Biurokratai našlaitį pavertė namo įkaitu

Biurokratai našlaitį pavertė namo įkaitu

Biurokratai našlaitį pavertė namo įkaitu

Akmenės rajono savivaldybės valdininkė įkaitu pavertė 21-erių metų našlaitį Arminą, reikalaudama išsiregistruoti iš namo, kurį ketinama nugriauti. Kol to nepadarys, neperves jam priklausančios ir jau paskirtos išmokos įsikurti. Bet našlaitis neturi, kur registruotis.

Situacija pasikeitė po skambučio į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Savivaldybės administracija našlaičiui išmoką pervedė nebekeldama išankstinių sąlygų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Reikalingas pažymas pristatė

Šiauliuose trečius metus automobilių salonų ir minkštųjų baldų restauratoriaus specialybės besimokantis Arminas iš našlaičio išmokos įsikūrimui ketino dar iki Velykų įsigyti jam reikalingą siuvimo mašiną, nešiojamąjį kompiuterį, buities daiktų.

Akmenės rajono, iš kur atvyko mokytis į Šiaulius, savivaldybei jis per 2,5 mėnesio surinko ir pateikė reikiamas pažymas bei sulaukė pranešimo raštu, kad pašalpa skirta.

Nuvykęs dar kartą į Akmenės rajono savivaldybę, išsiaiškino, kad pinigai nemokami grynaisiais, bet pervedami pagal sąskaitas–faktūras iš parduotuvių, kuriose pirks daiktus. Kovo 27 dieną Arminas nuvežė sąskaitas–faktūras.

Gyvenamosios vietos deklaravimo detektyvas

Tačiau tada prasidėjo detektyvą primenanti painioji istorijos dalis. Kreipęsis į Socialinės paramos skyriaus vedėją Aleksandrą Vismantienę vaikinas išgirdo pinigus gausiąs, kai išsiregistruos iš Akmenės rajono Mažulių kaimo, kuriame gyveno besimokydamas mokykloje. Jam pasiūlyta deklaruoti gyvenamą vietą Šiauliuose.

Šiaulių miesto savivaldybėje jaunuolis sužinojo, kad „deklaruotis prie savivaldybės“, tai yra – būti įrašytas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą šiame mieste jis negali, kol registruotas Akmenės rajone.

Išsiregistruoti iš senosios vietos jis irgi negali. Pagal nustatytą tvarką tai turi padaryti savininkai, apie kuriuos jaunuolis nė nenutuokia. Jis žino, kad dar būdami gyvi tėvai butą nuomojosi.

Šiaulių miesto gyventoju jaunuolis galėtų tapti ir prisiregistruodamas dabar nuomojamame bute. Tačiau su tuo nesutinka šeimininkai.

Paskirtos išmokos nebenori mokėti

Našlaitis nebesupranta, kur kreiptis ir ką daryti. Vėl skambina Akmenės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjai.

Atsiliepusi ji nenori girdėti vaikino paaiškinimų ir 21-erių studentą pastato į vietą: „Esi suaugęs vyras, pats susirask, pas ką deklaruoti gyvenamąją vietą.“

„Kodėl man niekas nepaaiškina, ką daryti? Jei artimiausiu metu išmoka nebus pervesta, baigsis kai kurių sąskaitų–faktūrų galiojimo terminas, ir teks naujas vežti į Akmenę,“ – nerimavo Arminas.

Vedėjos argumentai

„Šiaulių kraštui“ Socialinės paramos skyriaus vedėja Aleksandra Vismantienė teigė, kad savivaldybės komisija esą ir taip jaunuoliui išmoką įsikurti skyrusi „išimties tvarka“. Mat jis faktiškai – Šiaulių miesto, o ne Akmenės rajono gyventojas.

„Juk perkamų daiktų sąskaitas–faktūras pateikė iš Šiaulių parduotuvių. Jis ten ir ateityje kursis,“ – argumentavo ir už Arminą nusprendė vedėja.

A. Vismantienė aiškino, kad jaunuolis tapęs namo įkaitu. Keturbutis Mažulių kaime, kur gyveno našlaitis, – avarinės būklės, jį ketinama griauti. Tačiau griauti negalima, kol yra registruotų asmenų.

A. Vismantienė manė, kad sumokėjus pašalpą vaikinas nebeturės priežasties išsiregistruoti ir griuvėsiuose liks „ant popieriaus“ gyvenantis žmogus.

Bet kuo čia dėta Armino našlaičio įsikūrimo pašalpa? Oficialiai jis dar yra Akmenės rajono gyventojas, išmokai dokumentus tvarkė Akmenės rajono savivaldybėje. Pagal įstatymus viskas teisėta ir tvarkinga, bet vedėja vis tiek tvirtina, kad pirma reikia išsiregistruoti.

Skambutis į ministeriją reikalus pajudino

Dviprasmiškoje situacijoje atsidūrusio našlaičio reikalus pajudino „Šiaulių krašto“ skambutis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.

Ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Valda Vaitiekūnaitė išsiaiškinusi situaciją informavo, kad paskirta išmoka bus pervedama pagal pateiktus dokumentus, pagrindžiančius jos panaudojimą. Apie jokias papildomas sąlygas pirmiau išsiregistruoti atsiųstame rašte neužsimenama.

Po to „Šiaulių kraštas“ kreipėsi į Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktorių Apolinarą Nicių.

Jis patikino, kad išmoką Savivaldybės buhalterija perves iškart sulaukusi pinigų iš departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Paaiškinus, kad delsiant gali baigtis kai kurių sąskaitų galiojimo laikas, administracijos direktorius pažadėjo tą pačią dieną visą išmoką pervesti iš Savivaldybės rezervo. Pažadą jis tesėjo.

Socialinės paramos skyriaus vedėjos A. Vismantienės našlaičiui iš anksto keltų sąlygų administracijos direktorius A. Nicius nekomentavo, tik sakė pavaldiniais pasitikintis.

Išspręsta ir registracijos problema

Kadangi pastatas Mažulių kaime nebegyvenamas ir ateityje gali kilti problemų, jaunuoliui išsiregistruoti vis tiek reikėjo. Tačiau jį išregistravo jau pati seniūnija, užsakiusi pažymą iš namo savininkės – Miškų urėdijos.

Po to Arminas galėjo deklaruoti gyvenamąją vietą kitur, tai yra – prie Akmenės arba Šiaulių savivaldybės.

Apie išmoką našlaičiui įsikurti

Vienkartinę išmoką našlaičiui įsikurti skiria ir moka savivaldybės, kurios teritorijoje asmuo deklaruoja gyvenamąją vietą, administracija. Išmoka skiriama, jei prašymą našlaitis pateikia iki jam sukanka 25 metai.

Išmoka neskiriama ir nemokama šiais įstatyme nustatytais atvejais:

• jeigu žmogus yra išlaikomas (nemokamai gauna nakvynę ir maistą) valstybės ar savivaldybės finansuojamoje įstaigoje;

• jeigu vaiko laikinoji globa (rūpyba) buvo nustatyta tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos;

• jeigu žmogus yra suimtas, atlieka su laisvės atėmimu susijusią bausmę, jam Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka paskirtos priverčiamosios stacionarinio stebėjimo specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose medicinos priemonės, paskelbta jo paieška arba jis teismo pripažintas nežinia kur esančiu, – kol neišnyksta nurodytos aplinkybės.

Vienkartinė išmoka įsikurti grynaisiais pinigais neišmokama, išskyrus atvejus, kai lieka mažesnė negu 1 BSI dydžio (130 litų) dalis. Išmoka gali būti panaudota: būstui pirkti; sumokėti daliai paskolos būstui statyti arba pirkti; būsto nuomai; mokesčiams už nuomojamo ar nuosavybės teise turimo būsto komunalines paslaugas; būstui remontuoti arba rekonstruoti; baldams, buitinei, vaizdo ir garso technikai, namų apyvokos reikmenims, vienam asmeniniam kompiuteriui įsigyti; studijų ir neformaliojo švietimo kainai padengti, mokymosi priemonėms įsigyti; žemės sklypui įsigyti; mokamų sveikatos priežiūros prekių ir paslaugų išlaidoms apmokėti.

(Parengta pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informaciją)

Vytauto RUŠKIO nuotraukos

REIKALAVIMAS: Akmenės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Aleksandra Vismantienė našlaičiui pasakė, kad paskirta išmoka bus pervesta tada, kai jis išsiregistruos iš Akmenės rajono.

Autorės nuotr.

NUOSTATA: Socialinės paramos skyriaus vedėjos našlaičiui keltų sąlygų administracijos direktorius Apolinaras Nicius nekomentavo, tik sakė pavaldiniais pasitikintis.

DELSIMAS: Nors išmoka našlaičiui Arminui buvo paskirta kovo 16–ąją, o sąskaitas vaikinas nuvežė kovo 27-ąją, pinigus savivaldybė pervedė tik po aiškinimųsi balandžio 10 dieną.