Biurokratams saulėlydis toli

Biurokratams saulėlydis toli

Biurokratams saulėlydis toli

Šiaulių apskrities savivaldybės pirmąjį pusmetį dar gausino valdininkų būrį, nors biudžetuose skylės didėjo. Tik dabar pradėta mažinti etatų, bet jų skaičiai vis tiek įspūdingi — per 200— 300. Vienintelė Pakruojo rajono savivaldybė nusibraukė ne tik etatus, bet ir algas — 15 procentų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Laisvas vietas skubėta užpildyti

Rekordininkė yra Joniškio rajono savivaldybė per pirmąjį pusmetį priėmusi dirbti 7 naujus valstybės tarnautojus, nors sunkmečio smagratis jau buvo įsisukęs.

Šiaulių miesto savivaldybė nuo metų pradžios skelbė 4 konkursus į laisvas valstybės tarnautojų vietas, Šiaulių, Pakruojo, Kelmės rajonų savivaldybės — po 2, Akmenės ir Radviliškio rajonų — po 1.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, Joniškio rajono savivaldybė rekordininkė ir pagal praėjusiais metais papildomai priimtų tarnautojų skaičių — 44.

Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Tiškevičius „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog darbuotojų pagausėjimas susijęs ir su lėšų taupymu. Metų pabaigoje nuspręsta seniūnijose įsteigti 16 darbininkų etatų ir atsisakyti komunalinio ūkio bendrovės paslaugų. Pasak direktoriaus, dėl to Savivaldybė sutaupys 200— 300 tūkstančių litų per metus.

Iš apskrities savivaldybių pernai tarnautojų skaičių mažino tik dvi — Akmenės rajono (18) ir Kelmės rajono (3) savivaldybės.

Radviliškis galėtų turėti net daugiau

Šiaulių miesto savivaldybėje dveji metai nesikeičia leistinas maksimalus etatų skaičius — 287. Realiai jų dabar yra 283. Keturi šiemet panaikinti, iš jų tik vienas — valstybės tarnautojo, kiti — darbuotojų, dirbančių pagal sutartis. Laisvų valstybės tarnautojų etatų šiuo metu yra keturi. Tarp jų vienas yra politinio pasitikėjimo — Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo. Tačiau miesto Taryba jo naikinti nesirengia.

Šiaulius lenkia Radviliškio rajonas. Šį balandį šio rajono Taryba sumažino 35 etatus, bet jų vis tiek liko dar 302.

„Valstybės tarnautojų dirba tik 91, kiti 211 yra darbuotojai, dirbantys pagal sutartis, daug jų turime seniūnijose, rengiamės mažinti“, — aiškino “Šiaulių kraštui“ Žaneta Buniuvienė, Radviliškio rajono savivaldybės Bendrųjų reikalų skyriaus laikinoji vedėja.

Radviliškio valdininkijai saulėlydis nė negresia. Anot valdininkės, valstybės tarnautojų rajono Savivaldybė galėtų turėti netgi daugiau — 131. Toks skaičius įrašytas Vyriausybės, užsimojusios nustatyti biurokratų limitus savivaldybėms, projekte.

Mažiausiai valdininkų apskrityje turi Akmenės rajono savivaldybė — 155, nors jų limitas — 173.

„Neužimtų etatų dar turime — 7, bet konkursų nebeskelbiame — ne tas laikmetis“, — teigia Akmenės rajono administracijos direktorė Jadvyga Dunauskaitė.

Tik Pakruojyje braukiamos ir algos

Šiaulių rajono savivaldybėje apie etatų mažinimą nekalbama. Čia dirba 232 savivaldybininkai. Kaip ir miesto Savivaldybėje, čia bandoma sutaupyti „savanoriškų“ nemokamų atostogų sąskaita.

Kelmės rajono savivaldybėje etatų yra 225, iš jų 7 laisvi. Pasak Administracijos direktoriaus Gipoldo Karklelio, etatai šiuo metu nemažinami, nes daug europinės paramos projektų Savivaldybė įgyvendina, reikia specialistų.

„Paprastai etatus peržiūrime metų pabaigoje, ir jie pas mus nedidėja“, — tvirtino direktorius.

Birželį Joniškio rajono savivaldybė etatų limitą sumažino iki 201 ( buvo 214) ir Pakruojo rajono savivaldybė — iki 204 ( buvo 271).

Pakruojo savivaldybė apie pusšimtį etatų panaikino, atskirdama kultūros darbuotojus, kurie iki tol priklausė Savivaldybei. Reorganizuodama kultūros centrus, mažino apie 20 kultūros darbuotojų etatų. Administracijos skyriuose, seniūnijose nubraukta po 1— 2 etatus.

„Mes praktiškai nebeturime iš ko mokėti algų, kai mums valstybės dotaciją sumažino 5,6 milijono litų, — sakė “Šiaulių kraštui“ Pakruojo savivaldybės administracijos direktorė Asta Jasiūnienė. — O taupymo būdai likę tik du — mažinti etatus ir algas. Tą ir darome.“

Pakruojo rajono savivaldybėje visi darbuotojai, neišskiriant nė mero ir vicemero bei Administracijos vadovų, raštiškai sutiko, kad nuo liepos 1 dienos atlyginimai mažėtų 15 procentų.

„Nebegalėjome laukti, kol Seimas “sustumdys“ bazinį algos dydį“, — sakė A. Jasiūnienė.

 

Komentaras

Prištampuota valdininkų, o atsakomybės jokios

Vilius Kazanavičius, vienas efektyviausiai dirbusių Šiaulių miesto vadovų, Šiaulių garbės pilietis:

— Valdininkus štampuoja, juos kritikuoja, jie vadinami blogiečiais. Bet padoriam žmogui dirbti valdininku sunku. Blogybė yra ta, kad jų teisės ir pareigos neapibrėžtos. Parazitinių struktūrų prikurta, valdininkų skaičius toks didelis, o jie nieko negali nuspręsti. Funkcijų dubliavimo daug. Nėra ir atsakomybės.

Prisimininkime nelegalias statybas Neringoje — kaltų nėra, o leidimai juk buvo išduoti. Ar Lietuvoje, kas kada atsakė už kokį reikalą? Ne. Todėl, kad nėra pas mus Seimo — vien asmeniniai interesai, niekas dėl Lietuvos neišgyvena. Todėl ir esame paskendę visi — nuo viršūnės iki savivaldybių.

Be valdininkų negalime apsieiti. Bet jų skaičių reikia sumažinti taip, kad kiekvienas žinotų: dirbu šitą darbą ir už tai atsakau. Valstybės, savivaldybių aparate reikia aukštos kvalifikacijos žmonių — jie valstybės valdymo pagrindas. Jeigu kiekviena partija vis stato savo kadrus, tai valstybės aparato ir nebelieka.

Dabar per pažintis įsitaisė į savivaldybę, pabaigė kokį aukštąjį mokslą — ar gali toks savarankiškai dirbti?

PASIRINKIMAS: Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Jasiūnienė teigia, jog yra tik du taupymo būdai — mažinti etatus ir mažinti algas.

Redakcijos archyvo nuotr.