Brangiausias mandatas – už 700 tūkstančių litų

Brangiausias mandatas – už 700 tūkstančių litų

Brangiausias mandatas – už 700 tūkstančių litų

Konstituciniam Teismui svarstant Seimo rinkimų teisėtumą, vyriausiasis rinkimų prižiūrėtojas pareiškė, jog naujiems rinkimams surengti reikėtų 17 milijonų litų. „Šiaulių kraštas“ domėjosi, kiek kainuoja pati rinkimų kova. Paaiškėjo, kad „valstiečiams“ priklauso brangiausias mandatas – už 700 tūkstančių litų. Daugiausia lėšų paklojo valdantieji konservatoriai – 2,5 milijono.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

„Rekordininkė“ – Rima Baškienė

Pagal mandato kainą rekordininke galima būtų laikyti „valstietę“ Rimą Baškienę, išrinktą Šiaulių kaimiškojoje vienmandatėje apygardoje. Ji vienintelį mandatą laimėjo Valstiečių ir žaliųjų sajungai, kuri rinkimams išleido 700 tūkstančių litų.

Pati R. Baškienė „Šiaulių kraštui“ tokį skaičiavimą neigė: „Nereikia man priskirti visų partijos išlaidų. Apygardoje rinkimų kampanijai išleidau 23 tūkstančius litų, visi šie pinigai – partijos.“

„Valstiečių“ kandidatai patys aukų nerinko. R. Baškienei asmeniškai rinkimų kampanija kainavo tik 4 tūkstančius litų, kuriuos ji aukojo partijos politinei kampanijai.

„Teigiamai vertinu, kad buvo uždrausta partijas remti juridiniams asmenims, – sakė R. Baškienė. – Tik taip partijos gali laisvai veikti, neįsipareigoti verslo struktūroms, o Seimo narys turi būti laisvas žmogus.“

Konservatoriai metė didžiausias lėšas

Rinkimų kampaniją partijos finansavo iš savo lėšų, o didžiosios partijos – ir iš valstybės dotacijų. Galėjo rinkti tik fizinių asmenų aukas. Kandidatai galėjo skirti iki 43,5 tūkstančių litų savo lėšų.

Nėra dar tikslių duomenų, kiek kainavo rinkimų kova. Bet partijų deklaruojami skaičiai rodo, kad finansavimo skirtumai buvo didžiuliai.

Tautininkai, pavyzdžiui, patys aukojo lėšas ir ėjo į rinkimus vos su 40 tūkstančiu litų. Į Seimą patekusios didžiosios partijos seikėjo milijonus. Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai daugiausiai – 2,5 milijono litų. Konservatoriai mažųjų aukotojų sulaukė vos vieno, jis aukojo 1 litą.

Maždaug po 2 milijonus litų išleido Socialdemokratų partija ir partija „Tvarka ir teisingumas“, Liberalų sąjunga – 1,6 milijono litų, Lenkų rinkimų akcija – 880 tūkstančių litų. Partija „Drąsos kelias“ – 143 tūkstančius litų.

Kiek Darbo partijai kainavo rinkimai, nėra aišku. Jos kandidatai vienmandatininkai patys kaupė lėšas ir gavo partijos paramą.

„Darbiečiai“ daugiamandatėje skelbiasi išleidę 92,3 tūkstančio litų. Iš jų po 21,7 tūkstančio litų kaip fiziniai asmenys aukojo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskich ir jo žmona Jolanta Blažytė.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pavaduotojas Valentinas Mazuronis „Šiaulių kraštui“ abejojo, ar šių rinkimų finansavimas iš tiesų buvo skaidresnis.

„Manau, jog ne, – teigė politikas. – Valdančiosios partijos galėjo išleisti ir dešimtis milijonų litų, nes naudojo ir administracinius rezervus, per visokius viešinimus iš europinių pinigų. O kur dar audros dėl papirkinėjimų? Tam turėjo naudoti juodus pinigus.“

Dosni partinė parama

Konservatoriai dosniausiai rėmė savo kandidatus. Šiaulių vienmandatėse iškeltiems kandidatams skyrė po 33–36 tūkstančius litų. Tai didžiausia partinė parama, kurią  Šiauliuose gavo partiniai kandidatai.

Didžiules sumas konservatoriai atriekė savo lyderiams. Premjerui Andriui Kubiliui – 79 tūkstančiai litų, Seimo frakcijos seniūnui Jurgiui Razmai – 95 tūkstančiai litų, Seimo pirmininkei Irenai Degutienei – 90,5 tūkstančio litų.

Net į teisėsaugos akiratį patekęs Vitas Matuzas buvo paremtas per 73 tūkstančiais litų. Pinigai skirti iš partijos gautos valstybės dotacijos.

Palyginimui: prieš I. Degutienę bandžiusi laimėti Neringa Venckienė į rinkimus ėjo su 6,8 tūkstančio litų. Socialdemokratų partijos lyderiui Algirdui Butkevičiui pergalei vienmandatėje užteko 18 tūkstančių litų, iš kurių 11 tūkstančių aukojo pats.

Pergalės ir pralaimėjimo kainos Šiauliuose

Šiauliuose ir visoje apskrityje brangiausiai pergalė kainavo socialdemokratui Seimo nariui Edvardui Žakariui. „Aušros“ vienmandatėje apygardoje vėl kovojęs politikas išleido 32 tūkstančius litų. Iš jų 22 tūkstančius – savo lėšų, 10 tūkstančių litų – partijos.

Brangiausias pralaimėjimas Šiauliuose priklauso konservatoriui Tomui Petreikiui, jis rinkimų kovai „Saulės“ apygardoje išleido 43 tūkstančius litų.

„Matydamas, kiek kiti reklamuojasi, maniau, kad mano kampanija buvo tik vidutinė, – stebėjosi „Šiaulių kraštui“ T.Petreikis. – Tenka mokėti už matomumą. Žinomiems politikams mažiau reikia lėšų, o man teko spurtuoti, nes esu tik paprastas Savivaldybės darbuotojas.“

Apskrityje pagal išlaidas lyderis – socialdemokratų atstovas Linas Andrulis, pralaimėjęs Šiaulių kaimiškojoje apygardoje.

Rinkimų kova jam kainavo 76,9 tūkstančio litų. Iš jų 56 tūkstančius litų politikos naujokui aukojo dešimt fizinių asmenų, daugiausia vilniečių.

Pats kandidatas skyrė 10 tūkstančių litų.

Rėmė meras, partijos pirmininkas

Šiaulių Dainų apygardoje vėl laimėjęs socialdemokratas Seimo narys Valerijus Simulik išleido 30 tūkstančių litų. Pats skyrė 20 tūkstančių litų, likę pinigai –partijos.

V. Simulik varžovas „tvarkietis“ V. Mazuronis „Šiaulių kraštui“ skaičiavo išleidęs apie 20 tūkstančių litų – visi pingai tik partijos.

V. Mazuronio teigimu, partija pirmajame ture kiekvienam kandidatui skyrė po 5 tūkstančius litų, o tiems, kurie pateko į antrą turą – dar po 15 tūkstančių litų.

Socialdemokratui Arvydui Mockui „Saulės“ apygardoje iškovotas mandatas kainavo 20,5 tūkstančio litų. Pusė jų – partijos lėšos. Pats skyrė 5 tūkstančius litų ir buvo paremtas partijos kolegų, tarp jų miesto mero Justino Sartausko.

A. Mockaus varžovė miesto vicemerė „darbietė“ Danguolė Martinkienė paklojo per 30 tūkstančių litų. Beveik pusė jų – partijos lėšos. 11 tūkstančių litų pati aukojo. 5 tūkstančių litų auka ją rėmė partijos pirmininkas Viktoras Uspaskich.

„Pigesni“ mandatai – rajonuose

Akmenės-Joniškio apygardoje iškovotas mandatas „darbiečiui“ Sauliui Bucevičiui kainavo 20,7 tūkstančio litų. Kelmės apygardoje laimėjusiai socialdemokratei Almai Monkauskaitei – 12 tūkstančių litų.

Su 12,2 tūkstančio litų Seimo narys Algimantas Salamakinas laimėjo mandatą Radviliškio apygardoje.

Kiek kainavo pergalė Pakruojo-Joniškio apygardoje Liberalų sąjūdžio atstovui Vitalijui Gailiui, sunku pasakyti. Liberalų sąjūdis savo kandidatus rėmė iš partinės sąskaitos. Pats V. Gailius partijos politinei kampanijai aukojo 6 tūkstančius litų.

Prieš V. Gailių kovojęs nepriklausomas kandidatas Stasys Tumėnas rinkimų kovai skyrė taip pat – 6 tūkstančius litų. Kone dešimt kartų brangiau kova šioje apygardoje kainavo pakruojiečiui Jonui Jurgeliūnui – 55,6 tūkstančio litų.

Jono TAMULIO nuotr.

LYDERIS: Šiauliuose daugiausia – 43 tūkstančius litų – rinkimų kampanijai paklojo konservatorius Tomas Petreikis, jis stengėsi būtų matomas jau nuo pavasario.

NUOMONĖ: Seimo narys Valentinas Mazuronis abejoja, ar rinkimų finansavimas buvo skaidresnis: „Valdantieji galėjo išleisti dešimtis milijonų litų daugiau, nes naudojo ir administracinius resursus.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

REKORDININKĖ: „Negalima man priskirti visų partijos išlaidų“, – ginasi Rima Baškienė, laimėjusi vienintelį mandatą Valstiečių ir žaliųjų sąjungai, kuriai rinkimai kainavo 700 tūkstančių litų.