Bibliotekos iškraustymas: iš Šiaulių – į Kuršėnus

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Almantas Šlivinskas, Šiaulių rajono viešosios bibliotekos direktorės pavaduotojas, sako, jog rajono biblioteka buvo ir miesto kultūros dalis.
Šiauliuose beveik septynis dešimtmečius veikusi Šiaulių rajono viešoji biblioteka nuo rugsėjo 1 dienos perkelta į Kuršėnus. Bibliotekos modernizmo architektūros pastatas Aušros alėjoje, Šiauliuose, prestižinėje miesto vietoje, parduotas už 161,7 tūkstančio eurų. Kuršėnuose bibliotekininkams teks palaukti bibliotekai renovuojamo pastato.

Į laikinas patalpas

Šiaulių rajono bibliotekininkai antradienį baigė išvežti į Kuršėnus paskutines knygas iš bibliotekos saugyklos Aušros alėjoje. Išsikraustyti teko, nes rajono Savivaldybė pastatą pardavė. Bibliotekininkų žiniomis, nauji savininkai čia rengiasi įrengti daugiabutį. Bibliotekos triaukštis pastatas – kultūros paveldas, tarpukario modernizmo architektūros pavyzdys. Pastatą projektavo žymus tarpukario architektas, inžinierius Vladas Bitė (1901–1969).

„Ketinome dar šiame pastate, kuriame yra puikios akustikos 200 vietų salė, paminėti artėjantį bibliotekos veiklos 70-metį, deja, neteks“, – sakė išsikraustymo dieną „Šiaulių kraštui“ bibliotekos direktorės pavaduotojas Almantas Šlivinskas.

Rajono savivaldybės viešoji biblioteka, dabar kuruojanti 27 padalinių veiklą visame rajone, Šiauliuose veikė nuo 1951 metų, o Aušros alėjos 21 pastate – nuo 1976 metų. Čia buvo bibliotekos administracija, knygų komplektavimo skyrius, metodinis skyrius, bibliografinis-informacinis skyrius, knygų saugykla.

Šis 1934 metais statytas pastatas buvo vadinamas Tautininkų namais, tautininkai net pretendavo pastatą susigrąžinti, bet pralošė teismus.

„Šiame pastate visada buvo viešos įstaigos. Pastačius pastatą buvo įkurta miesto viešoji biblioteka, veikė „Vilties“ spaustuvė ir Tautininkų sąjunga turėjo patalpų,“ – sakė A. Šlivinskas.

A. Šlivinsko teigimu, rajono biblioteka buvo ir miesto kultūros dalis, jos išsikraustymas – nuostolis miesto kultūrai, nes čia buvo renginių, edukacinių veiklų ir miestiečiams. „Mūsų veiklos dabar nebus tokios plačios, nes Kuršėnai neprilygsta Šiauliams“, – sakė bibliotekos direktorės pavaduotojas.

Knygų fonde saugota 15 tūkstančių knygų, tarp jų – kraštotyros leidinių. Dalį jų teko nurašyti, nes nėra sąlygų tokio kiekio saugoti laikinai suteiktose patalpose.

„Persikeliame į buvusias Kuršėnų ligoninės konsultacinės poliklinikos patalpas J. Basanavičiaus g. 6, į aštuonis gydytojų buvusius kabinetus. Suprantama, jog knygų fondui pritaikytų patalpų ten nėra, tenka jas sandėliuoti pagal esamas skurdžias rūsio ploto sąlygas, – sakė A. Šlivinskas. – Jose baigiamas kuklus remontas, pritaikant bibliotekininkų darbui apšvietimą, įvedant telefono ir interneto ryšius. Biblioteka nebetenka ir turėto garažo, ir sandėlių patalpų, reikalingų padalinių inventoriui, edukacinių veiklų priemonėms sandėliuoti. Tiesa, yra viltis kažkada persikraustyti į specialiai bibliotekai renovuojamas patalpas, esančias Kuršėnuose, Vytauto g. 1, bet kada ten baigsis statybos darbai, nežinia?“

Kaina nukrito kone perpus

Šiaulių rajono savivaldybės Administracijos direktorius Gipoldas Karklelis informavo, jog bibliotekos pastatas parduotas vienai nekilnojamojo turto vystymo bendrovei (jos negalįs įvardyti dėl konfidencialumo sutarties) už 161 tūkstantį 797 eurų.

Pasak direktoriaus, „tokia yra reali rinkos kaina“: „Pastatas – kultūros paveldo objektas, jam reikia remonto, o tai kainą pamažino. Atbaido kultūros paveldas, nes tokį objektą sudėtinga rekonstruoti, keliami specialūs reikalavimai, o visi galėjo dalyvauti – lygiai metus pastatą pardavinėjome, aukcionus skelbėme elektroniniu būdu.“

Prestižinėje Šiaulių vietoje, pačiame miesto centre, atnaujinamoje Aušros alėjoje, esantį pastatą iš pradžių ketinta parduoti už 274 tūkstančius eurų. Bet neatsirado pirkėjų ir ši pradinė kaina vis buvo mažinama iš naujo skelbiamuose aukcionuose. Pastatas parduotas tik iš septinto karto. Aukcione buvo tik vienas dalyvis, jis laimėjo ir pirkimo-pardavimo sutartis buvo pasirašyta.

„Pirkėjas privatizavimo sąlygas įvykdė, ką darys su šiuo pastatu, oficialiai neatskleidė ir tai jau nebe mūsų reikalas, pastatas yra miesto teritorijoje ir su miesto Savivaldybe turės derinti, jeigu ką darys“, – sakė rajono Savivaldybės Administracijos vadovas.

Kitą vasarą sulauks naujo pastato

„Bibliotekos pastatas seniai buvo privatizuojamų objektų sąraše, nes Kuršėnuose bibliotekai statomas pastatas – renovuojamas ir bibliotekai pritaikomas buvusios universalinės parduotuvės pastatas“, – komentavo situaciją „Šiaulių kraštui“ G. Karklelis.

Bibliotekai numatomą pastatą prieš kelerius metus Savivaldybei už simbolinį eurą pardavė Ramūnas Karbauskis. Šiemet ir valstybės investicijų gauta pastatui renovuoti, Savivaldybė ir savas lėšas skiria. Iš viso bus investuota 1,5 milijono eurų.

G. Karklelio teigimu, planuojama statybą baigti kitų metų vasarą. Jis patikino, jog lėšos, gautos, pardavus bibliotekos pastatą Šiauliuose, bus panaudotos naujos bibliotekos vidaus įrangai.

„Kadangi pagal savo veiklos pobūdį Šiauliuose biblioteka skaitytojų nepriiminėjo, priiminėja tik filialai, tai dabar labai gražiai susikraustė į buvusios poliklinikos patalpas ir iki kitos vasaros ten pagyvens, – sakė direktorius. – Gerai, kad bibliotekos vadovybė bus Kuršėnuose, šalia statybos, nes reikia prižiūrėti, kaip bus įrenginėjama nauja biblioteka, baldus, lentynas, kompiuterinę įrangą reikia užsakinėti.“

„Biblioteka – buvo mieste, skaitytojai – rajone. Kad dabar bus Kuršėnuose, manau, teigiamas dalykas, – svarstė G. Karklelis. – Svetimos savivaldybės teritorijoje veikė, mes ir daugiau Savivaldybės padalinių esame perkėlę į Kuršėnus: kultūros skyrių, paveldosaugininkus, švietimo paslaugų centrą, socialinių paslaugų centrą, visi prisitaikė. „

Gal ir visa Šiaulių rajono savivaldybės valdžia išsikraustys į Kuršėnus?

„Tokių planų dar nėra“, – patikino direktorius.