Brangs kelionės miesto autobusais

Redakcijos archyvo nuotr.
Jei Šiaulių savivaldybės politikai pritars, nuo Naujųjų metų brangs miesto autobusų bilietai.

Šiaulių savivaldybės taryba kitą savaitę svarstys, ar didinti miesto viešųjų autobusų bilietų kainas. Sprendimo projekte nurodyta, kad vienkartinio bilieto kaina didėtų nuo 60 iki 64 centų. Jei miesto politikai pritars, tai kelionės miesto autobusais pabrangs nuo kitų metų sausio 1 dienos.

UAB „Busturas“ poreikį didinti kainas aiškina tuo, kad 2021–2023 metais 1 kilometro ridos savikaina padidėjo 14,7 procento, vidutinė dyzelino kaina padidėjo 27 procentais, dujų kaina išaugo beveik trečdaliu. Nurodoma, kad, padidinus vienkartinio bilieto kainą, iš keleivių per metus būtų papildomai gaunama apie 153 tūkstančiai eurų pajamų (be PVM), dar maždaug 72 tūkstančiais padidėtų pajamos už lengvatinius bilietus. Taip Savivaldybė sutaupytų apie 225 tūkstančius eurų – tiek sumažėtų Savivaldybės savo bendrovei mokama nuostolių kompensacija.

Šiuo metu Šiaulių miesto autobusų bilietų kainos yra vienos mažiausių tarp šalies didmiesčių. Pabranginus vienkartinius bilietus, jų kaina susilygintų su Klaipėdos miestu, centu būtų mažesnė nei Vilniuje ir 4 centais – nei Kaune.

Autobusuose perkami bilietai ir toliau kainuotų vieną eurą, kaip ir kituose didžiuosiuose šalies miestuose.

Paskutinį kartą miesto autobusų kainos Šiauliuose buvo keltos nuo 2021 metų pradžios.

Remiantis Vilniaus ir Klaipėdos miestų patirtimi, miesto Tarybai siūloma patvirtinti naują bilieto rūšį – pradinuko bilietą. Tokio bilieto kaina būtų 10 eurų ir jis galiotų 9 mėnesius – nuo rugsėjo 1-osios iki gegužės 31 dienos. Bilietas skirtas Šiaulių miesto savivaldybės pirmų–ketvirtų klasių moksleiviams, kurį reikėtų žymėti kiekvieną kartą važiuojant, ir jis galiotų tik su mokinio pažymėjimu. Skaičiuojama, kad per metus tokiu bilietu pasinaudotų apie pusė tūkstančio pradinukų, tačiau „Busturas“ netektų apie 20,4 tūkstančio eurų pajamų.

Siūlomas dar vienas palengvinimas verslo įmonėms. Remiantis Vilniaus miesto pavyzdžiu siūloma patvirtinti naują lojalumo programą įmonėms ir įstaigoms, perkančioms didesnį kiekį terminuotų bilietų – ne mažiau nei 10 (Vilniaus mieste – 50). Aiškinama, kad šia naujove tikimasi paskatinti darbdavius rinktis tokią motyvacinę priemonę ir įsigyti didesnį kiekį bilietų darbuotojams, siekiant palengvinti jų kelionės į darbą planavimą, spręsti automobilių statymo problemas bei keisti darbuotojų keliavimo įpročius. Tik lengvata – simbolinė, vos vienas euras per mėnesį.