Botanikos sodas atsiskleis žiemišku grožiu ir šviesa

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Floristė Miglė Plukienė transformavo šiaudinius sodus.
Šiaulių universiteto Botanikos sodas gruodį pirmą kartą dirbs ir savaitgaliais. Sodas nušvis lempučių šviesa, lankytojai galės apžiūrėti augalus ir dekoracijas. Nuo šiandien sode pradeda veikti floristės Miglės Plukienės šiaudinių sodų transformacijų paroda.

Gražu ir žiemą

„Mūsų pagrindinis planas – kad žmonės savaitgaliais turėtų kur pasivaikščioti. Nesinori, kad būriuotųsi pagrindinėse miesto vietose, geriau, kad išsiskirstytų po objektus ir mieste, ir už miesto. Aišku, geriausia dabar būti namuose, bet jei jau negali išbūti, geriau, kad ne į minią eitų. Pas mus hektaruose žmonės išsiskirsto. Vieta vieša, tad būtina nešioti veido kaukes, laikytis atstumo“, – sako Botanikos sodo direktorius dr. Martynas Kazlauskas.

Botanikos sodo darbuotojai papuošė aplinką įvairiomis dekoracijomis iš natūralių medžiagų. Tik įėjusius lankytojus pasitinka rištos eglutės, dekoracijos puošia ir sodo pastatą, ir augalus.

„Gal ir lankytojams kils idėjų pasipuošti namus objektais iš gamtinės medžiagos. Kas turi darbštesnes rankas, gali patys pasidaryti. Dekoracijos, akcentai – gražu žiemą, ypač kai pasninga“, – sako M. Kazlauskas.

Vakarais sodas nušvis švieselėmis. Lemputės pabrėš augalų grožį, ypač, rododendrų skyriuje. Bus apšviestų medžių, šviesoje išryškės ir kalnas-alpinariumas su didžiule, virš 1 000 augalų kolekcija.

„Apsilankiusieji pamatys sodą, kurio didžiausia puošmena – augalai, jie apsnigti atrodo kitaip nei vasarą. Sode dabar mažiau gyvybės, bet tikimės, kad padės gamta – papuoš snaigėmis, varvekliais“, – sako M. Kazlauskas.

Botanikos sodas gruodį organizuodavo kalėdinį renginį su Kalėdų seneliu, sode šviesdavo ne tik lemputės, bet ir degdavo laužai. Įprastais metais vykdavo populiarios advento vainikų pynimo edukacijos iš sode užaugintų medžiagų. Šiemet šių pramogų teko atsisakyti.

Misija – šviesti visuomenę

M. Kazlauskas rekomenduoja sode žiemą apsilankyti tiems, kas renkasi augalus savo sklypui.

„Neįmanoma rasti augalo, kuris žydi visus metus. Ir nebūtina rinktis tai, kas įprasta – eglę ar puskiparisį. Pas mus sode auga apie 600 skirtingų medžių, galima pamatyti, kaip jie atrodo žiemą, užsirašyti pavadinimą, o pavasarį įsigyti iš pardavėjų nusižiūrėtą augalą, kuris gražus ir žiemą. Tokia sodo misija – šviesti visuomenę, parodyti, kokie augalai auga mūsų klimate, kokia jų įvairovė, kad neapsiribotume dešimt populiariausių“, – sako M. Kazlauskas.

Šiemet, pasak direktoriaus, lankytojų srautai buvo labai nereguliarūs. Pavasarį, kai prasidėjo karantinas, žmonių buvo labai mažai, po karantino visą vasarą jautėsi pagausėjimas. Rudeninis karantinas vėl sumažino lankytojų. Bet metinis lankytojų skaičius, prognozuoja M. Kazlauskas, ko gero, bus nepakitęs.

Šiaudinių sodų transformacijos

Nuo šiandien Botanikos sode veikia floristės Miglės Plukienės šiaudinių sodų transformacijų paroda.

Vakar floristė kabino kūrinius sodo erdvėje ir edukacijų namelyje.

„Bandžiau pirmą kartą prisiliesti prie šiaudų sodų, pažiūrėti kiek kitaip, kaip floristė, panaudoti floristikos medžiagas“, – sako M. Plukienė.

Sode eksponuojama dvylika kūrinių.

Ant edukacijų namelio floristė pakabino iš šiaudelių ir balionų stovelių sunertą sodą. Jis gali kaboti lauke – nebijo oro sąlygų. Dar vieną lauko dekoraciją suvėrė iš vadinamojo lietuviško bambuko.

Ant edukacijų namelio durų pakabino žvaigždę, sukurtą iš plastiko ir kankorėžių. Į suvertus laikiklius sustatė vazonėlius, į juos komponuos pušų šakas.

Namelio viduje kabo sodai – ir tradicinis, ir suvertas iš laikraščio tūtelių.

Šiaudinio sodo vėrimo techniką M. Plukienė pritaikė ir šviestuvui, ir paveikslui, o iš cinamono lazdelių suvėrė advento vainiką.

„Buvo įdomu išbandyti šią techniką, ko gero, dar grįšiu, – sako M. Plukienė. – Ir meditacija, ir susikaupimas, turi skaičiuoti, o kartu ir atsipalaiduoji.“

Floristės kūriniai lauke kabės, kol leis oro sąlygos, kol vėjas nesudraskys – galbūt ir iki pavasario.