Briuseliui gali tekti grąžinti 11 milijonų

Briuseliui gali tekti grąžinti 11 milijonų

Briuseliui gali tekti grąžinti 11 milijonų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė, kad Joniškio rajonui neįvykdžius įsipareigojimų gali tekti grąžinti 11 Europos Sąjungos skirtų milijonų vandenvalos ir vandentvarkos projektams.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Prisijungė vos šeštadalis gyventojų

Joniškyje pagal 2005 metais parengtą paraišką nutiesti 6,6 kilometrai nuotekų ir 5,2 kilometrai vandentiekio tinklų. Kol kas prie nuotekų sistemos prisijungė tik 700 arba 18 procentų, prie vandentiekio tinklų — vos 575 arba 15 procentų naujų vartotojų.

Iki metų pabaigos tikimasi, kad vandentiekio ir nuotekų šalinimo paslaugomis naudosis apie 900 prisijungusių gyventojų. Tačiau to neužtenka.

Iš viso Joniškio mieste pagal projektą numatyta 3800 naujų vartotojų. Pridėjus 6048 — daugiausia daugiabučių namų — vartotojus, jau anksčiau turėjusius centralizuotai tiekiamą vandenį ir tvarkomas nuotekas, būtų apie 95 procentus Joniškio miesto gyventojų. Pagal Europos Sąjungos direktyvas, tiek gyventojų iki 2013 metų turi naudotis centralizuotais vandentiekio bei kanalizacijos tinklais.

Realiai neįmanoma prijungti tiek vartotojų

UAB „Joniškio vandenų“ direktorius Mečys Grunskis “Šiaulių kraštui“ aiškino, kad realiai nėra paklota pakankamai kilometrų tinklų, kad būtų galima prijungti planuotą vartotojų skaičių. Be to, 3800 naujų vartotojų numatyta visame mieste, o ten, kur nuteisti tinklai, jų yra mažiau.

„Nežinau, kokią metodiką naudojo projektų rengėjai, tačiau pagal juos vienam abonentui prijungti prie vandentiekio sistemos numatyta pakloti vidutiniškai 4 metrus, prie nuotekų — maždaug 6 metrus tinklų. Tokie skaičiai galbūt tinka daugiabučių namų kvartalams. Pas mus, kur klojami tinklai, daugiausia individualūs namai, atstumai didesni. Realiai už gautus milijonus negalime pakloti tiek kilometrų, kad visi vartotojai prisijungtų,“ — aiškino “Joniškio vandenų“ direktorius Mečys Grunskis.

Kitos vangaus jungimosi prie tinklų priežastys: ne visi žmonės turi pakankamai lėšų prisijungimui, kai kurie namai šiuo metu negyvenami.

Pasak M. Grunskio, pavyzdžiui, vienoje miesto dalyje, kur tiesiami tinklai, suskaičiuota 312 namų arba — 912 gyventojų, bet iš jų 17 namų šiuo metu stovi tušti. Arba gyventojų nėra visai, arba jie išvykę į užsienį.

„Joniškio vandenys“ kartu su Savivaldybe Aplinkos projektų valdymo agentūrai rengia atsakymą, kodėl Joniškio mieste susiklostė tokia padėtis ir tikimasi, kad bus atsižvelgta.

Įsipareigojimus įvykdė tik 7 savivaldybės

Iš viso Lietuvai už neįgyvendintus vandentvarkos projektus Briuseliui gali tekti grąžinti daugiau kaip 200 milijonų litų. Bene sudėtingiausia padėtis Kretingos rajone, kuris liktų skolingas 26 milijonus litų.

Iš 45 vandentvarkos projektams paramą gavusių šalies savivaldybių tik 7 sugebėjo įvykdyti įsipareigojimus. Tai — Skuodas, Kaunas, Plungė, Jurbarkas, Druskininkai, Raseiniai ir Kalvarija.

Autorės nuotr.

PROBLEMA: „Joniškio vandenų“ direktorius Mečys Grunskis “Šiaulių kraštui“ aiškino, kad paklotų tinklų neužtenka prijungti planuotą vartotojų skaičių.