gas“, – apie sa­vo ap­si­spren­di­mą tap­ti so­cia­li­ne glo­bė­ja pa­sa­ko­jo R. Skau­mi­nė.

Praė­ju­siais me­tais mo­te­ris bai­gė GIMK (glo­bė­jų ir įtė­vių mo­ky­mo ir kon­sul­ta­vi­mo pro­gra­mą). Kol šei­ma ku­ria sa­vo bui­tį nau­jai sta­to­ma­me na­me, ne­bu­vo są­ly­gų tap­ti glo­bė­jais, nors šei­ma bu­vo su­ta­ru­si tap­ti glo­bė­jais. Va­sa­rą Re­dą pa­kvie­tė į Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro ren­gia­mą kon­fe­ren­ci­ją so­cia­li­niams glo­bė­jams.

Šei­ma įren­gė nau­ją kam­ba­rį, nu­pir­ko tris lo­vy­tes ir yra pa­si­ren­gu­si priim­ti tris vai­kus, ku­rie jų na­muo­se ga­lės gy­ven­ti iki dvy­li­kos mė­ne­sių, kol kas nors pa­si­keis jų šei­mo­se ar­ba at­si­ras nuo­la­ti­niai glo­bė­jai, įtė­viai.

R. Skau­mi­nė pa­sa­ko­jo – ket­ve­rių me­tų sū­ne­lis ži­no, kad į jų na­mus ga­li at­va­žiuo­ti gy­ven­ti dar trys vai­ku­čiai ir tuo džiau­gia­si, nes tu­rės žai­di­mų drau­gų.

„Da­bar iš­gy­ve­na­me lau­ki­mą, ka­da į mū­sų šei­mą ateis vai­kai, ku­riems rei­kia mū­sų pa­gal­bos“, – sa­kė R. Skau­mi­nė.

Mo­te­ris yra dip­lo­muo­ta pe­da­go­gė, šiuo me­tu per­si­kva­li­fi­kuo­ja į so­cia­li­nę pe­da­go­gę.

„Mo­kyk­lo­je kol kas ne­dir­bau, nes man at­ro­do, kad tie­sio­gi­nis dar­bas su vai­ku yra daug įdo­mes­nis nei sis­te­mi­nis. Ma­nau, ir nau­din­ges­nis“, – sa­kė po­nia Re­da.

Glo­bo­ja­mi vai­kai – kas­die­ny­bė nuo vai­kys­tės

Šiau­lie­tė tei­si­nin­kė Ri­man­tė Ba­sa­ly­kie­nė pa­sa­ko­jo, jog ji au­go tarp šei­mos glo­bos ne­te­ku­sių vai­kų, nes Ri­man­tės ma­ma dir­bo su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si vai­kų glo­bos įstai­go­je dau­giau nei ke­tu­rias­de­šimt me­tų. Sa­vait­ga­liais ma­ma par­si­ves­da­vo pa­si­sve­čiuo­ti vai­kų iš glo­bos na­mų. Glo­bo­ja­mi vai­kai vi­sa­da bu­vo jos gy­ve­ni­mo da­lis, to­dėl ki­to­kio pa­si­rin­ki­mo ji net neį­si­vaiz­duo­jan­ti.

Ji yra tri­jų sū­nų ma­ma, ku­rių du jau yra pil­na­me­čiai, jau­nes­ny­sis – aš­tuo­ne­rių me­tu­kų.

„Ka­dan­gi la­bai no­rė­jau duk­ters, mū­sų šei­mo­je ji at­si­ra­do ket­ve­rių me­tu­kų. Da­bar mer­gai­tei vie­nuo­li­ka me­tų. Dar yra trys glo­bo­ja­mi ma­ža­me­čiai vai­kai. Ma­tau pra­smę au­gin­ti vai­kus, nors tik­rai rū­pes­čių pa­kan­ka“, – pa­sa­ko­jo mo­te­ris.

Da­bar vi­sa šei­ma lau­kia vai­ko, ku­riam ga­li pri­reik­ti gy­ven­ti jų šei­mo­je – tam jie vi­si pa­si­ren­gę.

R. Ba­sa­ly­kie­nė pa­sa­ko­jo, jog yra dir­ban­ti ma­ma, bet yra pe­da­go­go dip­lo­mą tu­rin­ti auk­lė, ku­ri aš­tuo­nio­li­ka me­tų dir­ba jų na­muo­se su vai­kais.

Šei­mos vai­kams, po­nios Ri­man­tės tei­gi­mu, pri­rei­kia ir pa­pil­do­mo ug­dy­mo, spe­cia­lis­tų kon­sul­ta­ci­jų, ko­re­pe­ti­to­rių, bet vi­sa tai at­per­ka džiaugs­mas, kai vai­kai bai­gia moks­lo me­tus su pa­gy­ri­mais ir pa­dė­ko­mis.

„Sa­vo pa­vyz­džiu no­riu pa­ro­dy­ti, kad ne­rei­kia bi­jo­ti skir­ti sa­vo gy­ve­ni­mą vai­kams ir tap­ti glo­bė­jais. Ti­kiuo­si, kad vis dau­giau at­si­ras glo­bė­jų, bet nea­be­jo­ju, jog Lie­tu­vo­je rei­ka­lin­gi ir glo­bos na­mai. Tiek glo­bė­jų, kiek yra vai­kų, ne­te­ku­sių tė­vų glo­bos, grei­tai neį­ma­no­ma pa­reng­ti“, – ma­no R. Ba­sa­ly­kie­nė.

Nu­ta­rė vi­sa šei­ma

So­cia­li­ne glo­bė­ja ta­pu­si šiau­lie­tė Dia­na Neg­ri­jie­nė pa­sa­ko­jo, kad vi­sa šei­ma per te­le­vi­zi­ją žiū­rė­jo pa­ra­mos ir pa­gal­bos vai­kams ak­ci­ją.

„Per tą lai­dą nuo­lat bu­vo pa­sa­ko­ja­ma, kad už­si­da­rys vai­kų na­mai. Kad vai­kai pa­tir­tų kuo ma­žiau psi­cho­lo­gi­nių trau­mų, žiū­ro­vai bu­vo kvie­čia­mi tap­ti so­cia­li­niais glo­bė­jais ir priim­ti vai­kus į sa­vo šei­mas. Vi­sa šei­ma nu­ta­rė­me – tu­ri­me vie­tos nuo­sa­va­me na­me, ga­li­me su­teik­ti pa­gal­bą vai­kams“, – pa­sa­ko­jo D. Neg­ri­jie­nė.

Po­nios Dia­nos pro­fe­si­ja – bu­hal­te­rė, ta­čiau il­gą lai­ką ji ne­dir­ba.

„Vy­ras pri­ta­rė, nes jis pa­ts au­go val­diš­ko­je įstai­go­je ir ži­no, kas tai yra. Jis dar ge­riau su­pran­ta, kad svar­bu vai­kams su­teik­ti glo­bą šei­mo­se, o ne val­diš­kuo­se na­muo­se“, – pa­sa­ko­jo D. Neg­ri­jie­nė.

Vals­ty­bės skau­du­lius gy­dys šei­mos

Vi­sos trys so­cia­li­nės glo­bė­jos sa­kė „tūks­tan­čius kar­tų svars­čiu­sios“, kaip bus, kai teks skir­tis su glo­bo­ja­mu vai­ku, nes so­cia­li­nių glo­bė­jų na­muo­se vai­kai ga­lės bū­ti glo­bo­ja­mi tik iki dvy­li­kos mė­ne­sių.

R. Skau­mi­nė pa­sa­ko­jo, jog neat­me­ta ga­li­my­bės, kad šei­ma, jei­gu už­si­megz­tų glau­dus ry­šys tarp jų ir vai­ko, tap­tų ne lai­ki­nai­siais, o nuo­la­ti­niais glo­bė­jais.

„Su­dė­tin­ga bus išaiš­kin­ti vai­kui, kad jis tik lai­ki­nai pa­gy­vens mū­sų šei­mo­je. Psi­cho­lo­gi­nių pro­ble­mų bus ir šei­mai. Bet apie tai ga­lė­si­me pa­pa­sa­ko­ti tik po me­tų to­kio dar­bo“, – sa­kė R. Skau­mi­nė.

Mo­te­ris pa­sa­ko­jo, jog su­vo­kia ir tai, kad vai­kui tu­rės su­da­ry­ti są­ly­gas su­si­tik­ti ir su sa­vo šei­ma, pa­ska­tin­ti „tė­vus at­si­merk­ti“.

R. Skau­mi­nė įsi­ti­ki­nu­si, kad rei­kia mo­ky­ti ir ska­tin­ti žmo­nes tap­ti so­cia­li­niais glo­bė­jais.

„Su nuo­la­ti­niais glo­bė­jais Šiau­liai strin­ga dėl men­ko fi­nan­sa­vi­mo pa­ly­gi­nus, pa­vyz­džiui, su Aly­taus ar Kel­mės sa­vi­val­dy­bė­mis. Yra ne­ma­žai žmo­nių, ku­rie pa­si­ryž­tų tap­ti glo­bė­jais, bet dėl men­ko fi­nan­sa­vi­mo ne­si­ryž­ta, nes už to­kias lė­šas vai­kų iš­lai­ky­ti neį­ma­no­ma. Yra nuo­la­ti­nių glo­bė­jų, ku­rie net ke­ti­na at­si­sa­ky­ti glo­bos dėl to, kad tie­siog neiš­gy­ve­na“, – sa­kė R. Ba­sa­ly­kie­nė.

So­cia­li­nės glo­bė­jos tei­gė, kad glo­bo­ti vai­kus pa­si­ren­gu­sios šei­mos tu­ri iš­gy­ven­ti glo­bo­da­mos vai­kus, nes „nak­tį dir­bęs nak­ti­niu sar­gu, die­ną ge­ru so­cia­li­niu glo­bė­ju ne­bū­siu“.

Mo­te­rys kri­ti­ka­vo ša­lies val­džios už­mo­jus nai­kin­ti su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si vai­kų, kū­di­kių glo­bos na­mus, nes sun­kiai ser­gan­tiems vai­kams rei­kia ne tik glo­bos, mei­lės ir ug­dy­mo, bet ir pro­fe­sio­na­laus gy­dy­mo, ku­rio na­muo­se lai­ki­ni so­cia­li­niai glo­bė­jai ne­tu­rės są­ly­gų su­teik­ti – tam rei­kia ir spe­cia­lių funk­ci­nių lo­vų, me­di­ci­ni­nės apa­ra­tū­ros.

Per sa­vait­ga­lį – ke­tu­rių vai­kų tra­ge­di­jos

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­rius Ri­man­tas Žą­si­nas skai­čia­vo, kad vien per praė­ju­sį sa­vait­ga­lį Šiau­liuo­se iš šei­mų paim­ti ke­tu­ri vai­kai: dvie­jų ir aš­tuo­nių sa­vai­čių kū­di­kiai, bei ket­ve­rių ir aš­tuo­ne­rių me­tų vai­kai. Paė­mi­mo prie­žas­tys – smur­tas ir al­ko­ho­liz­mas šei­mo­se.

„Šiau­lių vai­kų glo­bos na­mai pil­ni. Jei­gu vai­kui pri­reik­tų glo­bos, šian­dien jis jau ga­li va­žiuo­ti į so­cia­li­nio glo­bė­jo šei­mą“, – sa­kė glo­bos na­mų di­rek­to­rius Ri­man­tas Žą­si­nas.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ta­ry­ba ba­lan­džio mė­ne­sį yra pa­tvir­ti­nu­si So­cia­li­nio glo­bė­jo tvar­kos ap­ra­šą, ku­ria­me nu­ma­ty­ta, kad so­cia­li­niai glo­bė­jai už dar­bą gaus po 400 eu­rų dy­džio vien­kar­ti­nę įsi­kū­ri­mo pa­šal­pą už kiek­vie­ną vai­ką jo vie­tai įkur­ti.

Kas mė­ne­sį so­cia­li­niam glo­bė­jui bus mo­ka­mas mi­ni­ma­lus at­ly­gi­ni­mas už kiek­vie­ną glo­bo­ja­mą vai­ką (380 eu­rų iki mo­kes­čių, 226 eu­rus – po mo­kes­čių). 152 eu­rus vai­ko glo­bos iš­mo­ką, o vai­ko lau­ki­mo lai­ko­tar­piu, kai šei­mo­je nė­ra ap­gy­ven­din­ta vai­ko bus mo­ka­ma pu­sės mi­ni­ma­lios mė­ne­si­nės al­gos dy­džio iš­mo­ka, o nuo sau­sio 1 die­nos – dar 152 eu­rų tiks­li­nis prie­das.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė yra su­skai­čia­vu­si, kad nuo sau­sio 1 die­nos už kiek­vie­ną šei­mo­je ap­gy­ven­din­tą vai­ką bus mo­ka­ma 530 eu­rų (226+152+152), ne­skai­čiuo­jant vien­kar­ti­nės 400 eu­rų vai­ko vie­tos įkū­ri­mo pa­šal­pos.

Nu­ma­ty­ta, kad so­cia­li­nis glo­bė­jas dir­ba pa­gal in­di­vi­dua­lios veik­los pa­žy­mą.

Vi­ta­lio LE­BE­DŽIO nuo­tr.

So­cia­li­nė­mis glo­bė­jo­mis ap­si­spren­dė tap­ti trys šiau­lie­tės (iš kai­rės) Re­da Skau­mi­nė, Ri­man­tė Ba­sa­ly­kie­nė ir Dia­na Neg­ri­jie­nė. Jų šei­mos pa­si­ren­gu­sios pri­glaus­ti po tris vai­kus, ku­rių na­muo­se – pa­vo­jus ir kri­zės.

„Bu­din­čio­mis ma­mo­mis“ pa­si­ren­gu­sios tap­ti mo­te­rys (iš kai­rės sė­di) Dia­na Neg­ri­jie, Ri­man­tė Ba­sa­ly­kie­nė ir Re­da Skau­mi­nė sa­kė, jog ap­si­spren­di­mas ne­bu­vo nei leng­vas, nei grei­tas, ta­čiau la­bai rei­ka­lin­gas.